Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Поентата е дека идентитетот ви се темели на изговори. Ниту Власите, ниту Циганите, па ниту другите националности на овие простори во турско имале држава, но сепак постоеле ко одделни народи во Отоманската Империја. Изгледа некој многу касно се сети дека може да биде Македонец. :)
А ти шо си по националност?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.159
Прашането не е во коските. Малце луге знаат дека Гоце Делчев физички е на две места.
Ete jas znam. A posto neli e bugarin i se borel za obedinuvanje na teritoriite sto ostanale pod turska okupacija so maticnata zemja ne gledam nikakva potreba koskite da ostanat tuka. Popravime ako gresam.[DOUBLEPOST=1560344025][/DOUBLEPOST]
Па тоа ми е и мене поентата.
Сум ги критикувал и двете партии, и секогаш на Грујо ми реплицирале најмалку петорица и ме прават комуњар. Човек кој нема гласано во својот живот.
Ме курчи тоа што ако не си со нив, си против нив.
Епа ќе ги тролам...
Ne be seriozno @PIRATIC ti si ?
Nemoze dvata da imate tolku potpolno ista mentalna matrica :cautious:.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Поентата е дека идентитетот ви се темели на изговори. Ниту Власите, ниту Циганите, па ниту другите националности на овие простори во турско имале држава, но сепак постоеле ко одделни народи во Отоманската Империја. Изгледа некој многу касно се сети дека може да биде Македонец. :)
А има ли некој „дозволен“ рок до кога можело да се „сети“? И дали Бугарите го „фатиле рокот“? Сите знаеме дека денешните Бугари, иако имаат во својот микс одредено бугарско потекло, не се Бугари. Ама, така се декларирале.. и нивно право. Веројатно до рокот е. Ние сме задоцниле.[DOUBLEPOST=1560345473][/DOUBLEPOST]Тевдовски: Покачувањето на даноците позитивно влијаеше на компаниите
Праведен данок, ха ха ха... Некому му земаш повеќе (процентуално) и тоа било праведно. „Поједе ме туђи срам“ велат Србите.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Stevo denes ,,go dobi,, od Tusk...a Zajko utre ,,će mu go puši na negovata majka,,- frau Merkel
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
241
Поентата е дека идентитетот ви се темели на изговори. Ниту Власите, ниту Циганите, па ниту другите националности на овие простори во турско имале држава, но сепак постоеле ко одделни народи во Отоманската Империја. Изгледа некој многу касно се сети дека може да биде Македонец. :)
Тропаш глупости , веројатно заради тоа што не си македонец, па од мака што не си. Но уморен сум од вакви злонамерни тролања и незаинтересиран да те едуцирам што е што во турско, што е што во државите створени од западот и русија за да се штрбне од турското.Па кои се турци,кои срби,бугари,грци и најново албанци во тие држави. Кај исчезнале македонците и кај се појавиле.И дали некој рано или доцна се сетил . Нема резон со северџани да се расправа за тоа. Тоа ти доаѓа како на улични џукели собрани од шинтер да почнеш да им објаснуваш што е тоа родословие .
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Не ја разбирам логикава, Гоце Делчев е славизиран елин, значи по националност грк, но делата му се бугарски, и се декларирал како бугарин, според бугарите. Грците ги ослободиле егејските територии населени со грци кои работеле за бугарската кауза… ахм… грците не признаваат дека некогаш живееле словени на тие оростори, па според тоа е побиена теоријата на локација време, а е активна простор време… значи овде јавно се гледа резултирање на мендела ефектот, на премин и поклопување на унивезумите… ги с… комшиите
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Го исплашија народот со пресудите од сорание и сл. Затоа никој не искочи.
сдссм не се враќа на власт наредни 15 години.
Сдссм ќе биде на власт уште најмалку 3 мандата, за жал.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
А има ли некој „дозволен“ рок до кога можело да се „сети“? И дали Бугарите го „фатиле рокот“? Сите знаеме дека денешните Бугари, иако имаат во својот микс одредено бугарско потекло, не се Бугари. Ама, така се декларирале.. и нивно право. Веројатно до рокот е. Ние сме задоцниле.[DOUBLEPOST=1560345473][/DOUBLEPOST]Тевдовски: Покачувањето на даноците позитивно влијаеше на компаниите
Праведен данок, ха ха ха... Некому му земаш повеќе (процентуално) и тоа било праведно. „Поједе ме туђи срам“ велат Србите.
нека им земат данок на албанските фирми и нема да има потреба од покачување даноци.
ама вака удри по македонските фирми, а албанските ни даноци, ни царини, ни никакви давачки
и на крај македонските фирми ќе се затвараат, а албанците ќе ги собираат парите и ќе го купат пола скопје и западна македонија.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.245
Поени од реакции
27.593
Da ne te razocaram ama, veke decata ne odat 4ta godina na uciliste, tuku rabotat ko kelneri.
Tuka ne e kriv Angusev, vsusnost on im dava izbor.
Sakate da rabotite, ne vi se odi na skolo? Eve vi 3 godini dogovor da vidite sho e rabota.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Могерини: Цврсто стојам на ставот дека Македонија треба да добие датум во јуни или јули

Најверојатно нè дупат овие функционериве што се моментално во заминување со изјавиве. Не гледам друга поента зошто би го збореле ова. Или колку да има што да се пишува по медиумиве секој ден, да не случајно почнат да пишуваат за некои реални проблеми за кои треба што побрзо да се најде решение, а не да се констатира само дека постојат.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.586
Поени од реакции
81.170


:)

Значи рачунајте и Гоце ќе го направат Бугар, еве на што се сведува овие денови ПР менаџментот на СДСМ. Полека го спремаат теренот и за Гоце, постојат оние кои кружат цело време, и вакви како Тричко кој без нималку осет кажува каква ќе биде иднината на Делчев. Очекувајте после Гоце да почнат бугариве да навалуваат и за Сандански, Карев, Узунов, Пиперката, Пљакот и сите други кои ги положиле животите за независна Македонија.
Ќе бидам искрен, многу се глупи овие од СДСМ, ама онака ептен глупи, а поглупи од таа партија се само луѓето кои гласаат за истата... корисни идиоти.

Договорот од Преспа, добрососедски акт на две земји: Менуваш имиња на институции, патишта, забрануваш знамиња, менуваш Устав, ти менуваат историја, ти менуваат учебници по историја по нивен терк

Договорот со Бугарија, договор за добрососедство: Истово како грциве, copy-paste стратегија, нашле идиоти кои распродаваат се па ајде и тие ќе си ја пробат среќата.

Денес Туск, а најверојатно и утре Меркел ќе им го покажат курот на овцата за почеток на преговори со ЕУ.... Северџаните кои гордо гласаа на 30 Септември за промена на името, ќе си останат со прстот во уста. Нив ги искористија, или какошто пишав погоре корисни идиоти станаа.

Ама ајт.... samo ljubov lugjenca, i flagame vo NATO i EU!!1!

#Ставрогин
#Waoo
#Makaron
#pistol
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom