Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Mora da pisuva,duri ja redea i statistikata po Kncev za mestoto od kade poteknuvas,kolku bugari bile kolku drugi
Не пишува ништо... Инаку, аплицирам врз основа на стар документ, не врз основа на потврда.
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Никој не може да му ја разбере логикава на бугарите , му се трупаат апликации, а тие се помалку работат, и гарантирано во иднина ќе се намали интересот за вадење бугарски ако вака продолжат ! која му е стратегијата никој не ги знае! :yid::yid::yid:
Nie sme narod kolku pojke ne tepat tolku pojke go sakame interesot NEMA da se namali uste poveke ke podnesuvaat I uste poveke ke odbivaat bidejki budzetot mu se polni na drzavata, I samo ke se se izmisluvaat strategii za poveke pari , ima efekt od sekoe povtorno podnesuvanje na dokumenti I davanje pari kolku poveke ostavaat da se ceka tolku poveke znaat kolku nestrplivi stanuvame I kolku poveke pari da se daj za da se stigni do drzavjanstvoto
 
Член од
31 август 2018
Мислења
13
Поени од реакции
35
Zdravo,

Vo udostoverenieto napravena e greska vo edna bukva vo imeto, a vo dolniot del kaj prilozenite dokumenti, na baza koe e izvadeno udostoverenieto, t.e vo imeto od potvrdata od BKK mi e tocno.

Dali ke pomine taka ili da pratam nekakov dopis?

Sega sum vo status na Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија od 23.01.2019
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
217
Поени од реакции
271
Со ова темпо треба да сум среќен ако до март 2020 потпишат. Инаку 7 ипол месеци положително
 
Член од
10 февруари 2019
Мислења
72
Поени од реакции
116
So posrednikov praev muabet preeska, vika do pred odmorive trebalo uste sedum osum ukazi da potpisi , znaci za do krajo na mesec avgust to e premalku, najverovatno ke gi opfata avgust i mozebi del od septemvri , ne ocekuva period na stagnacija :unsure:
 
Член од
30 октомври 2015
Мислења
24
Поени од реакции
23
tocno 6 godini od prvo odenje vo bg i samo nekoi odlozuvanja i gluposti... ne e veke pametno veke u prv plan da ni e ovoj pasos za koga ke dojdeme na red da ne odbie ministerkata
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Zdravo,

Vo udostoverenieto napravena e greska vo edna bukva vo imeto, a vo dolniot del kaj prilozenite dokumenti, na baza koe e izvadeno udostoverenieto, t.e vo imeto od potvrdata od BKK mi e tocno.

Dali ke pomine taka ili da pratam nekakov dopis?

Sega sum vo status na Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија od 23.01.2019
I kaj mene imase greska,mu kazav na posrednikot i si otide tamu vo DABC i ja koregiraa,pa za toa pari im davame
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
So posrednikov praev muabet preeska, vika do pred odmorive trebalo uste sedum osum ukazi da potpisi , znaci za do krajo na mesec avgust to e premalku, najverovatno ke gi opfata avgust i mozebi del od septemvri , ne ocekuva period na stagnacija :unsure:
Август и Септември и сега се опфатено со досегашните укази. Со 7-8 укази до Јануари ќе стигнет.
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Август и Септември и сега се опфатено со досегашните укази. Со 7-8 укази до Јануари ќе стигнет.
Jas kako pratev so 3-4 ukazi potpisaa za juni, juli avgust, znaci nesto pomalku od mesec po ukaz, Posledovatelno , ako e isto tempoto, so 7-8 ukazi treba 6-7 meseci da opfati, t.e. da stasa nekade do mart-april,,,
 
A

andrea85

Гостин
Gluposti!
So nekolku ukaza maksimum avgust i septemvri da gi iscistat .
Koga e tocno odmor na viceprezidentskata komisija znae nekoj?
 
Член од
12 ноември 2018
Мислења
40
Поени од реакции
66
Здраво,
Пред некое време ми се смени статусот во

„Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 16.08.2019“.

Имам аплицирано со потврда, а сега пронајдов ученичка книшка од дедоми (татко на мајками) што учел на бугарски.
Дали да е доставам и ќе ми заврши работа или да барам нешто друго и плус презимето на дедоми во книшката и сегашното му е сменето, како да го докажам и тоа?
Ве молам за совет и искуство,
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Здраво,
Пред некое време ми се смени статусот во

„Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 16.08.2019“.

Имам аплицирано со потврда, а сега пронајдов ученичка книшка од дедоми (татко на мајками) што учел на бугарски.
Дали да е доставам и ќе ми заврши работа или да барам нешто друго и плус презимето на дедоми во книшката и сегашното му е сменето, како да го докажам и тоа?
Ве молам за совет и искуство,
Ke ti dadat uverenie od maticno deka vo maticnite knigi toj covek se srekava vo dve preziminja .... Posreddnikot mi go kaza toa na notar ne priznavaat bugarite jas taka napraviv so uverenieto srediv rabota
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom