ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.255
Поени од реакции
1.964
Што и да треба да полагаш кај неа, лесно е. Јавно мислење, применета политика, дигитална демократија, некој друг изборен, лесно е ептен...
На 20 кај неа треба да полагам применета политика.Онака ме интересира дали бара ептен до ситен детаљ да се напише или не е претешко.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
На 20 кај неа треба да полагам применета политика.Онака ме интересира дали бара ептен до ситен детаљ да се напише или не е претешко.
Најверојатно усно ќе биде, не бара премногу детално, две до три прашања и веројатноста да имаш најмалце 8 е голема. Така што, спреми се, но не се потресувај, ќе положиш. Ти препорачувам да си избереш и изборни кај неа, лесно се поминуваат.
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
45
Поени од реакции
4
Da prasam kpp imalo skripta dali moze so nea da se polozi i kako e na ispit kaj kalajdziev dali mnogu bara?
Fala vi
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
94
Поени од реакции
29
Искуства ГПП усно кај Милка?
Ако сакаш 10ка, усно е единствениот начин да се добие. Прашуваат многу и во детали, ама сигурно добиваш висока оценка. Сите што имате можност ГПП да идете усно, искористете ја, зашто писмено сите не измалтретира Милка и на крај, сите имавме 6ки и 7ци (и тие што ги заслужуваа тие оценки, а и тие студенти што заслужуваа повисоки).

Колеги, како е на усен испит административно право во предсесија кај Давитковски и Шумановска ?
Усно административно ви е најдобро кај Борче, дава три прашања, бара кратки одговори и не го тупи многу со детали. И писмено никако не одете, имам колеги што многу го завлечкаа тој предмет зашто постојано паѓаат на писмениот испит.

Здраво колеги, ќе може ли некој да ми каже збор-два за мастер меѓународно/деловно/корпоративно ? Како се одвива наставата, испитите итн.? Ви благодарам однапред
Ќе ти одговорам само за мастерот меѓународно, па колегите што се на другите смерови нека пишат дополнително. За меѓународно постои некоја предрасуда дека е најтешкиот смер на мастер, ама искрено барем по мое искуство, не е толку тешко колку што сите го праат филмот. Проф се многу пофини отколку на додипломски, попријателски се однесуваат, помагаат за се што бараме, ни излегуваат во пресрет за термини за испит. Се бара присуство на некои предмети (ама ако не си присутен/присутна, тоа не значи дека си паднал, него ќе треба да пишуваш семинарска за да надоместиш), материјалите за учење не се големи (освен за два предмети) и содржината е генерално разбирлива (ако сакаш да учиш меѓународно). Оценувањето е главно преку писмени испити, ама има и домашни и истражувања. Се на се, ќе научиш многу, а не е воопшто толку страшно колку што го зборат и барем проф се понормални во оценувањето на нашиот мастер, за разлика од некои други смерови.


Здраво колеги, сакам да прашам дали некој го има прераскажано, стокмено применета економика предметот, и ќе може да го прати/постави и да ни олесни на
многу што не сакаат економски предмети? Многи е обемен материјалов, знам дека се де прашува, ама ако има некој нешто скратено и сака да олесни ма други студенти, би била вечито благодарна.
Применета е еден од најтешките испити на нашиот факултет. Не толку самиот предмет, колку што професорите бараат многу. Затоа јас не би те советувала да користиш скрипта, сигурно ќе те бутнат...[DOUBLEPOST=1560963881][/DOUBLEPOST]
Кај Тумапнчевски казнено право на испит како е?
Усно ако полагаш е супер, неколку прашања, лесно е и прашува и твои ставови за тоа што го учите. Мене ми беше еден од полесните испити на додипломски. И обавезно учи од посебниот дел, не се положува без него.

Koga ke ima rezultati nasledno kaj Angel?
Вчера видов кај кабинетот имаше објавено дека ќе има резултати и увид на 25ти во 10ч, за испит што се одржал на 7ми јуни (ако за тој прашуваш).
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
29
Поени од реакции
5
Zdravo kolegi, dali nekoj ima email od prof. Milena Apostolovska Stepanoska??

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
29
Поени од реакции
5
Ušte edno prašanje za Milena.
Dali ispitite se usno ili pismeno kaj nea ?

Jasna ne možev da ja najdam pa planiram da ja zamolam Milena da polagam na početokov na juli, pa što bide neka bide.


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.255
Поени од реакции
1.964
Ušte edno prašanje za Milena.
Dali ispitite se usno ili pismeno kaj nea ?

Jasna ne možev da ja najdam pa planiram da ja zamolam Milena da polagam na početokov na juli, pa što bide neka bide.


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Организира и усно и писмено,ама усно е полесно кај неа.
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
94
Поени од реакции
29
Дечки се плаќа за одбрана на магистерска теза? Мислам освен тие 1000 евра што се уплаќаат за партиципација во петта година, дали има дополнителен трошок?
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
29
Поени од реакции
5
Kolegi, znae nekoj dali ima rezultati od ispitite kaj prof. Daniela Blazevska ?

Sent from my Samsung Galaxy S9+ using Tapatalk
 
Член од
22 јануари 2018
Мислења
33
Поени од реакции
6
Здраво колеги, сакам да прашам дали доколку запишам е-2 семестар (сега треба да бидам трета година) ќе се сметам за апсолвент и ке се сликам со мојата генерација?:D И дали може некој да ми објасни како оди запишувањето е-2? Ви благодарам однапред!
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Дечки се плаќа за одбрана на магистерска теза? Мислам освен тие 1000 евра што се уплаќаат за партиципација во петта година, дали има дополнителен трошок?
Не, не се плаќа ништо дополнително за одбрана на магистерска теза.
Така барем беше во 2015 кога јас бранев магистерска.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom