Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 февруари 2019
Мислења
913
Поени од реакции
3.575
ЦРВЕНКОВСКИ: АКО ЛЕТОВО НЕ ДОБИЕМЕ ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ, ТОА ЌЕ БИДЕ ДОКАЗ ЗА ОТСУСТВО НА ЛИДЕРСТВО И ВИЗИЈА ВО РАМКИ НА ЕУ

:vozbud::vozbud:
Е ова е веќе едно ново ниво на мочање кое го добиваме како народ. Ни помалку ни повеќе, туку директно од сдсмовскиот папа. Ајде сместа сите жените кај него на чување.
04.06.19 srecno bogojavlenie
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Владата на Зоран Заев направи нешто за Вардар што режимот на ВМРО ДПМНЕ не се осмели ниту еднаш – Над пола милион евра и натамошна поддршка за стабилност на клубот

Комуњарскиот курир пуштен на најјако. Ваква патетика и очајно гзолижење одамна немав видено. Абе ќе цркнат од мака што имаше толку народ и таква еуфорија синоќа, све да им ебам комуњарско и вмровско. У гз нека си ја набутаат тоа една и пол партијата мизерна. Не можат да го остават народов еден ден да поживее на раат.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Немам прочитано наназад, има некој инфо за променава на мапс?
upload_2019-6-4_8-38-58.png
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
ЦРВЕНКОВСКИ: АКО ЛЕТОВО НЕ ДОБИЕМЕ ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ, ТОА ЌЕ БИДЕ ДОКАЗ ЗА ОТСУСТВО НА ЛИДЕРСТВО И ВИЗИЈА ВО РАМКИ НА ЕУ

:vozbud::vozbud:
Е ова е веќе едно ново ниво на мочање кое го добиваме како народ. Ни помалку ни повеќе, туку директно од сдсмовскиот папа. Ајде сместа сите жените кај него на чување.

Освен политичка одлука за полноправно членство на МКД во ЕУ и добра финансиска инекција, промената на име како „компромис“ во замена за било што друго е безначајна, посебно членството во НАТО кога сме опкружени само пред се со пријателски, НАТО земји членки, ако првото е невозможно тогаш второто е бесцелно.
Изгледа Шефот би прифатил промена на име единствено под строго дефинирани услови шо е исправно, сеа испаѓа за qro здравје беше се. Макар и да би добиле датум за преговори.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Владата на Зоран Заев направи нешто за Вардар што режимот на ВМРО ДПМНЕ не се осмели ниту еднаш – Над пола милион евра и натамошна поддршка за стабилност на клубот

Комуњарскиот курир пуштен на најјако. Ваква патетика и очајно гзолижење одамна немав видено. Абе ќе цркнат од мака што имаше толку народ и таква еуфорија синоќа, све да им ебам комуњарско и вмровско. У гз нека си ја набутаат тоа една и пол партијата мизерна. Не можат да го остават народов еден ден да поживее на раат.
Му купи жетони за 600 илјади евра народни пари на партиските прдала на ФБ, Твитер и пред кооперација да можат да се бранат пред северџанските етикети кои што му се лепат деновиве. Сега секој кој што ќе се осмели да зборне нешто против Заев, СДС, владата и идентитетските политики кои што ги тера, да националните успеси ги прикаже како успех на новата северџанска реалност, ќе следи линк до горенаведената вест. Која што треба да служи како демант и средство за перење на резилот кој што сакаат да го прикажат како новата национална реалност, ново име и нов идентитет под кој што треба да се слават сите идни национални спортски успеси а Заев како спасител и патриота, прав нобеловец.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.240
Поени од реакции
22.435
Ракомет никогаш цела утакмица не сум гледал, еднаш почнав да ја следам пошто колега македонец на факс на мојот лаптоп ја гледаше па ајде и јас, играа репрезентациите, и одеднаш публиката почна да пее мртов албанец добар албанец, ниту он коментираше ниту јас, ја догледав до крај. Ајде мислев хулигани се, свашта има по трибини, необразовани, џгани. Ама после утакмица чат пат некој реагираше, ама кој требаше не, имаше високи функсионери кои беа на трибини, нормално после утакмица велеа дека не слушнаа такво нешто... Ниту санксии ниту ништо.
Нема место веќе во Македонија за вакви скандирања, мора да има казни, за било кого, давај им минимум 10 години играње без пиблика, ако може да се најдат иницијаторите на таквите скандирања да се казнуваат за доживотна забрана за стадиони и толку, само вака се држи ред, кога можеа англичаните да ги дресираат, можат и народи што се антиспортисти што навиваат само за инает на другиот.
И тие малкуте албанци што се гордеат со успехот на Македонија ги бркате.
Насекаде има џган, мора да се почнува да се казнуваат строго.
TAKAE IMAS PRAVO BRAD !!

(Shkendija - Partizan , Gradski stadion 19.07.2011)
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.659
Поени од реакции
4.318
Па во такви ситуации историјски докажано во човештвото се раѓаат лидери,спонтано дури.
Штом во такви судбоносни ситуации не се најде некој да понесе народ,штом послем тоа носители на тие катастрофални политики и одлуки ти победуваат на претседателски избори па и претходно чак и цензус се најде соизлезеност,доаѓаме до заклучок дека нешто не е во ред со овој народ.

754,000 души излегоа на претседателски избори да гласаат за партија што потпиша договор со отстапки кон Бугарија,одобрувања на комисии за ревизија на историја,огромна низа отстапки кон Грција,откажување од национани малцинства,промена на име,албанизација,двојазичност,повисоки такси и акцизи,громогласни примери на непотизам и корупција во највисоката власт,неисполнети ветувања во сите сфери,па дури не ги исполнија ветувањата од типот на тргање на ограда пред влада!
И гласаа за друга партија,главно одговорна и виновна што се дојде до сето ова,која ја изигра улогата да го канализира и амортизира бесот кај народот од промената на името,виновна за тоа што низ вода ги пушти своите за да се спаси тесното раководство,што го динаа последниот атом на енергија кај народот со проектот Заедничка Македонија за да после го земат и треснат од земја.
добро си напишал и сега што праиме, чаре има ли?
Во моментов се потврдува старата добра техника на народот дај му леб и игри и ќе ....!
Повторно некој вешто користи спортски настани за да го амортизира социјалниот набој, ама така е тоа во деМонкратијата, дозволено е да протестираш и урлаш по улица колку што милуваш, да пцуеш се и сешто, забрането е да бараш и особено да повикуваш и организираш смени и поместувања по вертикала и хоризонтала (инаку темелен принцип на демократијата) и да не дај боже, го спориш правото на капиталот кој го стекнале со криминал!

Не можам да се сетам некогаш да имало ваква поделеност кај Македонците, во моментов не можеме да се согласиме ниту за едно прашање како што е: сакаме да имаме држава Македонија или не? Сите (мислам на крупните и ситните тнр политички субјекти, а не на обичниот човек) само сонуваат да се вљаст. По долгогодишно перење на мозок, македонскиот народ го претворија во етничка заедница, во смисла на етничко малцинство, други велат дека оваа држава била нивна, а вистината е дека оваа држава е пред се на македонскиот народ како државотворен и носител на државноста (што во никој случај не исклучува граѓански права и на другите кои не се Македонци)...
Како сега стојат работите, процесите за растурање на Македонија се несопирливи... само некој голем ресет може да создаде некаква шанса за да си го вратиме своето.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ако стави Турција вето за во НАТО Заев и Пендаровски имаат три опции за бирање, гилотина, бесилка или стрелачки вод.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
TAKAE IMAS PRAVO BRAD !!

(Shkendija - Partizan , Gradski stadion 19.07.2011)
Си ме помешал со некого, мене не ми пречат знамињата, ниту знамето на кутлеш.
Инаку ова знаме со устав може да се употреби.
Ако е против незаконски, нека се казнуваат, казна за секого.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.127
Поени од реакции
35.078
Си ме помешал со некого, мене не ми пречат знамињата, ниту знамето на кутлеш.
Инаку ова знаме со устав може да се употреби.
Ако е против незаконски, нека се казнуваат, казна за секого.
Ааа сеа одеднаш знамево законски е. Не знам јас вала не сам одавде...
И после не биле сите исти.
А законски е симнување државно знаме од јарбол и закачување албанско и притоа скандирање учк учк учк? Законски е носење име на фашистичка група која убивала Македонско население и притоа никаква реакција да нема? Законски е вадење лисици на Омер од страна на заменик министер за внатрешни и се тоа пред камери документирано? Законски е истакување на знамиња кои промовираат одземање на територии и голема албанија?
Доста ми глумиш тука освестен и праведен. Останатите барем имаат доблест да кажат дека не ве сакаат, кажи си и ти дека е обострано и да завршиме. Нема да пропадне светот ако додадеме уште еден на листата кои го мразат славомакедонското племе...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.547
Ako moderatorite na kajgana ne gi brisat navredite i govorot na omraza na nivnite clenovi kon Albancite jas licno ke ve prijavam a isto taka i ke napravam screenshot od razgovor i govor na omraza sto se upotrebuva vo ovoj forum...

Vie ako sakate zemajte me seriozno ako ne togas ke vidite deka ke bidete top tema vo Makedonija za sirenje omraza i sto gi ostavate ovie iskompleksirani ''patrioti'' da plukaat po Albancite na sekoj mozen nacin i da siraat omraza...

Ustvari ovie ''patrioti'' opasni se samo pred tastatura i mobilen vaka u zivo nemaat muda da pravat nisto iskompleksirani drkaci sto svojata omraza mozat da ja sirat samo preku internet ama ako dojde do nesto pogolemo ke begat prvi...

Tolku od mene Pozdrav
ок
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Ako moderatorite na kajgana ne gi brisat navredite i govorot na omraza na nivnite clenovi kon Albancite jas licno ke ve prijavam a isto taka i ke napravam screenshot od razgovor i govor na omraza sto se upotrebuva vo ovoj forum...

Vie ako sakate zemajte me seriozno ako ne togas ke vidite deka ke bidete top tema vo Makedonija za sirenje omraza i sto gi ostavate ovie iskompleksirani ''patrioti'' da plukaat po Albancite na sekoj mozen nacin i da siraat omraza...

Ustvari ovie ''patrioti'' opasni se samo pred tastatura i mobilen vaka u zivo nemaat muda da pravat nisto iskompleksirani drkaci sto svojata omraza mozat da ja sirat samo preku internet ama ako dojde do nesto pogolemo ke begat prvi...

Tolku od mene Pozdrav
Све да ти ебам по список,од булата па надоле.
Ке го земеш ти сериозно на уста
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom