Навивачки групи во Македонија!

Член од
18 март 2019
Мислења
430
Поени од реакции
1.967
Последни 3 утакмици за сезонава.
РК Охрид-РК Радовиш
Викендот се славеа матури, а со оглед на то дека добар дел од трибината ни се средношколци имавме послабо издание за разлика од другите утакмици ова сезона.


РК Струга-РК Охрид


РК Охрид-РК Вардар Јуниор

За крај анализа на сезонава. Дефинитивно најдобра за Рибари. Бројката на трибина константна како никогаш до сега. Се изработија најмногу гостовања во една сезона до сега. Цела сезона се работеше на маркетинг. Се истадоја маици, шалови, Blue Force си истадоја нивни продукти. Исто се извадоја неколку коцки и 4 бајраци. Најмногу ме фасцинират едукацијата и изгледот на трибината на новите дечки. За разлика од прошли сезони, кај шо била шарена трибината, луѓе идале облечени ко за чаршија. Сме ваделе и тогаш добри бројки ама не било то то. Сите сами се научија на кодекс на изглед на трибина, исто имат и многу шо фурет кажуал стил. Се појавија нови колекционери на стикери, шалој и слично. Буквално навивањево заживеа во Охрид. За следна сезона морат да се поработит на изгледот на оградата и да се истает поќе кореографии. Летово не чекет многу активности, така да движењето немат да застанит. Следна сезона иаме јубилеј 30 години. Уште од сега се ежам на помислата шо ќе се дешават. Исто иаме минимум 2 дербина со Струга, минимум 2 утакмици со Пелистер шо исто стана интересен дуел. Се разгледвет и услови за вракање на фудбал. Како и да е, не очеквит уште една јака сезона.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Никогаш не ми било јасно од која националност се членовите на подгрупата Чкембари Баир?

А овоа со спотов е голем минус што знаме на Чкембари се појавува во вакви срања.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Како да дојдам до оние маици кои беа направени во чест на Саздо?
Дали сеуште можат да се најдат и порачаат?
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Пред неколку годину баш на овој форум ме убедуваа некои дека се озбилна навијачка група, јас зборев дека имаат многу привилегии од локалната власт како бесплатни автобуси за гостувања и шта ја знам, како и тоа дека повеќето се деца кога ке излезат од тој филм а тоа најчесто е после пубертетот ке ги боли онаа ствар за групата, како и тоа дека КК Куманово е спонзорирано од локалната власт и кога истото ке престане ке згасне и еуфоријата и навивањето и едноставно нема да се замараат...

На жалост истите предвидувања се обистинија, се укина финансиската подршка за КК Куманово и логистичката за Кумани и може да се каже дека групата згасна, децата кои пораснаа ги боли онаа ствар за навивање поважно им е да сликаат селфи по кафиња од колку да одат по утакмици со изговор „ јас да фрлам пари за пат, а тие курташак да си играат“... тоа во кратки црти ја објаснува навијачката свест, така да тоа што им се случува ни најмалку не ме чуди.
Dobar dan! Izvinite na latinicu
Citiram te tebe a sakam da se obratu na svi koi se rasprasuev okolo navivaci na KKK.
Dali se ti pravis lud ili si neuputen u nekoi rabote neznam, ali dobro. Finansisku pomos grupa nikad ne e imala, avtobusi koi su zemani od "upravu" su isti naplateni ss samo dizanje na grupu. Grupa nikad ne e bila odrzuvana zaradi finansie na opstinu ili klub kako sto ti predstavljas tuj, vekj e funkcionirala na nacin poznat za sebe. Ljubav sprema grad i klub su gi spojuvale a i dn dnska clenovi na istu grupu.
Ne e aktivna grupa od mnogo faktori koi ne su za na forum i da e nekoj zapoznaen, pred nekoe vreme besva na gostovanje del od navivaci na Vardara i videsva deka iako nema grupa ne e lsno da se seta u Kumanovo ss rekviziti ili pa pesma.
Kazne od stranu na policiju i represija e edn od faktori za sto grupa ne delue i zasto unutra u salu sg na kup ne napravi cistku.
A za navivacku svest nemoj ti da zboris, cela tvoja tkz. grupa poteknue od zapadnu tribinu ili ga toj znaes vekj ili si pomal i ne dovoljno zapoznaen za nekoi stvari.
Tacno, ss sami padovi (nikakva pozadina).. sami kazne (loso vodenje na klub, represija od plavci) mnogo ljudi se zaprasav do kude i kd vidis deka ne se ide protiv vlast... pa se zaprasas malko. A i da.. znaes sam koi ljudi mozev da dadev odgovor deka frljav pare za klub, a ako si vekj od Kumanovo znaes i kakvi glave e imalo i su i dalje Kumani, bez razliku aktivni ili ne i dali od takvi ljudi moze da se ocekue takv odgovor.
Toj sto vikas deka se slucue e deka grupa ne funkcionira, toj e tacno, mozda iskociv novi momci, ss novi snage za napred, ali kude nas u drzavu ako ne si od stranu na vladejacu stranku ne uspevas pa makar i 10 put da udaris ss glavu u zid, vidis deka ne ide, zatoj se izgubisva mnogo ljudi, mnogo grupe zgasnasva, ne samo mi. Nasi skopski rivali, besva na dobar rank da kazu.. unisti gi represija isto, sve se svedue na toj da si na nekoju partiju piun i da funkcioniras a mi takvi nikad ne smo bile.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Dobar dan! Izvinite na latinicu
Citiram te tebe a sakam da se obratu na svi koi se rasprasuev okolo navivaci na KKK.
Dali se ti pravis lud ili si neuputen u nekoi rabote neznam, ali dobro. Finansisku pomos grupa nikad ne e imala, avtobusi koi su zemani od "upravu" su isti naplateni ss samo dizanje na grupu. Grupa nikad ne e bila odrzuvana zaradi finansie na opstinu ili klub kako sto ti predstavljas tuj, vekj e funkcionirala na nacin poznat za sebe. Ljubav sprema grad i klub su gi spojuvale a i dn dnska clenovi na istu grupu.
Ne e aktivna grupa od mnogo faktori koi ne su za na forum i da e nekoj zapoznaen, pred nekoe vreme besva na gostovanje del od navivaci na Vardara i videsva deka iako nema grupa ne e lsno da se seta u Kumanovo ss rekviziti ili pa pesma.
Kazne od stranu na policiju i represija e edn od faktori za sto grupa ne delue i zasto unutra u salu sg na kup ne napravi cistku.
A za navivacku svest nemoj ti da zboris, cela tvoja tkz. grupa poteknue od zapadnu tribinu ili ga toj znaes vekj ili si pomal i ne dovoljno zapoznaen za nekoi stvari.
Tacno, ss sami padovi (nikakva pozadina).. sami kazne (loso vodenje na klub, represija od plavci) mnogo ljudi se zaprasav do kude i kd vidis deka ne se ide protiv vlast... pa se zaprasas malko. A i da.. znaes sam koi ljudi mozev da dadev odgovor deka frljav pare za klub, a ako si vekj od Kumanovo znaes i kakvi glave e imalo i su i dalje Kumani, bez razliku aktivni ili ne i dali od takvi ljudi moze da se ocekue takv odgovor.
Toj sto vikas deka se slucue e deka grupa ne funkcionira, toj e tacno, mozda iskociv novi momci, ss novi snage za napred, ali kude nas u drzavu ako ne si od stranu na vladejacu stranku ne uspevas pa makar i 10 put da udaris ss glavu u zid, vidis deka ne ide, zatoj se izgubisva mnogo ljudi, mnogo grupe zgasnasva, ne samo mi. Nasi skopski rivali, besva na dobar rank da kazu.. unisti gi represija isto, sve se svedue na toj da si na nekoju partiju piun i da funkcioniras a mi takvi nikad ne smo bile.
После тој дека клуб не е одржуван од финансие на општину што повише да кажу.
Како група Кумани функционирасва док исти клуб бешее подржуван од општину и сга кд га клуб нема тој нема ни навивање, а тој за навијачку свест маалко ги мењаш тезе, бш тај такозвана моја група ( која не е моја али тој е друг муабет) су едни од дечки кои ги реорганизирасва Кумани.
За политику си мање више управо, али па га потврдуе мој муабет и при најмалу политичку опструкцију навивање престана и ти ми збориш за навијачку свест...
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
@pixa
Svak klub ss iskljucak na privatni (koi imav pomos i oni) e odrzuvan od vlast ili opoziciju. Za zal takoj e tuj na balkan. Tvoja Stela rosa kako od edn put tj uspeh ga dostiza.. i da ne ulazam unutra ali koj stoi pozadi firme na ultrasi od sever?
Pa ja upravo toj proba da ga kazu, nesloga ss upravu (politicari) i naredena represija od isti (ss pomos na plavci) sprema clenovi na grupu. Ama ti ne sfati za zal.
Tija decki, potacno edn od njima, bese Kuman kd pocna ss jos par lika od Kumani da gu reorganizirav grupu a tek posle toj pojde na Zvezdu ss "Staru Glavu".
Drugar, sama politika ga unisti cel klub, zasto ga drziv u svoi ruke kako da e privatnost.. od drugu stranu te gaziv, za koju svest zborimo tuj? Posle par tepacke ss vas i krajna bese ss policiju u gradski nikoj ne e zapoznaen deka organizacija e nekolko nokji prosla u 4 zida, bez najmalu pricinu za tamo i su im stavljani na teret dela od najmalu sitnicu u koju e koristeno ime na grupu.
Postari vikav prvo ripni pa kazi op, i ti prvo zapoznaj se ss red stvari pa zbori za toj, nemas potrebu da ocrnues na forum.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
@pixa
Svak klub ss iskljucak na privatni (koi imav pomos i oni) e odrzuvan od vlast ili opoziciju. Za zal takoj e tuj na balkan. Tvoja Stela rosa kako od edn put tj uspeh ga dostiza.. i da ne ulazam unutra ali koj stoi pozadi firme na ultrasi od sever?
Pa ja upravo toj proba da ga kazu, nesloga ss upravu (politicari) i naredena represija od isti (ss pomos na plavci) sprema clenovi na grupu. Ama ti ne sfati za zal.
Tija decki, potacno edn od njima, bese Kuman kd pocna ss jos par lika od Kumani da gu reorganizirav grupu a tek posle toj pojde na Zvezdu ss "Staru Glavu".
Drugar, sama politika ga unisti cel klub, zasto ga drziv u svoi ruke kako da e privatnost.. od drugu stranu te gaziv, za koju svest zborimo tuj? Posle par tepacke ss vas i krajna bese ss policiju u gradski nikoj ne e zapoznaen deka organizacija e nekolko nokji prosla u 4 zida, bez najmalu pricinu za tamo i su im stavljani na teret dela od najmalu sitnicu u koju e koristeno ime na grupu.
Postari vikav prvo ripni pa kazi op, i ti prvo zapoznaj se ss red stvari pa zbori za toj, nemas potrebu da ocrnues na forum.
Брате ја сам мислу добро запознаен, него ти ги мешаш некои ствари, правимо муабет за функционирање на клуб или за навијачку свест, ви у најголеми репресие што ви се дешавав требаше у тој време да покажете единство и лојалност према клуб без разлику на резултати а вас ви се деси распад, а за ултраси од север очигледно не си ти уопште информиран како функционирав ( звезда кд беше полуаматерски клуб 2008-2012 најбољи навијање имаше) е за такву навијачку свест збору, играш сс јавор од ивањицу на север имаш 10000 људи на кишу... друго приметују по твои ставови дека ти много смета моја навијачка група од куманово а зашто не ми е јасно и ги мешаш( кој па кажују не е моја), али кд смо куде њима, епа брате они по милион забране имасва за улазак у Србију па одржасва гу групу на ниво и покрај сви репресие од српску полицију што ги имав, за такву навијачку свест ја праву муабет.
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
@pixa
Ti pocna da ocrnues grupu od koju sam ja del i spustas na nivo ss toj sto potenciras kakvu svest ima a ne ti drzi vodu muabet. Ne e ubavo ti nekoga da ucis sto, kako i kd e trebaja da pokaze, kd tija sto su te tebe ucile su iskocile od istu tribinu za koju zborimo.
Veruj deka sam mnogo povise informiran nego sto ti znaes, pokraj mobilizaciju sto gu pravese grupa i svi akcie i greota e da nema.. a i da.. kako e poznata recenica na general stab ? "Vise unutrasnjost nego Bg" ili gresu?
Na mene mi smetav svi grupe (u Mk), zasto na nas su ni svi rivali a posebno nekoja koja tvrdi deka "moj" grad e Srbija.
Znam ja sto su imale i odrzale, ja ti spomna za politiku na severnu tribinu, da ti potenciram.. navijacka svest ne e nesto sto se gradi preko nokj ili preko ednu sezonu.. toj se steknue ss godine i godine, nemozemo da sporedimo sever ss zapadnu tribinu ili bilo koju u Mkd, tamo navivanje e kontinuirano ss godine a kude nas (Ku) e bija golem pad i zastoj do samu reorganizaciju 2008.
Drugo e kd se ukljucis u razigrano kolo a drugo e sam kd ga formiras.
Za mnogo kratak vremenski period, dosta uspesno i jako.. i ti ga znaes toj
:)
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
@pixa
Ti pocna da ocrnues grupu od koju sam ja del i spustas na nivo ss toj sto potenciras kakvu svest ima a ne ti drzi vodu muabet. Ne e ubavo ti nekoga da ucis sto, kako i kd e trebaja da pokaze, kd tija sto su te tebe ucile su iskocile od istu tribinu za koju zborimo.
Veruj deka sam mnogo povise informiran nego sto ti znaes, pokraj mobilizaciju sto gu pravese grupa i svi akcie i greota e da nema.. a i da.. kako e poznata recenica na general stab ? "Vise unutrasnjost nego Bg" ili gresu?
Na mene mi smetav svi grupe (u Mk), zasto na nas su ni svi rivali a posebno nekoja koja tvrdi deka "moj" grad e Srbija.
Znam ja sto su imale i odrzale, ja ti spomna za politiku na severnu tribinu, da ti potenciram.. navijacka svest ne e nesto sto se gradi preko nokj ili preko ednu sezonu.. toj se steknue ss godine i godine, nemozemo da sporedimo sever ss zapadnu tribinu ili bilo koju u Mkd, tamo navivanje e kontinuirano ss godine a kude nas (Ku) e bija golem pad i zastoj do samu reorganizaciju 2008.
Drugo e kd se ukljucis u razigrano kolo a drugo e sam kd ga formiras.
Za mnogo kratak vremenski period, dosta uspesno i jako.. i ti ga znaes toj
:)
Ја констатира зашто сте распаднати, едноставно немогасте сложност и единство да сачувате кд клуб почна да пада и ти тој не га негираш , него вртиш га муабет кој куде и како искочија некој, а факт е дека тија дечки што тврдиш дека су искочиле од куде вас су далеко поорганизирани, на сваку утакмицу ги има куде што треба 400 км у едн правац да продјев, поштовани су на туј трибину, у сви акцие су укључени незнам што е толко страшно да се признае тој.
Друго несам имаја никакву намеру да оцрнују никакву групу него изнесе факти, од Кумани знам доста људи од кои некои су ми добри пријатељи такој да најмалко сам сакаја да оцрнују групу него како што кажа наведе мое размислување зашто не функционирате, кое што ни ти нега негираш.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
452
Поени од реакции
1.538
Да не должам многу како што сите знаете, РК Вардар стана европски првак по втор пат. Мислам дека треба да пишувам со денови за да го опишам тоа чувство и се што се случуваше. Чувството кога поради РК Вардар, никој не ни зборуваше за Ливерпул - Тотенхем. Буквално Скопје обединето за Вардар. Слики сигурно сте виделе сите, па ќе објавам по една и од двата дена.
Скопје 02.06.2019.
62123190_2214461571941449_7386818487504601088_n.jpg
Скопје 03.06.2019.
62105337_2217169385004001_8811115563678957568_n.jpg
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Мене ме интересира што им е проблемот на Фемили периодов? @Интегрален ?
Ничим изазвани, објавуваат статуси "Само Скопје, само МЗТ и Вардар е само река што тече во Аеродром"? Од кај никнаа бе комплексиве?
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Мене ме интересира што им е проблемот на Фемили периодов? @Интегрален ?
Ничим изазвани, објавуваат статуси "Само Скопје, само МЗТ и Вардар е само река што тече во Аеродром"? Од кај никнаа бе комплексиве?
Искрено незнам да ти одговарам зошто не сум дел од Фемили. А статусиве дека Вардар е само река во Аеродром не се од вчера, туку од пред 5-7 години кога малце се зајадоа групите.[DOUBLEPOST=1559655357][/DOUBLEPOST]Патем честито за Рк Вардар, момците изгинаа. Донесоа среќа кај секој кој малку барем се осеќа како Македонец, тоа го покажа и прославата.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom