Вакцини (општа дискусија)

Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Колективниот имунитет не е ама ич нивно право. Не е ова дали да се пуши цигари дома вид на муабет па нивно право било. Дај барем малце описменете се пред да дискутирате на вакви теми, ако ништо друго сајтови како WebMD се бесплатни.
WebMD е алатка на Биг Фарма и Евреите со која ја контролираат популацијата.

Ќерката на пријател на баџанакот имаше аутизам од вакцини. Отиде на хомеопатија и и' ја извадија вакцината. Сега предава на курс за лидери, за емотивна интелигенција и е инструктор за латино танцување.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Друже балгодарение на Botko се присетив на времето коа беа активни Daedalus i Stavrogin - Stavre. Убав, забавен период беше тоа на форумо , ме инспираа :D
Ама за жал не се активни веќе...
ами со него се пишуваш!:pos:
јас сум помалку на форумов, а ги препознав двајцата во други никови! :D
....рака на срце сега се малку попитоми и посмирени! :cool:
и ова симболика ти нема врска!
...ноевите се најбрзи птици на свет, ниеден предатор немаат добиена трка да би фатил ној во трчање, така да нојот не би „се криел“ со глават во песок што сакаш да споредиш визулено според муабетот за вакцини,



туку нојот копа со глава дупка во земја за да би ги положил своите јајца за потомство, а поради тоа што има мала глава не може да направи дупка со движење на истата лево десно освен што ги закопува!



....нојот мора да иде директно со глава во земја за да би направил дупка тоа мора почесто да го прави во текот на денот, па дава илузија дека главата ја пика длабоко во земја...всушност со неа прави само дупка!



замисли човек како може да направи дупка во земја без помош на раце и нозе? би било вака некако и затоа што има поголема глава се гледа надвор од земјата, за разлика од нојот што се гледа како да е закопана во земја...

и сега што врска има ова со некој што не сака на темава да ти одговори на твојот став против вакцини и вакцинација ?
која симболика има? :toe:
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
ами со него се пишуваш!:pos:
јас сум помалку на форумов, а ги препознав двајцата во други никови! :D
....рака на срце сега се малку попитоми и посмирени! :cool:
Додуша Даедалус ми ги прифана зафрканциите и престана да ми контрира. Дури поќна и лајкови дами става :D
A Ставре си беше хејтер, ама ме инспирираше. А овај сеа Ботко Смотко е чистокрвен злобен хејтер. Гарант посакува да умрам за да ми ги вакцинираат децата за да не се заразат неговите деца. А могуќе да е Ставре.
Пошто како Ставре глумеше некаков ладен сарказам, а се осеќаше у длабината хејт. Како и да е со овај ник ич не е интересен.[DOUBLEPOST=1559316684][/DOUBLEPOST]
ами со него се пишуваш!:pos:
јас сум помалку на форумов, а ги препознав двајцата во други никови! :D
....рака на срце сега се малку попитоми и посмирени! :cool:
и ова симболика ти нема врска!
...ноевите се најбрзи птици на свет, ниеден предатор немаат добиена трка да би фатил ној во трчање, така да нојот не би „се криел“ со глават во песок што сакаш да споредиш визулено според муабетот за вакцини,



туку нојот копа со глава дупка во земја за да би ги положил своите јајца за потомство, а поради тоа што има мала глава не може да направи дупка со движење на истата лево десно освен што ги закопува!



....нојот мора да иде директно со глава во земја за да би направил дупка тоа мора почесто да го прави во текот на денот, па дава илузија дека главата ја пика длабоко во земја...всушност со неа прави само дупка!



замисли човек како може да направи дупка во земја без помош на раце и нозе? би било вака некако и затоа што има поголема глава се гледа надвор од земјата, за разлика од нојот што се гледа како да е закопана во земја...

и сега што врска има ова со некој што не сака на темава да ти одговори на твојот став против вакцини и вакцинација ?
која симболика има? :toe:
Ајдееее ќе глумеме сеа и ке драматизираме... Фала шо ме информира зашо нојот ја ставата главата во земја, несум го знајал тај податок искрено, ама сите ja знаеме која е симболиката и значењето кога ке кажеме
"Става глава у песок како ној"
И јас не барам одговор. Тоа е очигледно. Евентуланиот одговор ке му ги отворе очите на тој шо ке го даде.
So I am sick and tired веќе на ваа ретардирана тема. So fuck you all, dont cry and bye :P
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Додуша Даедалус ми ги прифана зафрканциите и престана да ми контрира. Дури поќна и лајкови дами става :D
A Ставре си беше хејтер, ама ме инспирираше. А овај сеа Ботко Смотко е чистокрвен злобен хејтер. Гарант посакува да умрам за да ми ги вакцинираат децата за да не се заразат неговите деца. А могуќе да е Ставре.
Пошто како Ставре глумеше некаков ладен сарказам, а се осеќаше у длабината хејт. Како и да е со овај ник ич не е интересен.[DOUBLEPOST=1559316684][/DOUBLEPOST]
Ајдееее ќе глумеме сеа и ке драматизираме... Фала шо ме информира зашо нојот ја ставата главата во земја, несум го знајал тај податок искрено, ама сите ja знаеме која е симболиката и значењето кога ке кажеме
"Става глава у песок како ној"
И јас не барам одговор. Тоа е очигледно. Евентуланиот одговор ке му ги отворе очите на тој шо ке го даде.
So I am sick and tired веќе на ваа ретардирана тема. So fuck you all, dont cry and bye :P
....пред да си одиш, да те потсетам за твое време со фотографија :


...нема тука сака мама сака тато.... сите на ред!



...сите рацете спремни..нема тука страв ми е, сакам не сакам!



и толку! некој плаче, некој се смее...ама сите се вакцинирани!



дури и Elvis Presley ја примил Полио Вакцината на„ стари години“!



за да не би се случило ОВА !
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Додуша Даедалус ми ги прифана зафрканциите и престана да ми контрира. Дури поќна и лајкови дами става :D
A Ставре си беше хејтер, ама ме инспирираше. А овај сеа Ботко Смотко е чистокрвен злобен хејтер.
Ти ги прифатив зашто беше забавен и симпатичен на некој добар и наивен начин, но не и опасен. Им се пушташ на сите тука, смешно е како го правиш тоа и толку.

Во случајов си опасен идиот. Антивакцерството не е курташачење, туку сериозен проблем. Со години дебатите помеѓу антивакцерите и тие што се за вакцинирање изгледаат вака:

Додека тие што се за вакцинирање пристапуваат со рационална дискусија и научно аргументирање, антивакцерите пристапуваат со емоции, параноја и тресење глупости. И тоа функционира зашто луѓето се мајмуни чиишто емоции знаат да им го надвладеат разумот.
Такви одлуки може да направат огромна штета и многумина да страдаат и умираат поради вашата неукост и глупост. Поради тоа, мора да осетиш емотивна болка и вина, да сконташ дека поради тебе и твоите ставови умираат луѓе. Ти не знаеш ништо за вакцини, хемија и хумана медицина. Врска немаш како делуваат вакцините. И зборуеш глупости. Тоа не пречи за други теми бидејќи ее безопасно.

Но овде нема простор за лабав муабет. Или ќе ставиш прст на глава или ќе јадеш омраза зашто ова не е заебанција.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Deneska bevme na vakcina so kerka mi, 6 mesecchno bebche. Ja primase DTP shestovalentnata shto si e po raspored. E sega, so moliv na kartoncheto zapishaa sledna vakcina na 10ti Juli, MRP da ja primi. Jas kako "obichen" roditel ne znam shto da pravam iskreno, nekako mi izgleda mnogu mala za taa vakcina, na kashichki i cicanje e ushte, a povekjje lugje kazaa deka bi trebalo jajce da ima probano pred da ja primi taa vakcina, a i opshto, ne mi izgleda bash najOK da primi vakcina koja e za na 12 meseci, na 7 meseci. Edna od tie shto raboti na vakcinacii i e komshivka na roditelite od zena mi i se sretnale so zena mi po carsija i na zena mi i rekla drka deneshnata MRP vakcina e podobrena od prethodnata i ne e problem i porano da ja primi. Kako roditel donesov odluka ushte na start deka so site vakcina ke si ja vakciniram kerka mi, ama sepak, ne sakam da bide kerka mi eksperimentalno zamorche.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Deneska bevme na vakcina so kerka mi, 6 mesecchno bebche. Ja primase DTP shestovalentnata shto si e po raspored. E sega, so moliv na kartoncheto zapishaa sledna vakcina na 10ti Juli, MRP da ja primi. Jas kako "obichen" roditel ne znam shto da pravam iskreno, nekako mi izgleda mnogu mala za taa vakcina, na kashichki i cicanje e ushte, a povekjje lugje kazaa deka bi trebalo jajce da ima probano pred da ja primi taa vakcina, a i opshto, ne mi izgleda bash najOK da primi vakcina koja e za na 12 meseci, na 7 meseci. Edna od tie shto raboti na vakcinacii i e komshivka na roditelite od zena mi i se sretnale so zena mi po carsija i na zena mi i rekla drka deneshnata MRP vakcina e podobrena od prethodnata i ne e problem i porano da ja primi. Kako roditel donesov odluka ushte na start deka so site vakcina ke si ja vakciniram kerka mi, ama sepak, ne sakam da bide kerka mi eksperimentalno zamorche.
Според мене е многу мало за МРП.. Не сум здравствено лице ама ми е некако логично и исправно да се следи официјалниот календар за имунизација. Сеуште не оди во градинка за да е во опкружение со зголемен ризик за зараза.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Deneska bevme na vakcina so kerka mi, 6 mesecchno bebche. Ja primase DTP shestovalentnata shto si e po raspored. E sega, so moliv na kartoncheto zapishaa sledna vakcina na 10ti Juli, MRP da ja primi. Jas kako "obichen" roditel ne znam shto da pravam iskreno, nekako mi izgleda mnogu mala za taa vakcina, na kashichki i cicanje e ushte, a povekjje lugje kazaa deka bi trebalo jajce da ima probano pred da ja primi taa vakcina, a i opshto, ne mi izgleda bash najOK da primi vakcina koja e za na 12 meseci, na 7 meseci. Edna od tie shto raboti na vakcinacii i e komshivka na roditelite od zena mi i se sretnale so zena mi po carsija i na zena mi i rekla drka deneshnata MRP vakcina e podobrena od prethodnata i ne e problem i porano da ja primi. Kako roditel donesov odluka ushte na start deka so site vakcina ke si ja vakciniram kerka mi, ama sepak, ne sakam da bide kerka mi eksperimentalno zamorche.
...ти го прочита ли постот што го напишав за тебе? или сакаш некое друго мислење?
Ајде да идеме по ред:



... според календарот за имунизација вакцина против Хепатитис Б се аплицира од 24 ч од раѓање! ...Ок!

...ДиТеПер „ДТП“ вакцина според календарот за имунизација кај децата со навршени 6 месеци! ... Ок!

... според календарот за имунизација на децата вакцина против морбили (мали сипаници) или МРП вакцина со наполнети 12 месеци возраст! не со 6 месеци...не со 9 месеци... ВНИМАТЕЛНО ТУКА ШТО ЌЕ РЕШИТЕ !!!!


...според календарот за исхрана на бебето јајцето, т.е. жолчката ја имаме на навршени 9 месеци !
и сега зошто се спомнува јајцето- жолчката со вакцината МРП против морбили?
затоа што вирусите на морбили (и на заушки исто) се „растени“ (направени) на клетки од пилешки ембрион и можно е некој алерген од тој пилешки ембрион- јајце во микро ептен минимални количини да биде присутно во самата вакцина, па детето доколку е алергично на јајце можно да создаде алергична реакција на самата вакцина!
...НО има клинички студии кои укажуваат дека алергијата повеќе се заснова од другата содржина на вакцината како желатин и слично и дури има клинички студии да алергични рекации се појавиле токму кај децата кои не биле алергични на јајце...така да нема правило околу тоа да се проба предходно жолчка од јајце да се види дали детето е алергично на него.... НО ВАШЕТО ДЕТЕ ИМА САМО 6 МЕСЕЦИ ??
...ова е форум, не можам да кажам ништо наспротив предлозите што ви се дадени токму во докторски ординации - се работа за бебе, но токму поради тоа ете се потрудив малку повеќе да ви објаснам да ви биде појасно и да знаете на што сте!(y)
еве го повторно :



... според календарот за имунизација вакцина против Хепатитис Б се аплицира од 24 ч од раѓање! ...Ок!
...ДиТеПер „ДТП“ вакцина според календарот за имунизација кај децата со навршени 6 месеци! ... Ок!
... според календарот за имунизација на децата вакцина против морбили (мали сипаници) или МРП вакцина со наполнети 12 месеци возраст! не со 6 месеци...не со 9 месеци... ВНИМАТЕЛНО ТУКА ШТО ЌЕ РЕШИТЕ !!!!



...според календарот за исхрана на бебето јајцето, т.е. жолчката ја имаме на навршени 9 месеци !
и сега зошто се спомнува јајцето- жолчката со вакцината МРП против морбили?
затоа што вирусите на морбили (и на заушки исто) се „растени“ (направени) на клетки од пилешки ембрион и можно е некој алерген од тој пилешки ембрион- јајце во микро ептен минимални количини да биде присутно во самата вакцина, па детето доколку е алергично на јајце можно да создаде алергична реакција на самата вакцина!
...НО има клинички студии кои укажуваат дека алергијата повеќе се заснова од другата содржина на вакцината како желатин и слично и дури има клинички студии да алергични рекации се појавиле токму кај децата кои не биле алергични на јајце...така да нема правило околу тоа да се проба предходно жолчка од јајце да се види дали детето е алергично на него.... НО ВАШЕТО ДЕТЕ ИМА САМО 6 МЕСЕЦИ ??
...ова е форум, не можам да кажам ништо наспротив предлозите што ви се дадени токму во докторски ординации - се работа за бебе, но токму поради тоа ете се потрудив малку повеќе да ви објаснам да ви биде појасно и да знаете на што сте!(y)
Edna od tie shto raboti na vakcinacii i e komshivka na roditelite od zena mi i se sretnale so zena mi po carsija i na zena mi i rekla drka deneshnata MRP vakcina e podobrena od prethodnata i ne e problem i porano da ja primi. Kako roditel donesov odluka ushte na start deka so site vakcina ke si ja vakciniram kerka mi, ama sepak, ne sakam da bide kerka mi eksperimentalno zamorche.
... јас ти приложив Календар за имунизација кај децата од 2018 година од Министерство за здравство КЛИКАЈ ТУКА, еве ја тука табелата КЛИКАЈ ТУКА !
наведено со НАПОЛНЕТИ МЕСЕЦИ на детето кои вакцини треба да прима!!!
Еве го Правилникот за имунизаицја КЛИКАЈ ТУКА! според Министерство за здравство во Службен весник 12 мај 2010 год



читај, НАПОЛНЕТИ 12 МЕСЕЦИ НА ДЕТЕТО СЕ ПРИМА ВАКЦИНА МРП против мали сипаници !



читај вакцината, се дава во делтоидниот мускул (тоа е мускулот на надлактицата на рака) твоето бебе со 6 месеци вакцина прима во надколеница на нога, пишував во предходниот пост!



..има опција да ако епидемиолошка служба постојат епидемиолошки индикации е задолжително и за децата „од шест до 12 месеци “ НО ова стои во службен Весник од 2010 година....



... но според Службениот весник од 26.01.2018 година каде Правилник , КЛИКАЈ ТУКА!
за Програма ЗА ЗАДОЛЖИТЕЛНА ИМУНИЗАЦИЈА НА НАСЕЛЕНИЕТО во РМ 2018 год спомнува САМО СО НАВРШЕНИ 12 МЕСЕЦИ ДЕТЕ ДА ПРИМА МРП ВАКЦИНА!
... па сега ВИЕ сте родители, чувајте го малку детето во овој период, не го „мешајте“ со други деца, возрасни...итн додека не наполни 12 месеци (не гледате јајцето во календарот за исхрана на децата може да го јаде дури на 9 месеци) !
* исклучоци може да има некогаш? ама не мора секогаш нели?
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Уф, уф, ама сте го нафидале Говинда, панталоните преку мевот не му се кревет.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
HPV vaccine has significantly cut rates of cancer-causing infections, including precancerous lesions and genital warts in girls and women, with boys and men benefiting even when they are not vaccinated, finds new research across 14 high-income countries, including 60 million people, over 8 years.

Втор пат налетувам на студија со значителни бенефити од ХПВ вакцината а за жал сеуште се смета за незадолжителна и родителите обично не ги вакцинираат децата пошо така одлучиле нивни пријатели.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
https://www.stuttgarter-zeitung.de/inhalt.gesetz-ab-maerz-2020-gueltig-kabinett-beschliesst-impfpflicht-gegen-masern.07ed6ad6-72ff-4f94-8bd6-130f068c3fcf.html?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0EyCOhoY9iGQB0iUU5X0MLPFRe5S54gOPbAR1KsZEomOBGxlT0JdEKwjY#Echobox=1563356698

И сега шу прајме, нели избор имаа горе, нели тука ова фашизам е? :(

Најсмешно е што за ова во регионов се збори добри 7-8 месеци ама пустите мами4ки што дојавуваат од Џрмани за женски муабети на фб од џрмански ни Ich bin не знаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom