Општи дискусии за ТВ серии

Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.944
Поени од реакции
5.140
Ова за вторава сезона на TD дека е тапа ми станува еден од најглупите bandwagon-и на форумов.
Кaкoв faking bandwagon,зa мене втoрaтa сезoнa беше тaпa бидејќи ме успеa дa ги нaдмине хaјпoт и импресиите oд првaтa сезoнa.Интереснo рaскaжaнa прикaзнa сo oдлични кaрктери и фенoменaлните Мекoнaхи и Хaрелсoн.Втoрaтa сезoнa имaше прoсечнa прикaзнa сo премнoгу недефинирaни кaрaктери кoи вooпштo не ме интригирaa.Единственa светлa тoчкa беше Винс Вoн.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Ова за вторава сезона на TD дека е тапа ми станува еден од најглупите bandwagon-и на форумов.
Стварно беше no sense.
Јас ја изгледав, искрено не се ни сеќавам како заврши и кој беше крив. Не знам ни што уопште бараа, што беше злоделото. Тејлор беше педер, а Колин имаше мрсна коса ко по обичај. :D
А јас кога пратам серија, до детали ме занима и сум посветена дур гледам.
Едино ги памтам песните, имаше добар саундтрак.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Некој предлог за добра крими-трилер серија еве од овие незнам која да ја одберам:Lucifer,Brooklyn Nine-Nine,Arrow,True Detective, The Blacklist,Barry. Од овие најинтересна ми стои Arrow.
Arrow дефинитивно не.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Стварно беше no sense.
Јас ја изгледав, искрено не се ни сеќавам како заврши и кој беше крив. Не знам ни што уопште бараа, што беше злоделото. Тејлор беше педер, а Колин имаше мрсна коса ко по обичај. :D
А јас кога пратам серија, до детали ме занима и сум посветена дур гледам.
Едино ги памтам песните, имаше добар саундтрак.
Ќе те цитирам тебе зошто немам намера да губам време :D

Втората сезона наместо трагање по убиец АКА ставање тематика на послужавник и возење десет епизоди (како во прва и трета сезона) перфектно ни отслика неповрзани ликови по дружба како Вуди и Метју ама сепак поврзани по преживеана траума или животен шок. Проблематично детство, соочување со убиец, темно минато, PTSD и нивниот механизам на справување со проблемите, детективката памтам дека праеше overcompensating во се, навистина улогата беше одлично изиграна. Мене отсекогаш ме фасцинира во серија или во филм кога ќе има ликови со интерни проблеми и товар во минатото и не се согласувам дека тука не биле дефинирани ликовите.
Значи оваа сезона не беше ама ич главен таргет кој го уби и зошто го уби советникот туку интерната борба на ликовите сами со себе и размотувањето на клопчето околу корумпираноста и борбата за моќ во Лос Анџелес.

Сега мене јасно ми е дека тебе може навистина не ти се допаѓа и тоа е океј ама не може кога продуцентот пробува да прикаже нешто различно секогаш ама баш на сите тоа да им е тапа а не ни пробале да разберат што сака да каже писателот :)
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.944
Поени од реакции
5.140
Ке пишaм тукa зaтoa штo немaм нaмерa дa трoшaм време дa цитирaм бoтoви пa пoтoa дa едитирaм пoстoви :D
Кoгa некoј ке пoбaрa препoрaкa зa билo штo вo oвoј случaј серијa,секoј имa прaвo дa имa свoе мислење и дa си гo кaже истoтo и тoa мислење пoнекoгaш ке биде рaзличнo oд другите и тoa е вo ред.
Ке зaмoлaм,нaвистинa немa пoтребa oд нaвредливи кoментaри.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ке пишaм тукa зaтoa штo немaм нaмерa дa трoшaм време дa цитирaм бoтoви пa пoтoa дa едитирaм пoстoви :D
Кoгa некoј ке пoбaрa препoрaкa зa билo штo вo oвoј случaј серијa,секoј имa прaвo дa имa свoе мислење и дa си гo кaже истoтo и тoa мислење пoнекoгaш ке биде рaзличнo oд другите и тoa е вo ред.
Ке зaмoлaм,нaвистинa немa пoтребa oд нaвредливи кoментaри.
Јас се извинувам ако погоре она го сфати како навреда, не беше наменето кон тебе туку општо - од телефон бев и не можев со сите одеднаш да се објаснам а членката ја познавам подолго. Уште еднаш, се извинувам, не беше наменето како што звучеше.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Ќе те цитирам тебе зошто немам намера да губам време :D

Втората сезона наместо трагање по убиец АКА ставање тематика на послужавник и возење десет епизоди (како во прва и трета сезона) перфектно ни отслика неповрзани ликови по дружба како Вуди и Метју ама сепак поврзани по преживеана траума или животен шок. Проблематично детство, соочување со убиец, темно минато, PTSD и нивниот механизам на справување со проблемите, детективката памтам дека праеше overcompensating во се, навистина улогата беше одлично изиграна. Мене отсекогаш ме фасцинира во серија или во филм кога ќе има ликови со интерни проблеми и товар во минатото и не се согласувам дека тука не биле дефинирани ликовите.
Значи оваа сезона не беше ама ич главен таргет кој го уби и зошто го уби советникот туку интерната борба на ликовите сами со себе и размотувањето на клопчето околу корумпираноста и борбата за моќ во Лос Анџелес.

Сега мене јасно ми е дека тебе може навистина не ти се допаѓа и тоа е океј ама не може кога продуцентот пробува да прикаже нешто различно секогаш ама баш на сите тоа да им е тапа а не ни пробале да разберат што сака да каже писателот :)
Третата уште ја немам гледано, не можам да дадам паралела со прва или со втора сезона.

Субјективно не ми се допадна, не можам баш да посочам што, зашто и не се сеќавам, а не одам контра мислење за инат, баш ради тоа што почитувам серии и не ги гледам ради реда. Ете ти поинаку си ја искусила, може поентата биле ликовите и нивното справување со ситуацијата, а мене ваљда ме занимаше расчистување на случајот повеќе. :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Третата уште ја немам гледано, не можам да дадам паралела со прва или со втора сезона.

Субјективно не ми се допадна, не можам баш да посочам што, зашто и не се сеќавам, а не одам контра мислење за инат, баш ради тоа што почитувам серии и не ги гледам ради реда. Ете ти поинаку си ја искусила, може поентата биле ликовите и нивното справување со ситуацијата, а мене ваљда ме занимаше расчистување на случајот повеќе. :D
mnogu e dobra treta, pustaj :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Некој предлог за добра крими-трилер серија
The Killing[DOUBLEPOST=1559365046][/DOUBLEPOST]Ја догледав некако You. Со последните 2 епизоди малку ко да се подизвади од лајната, ама сепак тоа не го менува фактот што некаде околу 3 епизода потона цела во септичката јама.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Ја изгледав првата епизода од Good Omens, и после разни перипетии во последните 10 години со адаптацијата, морам да признаам дека Амазон/ББЦ и Neil Gaiman направиле одлична адаптација на еден од најсмешните романи кои сум ги прочитал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom