Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Ova da go kazes za GREE, ke se utepate od pisuvanje, nezavisno kolku pozitivni korisnici da ima. Ama za Vivax....nedej boze.
Јас како што читам по форуми има од сите клими позитивни коментрари за климиве што ги напиша Gree или Vivax .. тои што сака да купи клима убо че прочита и распраша .. а пишувате дека цела фирма од Gree, Vivax, Haier не чини не купувајте нее вред таа не води на добар избор за да си одберат корисниците климата
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Galanz na vremeto imase ekstra kvalitetni on-off klimi sega neznam dali vo MK nekoj uvezuva galanz inverter klimi.
Мислам дека сега се само ОЕМ (за жал),инаку страшно квалитетни беа!
@Sv B ги заборави и Chiggo во ОЕМ (уште еден добар “подзаборавен” гигант)
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.838
Chiggo во ОЕМ (уште еден добар “подзаборавен” гигант)
CHIGO mislam deka ima svoja fabrika za proizvodstvo na klima uredi
Vo fabrikata na CHIGO se proizveduvaat nekoj ( OEM ) brendovi kako Tesla klima porano nekoj modeli na Neo klimi i Frozzini klima uredi
Taka da mislam deka i CHIGO ima sopstvena fabrika za proizvodstvo na inverter klima uredi.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Galanz na vremeto imase ekstra kvalitetni on-off klimi sega neznam dali vo MK nekoj uvezuva galanz inverter klimi.
БЕКО порано беа галанз он-оф имам таква 7кв што беше порано на местото на ФХ35. Сега е преместена во друг простор. Инаку фина си беше, во најладната зима пред 2-3 години си тераше око не и трепна.

Најголем проблем беше што не се гасеше вентилаторот кога ќе заврши до греење или ладење. И минималниот фен беше ненормално силен. За во деловен простор поокеј, ама за дома не. Па и направив со ардуино термостат да ја пали и гаси јас како што сакам. :) Само остана да ми пречи што минималниот фен е појак од просечна 3.5 на максимум. И не профолжив со корекциите туку ја преместив и си земав нова многу подобра опција, но и поскапа.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
БЕКО порано беа галанз он-оф имам таква 7кв што беше порано на местото на ФХ35. Сега е преместена во друг простор. Инаку фина си беше, во најладната зима пред 2-3 години си тераше око не и трепна.

Најголем проблем беше што не се гасеше вентилаторот кога ќе заврши до греење или ладење. И минималниот фен беше ненормално силен. За во деловен простор поокеј, ама за дома не. Па и направив со ардуино термостат да ја пали и гаси јас како што сакам. :) Само остана да ми пречи што минималниот фен е појак од просечна 3.5 на максимум. И не профолжив со корекциите туку ја преместив и си земав нова многу подобра опција, но и поскапа.
Тоа со вентилаторот нели е и со Тундрата проблем..На колкав минимум работи вентилаторот на тундра 18ка..кога ќе оди офф..Нека се изјаснат тие што ја користат оваа клима?!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Ти леб и млеко од АлиБаба купуваш? Недајбоже лековите од АлиЕкспрес си ги порачуваш? Чекаш два месеца да стасаат контејнерите па плаќаш на фактура?
-Нормален човек си купува во продавница(може и онлајн)
-Си добива фискална(си платил данок чесно,а трговецот се расправа со фактури,годишни сметки,УЈП)
-Си добива гаранција,сервис,(монтажа?)
-Итн. итн.
П.С. Без навреда... се згазив од смеа на помислата: “cene iz komsiluka” ама Гвангжу може да ти биде комшилук само ако ти е “Србија до Токија” :)))
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ти леб и млеко од АлиБаба купуваш? Недајбоже лековите од АлиЕкспрес си ги порачуваш? Чекаш два месеца да стасаат контејнерите па плаќаш на фактура?
-Нормален човек си купува во продавница(може и онлајн)
-Си добива фискална(си платил данок чесно,а трговецот се расправа со фактури,годишни сметки,УЈП)
-Си добива гаранција,сервис,(монтажа?)
-Итн. итн.
П.С. Без навреда... се згазив од смеа на помислата: “cene iz komsiluka” ама Гвангжу може да ти биде комшилук само ако ти е “Србија до Токија” :)))
Онаму од каде е преземен коментарот на ЗЗоран.... http://www.elitemadzone.org/t498875-79-Izbor-klima-uredjaja-INVERTER го има и овој пост: realna cena je duplo jeftinije od fujitsu, daikin, mitsubishi i toshiba. Ovo danas baš i nije normalno da su kineske klime toliko skupe tipa vox, midea, gree islične šklopocije....Истото би го кажал и јас. Да не престанеш со смеа и се изненадиш ако ти каже дека цениве се франко Пловдив и Софија...дека доаѓаат комплет со кит за монтажа и дека познатите брендови имаат интернационална гаранција... еве и во Грција https://www.bestprice.gr/cat/2442/air-condition/f/1_15|988|2663_69_10501000-16500000/fujitsu-daikin-mitsubishi-12000-btu.html?o=2 (штиклирани се 12,000BTU само јапонски брендови Fuji Mitsu Daikin), постари модели до душа...но со цени исти како кинезаријава која се нуди тука (а од No-name евтина кинезарија имаат инвертери кои почнуваат со цена од 200-220Евра!)... факт е дека ние сме прескапа дестинација за купување клими.... поскапа дури и од северниот сосед, од каде па доаѓаат замерки дека и тие биле скапи во однос на соседството и окружувањето....
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Онаму од каде е преземен коментарот на ЗЗоран.... http://www.elitemadzone.org/t498875-79-Izbor-klima-uredjaja-INVERTER го има и овој пост: realna cena je duplo jeftinije od fujitsu, daikin, mitsubishi i toshiba. Ovo danas baš i nije normalno da su kineske klime toliko skupe tipa vox, midea, gree islične šklopocije....Истото би го кажал и јас. Да не престанеш со смеа и се изненадиш ако ти каже дека цениве се франко Пловдив и Софија...дека доаѓаат комплет со кит за монтажа и дека познатите брендови имаат интернационална гаранција... еве и во Грција https://www.bestprice.gr/cat/2442/air-condition/f/1_15|988|2663_69_10501000-16500000/fujitsu-daikin-mitsubishi-12000-btu.html?o=2 (штиклирани се 12,000BTU само јапонски брендови Fuji Mitsu Daikin), постари модели до душа...но со цени исти како кинезаријава која се нуди тука (а од No-name евтина кинезарија имаат инвертери кои почнуваат со цена од 200-220Евра!)... факт е дека ние сме прескапа дестинација за купување клими.... поскапа дури и од северниот сосед, од каде па доаѓаат замерки дека и тие биле скапи во однос на соседството и окружувањето....
Грее почнуваат од 300 евра, што е еднакво и на тука ломо еко од 19к што ја шиткаат.
Е сега, Грее очигледно дека држат цени над другите кинезарии и во Грција, причина ваљда има.

Кај нас веќе пишав дека јапанциве си имаат превисока маржа, грее одат на обрт кај што сигурно имаат дополнителен попуст.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Онаму од каде е преземен коментарот на ЗЗоран.... http://www.elitemadzone.org/t498875-79-Izbor-klima-uredjaja-INVERTER го има и овој пост: realna cena je duplo jeftinije od fujitsu, daikin, mitsubishi i toshiba. Ovo danas baš i nije normalno da su kineske klime toliko skupe tipa vox, midea, gree islične šklopocije....Истото би го кажал и јас. Да не престанеш со смеа и се изненадиш ако ти каже дека цениве се франко Пловдив и Софија...дека доаѓаат комплет со кит за монтажа и дека познатите брендови имаат интернационална гаранција... еве и во Грција https://www.bestprice.gr/cat/2442/air-condition/f/1_15|988|2663_69_10501000-16500000/fujitsu-daikin-mitsubishi-12000-btu.html?o=2 (штиклирани се 12,000BTU само јапонски брендови Fuji Mitsu Daikin), постари модели до душа...но со цени исти како кинезаријава која се нуди тука (а од No-name евтина кинезарија имаат инвертери кои почнуваат со цена од 200-220Евра!)... факт е дека ние сме прескапа дестинација за купување клими.... поскапа дури и од северниот сосед, од каде па доаѓаат замерки дека и тие биле скапи во однос на соседството и окружувањето....
Со целосен респект кон двајцата вас,но ова е нон сенс.
1.Да м’кнам клима (две огромни кутии од Пловдив или грчка)!
2.Да царинам! (Да ме биваше за шверц немаше тука на форумов да бидам).
3.Да се надевам на гаранција!( Реално недај боже да ти затреба од официјален застапник не па таква “интернационална”).

И за што? Емурата е 1000-1200$,а кај нас последен пат кога гледав(многу одамна) беше ~100к ден.
Плати царина и ддв,ќе ти дојде ~75к од таму.Без гаранција со триста малтретирања.
У краунот е иста цена сега со промоцијава. ;)
Зборувам,ако веќе носам... сигурно нема да мкнам некоја од 300$.
И да... скапи се климите кај нас.Ама тековни модели со поддршка,а не Шораи и Аванти заборавени по складови или произведени за Пакистан.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Со целосен респект кон двајцата вас,но ова е нон сенс.
1.Да м’кнам клима (две огромни кутии од Пловдив или грчка)!
2.Да царинам! (Да ме биваше за шверц немаше тука на форумов да бидам).
3.Да се надевам на гаранција!( Реално недај боже да ти затреба од официјален застапник не па таква “интернационална”).

И за што? Емурата е 1000-1200$,а кај нас последен пат кога гледав(многу одамна) беше ~100к ден.
Плати царина и ддв,ќе ти дојде ~75к од таму.Без гаранција со триста малтретирања.
У краунот е иста цена сега со промоцијава. ;)
Зборувам,ако веќе носам... сигурно нема да мкнам некоја од 300$.
И да... скапи се климите кај нас.Ама тековни модели со поддршка,а не Шораи и Аванти заборавени по складови или произведени за Пакистан.
Кажи им на повеќе од 20-тина на форумов што купија и донесоа од Грција.... имаше сешто, од евтини ребренд GREE спакувани во јапонски Toyotomi, преку оригиналните Carrier (09+18 = 18 во Sk или деветката му испаднала фри како си кажа членот...) преку LG-ja, па се до Daikin-и и не баш евтин Mitsu FH .... и колку забележав имаше исто така еден скап Daiseikai донесен од Гр ... За многумина од Битола каде што навистина незнам како работат Нептун и Техномаркет е опција и тоа каква, бидејки мкнат од Грција, сешто и од бела техника, па и клими (претпоставувам и Струмица Гевгелија исто) .... на форумов ги имаш подоста и од БТ со клими од Гр.... Зема народ од таму шверцува плаќа царини или подмитува цариници или таксисти... сепак земаат. Имаше на форумов објаснување и за повратот на дел од ДДВто, што дополнително ги поевтинува климите (мислам при следното одење ГР имаш поврат на 12-13-14% од сумата, не запомнив добро колку точно) .... не ќе да е само продажната цена поевтина. Па сега некој си прави математика и компромис со ризикот за квар (немањето гаранција) и цената... иако спомнатата БТ до најблиското градче од каде купуваат во Гр од каде дигаат клими, побргу се стига отколку од Ѓорче до Петровец (па надворешната у гепек ако дојде до квар)... тоа е. Секако не спомнав дека царинењето (роба над 350Евра) ја избегнуваат и за поскапите клими со посебни (две фактури), една на надворешната 350Еур + една на внатрешната (која може да се носи пеш преку граница)...по цена од 120-130 Евра, при што за помалку од 500Евра може да се донесе на пр. еден добар Mitsu или Fujitsu, кои чинат колку Fairy 3.5, AERI 3.5, или Тundra 3.5.... ама за разлика од нив со декларирана моќ на греење полни (округло) 4kW, а максималната моќ при греење 5,3kW а на -10 ќе испорача 3,4kW (PdesignH).... плус на сето јапанац е, (каде и да е склопен) брендот е јапонски .... и при летување, те следното одење поврат на 12-13% ...така да мкнат и поскапи од 300$... А и не се сите од СК ТЕ нели....тоа е, па сега ти види! Се е компромис....
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Кажи им на повеќе од 20-тина на форумов што купија и донесоа од Грција.... имаше сешто, од евтини ребренд GREE спакувани во јапонски Toyotomi, преку оригиналните Carrier (09+18 = 18 во Sk или деветката му испаднала фри како си кажа членот...) преку LG-ja, па се до Daikin-и и Mitsu FH .... и колку забележав имаше еден скап Daiseikai ... за многумина од Битола каде што навистина незнам како работат Нептун и Техномаркет е опција и тоа каква, бидејки мкнат од Грција, сешто и од бела техника, па и клими (Струмица Гевгелија) .... на форумов ги имаш подоста и од БТ со клими од Гр.... Зема народ од таму шверцува плаќа царини или подмитува цариници или таксисти... сепак земаат. Имаше на форумов и за повратот на дел од ДДВто, што дополнително ги поевтинува климите (мислам при следното одење ГР имаш поврат на 12-13% од сумата) .... не ќе да е само продажната цена поевтина. Па сега некој си прави математика и компромис со ризикот за квар (немањето гаранција) и цената... иако БТ до најблиското градче од каде купуваат побргу се стига отколку од Ѓорче до Петровец (па надворешната у гепек ако дојде до квар)... тоа е. Секако не спомнав дека царинењето (роба над 350Евра) ја избегнуваат и за поскапите клими со посебни (две фактури), една на надворешната 350Еур + една на внатрешната (која може се носи пеш преку граница)...по цена од 120-130 Евра, при што за помалку од 500Евра може да се донесе на пр. еден добар Mitsu или Fujitsu, кои чинат колку Fairy 3.5, AERI 3.5, или Тundra 3.5.... ама за разлика од нив со декларирана моќ на греење полни и округло 4kW, а максималната моќ при греење 5,3kW и на -10 ќе испорача 3,4kW (PdesignH).... плус на сето јапанац е, (каде и да е склопен) брендот е јапонски .... и при летување, те следното одење поврат на 12% ...така да мкнат и поскапи од 300$ и не се сите од СК нели.... па сега ти види!
Се е компромис.
Od takvi prevaranti i sverceri drzavata ni e katastrofa.
Sto godini garancija da dadat, pak ke odat da svercuvaat.
Sto ne izlezes na ulica I protestiras zosto carinata na klima uredi kaj nas e 15%, a vo EU 2%?
Tuku polesno e da si svercer? Ili pak da davas soveti kako da se svercuva.
KATASTROFAAA
 
Член од
22 август 2010
Мислења
110
Поени од реакции
14
Друштво, ќе ве молам за препорака за инвертер клима за греење.

Околу 65 м2 простор за живеење на приземје. На подот има стиропор 5цм, изолација на ѕидови имам солидна, ПВЦ врати и прозори нови 3 коморни, дневна поврзана со трпезарија и кујна (30м2) гледаат на југ, две спални на север (2x12m2)
Местоположбата на климата би била во дневна над прозорите кои се на југ и би била во правец на вратата на ходникот каде после вратата лево и десно се двете спални.Како главно тело за греење сакам да биде инвертер клима буџетот 55к-65к.
Фала однапред
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.838
Друштво, ќе ве молам за препорака за инвертер клима за греење.

Околу 65 м2 простор за живеење на приземје. На подот има стиропор 5цм, изолација на ѕидови имам солидна, ПВЦ врати и прозори нови 3 коморни, дневна поврзана со трпезарија и кујна (30м2) гледаат на југ, две спални на север (2x12m2)
Местоположбата на климата би била во дневна над прозорите кои се на југ и би била во правец на вратата на ходникот каде после вратата лево и десно се двете спални.Како главно тело за греење сакам да биде инвертер клима буџетот 55к-65к.
Фала однапред
Do 65.000 den Baraj japanec ne kinez moj predlog ako Mozes i popust da dobies za vo gotovo ti e ovoj model
Link

I ovaa inverter klima e dobar model so Twin rotary compresor

Link
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom