Chernobyl

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
А процентот на оние што анализираат што другите кажале е тука сме неприкосновени, N0.1 на светско ниво.
Не анализирам, констатирам
Научи ја разликата

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.455
Поени од реакции
20.226
Потенцирано беше дека е скроен од олово и Бахо му префрли на Павел, дека ако не го носел пичка ќе му се појавела :) Рандом војници, повеќето немале некое образование ниту биле свесни за радијацијата (од сведоштва на ликвидатори, некаде 90% биле на возраст од 18-22 години), не сфаќале дека и да се заштитиш од канцер на тестиси, канцерот на тироидеата или леукемијата нема да те одмине.
Се знае кој е најважен дел од машкото тело, тогаш така се гледало, а така се гледа и сега :D[DOUBLEPOST=1559145073][/DOUBLEPOST]
Не анализирам, констатирам
Научи ја разликата

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
како и да е, тоа не го одминува фактот дека ти фали даска !!!
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Ме чуди, малку офтопик, не сценариото на филмот туку реалното сценарио.
На страна што се криеле информации, истото се случувало и кај американските проби со нуклеарен и друг ризичен материјал на жива сила. Како е можно една од двете тогаш најголеми нуклеарни сили, да нема гајгерови бројачи, дозиметри, заштитна облека, обуки за персоналот, службите во околината и граѓаните кои живееле таму, ниту службите за спасување знаеле какви опасности крие централата. Ама апсолутно никаква заштита, никакво минимално знаење, ниту познавање што е тоа што се гаси..., како телиња на клање. Дали до толку не знаеле или е вид пропаганда против совјетскога сајуза, не знам.
Никој појма немал дека реакторот е нестабилен при минимално производство на струја.

Мислам дека студената војна меѓу УСА и СССР одиграла главна улога да се заташка целата ситуација на ненавремено реагирање.

Инаку серијава солидна, забелешка само за сцената со хеликоптерот, можеше да се вметни од што точно паднал.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Никој појма немал дека реакторот е нестабилен при минимално производство на струја.

Мислам дека студената војна меѓу УСА и СССР одиграла главна улога да се заташка целата ситуација на ненавремено реагирање.

Инаку серијава солидна, забелешка само за сцената со хеликоптерот, можеше да се вметни од што точно паднал.
ако му е за верување на сценариото
(ако делот со кгб и статијата не е измислено за некои возвишени западни цели :)) не е дека не знаеле туку ваков ризик бил сокриен заради, како вели "возвишеноста на советската нуклеарна индустрија". Во библиотеката недостасуваат 2 страни од статијата, а се споменува и Волков (Волкув) кој го информирал КГБ за опасноста од вакви реактори во одредени услови.
Тоа е од филмот, инаку еве извештај од Меѓ група за нуклеарна безбедност.
Да повлечам паралела со Козлодуј каде имало инцидент од ИНЕС 2 (Фукушима и чернобил се ИНЕС 7, максимумот на скалата) во 2011 или 2012. За опасноста од ваков инцидент биле запознаени 300 денови пред да се случи.
Па не е дека немале никаква заштита и никакво знаење, само друг сега ја раскажува приказната и си ја раскажува како нему му се сака! !
ова го читам, ги гледам и ликвидаторите, а тоа не гледам дека е некаква заштита.
The very first people to go to the nuclear hell were firefighters - they did not know about the danger and were told the radiation leak was minimal. They did not have any special protective clothing, only light gas masks. Many of them are already dead, and many are dying a slow and painful death.
Initially, the decision was to withhold information from the people. First responders were awarded regular Firefighter's Bravery medals. The disaster happened just before the regular 1st of May parade and thousands of people went out parading and breathing radioactive dust, instead of staying home. Many Russians view this as yet another crime by the Party elite against the Soviet people.
Only after the wind blew the nuclear dust across the border were serious measures taken and special army units sent in.


тие што ги познаваш, а живеат нормално, веројатно се среќници, како и во рускиот рулет. Веројатно од значење е и каде и колку го расчистувале теренот и колку биле отпорни грубо да кажам.
Според овие информации за ликвидаторите, од 24000 ликвидатори од Казахстан, (веројатно 2004 година) останати се само 6000. Секоја година во екссоветските републики умирале по 4000 ликвидатори. Понатаму
Belarus has shown a 100 fold increase in thyroid cancers, from 0.3 per million in 1981-85 to 30.6 per million in 1991-94. Russia indicates a 10 fold increase form 0 cases in 1981-5 to 10 per million in 1991-91 and, Ukraine shows an approximate 7 fold increase from 0.5 cases per million in 1981-85 to 3.4 per million in 1991-94.
According to the Belarus Government, thyroid cancer has increased 4000%, diabetes 700%, diseases of blood organs 840% and some malignant tubes 160% as well as a general reduction in the functioning of the immune system.

Estimates by a major non-government organisation - the Chernobyl Union - indicate that in the Russian Federation alone, 10% of the liquidators are unable to maintain full-time employment, meanwhile the Russia Ministry for Civil Defence claim that 38% of liquidators suffer from some disease.
http://www.albionmonitor.com/0604a/chernobyliquidators.html
At their 1995 annual press conference the Ukrainian Ministry of Health states: "According to inter-ministerial expert councils the 805 (60%) of ACCP (liquidators) deaths only in 1993 were connected with Chernobyl NPP accident effects, and 532 (77%) - in 1994 respectively."

The authors report an unexpectedly high (seven-fold) increase in the number of DNA mutations among children conceived after parental exposure over those in the their older siblings who were conceived before the accident. The authors conclude that `low doses of radiation can induce multiple changes in the human DNA'.

Дури и кај нас по одреден период од озрачувањето прилично беа зголемени болестите поврзани со зрачењето.
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
38.157
Поени од реакции
107.587
Којзнае што гледате, амерички извитоперени верзии.
Може ли да прекинеш да сееш рак на секоја тема? Изгледа те мавнал бранот од Чернобил и тебе, ти ебам тоа канцерогеното суштество.

Инаку страшно е ова што се дешавало, односно добар показател за тоа дека човекот сам ќе се уништи еден со својата глад за моќ, власт и пари. Тие времиња биле хорор од тој аспект, оделе со глава кроз ѕид па дури и кога животите на милиони биле под знак прашалник, СЕ само да си ја истераат нивната пропаганда и да го заштитат образот на нацијата.

Многу е јак кастингот на серијата, перфектно се претставени сите ликови, чиста 10ка од овој аспект. А и глумата не заостанува, Легасов ми е врвот дефинитивно, а и онаа од Белорусија не заостанува иако е измислен лик.

Пошто го имам гледано официјалниот документарец на Дискавери, плус и нешто читано низ нетов, можам да потврдам дека се што се случи до сега беше перфектно покажано, нарочито во четвртава епизода, делот со роботите, со војниците на кров кога се качуваа, со тепањето животни, итн итн... Знам и во петтата што ќе се деси од прилика али да не рокам спојлери, не е фер. Се на се преубава серија, открива доста работи што стварно се десиле, али и одблизу ни покажува каков гомнаризам лежи во човечкото битие.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ми се спие не можам сега, утре понадолго ама некако приказните на луѓето што помагале во ликвидацијата (со 2-3ца од нив зборувавме кога бевме во Бугарија од факс) не се совпаѓаат со оваа што ја кажа Che59 иако сега искрени да сме секако си постојат исклучоци. Баш вчера ми улета и статија од човек што поради радијацијава добил мозочен удар на 30 и нешто години, цела лева страна не му функционира, живее од инвалидска пензија од 200 евра од кои 135 евра месечно му одат на лекарски трошоци :tapp: Цел ѕид од собата му е со медали и благодарници за храброст а јаде леб стар недела дена :tapp:

At the higher doses in the ‘liquidators’, after some years, their bodies
seem to simply fall apart. In an astonishing statement we hear from Yablokov that
in Moscow 100% of the liquidators are sick, in Leningrad 85%. These are men that
ran like hares into the radiation fields with improvised lead waistcoats cut from
roofs and who, by stabilising the situation at the reactor, saved Europe from a
nuclear explosion equivalent to 50 Hiroshima Bombs - an outcome that would have
made most of it uninhabitable. They are forgotten.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.157
Поени од реакции
107.587
Инаку серијава солидна, забелешка само за сцената со хеликоптерот, можеше да се вметни од што точно паднал.
Ај еве од што мислиш дека паднал? Бог да чува...
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Имам трауми од серии со екстремно висок рејтинг кои воопшто не ги исполниле моите очекувања како Stranger Things, Mr Robot, има шанси и ова Chernobyl во тој кош да заврши или да се даде шанса?
Пример после прите епизоди и првата сезона на Sons of Anarchy, Breaking Bad, Prison Break, Dexter, Wire, Sopranos, Boardwalk Empire, едноставно пари да ти даваат не си можел да се откажеш. Овие од Нетфликс новиве буквално не допираат до мене.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.157
Поени од реакции
107.587
Имам трауми од серии со екстремно висок рејтинг кои воопшто не ги исполниле моите очекувања како Stranger Things, Mr Robot, има шанси и ова Chernobyl во тој кош да заврши или да се даде шанса?
Пример после прите епизоди и првата сезона на Sons of Anarchy, Breaking Bad, Prison Break, Dexter, Wire, Sopranos, Boardwalk Empire, едноставно пари да ти даваат не си можел да се откажеш. Овие од Нетфликс новиве буквално не допираат до мене.
Ne, poso e spored vistinski nastan, trae 5 epizodi, odnosno e mini serijal i glumata, kastingot, dejstvieto, se mozno e sovrseno napraveno. Ako te interesiraat vakvi raboti i ako sakas delumno da doznaes sto se slucilo obavezno gledaj ja.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Имам трауми од серии со екстремно висок рејтинг кои воопшто не ги исполниле моите очекувања како Stranger Things, Mr Robot, има шанси и ова Chernobyl во тој кош да заврши или да се даде шанса?
Пример после прите епизоди и првата сезона на Sons of Anarchy, Breaking Bad, Prison Break, Dexter, Wire, Sopranos, Boardwalk Empire, едноставно пари да ти даваат не си можел да се откажеш. Овие од Нетфликс новиве буквално не допираат до мене.
Супер е ама е оверхајпд и оваа.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.266
Поени од реакции
27.692
Ме чуди, малку офтопик, не сценариото на филмот туку реалното сценарио.
На страна што се криеле информации, истото се случувало и кај американските проби со нуклеарен и друг ризичен материјал на жива сила. Како е можно една од двете тогаш најголеми нуклеарни сили, да нема гајгерови бројачи, дозиметри, заштитна облека, обуки за персоналот, службите во околината и граѓаните кои живееле таму, ниту службите за спасување знаеле какви опасности крие централата. Ама апсолутно никаква заштита, никакво минимално знаење, ниту познавање што е тоа што се гаси..., како телиња на клање. Дали до толку не знаеле или е вид пропаганда против совјетскога сајуза, не знам.
Ne sum dovolno zapoznaena, ama ako nagam, amerikancite imale slucaj so demon core kade sho se zapoznale so posledicite na radijacija. Mozebi posle taa nesreka kade zaginale 2 naucnici od nedovolno zastita poseriozno ja sfatile bezbednosta.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.645
Поени од реакции
27.955

Kajgana Shop

На врв Bottom