Chernobyl

Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Отсекогаш ме интригирало што точно ја предизвикало хаваријата во Чернобил и целата приказна околу радијацијата и последиците е застрашувачка, буквално нестварна као Хичкок да ја режирал и мислам дека дури потценета е оваа катастрофа. Моите ми кажувааа дека било стриктно забрането да се јаде заленчук посебно марула и такви некои салати што се во целост изложени исто така и млечни производи... Инаку за жал јас имам роднина која е родена слепа како последица од радијацијата.
А серијава интересна ми делува само би сакала што повеќе да се држат до вистинската сторија инаку доловен е ссср моментот баш е у тој фазон можда ако зборуваа на украински уште повеќе би се соживеале со настанот, ги изгледав првите две епизоди денес ќе ја пуштам третата интересен терк има како за почеток па ќе видиме.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Отсекогаш ме интригирало што точно ја предизвикало хаваријата во Чернобил и целата приказна околу радијацијата и последиците е застрашувачка, буквално нестварна као Хичкок да ја режирал и мислам дека дури потценета е оваа катастрофа. Моите ми кажувааа дека било стриктно забрането да се јаде заленчук посебно марула и такви некои салати што се во целост изложени исто така и млечни производи... Инаку за жал јас имам роднина која е родена слепа како последица од радијацијата.
А серијава интересна ми делува само би сакала што повеќе да се држат до вистинската сторија инаку доловен е ссср моментот баш е у тој фазон можда ако зборуваа на украински уште повеќе би се соживеале со настанот, ги изгледав првите две епизоди денес ќе ја пуштам третата интересен терк има како за почеток па ќе видиме.
Третата епизода е како да гледаш хорор филм. :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.646
Поени од реакции
27.959
Никогаш нема вистината да се дознае како е настаната хаваријата.Факт е дека првите пожарникари воопшто незнаеле во што се впуштаат.И двајца нуркачи кои се пратени да ги отворат вентилите за да истече радиоктивната вода за ладење на реакторот никогаш не се вратиле назад.Серијата е екстремно добра,малку е забегале реални да бидеме но сепак е одлична,а се надевам дека многу вжештени глави ке извлечат поука околу нуклеарната енергија.Германија,после Чернобил и Фокушима одлучи до 2020 да ги затвори сите нуклеарни централи,се надевам и други земји ке го следат нивниот пример.Татко ми,на времето преку градежно Маврово беше во Јакутск,беше во тимот што ја градеше специјалната болница за озрачени жени и деца од Чернобил,доста хорор стории ми има раскажано,па долго време се имав опседнато со Чернобол.Има и книга,Чернобилска молитва,и таа освои доста награди ама никогаш не ја купив и прочитав,по реална е од серијава
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Никогаш нема вистината да се дознае како е настаната хаваријата.Факт е дека првите пожарникари воопшто незнаеле во што се впуштаат.И двајца нуркачи кои се пратени да ги отворат вентилите за да истече радиоктивната вода за ладење на реакторот никогаш не се вратиле назад.Серијата е екстремно добра,малку е забегале реални да бидеме но сепак е одлична,а се надевам дека многу вжештени глави ке извлечат поука околу нуклеарната енергија.Германија,после Чернобил и Фокушима одлучи до 2020 да ги затвори сите нуклеарни централи,се надевам и други земји ке го следат нивниот пример.Татко ми,на времето преку градежно Маврово беше во Јакутск,беше во тимот што ја градеше специјалната болница за озрачени жени и деца од Чернобил,доста хорор стории ми има раскажано,па долго време се имав опседнато со Чернобол.Има и книга,Чернобилска молитва,и таа освои доста награди ама никогаш не ја купив и прочитав,по реална е од серијава
Како можеш да кажеш дека е по реална, а никогаш не си ја прочитал. И нема една книга, има многу книги поврзани со настанов.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.646
Поени од реакции
27.959
Како можеш да кажеш дека е по реална, а никогаш не си ја прочитал. И нема една книга, има многу книги поврзани со настанов.
Па сум прочитал на нет кратки содржини,има Нобелова награда за литература добиено
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дечки џабе што сте ги миеле овошките и зеленчукот, јонизирана (изменета) ДНК е веќе биднато нешто. Кој имал среќа ќе е здрав ко дрен, кој немал, жал ми е, ќе има тешка старост.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Тешка за читање е Чернобилската молитва. Ако некој мисли дека ќе научи нешто ново за несреќата го нема тоа во неа, туку само сведоштва за последиците од несреќата. Повеќето зборови не се нејзини, интервју е правено, ама добро и е пренесен гласот на сведоците. Има интересни приказни.

Нека си ја прочитаат и оние што се против абортусот.
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Damn Chernobyl subreddit is freakin' lit... :oleee:

Од се по нешто, скролање до бескрај.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
Ако не е тајна, каде можам да најдам епизоди од серијата ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Damn Chernobyl subreddit is freakin' lit... :oleee:

Од се по нешто, скролање до бескрај.
Интересни се сведоштвата на луѓе кои ја искусиле трагедијава од прва рака како и фотографиите ама навистина не ги сфаќам ретардите кои по секоја цена мора да направат меме, поканцерогено и од цезиумот.

Ако и после оваа епизода не ви е јасен исходот на тема барање на виновникот, пуштете ја пак првата сцена од првата епизода :)
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.459
Поени од реакции
20.243
Незнам дали е позитивна или негативна работа што оваа серија ќе заврши по само 5 епизоди. Дали се доволни 5 часа за да се прикаже она што сите сакаат да го дознаат а кое никогаш не испливало како сега на површина?
Приказната со момчето за неговата де-хуманизација и создавање човек без емоции ... моментите со жртвувањето на био-роботите ... мајката со детето ... вистината ....
Само-деструкцијата е она што го отсликува човештвото дали тоа било 1986 година, 2019 година или некоја блиска иднина. :oops:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom