Православните Албанци во Македонија

Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Може да видиме кои се тие историчари од светски ранг кои велат; Јусинијан е Управда, Јустин е Исток и да не ја заборавиме Љубица.

Еве ти еден диптих со целосното име на Јустинијан;



Има милион надписи (монети и останато), чекам јас еден натпис УПРАВДА, ИСТОК, ЉУБИЦА.
Добро, правиш разлика помеѓу царско, службено име, и приватно / крстено или не?
Според тебе нашиот Архиепископ Стефан како е крстен? Како Стефан? Или владиката Петар? Те мислев дека ди попаметен и дека може од тебе и нешто да се научи, ама ти си само пропагатор на државната политика и следбеник на Викишпедиција.
https://en.wikipedia.org/wiki/Justin_I
Читај малку во текстот, така срамежливо пишува подолу (а за брзо може и тоа да не постои :) )
He was born in the hamlet Bederiana near Scupi (modern Skopje, North Macedonia).[1] He was of Thraco-Roman[3][4] or Illyro-Roman descent,[5][6][7] spoke Latin and only rudimentary Greek, and bore, like his companions and members of his family (Zimarchus, Dityvistus, Boraides, Bigleniza, Sabbatius, etc.), a Thracian name, Istok.[5][8][DOUBLEPOST=1554998463][/DOUBLEPOST]Justinian, prie nazvan Upravda“), sin gorerečene sestre Justinove Biglenice, njegov otac zvaše se polag Theophila, njegovog učitelja i suvremenog spisatelja, doma kod Ilirah Istok, “) kod Gerkah Sabatios (sol oriens) a sestra Upravde (Wrapde, tako ga zove Theophilo), imenovaše se takodjer Biglenica oli Viljenica; isto rodjeno město u Dardanii Pedrina nosi sasvim ilirsko ime. — Na istom tom městu sagradi posle Justinian Justinianam primam, danas od Turakah Gjustandil “), Justiniani regio, nazvan. Isti dvorjani toga cara biahu sami skoro Iliri, kao što je bio Belizar, rodjen u Cermenu, selu Trakie (sravni polag Safarika Svetozar, Blagozar, Lepozar,[DOUBLEPOST=1554998993][/DOUBLEPOST]Ова ти го пренесувам од постот на Македонцки на истиов овој форум во темата за селото Герман (на 14 Февруари 2010 година) :

Да направиме еден осврт, како е запишан Велизар во постари книги.

Во книгата: The Miscellaneous Writings of John Fiske, 1902, запишано е ... It is, perhaps, not generally remembered that the greatest warrior and one of the most illustrious emperors of this part of the Roman world were of Slavic origin. The vernacular name of which Justinian is the latin translation was Upravda, or “the Upright” and his invincible general Belisarius was a Dardanian Slav named Beli- czar, or "the White Prince."
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Добро, правиш разлика помеѓу царско, службено име, и приватно / крстено или не?
Каква разлика да правам за концепт којшто не само што е смешен и абсурден, туку и не постои.

Според тебе нашиот Архиепископ Стефан како е крстен? Како Стефан? Или владиката Петар? Те мислев дека ди попаметен и дека може од тебе и нешто да се научи, ама ти си само пропагатор на државната политика и следбеник на Викишпедиција.
https://en.wikipedia.org/wiki/Justin_I
Читај малку во текстот, така срамежливо пишува подолу (а за брзо може и тоа да не постои :) )
He was born in the hamlet Bederiana near Scupi (modern Skopje, North Macedonia).[1] He was of Thraco-Roman[3][4] or Illyro-Roman descent,[5][6][7] spoke Latin and only rudimentary Greek, and bore, like his companions and members of his family (Zimarchus, Dityvistus, Boraides, Bigleniza, Sabbatius, etc.), a Thracian name, Istok.[5][8]
Тогаш зошто ти цитираш википедија?
Кога веќе станува збор за википедија, ако ги провериме цитатите и ако ги отвориме (книгите) ќе видиме дека никаде не е спомнат Исток :D (Трако-Римско, Илиро-Римско потекло. Сфашта).

Justinian, prie nazvan Upravda“), sin gorerečene sestre Justinove Biglenice, njegov otac zvaše se polag Theophila, njegovog učitelja i suvremenog spisatelja, doma kod Ilirah Istok, “) kod Gerkah Sabatios (sol oriens) a sestra Upravde (Wrapde, tako ga zove Theophilo), imenovaše se takodjer Biglenica oli Viljenica; isto rodjeno město u Dardanii Pedrina nosi sasvim ilirsko ime. — Na istom tom městu sagradi posle Justinian Justinianam primam, danas od Turakah Gjustandil “), Justiniani regio, nazvan. Isti dvorjani toga cara biahu sami skoro Iliri, kao što je bio Belizar, rodjen u Cermenu, selu Trakie (sravni polag Safarika Svetozar, Blagozar, Lepozar,[DOUBLEPOST=1554998993][/DOUBLEPOST]Ова ти го пренесувам од постот на Македонцки на истиов овој форум во темата за селото Герман (на 14 Февруари 2010 година) :

Да направиме еден осврт, како е запишан Велизар во постари книги.

Во книгата: The Miscellaneous Writings of John Fiske, 1902, запишано е ... It is, perhaps, not generally remembered that the greatest warrior and one of the most illustrious emperors of this part of the Roman world were of Slavic origin. The vernacular name of which Justinian is the latin translation was Upravda, or “the Upright” and his invincible general Belisarius was a Dardanian Slav named Beli- czar, or "the White Prince."
Значи не само ти и членот Македонцки туку и неколку поодамнешни историчари (меѓу кои; Алеманус, Орбини, Лукари, подоцна; Лудевиг, Гибон, Ранке, Рамбо и мноштво панслависти (многу од нив не спомуваат никакви имиња туку само ја рециклираат тезата дека Јусинијан е словен, пр. Обрини) паѓате во стапица или echo chamber.

Тезата во врска со наводното словенско потекло на Јустинијан а со тоа и неколкуте имиња кои ги спомнуваш, спомнати само во едно фиктивно житие е резултат на истото фиктивно "Јустинијаново житие", напишано од страна на Иван Томка Марнавич (17ти век)(кој патем во истото вели дека неговото семејно потекло води корени од Константин Велики, чисто за илустрација), за кој документ при крајот на 19ти и почетокот на 20ти век е констатирано дека е фалсификат. (Џ. Брајс, А.Џ. Еванс, К. Јиречек, Ф. Шишич, Н. Радојчич итн.)
(*постојат мноштво слични панславистички документи во кои стои дека Јустинијан е словен, Србин; Александар е Србин итн.)

Значи, несакајќи рециклираш Србска пропаганда.

Симптоматично кај тебе е што кога ти одговара се повикуваш на историски извори (претежно многу лоши) а кога не ти одговара потполно ги отфрлаш и или ги дискредитираш авторите или историографијата и нејзините методи како наука во целост.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Каква разлика да правам за концепт којшто не само што е смешен и абсурден, туку и не постои.



Тогаш зошто ти цитираш википедија?
Кога веќе станува збор за википедија, ако ги провериме цитатите и ако ги отвориме (книгите) ќе видиме дека никаде не е спомнат Исток :D (Трако-Римско, Илиро-Римско потекло. Сфашта).



Значи не само ти и членот Македонцки туку и неколку поодамнешни историчари (меѓу кои; Алеманус, Орбини, Лукари, подоцна; Лудевиг, Гибон, Ранке, Рамбо и мноштво панслависти (многу од нив не спомуваат никакви имиња туку само ја рециклираат тезата дека Јусинијан е словен, пр. Обрини) паѓате во стапица или echo chamber.

Тезата во врска со наводното словенско потекло на Јустинијан а со тоа и неколкуте имиња кои ги спомнуваш, спомнати само во едно фиктивно житие е резултат на истото фиктивно "Јустинијаново житие", напишано од страна на Иван Томка Марнавич (17ти век)(кој патем во истото вели дека неговото семејно потекло води корени од Константин Велики, чисто за илустрација), за кој документ при крајот на 19ти и почетокот на 20ти век е констатирано дека е фалсификат. (Џ. Брајс, А.Џ. Еванс, К. Јиречек, Ф. Шишич, Н. Радојчич итн.)
(*постојат мноштво слични панславистички документи во кои стои дека Јустинијан е словен, Србин; Александар е Србин итн.)

Значи, несакајќи рециклираш Србска пропаганда.

Симптоматично кај тебе е што кога ти одговара се повикуваш на историски извори (претежно многу лоши) а кога не ти одговара потполно ги отфрлаш и или ги дискредитираш авторите или историографијата и нејзините методи како наука во целост.
Ти мене ме обвинуваш дека се потпирам на несигурни извори, а застапуваш тези дека имало доселување на Словени на Балканот без ниту релеваантен доказ, без пронајдени артефакти за такво нешто, без потпора во здрав разум и логика.
Ти си братко, едноставно, догматик. Ти цврсто веруваш во напишаната догма, без да смееш да ја преиспиташ. Тоа те прави не многу различен од некој Христијански догматик кој и не размислува дали она напишаното во Библијата е вистина - доволно е да му кажеш дека тоа се зборовите на сам Господ Бог и спремен е да убива за нив.
Терај си како што си “знаеш“... Џабе разговараме.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ти мене ме обвинуваш дека се потпирам на несигурни извори, а застапуваш тези дека имало доселување на Словени на Балканот без ниту релеваантен доказ, без пронајдени артефакти за такво нешто, без потпора во здрав разум и логика.
Доселувањето на словените е непобитен факт.
Артефакт имам најдено јас, лично. Изложен е во Археолошкиот музеј на Македонија.

Ти си братко, едноставно, догматик. Ти цврсто веруваш во напишаната догма, без да смееш да ја преиспиташ. Тоа те прави не многу различен од некој Христијански догматик кој и не размислува дали она напишаното во Библијата е вистина - доволно е да му кажеш дека тоа се зборовите на сам Господ Бог и спремен е да убива за нив.
Терај си како што си “знаеш“... Џабе разговараме.
Уште чекам извор за Љубица.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Доселувањето на словените е непобитен факт.
Артефакт имам најдено јас, лично. Изложен е во Археолошкиот музеј на Македонија.



Уште чекам извор за Љубица.
Баш ме интересира каков артефакт си нашол и што го одвојува од локалните артефакти, и како тој артефакт докажува дека е донесен со Словените кога се доселувале. Според твојава логика, некоја црпка како тебе после 1000 години ако најде кинески телевизор ќе заклучи дека имало масовно доселување на Кинези во Македонија. Браво за пронајдокот :pos:

А за Љубица - треба да одам во Библиотека, да фотографирам страница од некоја книга и да ти ја поставам тука. А мислам дека не ми вреди трудот за тоа... Нема да го промениш мислењето дури ни самиот Јустин да ти се појави и да те акне по глава.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Баш ме интересира каков артефакт си нашол и што го одвојува од локалните артефакти, и како тој артефакт докажува дека е донесен со Словените кога се доселувале. Според твојава логика, некоја црпка како тебе после 1000 години ако најде кинески телевизор ќе заклучи дека имало масовно доселување на Кинези во Македонија. Браво за пронајдокот :pos:
Оди во археолошки музеј на Македонија и прашај за словенски артефакти, нема да промашиш.

А за Љубица - треба да одам во Библиотека, да фотографирам страница од некоја книга и да ти ја поставам тука. А мислам дека не ми вреди трудот за тоа... Нема да го промениш мислењето дури ни самиот Јустин да ти се појави и да те акне по глава.
Ќе одел до библиотека но не вредел трудот :D
Жалче.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Оди во археолошки музеј на Македонија и прашај за словенски артефакти, нема да промашиш.



Ќе одел до библиотека но не вредел трудот :D
Жалче.
Ти си гревче. Добра страна е што не си свесен.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.450
Поени од реакции
1.784
Поздрав Љорди Драгони:toe:
http://mn.mk/istorija/14842-I-posle-velat-Slovenite-od-Zad-Karpatitedosle-kako-varvarigo-pominale-Dunav-podvoda-so-trska-vo-ustata

И после велат Словените од Зад Карпатите...дошле како варвари...го поминале Дунав подвода со трска во устата...а ваму иљадници години Македонска историја...народот кој на светот му ја дал писменоста...неможе да постои...не го признаваат... оваа е вистинскиот пат...само напред....еден ден целиот свет ке ни се поклони...



Сирија, Јустинијанова палата и црква, 6 век !!!

Благодарност до Ajvar Kumee, што ја откри оваа фотографија .

Со кирилично писмо пишува ,, СЕПТЕМВРИ,, и сега доаѓа прашањето, ако официјалната историска наука не учи дека св.Климент и св.Наум ја измислиле во 9 век и во чест на нивниот учител св.Кирил ја нарекле ,,Кирилица,, од каде се појавува во 6 век на црква и палата изградена од Македонецот Јустинијан ( Праведниот) и тоа во Сирија?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Поздрав Љорди Драгони:toe:
http://mn.mk/istorija/14842-I-posle-velat-Slovenite-od-Zad-Karpatitedosle-kako-varvarigo-pominale-Dunav-podvoda-so-trska-vo-ustata

И после велат Словените од Зад Карпатите...дошле како варвари...го поминале Дунав подвода со трска во устата...а ваму иљадници години Македонска историја...народот кој на светот му ја дал писменоста...неможе да постои...не го признаваат... оваа е вистинскиот пат...само напред....еден ден целиот свет ке ни се поклони...



Сирија, Јустинијанова палата и црква, 6 век !!!

Благодарност до Ajvar Kumee, што ја откри оваа фотографија .

Со кирилично писмо пишува ,, СЕПТЕМВРИ,, и сега доаѓа прашањето, ако официјалната историска наука не учи дека св.Климент и св.Наум ја измислиле во 9 век и во чест на нивниот учител св.Кирил ја нарекле ,,Кирилица,, од каде се појавува во 6 век на црква и палата изградена од Македонецот Јустинијан ( Праведниот) и тоа во Сирија?
:pos:ова мора да е сарказам.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Поздрав Љорди Драгони:toe:
http://mn.mk/istorija/14842-I-posle-velat-Slovenite-od-Zad-Karpatitedosle-kako-varvarigo-pominale-Dunav-podvoda-so-trska-vo-ustata

И после велат Словените од Зад Карпатите...дошле како варвари...го поминале Дунав подвода со трска во устата...а ваму иљадници години Македонска историја...народот кој на светот му ја дал писменоста...неможе да постои...не го признаваат... оваа е вистинскиот пат...само напред....еден ден целиот свет ке ни се поклони...



Сирија, Јустинијанова палата и црква, 6 век !!!

Благодарност до Ajvar Kumee, што ја откри оваа фотографија .

Со кирилично писмо пишува ,, СЕПТЕМВРИ,,
Исто има и НОЕМВРИ.
Натписот е грчки.

и сега доаѓа прашањето, ако официјалната историска наука не учи дека св.Климент и св.Наум ја измислиле во 9 век и во чест на нивниот учител св.Кирил ја нарекле ,,Кирилица,, од каде се појавува во 6 век на црква и палата изградена од Македонецот Јустинијан ( Праведниот) и тоа во Сирија?
Прашањето е колку е писмен овој кој ја пишувал "статијава" а и таквите како тебе кои ја споделуваат насекаде без да се направи основна проверка на податоците.
(*инаку, фотографијата почнала да циркулира преку србија до токија твитер пропаганда за да некој наш куртон ја рециклира, не е прв пат да некој рециклира србија до токија пропаганда)

Глаголицата директно позајмува букви од грката азбука.
Друго, како сме го нарекувале месецот септември во антиката а како подоцна (скоро до 19ти век) и ако може да направиме една мала споредба со Јулијанскиот календар ?
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Исто има и НОЕМВРИ.
Натписот е грчки.



Прашањето е колку е писмен овој кој ја пишувал "статијава" а и таквите како тебе кои ја споделуваат насекаде без да се направи основна проверка на податоците.
(*инаку, фотографијата почнала да циркулира преку србија до токија твитер пропаганда за да некој наш куртон ја рециклира, не е прв пат да некој рециклира србија до токија пропаганда)

Глаголицата директно позајмува букви од грката азбука.
Друго, како сме го нарекувале месецот септември во антиката а како подоцна (скоро до 19ти век) и ако може да направиме една мала споредба со Јулијанскиот календар ?
Натписот не е грчки туку старомакедонски јазик коине слично како Александар Македонски што зборувал и грците го присвоил како грчко тоа е факт


Sent from my iPad using Tapatalk
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Натписот не е грчки туку старомакедонски јазик коине слично како Александар Македонски што зборувал и грците го присвоил како грчко тоа е факт


Sent from my iPad using Tapatalk
Како се викал Септември за време на Александар?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom