Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Почнав со кето од понеделникот, да видиме што ќе направам за 4-5 месеци како за почеток. Се информирав доволно за се што ме интересираше, водам дневник на макроата во MyFitnessPal (каква апликација, алал вера, некој будала внесувал паковање бадеми од на Тинекс марката хахах)

Дали некој бил на кето од темава или сеуште е? Ми треба совет од искуство...
Треба да бидиш благодарен на тие будали, што ти заштедуваат време за ти да можиш со еден скен на баркодот да добиеш еспресно информации... Јеби га, тој будала ти идиот што си неписмен и без култура...
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Треба да бидиш благодарен на тие будали, што ти заштедуваат време за ти да можиш со еден скен на баркодот да добиеш еспресно информации... Јеби га, тој будала ти идиот што си неписмен и без култура...
Мислев будала во наводници, не мислев на лош начин. Баш супер што има внесено, грешка си ме сфатил.[DOUBLEPOST=1558692245][/DOUBLEPOST]
Ако си правел се исправно, до денес треба да си влезен во кетоза. Внимавај на внесот на протеини, преголем внес на протеини ќе те извади од оваа состојба. Првите 2-3 денови си омалаксан и без енергија, дури е познато како кето грип, кога ќе влезеш во оваа состојба треба да имаш константна енергија, редуциран глад, малку зезнато е со здивот (непријатна миризба има здивот поради кетоните), метален вкус во устата и тоа е тоа. Еден од начините да провериш дали си во оваа состојба се кето лентите (ketogenic strips), не знам дали има во мкд и колку пари се, на алиекспрес одат околу 2-3 долари за 100 лентички. Е сега ако си дехидриран знаат да погрешат, исто и испил многу течности, наменети се за мерење на кетони во урината. Има и за здив електронски уреди, не сум користел таков, демек и тие не се секогаш точни, најточно е преку крв ама е и поскапо и непрактично.
Еден од тие будалите што внесувале храна со име на фирма, калории и сите тие работи на мајфитнес пал сум ти и јас, јас ги внесувам за себе, ама може да ги гледаат и другите, така ми попрактично за мерење на калориите, купуваш паковање од 50 грама и си работиш со дропки, изедов 4тина пример 0.25хцелото паковање :)
Абре ете и јузерот по тебе ме извреѓа, мислев будала во наводници, на мобилен бев ме мрзеше да ги ставам :D Баш сум тотално изненаден од тоа дека има внесувано продукти од македонски продавници рачно. Тоа со баркодот е ОДЛИЧНО. И јас ќе дополнувам ако налетам на нешто што го нема :love:

Не може некако да го видиш мојот diary, да не мавам скриншотови тука?
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Мислев будала во наводници, не мислев на лош начин. Баш супер што има внесено, грешка си ме сфатил.[DOUBLEPOST=1558692245][/DOUBLEPOST]

Абре ете и јузерот по тебе ме извреѓа, мислев будала во наводници, на мобилен бев ме мрзеше да ги ставам :D Баш сум тотално изненаден од тоа дека има внесувано продукти од македонски продавници рачно. Тоа со баркодот е ОДЛИЧНО. И јас ќе дополнувам ако налетам на нешто што го нема :love:

Не може некако да го видиш мојот diary, да не мавам скриншотови тука? Мислам дека со протеините сум проблематичен, во смисла треба да ги намалам. Дури вчера видов дека се мести daily goals по проценти на макроата.
Тоа е и идејата на апликацијата, сите да внесуваат со што може да се направи голема база, само треба да внимаваш тоа што е внесено да го провериш првиот пат да не има направено грешка, инаку ако јадиш слична храна во recent ги имаш скоро сите.
Има принт рипорт, а тоа со friend и sharing има некои опции али ги немам користено.
Намести си горна граница кај Goal и само ќе ти каже дали си надминал јаглехидрати и протеини, пресметај за тебе за кето колку грама протеин,јх, масти треба да внесеш и стави ги како граница во Goal, мери се на 2-3 недели да видиш до каде си дали треба да направиш корекција таму.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Тоа е и идејата на апликацијата, сите да внесуваат со што може да се направи голема база, само треба да внимаваш тоа што е внесено да го провериш првиот пат да не има направено грешка, инаку ако јадиш слична храна во recent ги имаш скоро сите.
Има принт рипорт, а тоа со friend и sharing има некои опции али ги немам користено.
Мислам дека со протеините сум проблематичен, во смисла треба да ги намалам. Дури вчера видов дека се мести daily goals по проценти на макроата. За јаглехидратите исто варирам, треба да го намалам тоа под 20 констатно, ама ај намали го прва недела...

Во понеделник 2г
Во вторник 43г
Во среда 17г
Во четврток 42г
Денес ќе видиме

Висок сум 185, бев 101 и кусур минатиот викенд, еве сега се измерив 99.9...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Мислам дека со протеините сум проблематичен, во смисла треба да ги намалам. Дури вчера видов дека се мести daily goals по проценти на макроата. За јаглехидратите исто варирам, треба да го намалам тоа под 20 констатно, ама ај намали го прва недела...

Во понеделник 2г
Во вторник 43г
Во среда 17г
Во четврток 42г
Денес ќе видиме

Висок сум 185, бев 101 и кусур минатиот викенд, еве сега се измерив 99.9...
Нема врска тие 2кг, тоа е водата што ја држи гликогенот во мускулите, си го потрошил гликогенот и затоа си полесен.
Јаглехидратите ако не ги спуштиш под 5% од дневен внес и протеините на 25% тешко да влезеш во кетоза, ќе бидеш лоу карб, а од моја гледна точка ако веќе си на лоу карб терај со кето, повеќе сила ќе имаш.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Ах, значи грешка формула сум видел, ми беше наместено 5% со 30% со 65% масти. Сега сменив во 25...

Јаглехидрати 19г (5%)
Протеини 94г (25%)
Масти 117г (70%)

Зошто некако многу протеини во грама, а разлика во процентите е огромна?

edit - најдов зошто:
  • Carbs provide 4 calories per each gram
  • Proteins provide 4 calories per each gram
  • Fats provide 9 calories per each gram
https://www.trifectanutrition.com/blog/keto-macros-calculating-and-tracking-success-guide

Ми дава 1500 калории дневно за внесување со личните параметри наместени (1кг на недела ми е наместено). Не можам да ги внесувам во формулата во Myftinesspal калориите што ги трошам на кардио и вежбање пошто не знам колку се.

На нет калкулатори рачунав со лични параметри за ТДЕЕ и БМР, ми даваше 2600 калории вкупно дневно. Значи некаде околу 1100 калории дневно ми минусира Myfitnesspal, според планот 1кг на една недела.

Како што имам читано на форумов, мислам дека и @GavolRulz може да ме советува нешто :)
 
Последно уредено:

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Ах, значи грешка формула сум видел, ми беше наместено 5% со 30% со 65% масти. Сега сменив во 25...

Јаглехидрати 19г (5%)
Протеини 94г (25%)
Масти 117г (70%)

Зошто некако многу протеини во грама, а разлика во процентите е огромна?

edit - најдов зошто:
  • Carbs provide 4 calories per each gram
  • Proteins provide 4 calories per each gram
  • Fats provide 9 calories per each gram
https://www.trifectanutrition.com/blog/keto-macros-calculating-and-tracking-success-guide

Ми дава 1500 калории дневно за внесување со личните параметри наместени (1кг на недела ми е наместено). Не можам да ги внесувам во формулата во Myftinesspal калориите што ги трошам на кардио и вежбање пошто не знам колку се.

На нет калкулатори рачунав со лични параметри за ТДЕЕ и БМР, ми даваше 2600 калории вкупно дневно. Значи некаде околу 1100 калории дневно ми минусира Myfitnesspal, според планот 1кг на една недела.

Како што имам читано на форумов, мислам дека и @GavolRulz може да ме советува нешто :)
Јас бев многу кратко, месец и нешто, плус нр водев евиденција, главно ми беше јх да внесувам само од зеленчук и овошја што завршуваат на "berry" (rapsberry, strawberry, blackberry...). Најдобри резултати во животот, а толку краток период бев само :)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
A масти од кај лапавте? @Кеплер @GavolRulz

Еве и денес имам проблем, морав путер да бутнам сабајле колку да си ја исполнам целта за доручек. Протеин лесно стигнувам да внесам колку треба, со мастите се мачам :pos:
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
A масти од кај лапавте? @Кеплер @GavolRulz

Еве и денес имам проблем, морав путер да бутнам сабајле колку да си ја исполнам целта за доручек. Протеин лесно стигнувам да внесам колку треба, со мастите се мачам :pos:
Масти јас внесував пд јаткасти, од индиски највише.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
E ова со јаткастиве не ми текна, мада јадев бадеми неќна. Треба да купам...
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
A масти од кај лапавте? @Кеплер @GavolRulz

Еве и денес имам проблем, морав путер да бутнам сабајле колку да си ја исполнам целта за доручек. Протеин лесно стигнувам да внесам колку треба, со мастите се мачам :pos:
Јаткасти, кокосово масло, маслиново масло, кајмак, сланина, кашкавал, авокадо.. такви ствари :icon_lol:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
A масти од кај лапавте? @Кеплер @GavolRulz

Еве и денес имам проблем, морав путер да бутнам сабајле колку да си ја исполнам целта за доручек. Протеин лесно стигнувам да внесам колку треба, со мастите се мачам :pos:
Во глобала мене извори на масти за време на кето ми се: кокосово масло (MCT), путер, ореви,цели јајца, сардина, сланина со јајцата наутро ми е чест доручек (ситно сецкана сланина малку ја потпржуваш и ги ставаш изматени јајцата за омлет, ако правиш на индукциона или плин овој оброк се готви за 5 минути :) а е баш кето, со плус сецкан домат и краставица ти е таман за наутро), црвено месо (свинско, говедско), копани или цело пиле (никако не земам стек за време на кето, исклучиво бут), мисиркино и чат пат знам да си земам колбаси од тие германските или пак домашни сецкани од месарница :) Уствари кетово ти е баш гурмански во поглед на месото само без опција да јадиш леб, компири и тн.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.369
Поени од реакции
38.346
Урда моеш за доручек со јајца, и протеини и масти имаш.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
123.png

Нешто овака? Ова вечерав вчера, само цвеклото е малку so-so...

На Myfitness оброков (3 јајца, 40g сланина, 30g фета (President), 80g цвекло - ги МЕРЕВ сите) ми го израчуна:

11g јаглехидрати
35g масти
34g протеин
517 калории

Сабајле исто 3 јајца, 40g сланина и додадов путер во јајцата (32g) ми израчуна:

3g јаглехидрати
53g масти
32g протеин
635 калории
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Прегледај го приврзокот 209545

Нешто овака? Ова вечерав вчера, само цвеклото е малку so-so...

На Myfitness оброков (3 јајца, 40g сланина, 30g фета (President), 80g цвекло - ги МЕРЕВ сите) ми го израчуна:

11g јаглехидрати
35g масти
34g протеин
517 калории

Сабајле исто 3 јајца, 40g сланина и додадов путер во јајцата (32g) ми израчуна:

3g јаглехидрати
53g масти
32g протеин
635 калории
Едно правило, избегнувај секаков тип на „корени“, моркови, цвекло, трупка и тн се има поголема количина на јаглехидрати.
Доматите, пиперките, краставиците веќе се поефтини на пазар и ти се одлична комбинација за ова, а за време на зимски период „кинеската зелка“ мене ми е најпогодна, или брокула ако можеш да си приуштиш и ако најдеш за пониска цена (200 денари за трева барем јас не плаќам :) ).
И смени немој само јајца да јадеш, иако имаат најдобро ratio протеини/масти за кето, не е добро само нив да ги јадеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom