UEFA Europa League

Член од
30 мај 2009
Мислења
10.143
Поени од реакции
23.248
На почеток на дискусијата ви сметаше насилство не сте можеле да одите на утакмица мирно, кога утврдивме дека ако не се курчиш никој не те дира и слободно можеш да гледаш утакмкца
Никаде не утврдивте таква работа, ти кажаја примери од чиста мира ќе настрадале. Значи обратното од то што ти мислиш дека сте утврдиле.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
@pixa Друже, самиот викаш дека баш и не си дел од некоја навивачка група, претпоставувам одиш често да ја гледаш Звезда ама очигледно не си вмешан во навивачката група, а и не знам дали воопшто одиш на северна трибина, ама според пишувањево очигледно си тотално ван реалноста и ти си тој што не ја гледа реалната слика. Верувај, се имам многу расправано на оваа тема, затоа што и јас пред неколку години сум имал слично гледиште, не е така како што се претставува, баш се супер луѓето, се почитуваат кодекси, бла бла, за полека-полека да ја сфатиш реалноста дека такви дали се и 20% воопшто. Сум бил на еден куп утакмици, прошле еден куп инциденти, имам многу другари што се длабоко во организацијата на навивачка група, реалноста е дека 60-70% од луѓето присутни на стадион се нафурани копиљаци, издрогирани и пијани младичи, дојдени за правење глупости на грбот на групата, затоа што нели тогаш може да се осеќаат моќно, ова е поготово случај на дерби и побитни натпревари. Факт е дека стварно има дечки што одат на утакмици чисто од љубов кон клубот, и јас се осеќам како дел од нив, ама дека таквите се мнозинство, да живеевме во Германија, Холандија можеби да, тука верувај не, и најчесто за жал таквите полека ќе си сфатат со какви луѓе си имаат работа и се повлекуваат од навивачките групи и нивното функционирање.
Се тоа во ред но дека одат повеќето ради нафураност неверујем , има во години луѓе што се во тој филм , таа трибина ги има и воспитано и одгледано па се честити луѓе, номистот го кажувам и јас дека има имбитанги имкои не ги оправдувам но верувам дека не се голем процент како ќто ти наведе
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
а курчење што значи уствари, може да дефинираме??

ако навивам за мојот тим, ако ги славам головите, ако довикувам напред момци, ве сакам, најдобри сте итн, тоа е курчење??
курчење е ако после утакмица, каде победил мојот тим, и јас гордо си носам дрес и реквизити од мојот тим, и ја славам победата, без да довикувам или навредувам некој??
или под курчење подразбираш ако им ја пцујам мајката на сите околу мене??

па тоа цело време се вртиме во место, викаш има интелегентни и добри луѓе што одат на утакмици, и сите се согласуваме, како што пишаа погоре, побогу, одиме да си ги гледаме тимовите и да уживаме во спортот....

и после утакмица ме гледа некој во дрес облечен, цел среќен што победил мојот тим, и тоа е доволно добра причина за 2-3 да ми дојдат и да ме шутираат?? пошто имам облечено дрес од мојот омилен тим, тоа е курчење???
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
а курчење што значи уствари, може да дефинираме??

ако навивам за мојот тим, ако ги славам головите, ако довикувам напред момци, ве сакам, најдобри сте итн, тоа е курчење??
курчење е ако после утакмица, каде победил мојот тим, и јас гордо си носам дрес и реквизити од мојот тим, и ја славам победата, без да довикувам или навредувам некој??
или под курчење подразбираш ако им ја пцујам мајката на сите околу мене??

па тоа цело време се вртиме во место, викаш има интелегентни и добри луѓе што одат на утакмици, и сите се согласуваме, како што пишаа погоре, побогу, одиме да си ги гледаме тимовите и да уживаме во спортот....

и после утакмица ме гледа некој во дрес облечен, цел среќен што победил мојот тим, и тоа е доволно добра причина за 2-3 да ми дојдат и да ме шутираат?? пошто имам облечено дрес од мојот омилен тим, тоа е курчење???
Ајде и даа дефинираме курчење со неколку примери.
Звезда -Наполи, до мој пријател на исток седат троица Италијани зборуваат жабарски, почнува утакмица гледаат фудбал пцујат на итаалијански првенствено по нивни играчи, ракоплескаат одгледаа утакмица најкултурно никој не ги пипна, после тоа немаше извештај од полиција за пријавени инциденти,а имаше и противничка навијачка група.
Келн -Звезда, кортео беше долго5-6 километри, буквално покрај нас имаше ликови во дресови на келн обични фанави кои пошле да гледаат фудбал, влакна од глава не им фалеше.
Додека одевме во кортео налетевме на еден локал каде излегоа околу 30 шваби очигледено ултраси на Келн и тука бидна некоја збрка, потоа од видеа што гледав имаше инциденти во такви ситуацији каде швабите покушаваа да направат сачекуши на Српски ултраси, но обичните фанови немаа никаков проблем.
Јас во Келн во обичен дуксер колку изодевме мислам дека го прошетавме цел град, никој не не пипна, потоа се собравме на плоштад и тука никој немаше проблеми, после утакмица до катедралата на една клупа заспав чекајќи да пројде време да ми дојде воз, исто така немав проблми.
Салзбург-Звезда, два дена во салзбург исто така немав никакви проблеми.
Наполи - Звезда јас небев во можност да отидам, но двее недели пред утакмица не спремаа кој оди да внимава, значи апелите беа кој не оди со група једино што треба е да се понаша најнормално, значи Неапол е карактеристичен град бидејќи цел град живее за клубот и ако мавташ со знамиња , урлаш на плоштад или се понашаш како пијаните енглези како што се понашаат кее наебаш, мои троица пријатели беа си се понашаа најнормално, цел град го прошетаа , пиеја и јадеа по кафаани, зборуваа на Скопкси-Кумановски и Српски, дури ги и прашувале дали се за утакмица тука овие одговарале потврдно се вратија живи здрави без никакви неепријатности.
Београд, сите ги одгледав во ЛЕ и ЛШ, имам пријаатли ми кажуваа дека со Келн имало шваби по Београд по кафани и кафиќи, пиеле пиво јаделе, никој не ми кажал ништо.
Иссто и со Ливерпул и Арсенал, дури имаше и фанови од МК кои ги гледаа во Бееоград не сум слушнал дека некој бил тепан.
Значи ако се понашаш нормално никој не те дира, но ако се понашаш како енглезите кога се напијат ке го јадеш на велико, впрочем така беше и во Франција на ЕП.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Муабетот ми беше за турските дербиња. За во ЛШ може не се замараат толку бидејќи и онака таму нема ривалство (освен у титули). Додека пак Фенер - Галата, Фенер - Бешикташ, Галата - Бешикташ, животот ќе си го дадат или ќе му го одземат на другиот :D

Точно е тоа што го збориш ама не се повеќе до толку екстремни како порано. Мали ситни инциденти.
Ние кога се шетавме со Шалке дресови и шалови доаѓаа од Фенербахче и Бешикташ као не молеа да ги "победиме" за да може утре гомна да му јаде на комшијата. :)
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.034
Поени од реакции
106.827
Ne sum ja sfakjal ultras kulturata :pos: Abe ALO Angele, toa probuvame da ti objasnime, toa ne e kultura, toa e primitivizam, degennizam, kretenizam, kako sakas nareci go. Imalo doktori, advokati sto se tepale, wowowoow kakov argument, pa so ova samo ja dopotvrduvas tezata sto probuvam da ja kazam ama ajde.

Eve strikno okolu filmot za koj zazborevme, kako zavrsi profesorot potseti me? Isto taka, kako zavrsi Jari, vodzata? E toa e taa ultras kultura, ili ke te ubijat ili ke skapes u zatvor. A zosto? Zaso mnogu bitno vo zivotot e da pretepas nekoj i da se deres kako orangutan poradi toa. Da ti ebam vremeto kade vo moda se pederi, narkomani, tepaci, hk pu.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ne sum ja sfakjal ultras kulturata :pos: Abe ALO Angele, toa probuvame da ti objasnime, toa ne e kultura, toa e primitivizam, degennizam, kretenizam, kako sakas nareci go. Imalo doktori, advokati sto se tepale, wowowoow kakov argument, pa so ova samo ja dopotvrduvas tezata sto probuvam da ja kazam ama ajde.

Eve strikno okolu filmot za koj zazborevme, kako zavrsi profesorot potseti me? Isto taka, kako zavrsi Jari, vodzata? E toa e taa ultras kultura, ili ke te ubijat ili ke skapes u zatvor. A zosto? Zaso mnogu bitno vo zivotot e da pretepas nekoj i da se deres kako orangutan poradi toa. Da ti ebam vremeto kade vo moda se pederi, narkomani, tepaci, hk pu.
Брате не да не разбираш, него немаш капацитет тоа да го сфатиш, а пробано е на фин и културен начин да ти се објасни, тоа што ти мислиш дека е подобро да гледаш фудбал со хот дог и безалкохолно пиво и да личиш на кретенизиран американец е твој проблем, мене лично повеќе ми се допаѓа фудбал со кореографија, бакљада, атмосфера баш како што прават ултрасите, а ако некој сака да се тепа со некој ист како него и тоа на доброволна основа јас со тоа немам проблем.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.034
Поени од реакции
106.827
а ако некој сака да се тепа со некој ист како него и тоа на доброволна основа јас со тоа немам проблем
Имаш и тоа голем проблем ама ајде терај не мислам да се објаснувам со тебе два дена.
 
Член од
14 мај 2019
Мислења
1.486
Поени од реакции
-759
Mislam deka vo slednite 100 godini nema da dadat na baku nesto da ima nekoj golem sobir. Ako im e neka im se smee cela evropa......
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Смешно ми е што ова да се случуваше со наш фудбалер во Грција северџанине ќе го ругаа фудбалерот, мајка бара фудбал да игра, да провоцира таму, ќе фатеа на Ципрас на ФБ да му се извинуваат :pos:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ја губиме сега 100%, Канте веројатно нема да стартува, Сари е на излезна врата, играчите се караат, Хазард психички е во Реал, се е наредено за епско фејлнување на Арсенал при што ќе се покаже лузерството во полн сјај
 

Kajgana Shop

На врв Bottom