Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 95595

Гостин
Odlicen popust od kade ja zema od Setec.
So zdravje da se koristi i dolgo da sluzi :)
od Ohrid. Denes montaza. Fala ti, i poubavo da ti se vrakja :)[DOUBLEPOST=1558356330][/DOUBLEPOST]
Vakumiranjeto ne e avtobus ili voz, pa da trae vozenjeto isto vreme po utvrden vozen red. Daj ne pisuvajte vakvi dezinformacii......
Vakumiranjeto moze da trae vremenski vecno AKO SE IZVEDUVA SO NESOODVETNA OPREMA. Treba da se postigne odreden vakuum, mereno vo Tori, mm zivin stolb, mBari....pri koj vodata vo sistemot ce ISPARI na sobna temperatura (so spustanje na pritisokot se spusta i tockata na isparuvanje na vodata). Aman citajte sto sum pisuval nanazad za vakumiranjeto i ce vi bide pojasno.
Inace ko sto gledam od 100 monteri, dali eden ili dvajca imaat soodveten pribor za vakumiranje ( dvostepen kompresor, digitalen manometar, bakarni a ne gumeni priklucni creva za vakumiranje itn), uste 20-tina monteri od ovie 100 mislat deka vakumiraat (abe pola saat pumpata raboti), a ostatokot ne ni pomisluva deka treba vakvo nesto (nekoj od niv mislat deka se vakumira ako klimata e na more ili ako e inverter.....)
Zatoa ne e ni bitno dali nekoj ce vi go "vakumira" uredot, zatoa sto vo 99% slucai ce imate NEVAKUMIRAN ured.
Poradi toa vi prepracuvam da barate klima koja se prodava so gotovi cevki prethodno vakumirani i zatvoreni so pl. kapacinja kako i (sto e uste povazno) vnatresen ured zatvoren so kapacinja i poln so argon. Siguren sum deka moze da se najde barem ova vtorovo, a cevkite i da ne se vakumirani imaat mnogu, mnogu pomal volumen od vn. edinica pa stetata nema da bide ni golema.
Vakvi plastichni kapacinja?
IMG_20190520_144449.jpg
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Stavi sliki od montazata na klimata.
Ти си одличен "познавач" од оваа област не ти требаат слики од монтажа! Ако сакаш имаше едно видео со монтажа и тоа на клима со двостепен коморесор беше ставено на порнхаб...побарај го :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
montazata izgleda odlicno,cenata odlicna, uste ako ne tie maka da pises koj model e tocno*
Gledam zalepile nalepnica za profi montaza, ama kako go resile Kondenzot??
ova na zima terasata ke ja napravi klizaliste i samo slicugi falat ako si klizac.
monteri.jpg
Ovde ke treba tacna i odvod von terasata kako prvo i toa so mnooogu podebela cevka od ovaa sto ja postavile.
I definitivno fali slika od zad nadvorresnata , zasto od slikive ispagja deka imaat 1m bakar pusteno, taka da ne bi se osmelil da kazam deke e TOP montaza dodeka taa slika ja nema, a kako od ova sto e slikano zaklucuvate vaka deka e TOP montaza stvarno mi e nejasno.
Za ladenje montazava e Ok, ama za greenje ke treba da se doraboti, posebno sto i monterot gleda deka modelot nema greac na tacna i ova kako go postavil kondenzot nema da mu funkcionira i pak ke dojde na mestu zlocina :)
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
@Fikshe1989 ако си дозволил да стават 1 метро црево да му доплатиш на татко ти за нова монтажа, вака изгледа 1 метро.

И зашто не ја спуштиле уште барем 10тина сантими подоле.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Шо модел е?, поразлична отколку кај мене.
БТВ со здравје да се користи
Fala brat, da ti se vrakja poubava. Modelot e so isti oznaki kako tie shto gi znaeme od Eurovent, samo klimava e proizvodstvo 2019 Januari i da recheme e porazlichna od 5,5kata kaj dedo mi i baba mi vo toa shto nema display na vnatreshnata edinica za temperatura pokazuvanje. Eve i sliki so oznakite. IMG_20190520_234515.jpg IMG_20190520_234537.jpg

Перверзно добра цена.
Cenata e fenomenalna za ovaa klima. Toa beshe glavnata prichina da se drzne tatko mi da ja zema. Slushnav za popustot i odma se javiv vo Setec, odma dogovoriv, vo 5 minuti se zavrshi cela rabota, odma dojdoa monterite bidejki moite nema da se tuka, ke odat stranstvo zadutre, a utre cel den nema da se doma pa ni izlegoa vo presret i odma dojdoa monterite.

montazata izgleda odlicno,cenata odlicna, uste ako ne tie maka da pises koj model e tocno*
Modelot vidi pogore na slikite, a monterite cista petka. Pedantni, peofesionalni, kapka prashina ne napravija. 3m cevki ostavija. Vaka ako vidis na slikava crevoto od kondenzot e ostaveno da visi bez vrska, ama toa tatko mi im reche bidejki toj sam ke si go reshel toa na svoj nacin. Mnogu pedantni majstori.[DOUBLEPOST=1558389440][/DOUBLEPOST]
@Fikshe1989 ако си дозволил да стават 1 метро црево да му доплатиш на татко ти за нова монтажа, вака изгледа 1 метро.

И зашто не ја спуштиле уште барем 10тина сантими подоле.
kako sho kazav, 3,05m cevki, a za rastojanievo, pojma nemam zashto ne ja stavile 10 cm podolu, nitu pak mi znaci neshto. Edino izolacija ako stavam utre den mozebi bi smetalo, ama vo toj slucaj i taka demontaza ke se pravi pa ne ke e problem da se spushti podolu.[DOUBLEPOST=1558389535][/DOUBLEPOST]Mozda trebeshe i ovaa slika da ja stavam. IMG_20190520_180651.jpg
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Ете решивме дилема, поефтина e зашто сега кај новава Тхундра дисплејот и го извадиле.. може и уште нешто извадиле де, ама битно е поефтина :P
А еве и зашто го извадиле displejot...сега нема да може да се бунат дека им ја лади собата кога на постигната ке продолжи да дува ладно ко блесава пошто нема каде да прочитаат Температура :)
Без грејачи, без WiFi, без Интелигентен Дефрост и дефрост на секои 45мин, без посебна логика на греење и искористена таа истата како за ладење да дува на постигната што само на ладење е применлива.....е па колку пари толку музика.
Thundra rabota defrost.PNG
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
Fala brat, da ti se vrakja poubava. Modelot e so isti oznaki kako tie shto gi znaeme od Eurovent, samo klimava e proizvodstvo 2019 Januari i da recheme e porazlichna od 5,5kata kaj dedo mi i baba mi vo toa shto nema display na vnatreshnata edinica za temperatura pokazuvanje. Eve i sliki so oznakite.
Да, мојата беше 2018 производство и затоа е поразлична. Али како и да е секоја чест толку нова клима 5.5 да се земи за толку малку пари. Мислев дека од 34000 не можат да одат подолу, тие пари за клима што реално би чинела 40000 се супер.
Башка што нема грејачи за да трошат непотребно дополнително, нема камења за да тежи, дефрост нема ни да осетат, се на се одлична клима.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Да, мојата беше 2018 производство и затоа е поразлична. Али како и да е секоја чест толку нова клима 5.5 да се земи за толку малку пари. Мислев дека од 34000 не можат да одат подолу, тие пари за клима што реално би чинела 40000 се супер.
Башка што нема грејачи за да трошат непотребно дополнително, нема камења за да тежи, дефрост нема ни да осетат, се на се одлична клима.
Сте се фатиле за тие греачи ко слеп за стап. Пошто имам Грее, можам да ти гарантирам дека не трошат над 0 или околу мање више, бујрум на гости со ракија ако не веруваш.
Друго, во куќа може и не е битно, толку, ама на пример кај мене во зграда откако почнав да греам зимава (иако не 24/7), цревото беше цело време на климата и во олук, а на комшијата под мене не му смрзна климата ниту пак јас осетив мраз ко Фикше што имаше ставено слика. Дали е без везе? Не би рекол. Дали е трошок? Девојка ми 24/7 ми пушта 100ватни светилки, па не сум ја сменил уште за Тундра.

Океј хејтот кон грее, ама не го претерувајте за ваква "дополнителна" опрема што не шкоди.

Заборавив, дефрост на 45 минути, ме потсеќа на стокецот што го имавме и кога одевме за Охрид мораше 5 пати на стража да застанеме да излади моторот. Ќе стигнеш до Охрид, ама тоа не е удобност.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Ете решивме дилема, поефтина e зашто сега кај новава Тхундра дисплејот и го извадиле.. може и уште нешто извадиле де, ама битно е поефтина :P
А еве и зашто го извадиле displejot...сега нема да може да се бунат дека им ја лади собата кога на постигната ке продолжи да дува ладно ко блесава пошто нема каде да прочитаат Температура :)
Без грејачи, без WiFi, без Интелигентен Дефрост и дефрост на секои 45мин, без посебна логика на греење и искористена таа истата како за ладење да дува на постигната што само на ладење е применлива.....е па колку пари толку музика.
Прегледај го приврзокот 209372
Тундрава ви остана нерешлива дилема значи и во 2019 се продава стариот модел, и без внатрешна единица да ја продаваат ќе ја продадат пак :pos:[DOUBLEPOST=1558412458][/DOUBLEPOST]
Fala brat, da ti se vrakja poubava. Modelot e so isti oznaki kako tie shto gi znaeme od Eurovent, samo klimava e proizvodstvo 2019 Januari i da recheme e porazlichna od 5,5kata kaj dedo mi i baba mi vo toa shto nema display na vnatreshnata edinica za temperatura pokazuvanje. Eve i sliki so oznakite. Прегледај го приврзокот 209369 Прегледај го приврзокот 209370


Cenata e fenomenalna za ovaa klima. Toa beshe glavnata prichina da se drzne tatko mi da ja zema. Slushnav za popustot i odma se javiv vo Setec, odma dogovoriv, vo 5 minuti se zavrshi cela rabota, odma dojdoa monterite bidejki moite nema da se tuka, ke odat stranstvo zadutre, a utre cel den nema da se doma pa ni izlegoa vo presret i odma dojdoa monterite.


Modelot vidi pogore na slikite, a monterite cista petka. Pedantni, peofesionalni, kapka prashina ne napravija. 3m cevki ostavija. Vaka ako vidis na slikava crevoto od kondenzot e ostaveno da visi bez vrska, ama toa tatko mi im reche bidejki toj sam ke si go reshel toa na svoj nacin. Mnogu pedantni majstori.[DOUBLEPOST=1558389440][/DOUBLEPOST]
kako sho kazav, 3,05m cevki, a za rastojanievo, pojma nemam zashto ne ja stavile 10 cm podolu, nitu pak mi znaci neshto. Edino izolacija ako stavam utre den mozebi bi smetalo, ama vo toj slucaj i taka demontaza ke se pravi pa ne ke e problem da se spushti podolu.[DOUBLEPOST=1558389535][/DOUBLEPOST]Mozda trebeshe i ovaa slika da ja stavam. Прегледај го приврзокот 209371
Браво за изборот незнаевме дека уште се продава овој модел
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Тундрава ви остана нерешлива дилема значи и во 2019 се продава стариот модел, и без внатрешна единица да ја продаваат ќе ја продадат пак :pos:[DOUBLEPOST=1558412458][/DOUBLEPOST]
Браво за изборот незнаевме дека уште се продава овој модел
fala brat. Inache iako jas se nadevav deka moite ke si stavat na nivniot sprat kvalitetna klima od kvaliteten brend (mene mi beshe son SF50kata da zaigra kaj niv :) ) sepak realnosta beshe deka moite sekogas ke stavea budzet klima bidejki tolku im e finansiskata mokj i mnogu domashni investicii gi chekaat za da go sredat spratot na koj sho ziveat, a ova beshe moznost da se reshi eden od "peoblemite". Fala Bogu ne ochekuvam chuda od klimata, vprochem i so tatko mi razgovarav jas i mu objasnav kako stojat rabotite ama od druga strana nema jas da ja koristam pa sum siguren deka tie nitu ke merat izduv, nitu ke proveruvaat kako modulira, nitu defrost ke gledaat, nitu so merachi ke se zamaraat. Naredna zima planiram eden mesec da mu go dadam merachot za struja cisto da proverime kako troshi klimava za nedaj Boze da ne ima nekoj problem ko toj so Hansolot shto imashe. Kako i da e, moive ne se prebaruvachi, ako se stopleni i niv ako im e dobro, ne ke me interesira nishto drugo, a ako se zeme predvid deka ne se zimurlii i deka dosega ziveeja vo 18/19 stepeni na zima, togas ocekuvam da bidat przadovolni. Kke vidime....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom