Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.421
Поени од реакции
20.125
Да бе, влегоа во диво насеље и прво силуваа неколку були чисто ради разбибрига и тогаш планинариве твои се наљутија и почнаа да пукаат во воздух но од залутан метак случајно погодија полицаец инаку они немаа намера да убиваат, значи како е можно секаде да ги претставуваш твоите мајмуни како жртви, па дури и во случајот диво насеље.
Абе што ти е тебе, тоа се луѓе кои се фатени и им е подметнато оружје, дел се утепани за да изгледа како да погинале у конфликт а дел живи се оставени да ги мучат. Плус рачунај дека они уствари кафе пиеле, плус кога на @puno го бркаа а и алмир што го утепаа ... Се е тоа местено и монтирано, албанците се душа луѓе (до душа не сите) ама 99% на мравка не газат.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Абе што ти е тебе, тоа се луѓе кои се фатени и им е подметнато оружје, дел се утепани за да изгледа како да погинале у конфликт а дел живи се оставени да ги мучат. Плус рачунај дека они уствари кафе пиеле, плус кога на @puno го бркаа а и алмир што го утепаа ... Се е тоа местено и монтирано, албанците се душа луѓе (до душа не сите) ама 99% на мравка не газат.
Стварно за греота, им дошле некои каури од позади карпати и ги малтретираат
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Абе што ти е тебе, тоа се луѓе кои се фатени и им е подметнато оружје, дел се утепани за да изгледа како да погинале у конфликт а дел живи се оставени да ги мучат. Плус рачунај дека они уствари кафе пиеле, плус кога на @puno го бркаа а и алмир што го утепаа ... Се е тоа местено и монтирано, албанците се душа луѓе (до душа не сите) ама 99% на мравка не газат.
За разлика од тебе не бранам убиец на дете.
Ама што друго да се очекува од шизофрен.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.421
Поени од реакции
20.125
За разлика од тебе не бранам убиец на дете.
Ама што друго да се очекува од шизофрен.
Ти не браниш убиец на дете, ти браниш убијци на деца, на возрасни луѓе, убијци на полицајци, односно ликови кои се касапи, дилери, рекетари, киднаперите итн. Ама Алмир само го утепаа пошто Каури, другите не се убијци дур не се докаже а и плус кафе пиеле (а кој пие кафе зло не мисли), а и плус те брка низ Битпазар. Ти батка си националист и мрзиш се што не е албанско, затоа никогаш не се стави у одбрана на убиени Каури пошто тие не се вредни да живеат плус не се Алмир.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Да бе, влегоа во диво насеље и прво силуваа неколку були чисто ради разбибрига и тогаш планинариве твои се наљутија и почнаа да пукаат во воздух но од залутан метак случајно погодија полицаец инаку они немаа намера да убиваат, значи како е можно секаде да ги претставуваш твоите мајмуни како жртви, па дури и во случајот диво насеље.
Никаде не ги бранев, не ми лепајте етикети.
Ама за монтирање случаеви американците гомна да јадат. Во Хаг осудени сте, а и тука за Сопот оштета ќе плаќаме сите милиони евра. И никој одговорност нема да сноси за таа мотнажа, затоа не заслужувате држава.[DOUBLEPOST=1558264265][/DOUBLEPOST]
Тине браниш убиец на дете, ти браниш убијци на деца, убијци на полицајци, касапи, дилери, рекетари, киднаперите итн. Ама Алмир само го утепаа пошто Каури, другите не се убијци дур не се докаже пошто кафе пиеле а и плус те брка низ Битпазар. Ти батка си националист и мрзиш се што не е албанско.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
Ме бркаа низ Битпазар...:pos::pos::pos:
Јас сум националист...:pos::pos::pos:
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.421
Поени од реакции
20.125
Никаде не ги бранев, не ми лепајте етикети.
Ама за монтирање случаеви американците гомна да јадат. Во Хаг осудени сте, а и тука за Сопот оштета ќе плаќаме сите милиони евра. И никој одговорност нема да сноси за таа мотнажа, затоа не заслужувате држава.
Ти не браниш и не ти лепиме етикети ама дур не се докаже дека ги утепале ти тврдиш дека се самоубиле пошто Албанци не колат и убиваат, башка Алмир го утепаа, а и тебе те бркаат низ Битпазар.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Никаде не ги бранев, не ми лепајте етикети.
Ама за монтирање случаеви американците гомна да јадат. Во Хаг осудени сте, а и тука за Сопот оштета ќе плаќаме сите милиони евра. И никој одговорност нема да сноси за таа мотнажа, затоа не заслужувате држава.[DOUBLEPOST=1558264265][/DOUBLEPOST]
Ме бркаа низ Битпазар...:pos::pos::pos:
Јас сум националист...:pos::pos::pos:
А тие низ Сирија и тие ли се монтирани?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
А тие низ Сирија и тие ли се монтирани?
Да бе, тоа мислев, кога зборувам за еден случај за сите други мислам.
Никаде не реков дека се невини, алоооо, повеќето веќе беа криминалци, вршеа тешки кражби, полицијата секогаш ги пушташе, повеќе од недела не седеа во затвор. И за тие од Косово викаат дека се ветерани но длабоко навлезени во криминал, како беше изреката на twoface кај даркнајт.
Поентата ми е што никој нема да сноси одговорност како овие стигнаа до таму, ич не верувам дека заради неспособност на институциите.[DOUBLEPOST=1558264948][/DOUBLEPOST]
Поголеми шпекулации од овие твоите ниту имало ниту ќе има... а па кусур на тоа, ич здраворазумни не се! Настрана тоа, него ме ставаш во позиција да изигравам дрвен адвокат на удбашкото доенче Мијалков. Ама нејсе, еве ќе се послужам со твојата нездраворазмуна логика...

Се сеќаваш ли на Бродец (Планинска бура) во 2007 некаде беше? По твојата логика изгледа тој стои и зад тој диверзантски упад од Косово? Еве ти доказ... прв се истрча да провери дали си го вратил секој цент даден од негов џеб за оружје на миротворците од Косово кои варат кафиња!

00:47


ПС. И другпат за таквите шпекулации обрати се до ДВ и до италијанските карабинери, ако сакаш контакт врска слободно кажи, јас ќе ти најдам и ќе ти пратам ;)
Па самата дојчевеле пишува дека нема докази за тоа тврдење, така да шпекулација.
Доколку се докаже поврзаноста на Љатифи со кумановските настани, тоа ќе отвори нова трага во потрагата по вистината за крвавите судири во 2015 година. Дојче веле не успеа да добие информација дали македонската полиција била на трагата на Љатифи и дали има сознанија за неговата вмешаност во кумановските настани.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
> Евровизија
> се што вреди
Добро, и ова го прочитав и видов. Гледам некој тренд е да се нема ни малку самокритичност, се појавија такви ликови и во темава и во темана за Дупер, а најтазе е срањево наречено Евровизија. Заради тоа што не сакаме да застанеме и да видиме каде лежи главниот проблем во опшествово, ќе си останеме жабокречина уште долго време. А и тоа се случува последниов период од неколку години, секое чудо за три дена. Целово општество се темели на работи што се случуваат стихиски и тоа е тоа. Не постои никаков конкретен план, па дури ни краткорочен.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.931
Сега Северџаните се соочуваат со реалноста што цело време не можеа да ја увидат оти со главата се во облаците или евентуално во шупакот на некој европски чиновник. Сега прв пат ги плеска од фаца фактот дека со сила насаден договор за промена на уставно име, тргање на АСНОМ и практично ревидирање на темелите на државата ќе донесе трајни и комплексни последици на долг рок.

Сега како наеднаш се шокирани од тоа дека на добар дел од луѓето им смета новото име, не гледаат никаква поврзаност или емоционална врска со новата творевина или си се подјебаваат со севердонија. Оти изгледа си мислеа дека лојаноста ќе биде безусловна и по default ќе продложи за новава творевина и покрај касапењето и менувањето на името надвор од сите демократски правила.

Фактот е дека резот е направен на подлабоко ниво од партиските поделби и сега не секој ја чувствува новата држава како своја татковина.
Да ти кажам и јас мразев и се надевав и стравув од победа на Македонија...кој ќе ги слушаше како стенкаат Северџаните со новото име. Дури и од оваа промоција не сум среќен.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.153
Се вработил партиски пушел кур кај ќе стигне и сега он си земал за право да јаде гомна за дијаспората што не гласала.Па добро бе да имаше некоја природна катастрофа и да немаше донации од дијаспората немаше толку да ја плукате.Не сте свесни дека ќе останете само партиски ботови и ќе можете да се сликате со Северна само.Јас не би живеел во Северна веќе за ништо на светов а не па да давам гласови за да победи на едно вакво натпреварување кое слушеже само за да ни го запознае светот новото име.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Се вработил партиски пушел кур кај ќе стигне и сега он си земал за право да јаде гомна за дијаспората што не гласала.Па добро бе да имаше некоја природна катастрофа и да немаше донации од дијаспората немаше толку да ја плукате.Не сте свесни дека ќе останете само партиски ботови и ќе можете да се сликате со Северна само.Јас не би живеел во Северна веќе за ништо на светов а не па да давам гласови за да победи на едно вакво натпреварување кое слушеже само за да ни го запознае светот новото име.
Do nekade go sfakam. Godini unazad lepi plakati i jade gomna po socijalnive mrezi za na kraj da gi stavat direktor na skopska zooloska. Ovoj kuce od mace ne znae da razlikuva pa ke kazuva za rmbanje. Ovoj nema osnovna kvalifilacija ni za rmbanje ovde ne bi go zele.

Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.928
Поени од реакции
7.780
Сега Северџаните се соочуваат со реалноста што цело време не можеа да ја увидат оти со главата се во облаците или евентуално во шупакот на некој европски чиновник. Сега прв пат ги плеска од фаца фактот дека со сила насаден договор за промена на уставно име, тргање на АСНОМ и практично ревидирање на темелите на државата ќе донесе трајни и комплексни последици на долг рок.

Сега како наеднаш се шокирани од тоа дека на добар дел од луѓето им смета новото име, не гледаат никаква поврзаност или емоционална врска со новата творевина или си се подјебаваат со севердонија. Оти изгледа си мислеа дека лојаноста ќе биде безусловна и по default ќе продложи за новава творевина и покрај касапењето и менувањето на името надвор од сите демократски правила.

Фактот е дека резот е направен на подлабоко ниво од партиските поделби и сега не секој ја чувствува новата држава како своја татковина.
Да бидеме искрени, нелојалноста кон новата творевина ќе трае се додека ВМРО не се врати на власт. А за тоа нема да се чека уште долго. После ќе веслаат наназад и добар дел од луѓето на кои им смета новото име.
Тоа е искалкулирано многу одамна, со одолговлекувањето само ја зголемивме цената што ја плативме на крај.
Дијаспората како ќе реагира не е, и никогаш не било релевантно. Нивниот револт никогаш не беше дел од математката, така што препкувањата со нив поради нешто небитно како Евровизија е само фолклор, ништо друго.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Никаде не ги бранев, не ми лепајте етикети.
Ама за монтирање случаеви американците гомна да јадат. Во Хаг осудени сте, а и тука за Сопот оштета ќе плаќаме сите милиони евра. И никој одговорност нема да сноси за таа мотнажа, затоа не заслужувате држава.[DOUBLEPOST=1558264265][/DOUBLEPOST]
Ме бркаа низ Битпазар...:pos::pos::pos:
Јас сум националист...:pos::pos::pos:
Ич не ги бранеше…
Срами се[DOUBLEPOST=1558276063][/DOUBLEPOST]Извори од дијаспората

Тамара ќе тепала на €-визија, само ако тепала, Северџамија ќе требало да ја организира €-визија.
Арно ама, не очекуваат Северџамија да постои до вгодина и ќе немало кој да организира, затоа така освестени решиле друг даа тепа
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom