Eurovision Song Contest (официјална тема)

Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Народот од Македонија да е паметен, нога нема да стапи во Грција освен за зорт и бизнис, 1 поен ти дава од жири+телевотинг од песна што се гласаше многу од жирито за разлика од Албанија кој даде 18 поени од вкупно 24...втора со најмноги поени што ни даде после Србија.... и уште гледам некој се буни за западниот сосед него за јужниот сосед... епа поглуп народ аминннн
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Народот од Македонија да е паметен, нога нема да стапи во Грција освен за зорт и бизнис, 1 поен ти дава од жири+телевотинг од песна што се гласаше многу од жирито за разлика од Албанија кој даде 18 поени од вкупно 24...втора со најмноги поени што ни даде после Србија.... и уште гледам некој се буни за западниот сосед него за јужниот сосед... епа поглуп народ аминннн
Таквите како тебе кои го имаат истото мислење први стапнуваат за првиот продолжен викенд. :D

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Таквите како тебе кои го имаат истото мислење први стапнуваат за првиот продолжен викенд. :D

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Дали ми веруваш или не не ме интересира никогаш немаме отидено во Грција само еднашка кога се вратив од Шпанија морав преку Атина да имам поврзување за Скопје тоа било се со мене и Грција.... и во таа прилика приметив дека понационалисти од грците немаме сретано народ... само колку те малтретират и дискриминраат кај пасошна контрола не ти треба повеќе
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.364
Поени од реакции
7.293
Обезбедувањето им го одзеде палестинското знаме на Исланд.

 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Дали ми веруваш или не не ме интересира никогаш немаме отидено во Грција само еднашка кога се вратив од Шпанија морав преку Атина да имам поврзување за Скопје тоа било се со мене и Грција.... и во таа прилика приметив дека понационалисти од грците немаме сретано народ... само колку те малтретират и дискриминраат кај пасошна контрола не ти треба повеќе
Како бе баш вас таквите ве дискриминираат и малтретираат

Не знам за тебе дали никогаш немаш отидено во Грција, а повеќето со мислење како тебе првиот продолжен викенд се таму барем да не се чекираат и да ставаат слики.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.364
Поени од реакции
7.293
200 милиони ги видоа Илина и Мимоза: Приказната за фотографијата на видеобимот зад Тамара


Пресреќна сум што фотографијата фантастично се вклопи во пораката на песната - биди горда со она што си! Не давај никој да ти ги сосече крилјата!, раскажува за „Женски Магазин“ Мимоза Петревска Георгиева, мајка на Илина (15) која има Даунов синдром

Исто како и во четврточното полуфинале, со овации беше проследен вечерашниот настап на Тамара Тодевска на Изборот за Песна на Евровизија во Тел Авив, Израел. Слушнавме уште една беспрекорна интерпретација на Proud.

Првпат на ова големо музичко натпреварување имаме концепт, разработена стратегија, приказна која успеваме да ја продадеме од почеток до крај. Текст кој носи конкретна порака и, за разлика од сите претходни години, ефективен сценски настап.

„Евросонгот“ одамна е место кадешто се почитуваат различностите, а ние годинава во еден глас пееме токму за тоа - за еднаквост и недискриминација.

Највпечатлив дел од нашите три евровизиски минути е вториот дел од настапот, кога на видеобимот зад Тамара се прикажуваат мудро одбрани фотографии. Колажот се отвора со Мимоза и Илина. Мимоза Петревска Георгиева, наша редовна соработничка, и нејзината ќерка Илина (15) која има Даунов синдром.

https://www.zenskimagazin.mk/200-milioni-gi-vidoa-ilina-i-mimoza-prikaznata-za-fotografijata-na-videobimot-zad-tamara
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
Искрено јас гледав поените кога се даваа и не е сеедно да видиш толку поени и цело време на врвот од табелата да е твојата држава. Онака се тресев додека беше прва.

Со ваквиот начин на претставување на поените не е предвидлива победата на Евровизија до самиот крај.

Јас сакав да победиме дека ќе се гради или разобновува некоја сала, патишта, ќе живне државава ама добро и осмо место е голем успех за држава како Македонија.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Искрено јас гледав поените кога се даваа и не е сеедно да видиш толку поени и цело време на врвот од табелата да е твојата држава. Онака се тресев додека беше прва.

Со ваквиот начин на претставување на поените не е предвидлива победата на Евровизија до самиот крај.

Јас сакав да победиме дека ќе се гради или разобновува некоја сала, патишта, ќе живне државава ама добро и осмо место е голем успех за држава како Македонија.
:)

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Вокално, сценски, настапот беше еден од најдобрите, песната беше релативно добра. Разликата ја направи Тамара со тоа како испеја и претстави пред публиката. Делуваше самоуверено и моќно, во целост ја долови пораката на темата.
Инаку квалитетот на евровизија е генерички, песните се генерички. Дури и победничката нумера мене ми звучеше како дежа ву, претходно виден и слушнат концепт, небитно.
Евровизијата како манифестација мислам дека е провидна и плитка. Јасно е одамна дека се работи за скапо шоу кое што е контрадикторно на самото себе. Наводно промовира различност а си противречи со политиката и национализмот, соседското гласање... Словените си даваат гласови меѓу себе, германите исто, латините исто...се збори за некаква обединета Европа а истата вришти од национализам и поделби.

Каде сме ние во целата оваа приказна? Лошото е што целиот овој условно кажано "успех" ќе биде искористен за терање на внатрешни политики и протнување на ефтини партиски агенди проврзани со смената на името.

Ние сме тип на народ кој што се дели по разни основи. Иницијална каписла за тоа е политиката а истата ја бараме и во најмаргиналните работи. Во нормална држава со нормален народ ова би била споредна вест чисто од забавен карактер и толку.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.577
Поени од реакции
5.480
бидете горди на Тамара што спичкаја ваши 200 к еу за 5 дена,,а работнициве од Еурокомпозит,Фени нека чекаат уште 10 евросонга па да примат плата што си ја одработиле
Абе вака не се буневте маму ви ебем ко платија 800 000 евра за да овозможат 80-100 гласови од дијаспората за да се во можност да гласаат на избори, ако не биват во нешто тое во музика, искрено и 150 000 евра се малце, џаба толку хејт ин кон Тамара, низ цел свет не промовира во најдобро светло досега.
 

The_Master_NeptuNE >:D

Таканаречен космополит
Член од
15 јуни 2014
Мислења
249
Поени од реакции
159
Вокално, сценски, настапот беше еден од најдобрите, песната беше релативно добра. Разликата ја направи Тамара со тоа како испеја и претстави пред публиката. Делуваше самоуверено и моќно, во целост ја долови пораката на темата.
Инаку квалитетот на евровизија е генерички, песните се генерички. Дури и победничката нумера мене ми звучеше како дежа ву, претходно виден и слушнат концепт, небитно.
Евровизијата како манифестација мислам дека е провидна и плитка. Јасно е одамна дека се работи за скапо шоу кое што е контрадикторно на самото себе. Наводно промовира различност а си противречи со политиката и национализмот, соседското гласање... Словените си даваат гласови меѓу себе, германите исто, латините исто...се збори за некаква обединета Европа а истата вришти од национализам и поделби.

Каде сме ние во целата оваа приказна? Лошото е што целиот овој условно кажано "успех" ќе биде искористен за терање на внатрешни политики и протнување на ефтини партиски агенди проврзани со смената на името.

Ние сме тип на народ кој што се дели по разни основи. Иницијална каписла за тоа е политиката а истата ја бараме и во најмаргиналните работи. Во нормална држава со нормален народ ова би била споредна вест чисто од забавен карактер и толку.
Апсолутно се согласувам! За жал, тоа тешко ќе се искорени. Како и да е, најдобар настап за нас досега со најголема поддршка. Браво за Тамара и екипата!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Realno i Duper da odeja i da ispeeja kako sto ispeaja na Zlatna bubamara i da bea posledni poveke ke gi bodrev, ke gi postovav i ke se gordeev ako nastapuvaa pod privremenata referenca otkolku sto se gordeam, sto ja postovam i bi ja bodrel Tamara ili bilo koj drug koga sme kaj toa pa makar i sme bile prvi so novoto trajno ime. Ednostavno ne se samoidentifikuvam so toa ime i tolku, nisto ne mi znacat uspesite niti porazite, kako da se raboti za nekoja druga drzava. Utre da stanime svetski prvaci vo fudbal, rakomet, umetnicko lizganje ili ping pong oko nema da mi trepni. Ova ocigledno kolku sto citam tuka i na fb nekoj malce potesko go procesira, demek kao nebitno bla bla bla. Mene mi e bitno, ocigledno i na eden kup drugi. Na toj sto mu e nebitno neka svrsuva od radost i neka se gordee so golemiot uspeh i neznam sto. Vekje ako sakate tolku da se raduvate a vie nebitno pod koe ime nastapuvame i na koj jazik peeme togas ako imate zaboraveno imame i pobedeno na evrovizija.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Не ги следам македонскиве програми намерно, да не си кревам притисок од малограѓанштина, сељачизам и малоумност зашто сакам да ми остане трошка надеж за нашиов народ, ама ај си реков да видам што е овде напишано. Луѓе, аман бре, волку омраза и гнев за што? За факинг Евровизија?
Тамара беше топ, и изведба на песната и претставителна, насмеана - супер изгледаше. За прв пат досега не ме “изеде туѓ срам”.
И моравте да какате за локална политика на темава? На фејсбук читав коментари од типот на “кучка умрена”, овде коментари што инсинуираат работи што апсолутно врска немаат ни со песната, ни со Евровизија. Аман, олабавете малце, испукајте ги фрустрациите негде, најдете си дечковци/девојки/секс шоп/одете во штаб и бацувајте слики на Грујо, залевате ги со солзи и мрсули - што год ви одговара и ќе направи да ви биде полесно на душичките. Ако не ви се свиѓа песната или Тамара има човечки начин да се изрази тоа, не знам која е таа поганост што ја имате во себе за да се изразувате така како што се изразувате.
И, забелешка од авторот за тој што искоментира некаде претходно “како ќе им објаснел на децата што двајца мажи имало на телевизија”, полесно ќе им објасниш како во земја од одвај милион и пол луѓе сме толку извитоперени што сме спремни да се заколеме за еден настап на Евровизија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom