Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 ноември 2018
Мислења
10
Поени од реакции
4
Denes otkaz. Direkno polozitelna od juli 2018 bez dopolnitelni proverki. Dokumenti od prv bratuced i bugarsko svidetelstvo od pradedo. So sreka na site sto cekate
 

Attachments

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Denes otkaz. Direkno polozitelna od juli 2018 bez dopolnitelni proverki. Dokumenti od prv bratuced i bugarsko svidetelstvo od pradedo. So sreka na site sto cekate
Дали сведетелството од дедо беше во оригинал, дали се поврза со изводи до предокот, се преведено и заверено?
Ти можеби си поминал од советот во време кога пуштаа со прв братучед, но за жал Јотова ги одбива а сведителството воопшто не ти е земено во предвид.
Сега ни од советот на правосудие не поминуваат со братучед.[DOUBLEPOST=1557945537][/DOUBLEPOST]
27.11.2013 interviu vo sofia. dopollnitellni dekumenti podnesov na 2015 mies smena na finalene ekspert dekembri 2016 pollozhitellno,stanovishte mi se smena na 02.02 .2017. i na proverka ot vice presidenta su staven na 01.03. 2017. kolku meseci du denes 26 meseci. so dokument ot cicko brat na tatkomi. i kvo zakon bill ovoj sekoj 6st meseci menuvet zakoni iskap dokumnti sho iskat da im dovedime grobishtana ot umrenite stari nashi

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Твојот предмет е 100% затурен, и ако не отидеш и не си побараш инфо по преписка во правосудие ќе си чекаш уште којзнае колку. Ако сакаш да ти се реши предметот мој совет е да појдеш до Софија што поскоро и да си бараш информации.
 
Член од
4 април 2015
Мислења
179
Поени од реакции
251
zdravo drugarcinja denes mi e potpisan ukazot ,palekrstic vo pravo si mojata prepiska e obrazuvana na taa data 23.06.2017 (81xx/2017) prvin na tvojot komentar procitav a potoa sonce me ogrea koga proveriv leleeeeeee pukam od sreka, daj boze site da si docekate sto pobrzo.
12.04.2017 na intervju konzulat bt
24.07.2018 na polozitelno, ne bev na dopolnitelna ni kaj sovetot ni kaj viceto
Koj broj na ukaz, ako sakas da spodelis. Inaku cestitam, so zdravje da si go koristis !!!
 
Член од
9 мај 2019
Мислења
48
Поени од реакции
15
Дали сведетелството од дедо беше во оригинал, дали се поврза со изводи до предокот, се преведено и заверено?
Ти можеби си поминал од советот во време кога пуштаа со прв братучед, но за жал Јотова ги одбива а сведителството воопшто не ти е земено во предвид.
Сега ни од советот на правосудие не поминуваат со братучед.[DOUBLEPOST=1557945537][/DOUBLEPOST]
Твојот предмет е 100% затурен, и ако не отидеш и не си побараш инфо по преписка во правосудие ќе си чекаш уште којзнае колку. Ако сакаш да ти се реши предметот мој совет е да појдеш до Софија што поскоро и да си бараш информации.
[DOUBLEPOST=1557946905][/DOUBLEPOST]Isto sme i nie od 2013 i 2 godini sme na proverka.Bev vo Sofija i nemaat odgovor samo kazuvaat gledajte na int. I cekajte.ova e ludilo 6 god.cekame
 
Член од
2 ноември 2018
Мислења
10
Поени од реакции
4
Original sveditelstvo, sve povrzano so izvodi (isti preziminja),prevedeno, zavereno.Ludnica nevidena e ova, bukvalno lotarija stana
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.528
Поени од реакции
2.368
јас скоро 8 месеци чекам на потпис.
Постапка почната 1/2016, добиен происход 4/2016 врз база на оригинал бугарска воена книшка од прадедо кој бил чиновник во втора св. војна каде пишува националност булгарин, се поврзав по права линија (на таткоми - дедо по татко). + документ од бугарскиве здруженија дека дедоми е по потекло од 100% бугарско село. (Имав и еден медал од него, ама ми беше страв да го дадам). При земање на происходот ми ја вратија воената книшка.
Интервју закажано за 6/2017. На интервјуто си зборував бугарски (не многу правилно) и си поминав ептен добро и во добра атмосфера. При интервјуто ја оставив бугарската воена книшка. После интервјуто си поминуваше се во ред и 7/2018 ми се смени статусот во положително и дека се чека потпис од вицепрезидент. Еве чекам скоро 8 месеци за потпис.
Имав разлика во презимињата пошто дедоми си го менува презимето ради комуњарите, ама средив со матично тоа кај нас.
Поради тоа што не ме вратија на дополнителна, па затоа и НЕ однесов додатни документи во министерството, (како нови изводи и слично) само тие документи што ги поддадов кога се пријавував во ДАБЧ.
Посредникот ми вели дека се тешки политики во Софија моментално. Истрагата во ДАБЧ дополнително го усложнувала процесот бидејќи голем дел од документите се заглавени таму, па ми кажа да не очекувам до летово да се заврши работата за мене т.е. додека не се заврши истрагата и документите да стасаат до комисијата од Јотова.
После 11 месеци на преглед на вицепрезидента, конечно потпис
upload_2019-5-15_21-29-2.png
Со срејка на сите. :ojeaa:
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Original sveditelstvo, sve povrzano so izvodi (isti preziminja),prevedeno, zavereno.Ludnica nevidena e ova, bukvalno lotarija stana
Druze od sam pocetok tie dobien proishodot vrs osnova na sveditelstvo ili pokasno go odnese vo ministerstvo zs cudno e nekoj so star dokument dae odbien vaka se desavalo luge da pisat deka se odbieni osven koga go dostavile dokumentot plus a bile na polozitelno veke..
 
Член од
2 ноември 2018
Мислења
10
Поени од реакции
4
Druze od sam pocetok tie dobien proishodot vrs osnova na sveditelstvo ili pokasno go odnese vo ministerstvo zs cudno e nekoj so star dokument dae odbien vaka se desavalo luge da pisat deka se odbieni osven koga go dostavile dokumentot plus a bile na polozitelno veke..
Sve odednas odneseno, nisto dopolnitelno i jas se zacudiv koga vidov ama toa e, poveke sreka za drugive
 
Член од
21 март 2010
Мислења
16
Поени од реакции
12
Momci i devojki, denes oficijalno dobiv potpis od viceprezidentot i treba da si go polucam udostoverenieto.

Brojot na predmetot mi bese 7***/2016, postapkata ja zapocnav vo Fevruari 2016 i intervjuto bese vo Maj ili Juni 2017. Glaven dokument mi bese original licna karta od pradedo.

So srekja na site sto ocekuvate!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom