Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
24 февруари 2019
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво ме интересира дали се машки или женски папагалите денес ми го донесоа плавиот и не се примаат
 

Attachments

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.492
Поени од реакции
80.553
Здраво ме интересира дали се машки или женски папагалите денес ми го донесоа плавиот и не се примаат
Плавиот ти е машко, а истотака голема е веројатноста и жолтиов да ти е со мандало :D
 
Ф

Флеш

Гостин
Читам да увози папагал,поради причина зошо во Србија се поефтини за 100/200е.Ако се земе предвид на документација и превоз,исто гомно ќе ме фати на цена и тука да ја земам птицата .... Горе-долу.Поефтини се зошто се далеку поголем,поорганизиран пазар .... Орнитолошкиот сојуз им е меѓу најаките на Балканов .....
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Да, гледам и по клипови ептен се галамџии. Нешто друго во однос на храна? Дали е добро да се пуштаат редовно надвор од кафез низ соба?
Храна ќе видиш што ќе јадат, тоа е. Грицкаат и многу семки, сончоглед.

Добро е да се пуштат што е можно повеќе само ќе треба да чистиш говната башка се митарат бајаги, проблем е за луѓето кои се алергични или имаат респираторни проблеми.

Пред да почнеш да ги пушташ надвор би те советувал да прво ја ставаш раката во кафезот секој ден по едно 15-20-30 минути за да се навикнат на неа. Ако имаш место до бирото каде што седиш на компјутер, стај го кафезот таму и додека скролаш или гледаш нешто (не ти треба едната рака) стај ја раката. Ништо не прај, само нека стои раката внатре. Кога ќе се навикнат (зависи, процесот може да трае од неколку дена до недели/месеци) може да ги храниш директно од рака а може и да ти дојде сам/и ако сака да се гали (ќе ја наведе главата долу), па ќе пробаш да ги научиш да ти стојат на прст па после ќе ги извадиш надвор. Ти може да ги пуштиш и сега ама најубаво е да се навикнат на тебе за да не ги бркаш кога ќе сакаш да ги внесеш внатре.

Исто може и нежно да им зборуваш, да ти го научат гласот.
 
Член од
20 април 2019
Мислења
62
Поени од реакции
29
Здраво.
Заинтересирана сум во скоро време да земам папагал, мал александар, пилињата уште се немаат изведено но ќе биде.
Досега имам чувано нимфа и тигрици, искуство со друг папагал немам а овој пат сакав да биде поразличен.
Имам кафез 60х50х40 и мислам дека е сосема доволна големината.
Некој што чувал мал александар, да каже нешто повеќе за карактерот?
Дали се приврзливи ?
Ќе го земам екстра младо, штом ќе почне да јаде самостојно.
 

DD`

Член од
9 јануари 2019
Мислења
13
Поени од реакции
4
Здраво, доколку има некој од регионот на млечен во тафталиџе и доколку види ваква тигрица ве молам да ме информирате, затоа што е изгубена и се бара.

Здраво.
Заинтересирана сум во скоро време да земам папагал, мал александар, пилињата уште се немаат изведено но ќе биде.
Досега имам чувано нимфа и тигрици, искуство со друг папагал немам а овој пат сакав да биде поразличен.
Имам кафез 60х50х40 и мислам дека е сосема доволна големината.
Некој што чувал мал александар, да каже нешто повеќе за карактерот?
Дали се приврзливи ?
Ќе го земам екстра младо, штом ќе почне да јаде самостојно.
Јас имам мал александар 4 месеци е стар. Од бебе не е рачно хранет па и кога го земавме беше повреден и премногу див. Сега се опушта дава да се гали,цел ден е надвор, многу е радознал, постојано си бара занимација и нешто да гриза (дрво најчесто), знае да биде многу бучен но ретко, не сака да е сам и многу е мил. Мн е попасивен од тигриците.
 

Attachments

Член од
14 мај 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo saka da prasam osven razlikata vo golemina i vo cenata za mal i golem aleksandar sto e drugata razlika,dali golemiot aleksandar ima sposobnosti da imitira glasovi dodeka maliot ne moze.
Vi blagodaram od napred
 
Ф

Флеш

Гостин
Zdravo saka da prasam osven razlikata vo golemina i vo cenata za mal i golem aleksandar sto e drugata razlika,dali golemiot aleksandar ima sposobnosti da imitira glasovi dodeka maliot ne moze.
Vi blagodaram od napred
И малиот може да зборува ...Цената одредува големината и дали е рачно хранет(питомо)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DD`
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Zdravo saka da prasam osven razlikata vo golemina i vo cenata za mal i golem aleksandar sto e drugata razlika,dali golemiot aleksandar ima sposobnosti da imitira glasovi dodeka maliot ne moze.
Vi blagodaram od napred
Uste ednaš videoto...kako dva Aleksandari ,,pravat muabet,, megju sebe na čovečki jazik:pos:

 
Ф

Флеш

Гостин
Uste ednaš videoto...kako dva Aleksandari ,,pravat muabet,, megju sebe na čovečki jazik:pos:

Кога се допираат со клуновите,тоа е говор на тело,дека покажуваат афекција еден кон друг.Кога се удираат вака со клуновите,значи дека се другарчиња :)[DOUBLEPOST=1557842100][/DOUBLEPOST]
 
Член од
14 мај 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Dali kafezov so dimenzii 36×46×62.Moze da se cuva racno ranet golem aleksandar.
Vi blagodaram od napred
 

Attachments

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Дали знае некој што сорта е малиов : IMG_6278.jpg IMG_6279.jpg IMG_6280.jpg IMG_6281.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom