Академија за обука на судии и јавни обвинители

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
МЕ интересира некој што имал искуство со оваа Академија , и секако секоја дополнителна информација што ја нема на сајтот.

Кој може да се пријави тука?
Колку време трае обуката?
КАкви предности би имале ако ја завршиме?

И секоја информација плус би била добредојдена...
 
M

M del Mar

Гостин
МЕ интересира некој што имал искуство со оваа Академија , и секако секоја дополнителна информација што ја нема на сајтот.

Кој може да се пријави тука?
Колку време трае обуката?
КАкви предности би имале ако ја завршиме?

И секоја информација плус би била добредојдена...

оди на www.pravo.org.com во случај да не си проверил,да не пишувам тука стории симни си академија за обука на судии и јавни обвинители и читај од член 33, достапни ти се сите информации у целост.:helou:
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
оди на www.pravo.org.com во случај да не си проверил,да не пишувам тука стории симни си академија за обука на судии и јавни обвинители и читај од член 33, достапни ти се сите информации у целост.:helou:
сајтот е pravo.org.mk

Фала богу, еве сеа гледам, го направиле :)

Последниве денови нешо го подновуваа (или ја подобруваа функционалноста) ...и баш кога мене ми требаше ,беше недостапен..
Баш овие денови ми треба некои прописи шо ги неам во домашна архива...и у пм. недостапно глеам...

ФАЛА за информацијата во секој случај , се надевам ќе најдам све потребно :smir:
 
M

M del Mar

Гостин
сајтот е pravo.org.mk

Фала богу, еве сеа гледам, го направиле :)

Последниве денови нешо го подновуваа (или ја подобруваа функционалноста) ...и баш кога мене ми требаше ,беше недостапен..
Баш овие денови ми треба некои прописи шо ги неам во домашна архива...и у пм. недостапно глеам...

ФАЛА за информацијата во секој случај , се надевам ќе најдам све потребно :smir:

нема проблем :helou:
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
МЕ интересира некој што имал искуство со оваа Академија , и секако секоја дополнителна информација што ја нема на сајтот.

Кој може да се пријави тука?
Колку време трае обуката?
КАкви предности би имале ако ја завршиме?

И секоја информација плус би била добредојдена...
Почната е веќе од 15 септември ама нема врска.

Обуката трае 5 месеци-теоретскиот дел и после е практичниот дел(обука во суд, обвинителство и останатите правосудни органи и институции) 10 месеци.

А како мислиш кој може да се пријави?

 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Znae li nekoj kakov e testot za priem vo Akademijata?
знам луѓе што го полагале бил тежок исто како правосудниот испит истите испити се полагаат акко од факултет (нормално стручните) што и се полагаат на правосуден.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Има некој искуство запишување во почетна обука, квалификациски тест?
Се очекува скоро да искочи новиот конкурс и програмата за учење.
Дали некој знае од каде може да се симнат прашањата?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Има некој искуство запишување во почетна обука, квалификациски тест?
Се очекува скоро да искочи новиот конкурс и програмата за учење.
Дали некој знае од каде може да се симнат прашањата?
Сменет е законот укинат е просекот како услов, но останато е познавање на англиски јазик кое треба да го докажеш со сертификат, подобро од сега обезбеди си сертификат за познавање на англиски распрашај се на Филолошки факултет мислам 50 евра чинеше испитот (чиста формалност), а прашањата види директно во Академијата или на нивната веб страна, се мислам и јас да аплицирам али уште не сум решил конечно, ако аплицираш нека е со среќа :)
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Сменет е законот укинат е просекот како услов, но останато е познавање на англиски јазик кое треба да го докажеш со сертификат, подобро од сега обезбеди си сертификат за познавање на англиски распрашај се на Филолошки факултет мислам 50 евра чинеше испитот (чиста формалност), а прашањата види директно во Академијата или на нивната веб страна, се мислам и јас да аплицирам али уште не сум решил конечно, ако аплицираш нека е со среќа :)
Ама види законот што вика за англиски
- активно да познава еден од трите најчесто користени јазици на Европската Унија (англиски, француски или германски), што се утврдува во рамки на приемниот испит во Академијата.
Планирам. На сајтот им пишува дека заинтересираните да очекуваат во скоро време Конкурс и програма. Јас почнав со актуелните прашања што ги има во базата, ваљда нема 90% да ги сменат :)
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.076
Поени од реакции
1.516
jas sum zainteresirana ama razbarav deka mnogu malku primale i bilo teshko i deka rasporeduvanjeto bilo po drugi gradovi.
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Здраво
Некој од искуство да не знае студија на случај што давале во претходни години?
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
340
Поени од реакции
395
Има нов оглас за прием на слушатели во Академијата за судии и јавни обвинители. Пријавувањето е од денес до 9 октомври, ќе примаат 96 слушатели. Има ли некој колега кој ќе аплицира годинава да споделиме искуства?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom