Предлог за серии и кратки рецензии

Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
And There There Were None. 3 епизоди се само, ама феноменална е! Ако ти се допаднала The Night Of и Sharp Objects, и оваа ќе ти се допадне, 100%.
Gledana mi e i ova znam spored romanot na Agata Kristi ama celo vreme ko film mi bese ostanata vo sejkavanje :pos: https://www.imdb.com/title/tt6118426/ eve gledam i ovaa e spored nejzin roman, mozebi e dobra?

True Detective,The Killing,The Missing,Broadchurch,Bron/Broen dopolnite ako propustam nekoj vrvni misterii samo da nema sci-fi vo niv.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.758
Поени од реакции
33.490
Еј, да. Fargo е a must! И тоа се всушност 3 различни минисерии, зашто дејството не е поврзано никако.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Првата сезона од Фарго е must see, другите 2 може да се изгледаат али не се нешто особено па ионак дејствата не се поврзани и да ги изгледаш не пропушташ којзнае што.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ако гледајќи ја серијата Чернобил си игравме физичари, со новата минисерија Врелата зона (The Hot Zone) си играме биолози, поточно микробиолози.
Базирана е на истоимен роман од Р Престон во кој се опишани настаните околу избивање епидемија на ебола и нејзиното распространување кон САД, со т.н. ебола Престон (градот Престон, Вирџинија). Кој е заинтересиран околу темата ебола и слични (фило)вируси, нема да се разочара од книгата, секако и од минисеријата во која игра регуларна екипа. Накратко се опишани различните соеви ебола (главно Марбург, Рестон, Заир и Судан) административните пречки во борбата со епидемијата, истражувањата во една пештера во Кенија, начинот на класифицирање на опасните вируси и заштитата при работа со нив (одела, маски, зони, дезинфекција...). Четвртата и последна зона на биолошка заштита во која се класифицирани филовирусите (можеби најопасните вируси, лесно преносливи и без никаков лек досега) се нарекува Врела Зона. Споредбено, хив вирусот е класифициран во зона 3.
Ги изгледав првите две, за мене вака се регуларни.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
True Detective-Sezona 1
pa
Dexter - Site sezoni
pa
Lost - prvi 3 sezoni
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Lost - prvi 3 sezoni
Како бе така само први три сезони? Баш финалето на третата сезона ќе го хајпне ептен да гледа натаму. Ако веќе сака да гледа нека ја изгледа цела серија па ќе си донесе сам заклучок дали му се свиѓа...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom