Што готвите во моментов?

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.371
Поени од реакции
21.915
Пиши како ги правиш и ќе ти кажеме каде ти е грешката.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Обично,тесто доматно пире разредено,салама каква и да имам во моментот и кашкавал.Кога имам ставам свежи пиперки и домати и тоа е.:D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Обично,тесто доматно пире разредено,салама каква и да имам во моментот и кашкавал.Кога имам ставам свежи пиперки и домати и тоа е.:D
Зависи колку ставаш. Јас на крај додавам и путер малку, сакам помрсно.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
@Ron Burgundy, од Грција некаде, ама веќе години ја користам не се ни сеќавам од која продавница.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Денес денов домајЧински, па направив две помазанки:
- со жолта леќа
- со брокула
Начинот на приготвување е ист. Во тенџерче или подлабока тава се запржува ким па се додава ситно исечкан кромид и лук. Откако ќе омекнат се додава леќата/брокулата и коцкичка супа или уште подобро ако имате вода во која сто сте вареле зеленчук или месо. Во рецептот со леќата се додава куркума. Ако користите коцкичка супа се додава вода колку да се прекрие зеленчукот. Се прекрива и остава да се вари 20-30 мин. додека не изврие водата. Потоа се разгмечува или се става во блендер.
од 200 грама леќа или брокула се добива по една тегличка сос/ помазанка. Превкусно е. Верувам дека е добра комбинација со печени компирчиња и некое месо.
DSCN6029.JPG
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
recipe-image.jpeg
Намаз од квасец

Потребно е:
- кромид
- пиперка
- 4 квасци
-2 јајца

Подготовка:
На тава се задржуваат кромидот и пиперката. Потоа се додава квасецот кој претходно е исечкан на поситни коцкички. Квасецот најпрво ќе се распушти а по 5 минути повторно почнува да згуснува. Тогаш се додаваат двете изматени јајца и уште малку се запржува. Сол и бибер по вкус. Супер е на добар црн леб или крекери и со свежи домати.
Префкусно брзо јадење, полно со витамин В :). Aко мислите дека е малку и чаша пиво оди добро :p
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Dutch Baby pancake со карамел од рибизла и вишни :)

45 грама путер (се топи заедно со тавата во релна на 200ц и смесата веднаш се става за да не загори)
60 грама брашно
1/4 чаена лажица сол
1 супена лажица шеќер
240 грама млеко на собна температура
2 јајца на собна температура
5 милилитри ванила
гарнир по желба
14/15 минути на 200 степени


 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Обично,тесто доматно пире разредено,салама каква и да имам во моментот и кашкавал.Кога имам ставам свежи пиперки и домати и тоа е.:D
Сега дури видов дека си ме цитирал. Искрено не знам како испаѓа сочно, по овој редослед ја правам тесто купечко за пица, доматен сос, пармезан, пршута, печурки и маслинки. Можеби од пршутата мрсното се топи па така изгледа :pos:А и од коа живеам сама се испраксав порано и мене така ми искачаше. xD
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Денешниов ручек ми дојде супер после одморот на кој јадев само пици, гира и кроасани...
Боранија со многу телешко месо, модар патлиџан внатре и рендани црвени патлиџани, морков, малку лук, магдонос и црвен кромид.
20190706_170708-01.jpeg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom