Дежурна Ординација! #2

Член од
5 август 2006
Мислења
163
Поени од реакции
8
Пред околу месец дена правев ехо на абдомен поради тоа што имав болки кај мочниот меур. Ехото покажа зголемен ѕид на мочниот меур. Направив крва слика, уринокултура и брис. Сите резултати испаднаа во ред и не покажаа присутност на бактерии или кандида.
Докторката ми препорача пиење на многу течности заедно со уве микс чај.
Немам никакви проблеми при мокрење или заматена урина. Болките сеуште ги има, повеќе како тапа болка. Има денови каде што не се појавуваат има денови каде што ги има само наутро и понатаму престануваат. Некој совет што би можел да пробам нешто друго?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.578
Поени од реакции
34.762
Пред околу месец дена правев ехо на абдомен поради тоа што имав болки кај мочниот меур. Ехото покажа зголемен ѕид на мочниот меур. Направив крвна слика, уринокултура и брис. Сите резултати испаднаа во ред и не покажаа присутност на бактерии или кандида. Докторката ми препорача пиење на многу течности заедно со уве микс чај. Немам никакви проблеми при мокрење или заматена урина. Болките сеуште ги има, повеќе како тапа болка. Има денови каде што не се појавуваат има денови каде што ги има само наутро и понатаму престануваат. Некој совет што би можел да пробам нешто друго?
...мочниот меур како резервоар на урина (околу две чаши) кога се полни мускулите се релексираат, а кога треба да се испразни мускулите во зидот на мочниот меур се „затегнуваат“ за да може да се истисне урината преку уретрата, сега велиш дека ти „виделе“ на ехо задебелување на мочниот зид кој најчесто е поради бактериски инфекции што кај тебе не е докажано, иако постојат случаеви на здебелување на зидот на мочниот меур поради вирусни инфекции!



... често пати задебелување на мочниот меур може да биде како последица на бубрежни инфекции, но и тоа велиш не е докажано кај тебе, па највероватно затоа не ти ордининираат анитбиотик туку само зголемен внес на течност со примена на увин чај (пази, не повеќе од 7 дена) највероватно сомневајќи се на некој песок или камче кое ете може „заглавил“ токму во мочниот меур и е причина за твојата тапа болка!



... често пати проблеми со простата дава задебелување на зидот на мочниот меур сепак тоа е попратено со други симптоми при уринирање и ерекција што ти не ги спомнуваш дека воопшто ги имаш, така што останува дека таа тапа болка претежно наутро кога мочниот меур ти е полн и можеби телото само сака „да го исфрли“ тоа минијатурно камче или песок...



што би пробал? пааааа облечи се добро, патики на нозете испиј едно, две три пива на екс... земи едно шише со вода со тебе....и брзо пешачење колку ти дозволува твојата кондиција, со тоа што да имаш „слегување“ да не речам скокање по неке скалило надоле да се стресе малку тој дел...во домашни услови избери сок од ананас, јаболков сок или портокал (приготвени свежи, а не хемикалии) и се надевам по некој силен млаз од мочка ќе го исфрлиш тоа мини камче би рекла повеќе песок и веќе нема да ја имаш таа тапа болка !



П.С.
... највероватно имаш лоша навика да не пиеш многу течности во текот на денот!
 
Последно уредено:
Член од
5 август 2006
Мислења
163
Поени од реакции
8
Заборавив да спомнам дека во левиот бубрег ми најдоа песок што не предизивикувал застој, исто болката ми е кај левата страна од мочниот меур.

И они ми рекоа дека не пијам многу течности. Чајот околу три недели го пиев и дури деновиве почна болката да олабавува.

...мочниот меур како резервоар на урина (околу две чаши) кога се полни мускулите се релексираат, а кога треба да се испразни мускулите во зидот на мочниот меур се „затегнуваат“ за да може да се истисне урината преку уретрата, сега велиш дека ти „виделе“ на ехо задебелување на мочниот зид кој најчесто е поради бактериски инфекции што кај тебе не е докажано, иако постојат случаеви на здебелување на зидот на мочниот меур поради вирусни инфекции!



... често пати задебелување на мочниот меур може да биде како последица на бубрежни инфекции, но и тоа велиш не е докажано кај тебе, па највероватно затоа не ти ордининираат анитбиотик туку само зголемен внес на течност со примена на увин чај (пази, не повеќе од 7 дена) највероватно сомневајќи се на некој песок или камче кое ете може „заглавил“ токму во мочниот меур и е причина за твојата тапа болка!



... често пати проблеми со простата дава задебелување на зидот на мочниот меур сепак тоа е попратено со други симптоми при уринирање и ерекција што ти не ги спомнуваш дека воопшто ги имаш, така што останува дека таа тапа болка претежно наутро кога мочниот меур ти е полн и можеби телото само сака „да го исфрли“ тоа минијатурно камче или песок...



што би пробал? пааааа облечи се добро, патики на нозете испиј едно, две три пива на екс... земи едно шише со вода со тебе....и брзо пешачење колку ти дозволува твојата кондиција, со тоа што да имаш „слегување“ да не речам скокање по неке скалило надоле да се стресе малку тој дел...во домашни услови избери сок од ананас, јаболков сок или портокал (приготвени свежи, а не хемикалии) и се надевам по некој силен млаз од мочка ќе го исфрлиш тоа мини камче би рекла повеќе песок и веќе нема да ја имаш таа тапа болка !



П.С.
... највероватно имаш лоша навика да не пиеш многу течности во текот на денот!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.578
Поени од реакции
34.762
Заборавив да спомнам дека во левиот бубрег ми најдоа песок што не предизивикувал застој, исто болката ми е кај левата страна од мочниот меур.И они ми рекоа дека не пијам многу течности. Чајот околу три недели го пиев и дури деновиве почна болката да олабавува.
Увин чај (Arctostaphylos uva ursi) или мечкино грозје



...доколку се зголеми киселоста на урината скоро џабе го пиеше увин чајот, а киселоста најчесто дополнително се зголемува со исхрана т.е. месо, млечни производи и газирани пијалоци, така да Увин чај (Arctostaphylos uva ursi) или мечкино грозје активната супстанца „arbutin, hidrokinon“ а и другите супстанции делуваат само во базна средина т.е pH на урината треба да биде над pH 7 т.е. базна средина, а не кисела....

и затоа секогаш пред да се напиеш Увин чај СЕ ЗЕМА МАЛКУ СОДА БИКАРБОНА, која ќе ја намали киселоста на мокрачата т.е. ќе ја напрви базна и тогаш Увин чај ќе делува за два дена и се пие најмногу недела (ограничување на две недели максимум,а тебе ти рекле три недели?) ...а најмногу пет пати во текот на цела година!



....поради недостаток на информации околу безбедна примена на Увин чај, деца, трудници и доилки и особи со тешко бубрежно заболување треба да го избегнуваат истиот!



...Увин чај не се засладува со ништо и во тој период кога го пиеме не смееме да внесуваме овошје од тип на цитруси, ананас, сок од брусница и шипка, како и суплименти што содржат Витамин Ц зошто истите повеќе ја „скиселуваат“ мочката и Увин чај НЕ ДЕЛУВА во кисела средина! (исклучок само лимон)
....доколку не се почитуваат овие правиле при примена на Увин чај (најдобро да се примени увин инстант -гранули) тогаш истиот повеќе ќе наштети на нашиот организам отколку што ќе помогне, а после две недели примена сигурно ќе се активира некој гастритис!
чајот се пие до една недела, втор ден веќе се чувствува подобрување, доколку не е така тогаш неправилно се користи, а посебно не смее истовремено да се пие со чај од брусница што најчесто по грешка така препорачуваат во стил ,,, пиј колку можеш Увин чај и чај од брусница“= што е тотално погрешно, па дури и штетно!
 
P

Petarsk

Гостин
Нешто чудно се случува во државава, клиниките се прополни со луѓе со температура над 40
па и морбили,
Во кој век и свет живееме???

страшно
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.634
Поени од реакции
38.810
Нешто чудно се случува во државава, клиниките се прополни со луѓе со температура над 40
па и морбили,
Во кој век и свет живееме???

страшно
у ера на дезинформации
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Mislam deka imam vospalenie na muskulite na nozeve pokonkretno mislam deka listovi se vikaat tie, dali bi znaele nesto da mi preporacate za umiruvanje?
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Mislam deka imam vospalenie na muskulite na nozeve pokonkretno mislam deka listovi se vikaat tie, dali bi znaele nesto da mi preporacate za umiruvanje?
Можиш да пробаш со магнезиум, по една кесичка навечер, ако немаш алергија на лекови.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.578
Поени од реакции
34.762
Mislam deka imam vospalenie na muskulite na nozeve pokonkretno mislam deka listovi se vikaat tie, dali bi znaele nesto da mi preporacate za umiruvanje?
...болка во мускули не мора да биде воспаление, односно болката може да биде од истегнување, повреда па дури и од настинка и грип, така да не ја назначуваш причината од појавата на болка туку само ТИ мислиш дека е воспаление...



како и да е, ако нема појава на црвенило, модрици или оток на местото на болката, тогаш препоставка дека е последица од некое полесно истегнување и болката трае 2,3 дена и сама се повлекува само треба да се избегнува активности кои ја предизвика таа истегнатост (теретана, трчање, фудбал, точак, пешачење...итн) евентуално ако се има незгодни грчеви тогаш се става нешто ладно на местото неколку минути и се мачка Dikloron гел и толку, телото своето ќе си го направи и мускулот ќе се стабилизира за 1,2 дена да не објаснувам детално додека таа млечна кислелина која форсирано се ослободила мора да се „расчисти“ од мускулот и болката ќе прекине, лично не сум за примена на орални аналгетици т.е. лекови против болка, ниту Магнезиум ако лабораториски не се докаже дека имаш недостаток и слични други суплименти и лекарства!
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
.Здраво дечки. На 28 април имав симптоми на настинка и ми течеше носот и осеќав на плуќа суво кашлање. Бев на докотр и ми кажа дека имам воспаление на дишните патишта и ми пропиша амоксиклав ( при што прегледот беше краток на брзинка слушање со тоа апаратчето за слушање),при што цело време и глава ме болеше тоа време. Го испив амоксиклавот плуќата и носот ми се среди, но главоболката не ми помина дури се влоши. Во петокот бев кај инфектолог и за главата ми правеше некој вежби со виткање на нозете и главата и све океј испадна, ми ја слушна плуќата и рече дека све си е океј нема никакво воспалени, проверив крв и резултатте ми рече дека се океј. За главоболката ми спомна дека наводно е од синусите и настинката,можеби и честата промена на времево, при што не верувам дека е тоа некако пошто при настинка никад до сега не сум имал главоболка а и воопшто во животот не ме болело глава. Загрижувачки ми е што главоболката е доста силна ( може да се каже дека ме спречува да функционирам во текот на денот )и се манифестира на повеќе начини во предениот дел на челото и со благо гадење од време на време и позади кај темето ме притиска прилично јако кога не ме боли напред. Една друга работа што ми ја спомна дека можно ми е од видот, при што имам диоптер - 1.25 а наочарите ги носам прилично ретко и само кога сум пред компјутер.Ке одам деновиве да го испитам диптерот да не се сменил и да видам да не имам некој очен притисиок или проблемот да не од очите. Е сега прашањето ми дали навистина е можно од настинката и синусите да ме боли толку време глава, и дали имате идеја кој тестови и проверки или на каков доктор да отидам за да барам чаре.
Друго нешто што се сомневам но не верувам дека е од тоа пошто никој друг немал некакви проблеми од оваа, е што отприлика месец дена работев во една фабрика, во производството се користи хемија или метали но не сум имал директен контак со таквите места ( при што не сум мн сигурен во ова пошто како што кажав никој друг немал симптоми а се со години таму ) иссто така на местото имаше и прилично голема бучава, а можно и прашина да имало но има вентилации и клима, незнам сега дали од ова може глаовоболки да се појават.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
.Здраво дечки. На 28 април имав симптоми на настинка и ми течеше носот и осеќав на плуќа суво кашлање. Бев на докотр и ми кажа дека имам воспаление на дишните патишта и ми пропиша амоксиклав ( при што прегледот беше краток на брзинка слушање со тоа апаратчето за слушање),при што цело време и глава ме болеше тоа време. Го испив амоксиклавот плуќата и носот ми се среди, но главоболката не ми помина дури се влоши. Во петокот бев кај инфектолог и за главата ми правеше некој вежби со виткање на нозете и главата и све океј испадна, ми ја слушна плуќата и рече дека све си е океј нема никакво воспалени, проверив крв и резултатте ми рече дека се океј. За главоболката ми спомна дека наводно е од синусите и настинката,можеби и честата промена на времево, при што не верувам дека е тоа некако пошто при настинка никад до сега не сум имал главоболка а и воопшто во животот не ме болело глава. Загрижувачки ми е што главоболката е доста силна ( може да се каже дека ме спречува да функционирам во текот на денот )и се манифестира на повеќе начини во предениот дел на челото и со благо гадење од време на време и позади кај темето ме притиска прилично јако кога не ме боли напред. Една друга работа што ми ја спомна дека можно ми е од видот, при што имам диоптер - 1.25 а наочарите ги носам прилично ретко и само кога сум пред компјутер.Ке одам деновиве да го испитам диптерот да не се сменил и да видам да не имам некој очен притисиок или проблемот да не од очите. Е сега прашањето ми дали навистина е можно од настинката и синусите да ме боли толку време глава, и дали имате идеја кој тестови и проверки или на каков доктор да отидам за да барам чаре.
Друго нешто што се сомневам но не верувам дека е од тоа пошто никој друг немал некакви проблеми од оваа, е што отприлика месец дена работев во една фабрика, во производството се користи хемија или метали но не сум имал директен контак со таквите места ( при што не сум мн сигурен во ова пошто како што кажав никој друг немал симптоми а се со години таму ) иссто така на местото имаше и прилично голема бучава, а можно и прашина да имало но има вентилации и клима, незнам сега дали од ова може глаовоболки да се појават.
Од сите работи може да е предизвикана главоболката меѓутоа најверојатно да е очниот притисок и како тоа “-“ диоптрија( за далеку) а ти само пред компјутер ја носиш ?
По редослед вака би идело испитувањето:
1. Да провериш крвен притисок
2. Очен доктор (најубаво да ги носиш очилата цело време па да видиш дали ќе прекине болката)
3. Орл доктор за проверка на уво, нос и грло
4. Последнава работа од фабриката е поделикатна ако имаш вдишано некоја хемикалија или тешки метали
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.578
Поени од реакции
34.762
.Здраво дечки. На 28 април имав симптоми на настинка и ми течеше носот и осеќав на плуќа суво кашлање. Бев на докотр и ми кажа дека имам воспаление на дишните патишта и ми пропиша амоксиклав ( при што прегледот беше краток на брзинка слушање со тоа апаратчето за слушање),при што цело време и глава ме болеше тоа време. Го испив амоксиклавот плуќата и носот ми се среди, но главоболката не ми помина дури се влоши. Во петокот бев кај инфектолог и за главата ми правеше некој вежби со виткање на нозете и главата и све океј испадна, ми ја слушна плуќата и рече дека све си е океј нема никакво воспалени, проверив крв и резултатте ми рече дека се океј. За главоболката ми спомна дека наводно е од синусите и настинката,можеби и честата промена на времево, при што не верувам дека е тоа некако пошто при настинка никад до сега не сум имал главоболка а и воопшто во животот не ме болело глава. Загрижувачки ми е што главоболката е доста силна ( може да се каже дека ме спречува да функционирам во текот на денот )и се манифестира на повеќе начини во предениот дел на челото и со благо гадење од време на време и позади кај темето ме притиска прилично јако кога не ме боли напред. Една друга работа што ми ја спомна дека можно ми е од видот, при што имам диоптер - 1.25 а наочарите ги носам прилично ретко и само кога сум пред компјутер.Ке одам деновиве да го испитам диптерот да не се сменил и да видам да не имам некој очен притисиок или проблемот да не од очите. Е сега прашањето ми дали навистина е можно од настинката и синусите да ме боли толку време глава, и дали имате идеја кој тестови и проверки или на каков доктор да отидам за да барам чаре.
Друго нешто што се сомневам но не верувам дека е од тоа пошто никој друг немал некакви проблеми од оваа, е што отприлика месец дена работев во една фабрика, во производството се користи хемија или метали но не сум имал директен контак со таквите места ( при што не сум мн сигурен во ова пошто како што кажав никој друг немал симптоми а се со години таму ) иссто така на местото имаше и прилично голема бучава, а можно и прашина да имало но има вентилации и клима, незнам сега дали од ова може глаовоболки да се појават.
Велиш:

28 април имав
1...симптоми на настинка и ми течеше носот и осеќав на плуќа суво кашлање при што цело време и глава ме болеше тоа време
.....но главоболката не ми помина дури се влоши!

2....главоболката е доста силна
.... се манифестира на повеќе начини во предениот дел на челото и со благо гадење од време на време и позади кај темето ме притиска прилично јако кога не ме боли напред!

3....работев во една фабрика, се произведува катализатори при што валјда за нив се користи некоја хемија или метали
!

...имаме три опции накај каде да идеме што би можело да биде твој проблем!

ПРВА опција:

Кога чувствуваме дека синусите се воспалени?...воспалението на синусите е проследено со општи симптоми: зголемена телесна температура, утрински главоболки, намалена енергија, намалена концентрација, како и болка над самите синуси, потешкотии со дишењето на нос, секреција од носот и слевање на секрет во грлото со кашлица и искашлување, намалено чувство за мирис, а поретко и крварење од носот, За побрзо и поточно дијагностицирање на синусното воспаление ни помагаат добро земените податоци за почетокот и за текот на воспалението и симптомите, палпација, како и извршениот локален преглед, надополнети со микробиолошки и со радиографски иследувања или со извршена синусоскопија како најдобар избор!
Синусоскопијата преставува интервенција со која со помош на ендоскопи добиваме целосна прегледност на синусната шуплина со можност за земање брис од самата шуплина, материјал за испитување на лигавицата, а секако и внес на синус катетер низ кој секојдневно се врши испирање на синусот и внес на лекови за побрзо заздравување
- така да кажеме дека ИМАШ ВОСПАЛЕНИЕ НА СИНУСИ треба ОД ОВИЕ ТРИ РАБОТИ барем едното да се направи : микробилошки, Ренген или синусоскопија, а не напамет муабети!



...според мене предолг период скоро месец дена да би имал се уште воспаление на синуси, оти Да, синуси имаш, но истите не мора да се воспалени, бидејќи секоја главоболка не значи и воспаление на синусите - синузитис!

ВТОРА опција :

болка назад во тилот, е една од болка која се јавува кога се има покачен крвен притисок, прашање дали го имаш измерено неколку пати во текот на главоболките? доколку ти е нормален крвниот притисокот тогаш болката е поврзана со вратните пршлени и да докажеме дека имаш нешто со вратните пршлени ТРЕБА РЕНТГЕН на истите, а не тоа вртење со нозе, раце ! и тука веќе ако со РТГ докажеме промена ќе мора да се истегне вратото да се носи Шансова кравата...итн се оди кон физикална терапија!

ТРЕТА опција :

твоето екс работно место може нема врска со појавата, но може има врска со потенцирање на некоја тумурозна творевина која можеби ја имаш на челото т.е. кај синусите од раѓање и ТОА ИСТО ЌЕ ГО ДОКАЖЕМЕ со РТГ снимка!

од твоето објаснување не кажуваш дека берем некој те испратил на РТГ снимка, што незамисливо да се даде дијагноза од ракав ако се нема тоа што ти назначив!
според мене највероватно ти е ВТОРАТА опција... имаш проблеми со вратните пршлени, тоа што се поклопи со настинката е случајно, настинката помина ова се уште е проблем, затоа што положбата на твојот врат нејвероватно не е соодветен и доаѓа до такви реакции на главоболка напред а да боли и назад.... т.е. да имаш положба да не боли или многу силно да боли...



често пати вакво фиксирање на вратот главоболките поминуваат со Шансова кравата за 15 минути, зборуваме за болка чело- врат/ тил!
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Zdravo lugje, sto se stava na nokt so gnoj? Ne e golem za na bolnica da se ide

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom