UEFA Champions League 2018/19

Статус
Затворена за нови мислења.

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.342
Поени од реакции
3.120
На Тотенхем и Ливерпул тимовите се составени баш од играчи купени од "слабите" ПЛ тимови, еве ги играат финале ЛШ, ја измочаа цела Европа.:X3:
Лукас од Брајтон го купивте...:D
Ќелзи со Франкфурт играше ПЕНАЛИ....:eek:
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
Не. Затоа што не знам дали знаеш,ама лигата ја сочинуваат уште 17 тимови, не се само тие три.
И што ти е фората со 20 тима од лига дека се ?
Сите на почеток на сезона имаат шанса да обезбедат учество за у Европа, од ПЛ толку и толку играле у Европа задњи 10 год, тоа и тоа напраиле... чиста ствар.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
542
Поени од реакции
731
Немам веќе стварно коментар...
Што велат во Монти Пајтон: - " Кралот е мртов.......Да живее кралот".
Да направиме споредба на фудбалов со ракометот. Сите знаеме дека германското натпреварување е најкомпеттитивно на ниво на европа. Има 4 или 5 екипи кои се борат за титула.( збориме одлични екипи) Од друга страна ги имаш Вардар кој не игрс во домашно првенство. Барса која до моментов има само 1 бод загубено во домашно првенство. Киелце исто како Вардар. Веспрем кој во домашно првенство едини ривал им е Пик Сегед.
Оваа година во фајнл фор Нема ниедна германска екипа а во последните 6 години( со оваа) германска екипа нема освоено ЛШ во ракомет.
Е сега, одговори ми на овие прашања.
1. Приоритет на германските ракометни клубови кога стартува сезоната им е да освојат домашно или ЛШ? ( хинт : Англиска премиер лига)
2. На веспрем и Пик Сегед приоритет им е домашно да освојат или ЛШ? ( хинт: Шпанска ЛаЛига)
3. Вардар, Киелце, Барселона, ПСЖ итн... приоритет им е да освојат домашна или ЛШ? ( хинт: Германско, Италијанско, Шпанско..)
4 Кажи ми ти мене кога ќе дојдат четвртфиналињата во ракомет ( фудбал) каде што Вардар Киелце Веспрем, Пик Сегед, Барса ПСЖ ( хинт: во фудбал Јуве ПСЖ Баерн Барса или Реал) им се освоени титулите во домашните првенства а во германската ракометна лига( хинт: Премиер лига во фудбал) се уште се борат за шампион во домашно првенство, НА КОГО МУ Е ПОЛЕСНО ДА СЕ ФОКУСИРА НА И ПРИПРЕМА ЗА ЛШ? ДАЛИ НА ТИЕ ШТО ОСВОИЛЕ НА ПОЛУСЕЗОНА ДОМАШНО ПРВЕНСТВО ИЛИ НА ОНИЕ ШТО ТРЕБА ДА МИСЛАТ И НА ЛШ И НА ДОМАШНО ПРВЕНСТВО????

Мака ми е секоја година да се објаснуваме на оваа тема со луѓе кои ја гледаат само статистиката а не и околностите врз база на што е направена таа статистика!
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.342
Поени од реакции
3.120
Да направиме споредба на фудбалов со ракометот. Сите знаеме дека германското натпреварување е најкомпеттитивно на ниво на европа. Има 4 или 5 екипи кои се борат за титула.( збориме одлични екипи) Од друга страна ги имаш Вардар кој не игрс во домашно првенство. Барса која до моментов има само 1 бод загубено во домашно првенство. Киелце исто како Вардар. Веспрем кој во домашно првенство едини ривал им е Пик Сегед.
Оваа година во фајнл фор Нема ниедна германска екипа а во последните 6 години( со оваа) германска екипа нема освоено ЛШ во ракомет.
Е сега, одговори ми на овие прашања.
1. Приоритет на германските ракометни клубови кога стартува сезоната им е да освојат домашно или ЛШ? ( хинт : Англиска премиер лига)
2. На веспрем и Пик Сегед приоритет им е домашно да освојат или ЛШ? ( хинт: Шпанска ЛаЛига)
3. Вардар, Киелце, Барселона, ПСЖ итн... приоритет им е да освојат домашна или ЛШ? ( хинт: Германско, Италијанско, Шпанско..)
4 Кажи ми ти мене кога ќе дојдат четвртфиналињата во ракомет ( фудбал) каде што Вардар Киелце Веспрем, Пик Сегед, Барса ПСЖ ( хинт: во фудбал Јуве ПСЖ Баерн Барса или Реал) им се освоени титулите во домашните првенства а во германската ракометна лига( хинт: Премиер лига во фудбал) се уште се борат за шампион во домашно првенство, НА КОГО МУ Е ПОЛЕСНО ДА СЕ ФОКУСИРА НА И ПРИПРЕМА ЗА ЛШ? ДАЛИ НА ТИЕ ШТО ОСВОИЛЕ НА ПОЛУСЕЗОНА ДОМАШНО ПРВЕНСТВО ИЛИ НА ОНИЕ ШТО ТРЕБА ДА МИСЛАТ И НА ЛШ И НА ДОМАШНО ПРВЕНСТВО????

Мака ми е секоја година да се објаснуваме на оваа тема со луѓе кои ја гледаат само статистиката а не и околностите врз база на што е направена таа статистика!
Реал со ептен лагана ситуација во Шпанија успеа не да освои туку и да одбрани ЛШ, така ?
Зошто ПСЖ, Јуве, Баерн....ги нема во финале ?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.379
Колку екипи се бореа за титула во ПЛ лани и до кога? Тоа што се борат кај вас у глава нема допирна точка со реалноста и затоа имаш вакви забуни. Единствено мерило е квалитетот на екипите, Тотенхем нит се борел за титула ни ќе се бори до последно коло. Во финале е зашто е подигнат квалитет на лигата генерално, за разлика од години уназад кај што англиските екипи беа далеку од топ екипите у европа.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.829
Дискусиите се отров,премногу глупи муабети се направија и нема крај.

Поентата пред се беше дека Шпанската и Англиската лига да ги освоиш се вистинско достигнување и сезоната можи да се смета за успешна бидејќи се големи натпреварувања,а не да ги споредваме лигите..

Сити и Барселона имаат и тоа како успешни сезони и уште ако ги зачинат со купојте тогаш нема логика да пишат дека сезоната е катастрофа..изгледа овие од Барса дечињата не знаат како е да се навива за Интер и Милан па шо пишат дека бели шамивчиња ќе ваделе и ремонт ќе имало.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Дискусиите се отров,премногу глупи муабети се направија и нема крај.

Поентата пред се беше дека Шпанската и Англиската лига да ги освоиш се вистинско достигнување и сезоната можи да се смета за успешна бидејќи се големи натпреварувања,а не да ги споредваме лигите..

Сити и Барселона имаат и тоа како успешни сезони и уште ако ги зачинат со купојте тогаш нема логика да пишат дека сезоната е катастрофа..изгледа овие од Барса дечињата не знаат како е да се навива за Интер и Милан па шо пишат дека бели шамивчиња ќе ваделе и ремонт ќе имало.
Па токму затоа што навиваме за Барселона се задоволуваме само со максимумот.
Барса и со овој состав пак догодина може да освои Ла Лига, но приоритет на играчите и на сите околу клубот беше ЛШ. За да се освои ЛШ нешто треба да се промени, има стари играчи кои чкрипат, имаме тренер кој две години по ред ја утнува тактиката во нокаут фазата.

Да вие не можете да разберете, но можат навивачи на Реал, Баерн итн кои секогаш се при врвот.

Не викаме дека сезоната не е успешна па и купот да го изгубиме сепак едно од двете поважни натпреварувања го освоивме, но приоритетите и апетитите се различни. Ла Лига освојуваме 8 пати во последните 11 сезони, а во ЛШ имаме малце подолг пост и ни фали тој трофеј.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.970
Да направиме споредба на фудбалов со ракометот. Сите знаеме дека германското натпреварување е најкомпеттитивно на ниво на европа. Има 4 или 5 екипи кои се борат за титула.( збориме одлични екипи) Од друга страна ги имаш Вардар кој не игрс во домашно првенство. Барса која до моментов има само 1 бод загубено во домашно првенство. Киелце исто како Вардар. Веспрем кој во домашно првенство едини ривал им е Пик Сегед.
Оваа година во фајнл фор Нема ниедна германска екипа а во последните 6 години( со оваа) германска екипа нема освоено ЛШ во ракомет.
Е сега, одговори ми на овие прашања.
1. Приоритет на германските ракометни клубови кога стартува сезоната им е да освојат домашно или ЛШ? ( хинт : Англиска премиер лига)
2. На веспрем и Пик Сегед приоритет им е домашно да освојат или ЛШ? ( хинт: Шпанска ЛаЛига)
3. Вардар, Киелце, Барселона, ПСЖ итн... приоритет им е да освојат домашна или ЛШ? ( хинт: Германско, Италијанско, Шпанско..)
4 Кажи ми ти мене кога ќе дојдат четвртфиналињата во ракомет ( фудбал) каде што Вардар Киелце Веспрем, Пик Сегед, Барса ПСЖ ( хинт: во фудбал Јуве ПСЖ Баерн Барса или Реал) им се освоени титулите во домашните првенства а во германската ракометна лига( хинт: Премиер лига во фудбал) се уште се борат за шампион во домашно првенство, НА КОГО МУ Е ПОЛЕСНО ДА СЕ ФОКУСИРА НА И ПРИПРЕМА ЗА ЛШ? ДАЛИ НА ТИЕ ШТО ОСВОИЛЕ НА ПОЛУСЕЗОНА ДОМАШНО ПРВЕНСТВО ИЛИ НА ОНИЕ ШТО ТРЕБА ДА МИСЛАТ И НА ЛШ И НА ДОМАШНО ПРВЕНСТВО????

Мака ми е секоја година да се објаснуваме на оваа тема со луѓе кои ја гледаат само статистиката а не и околностите врз база на што е направена таа статистика!
На Реал многу полесно би му било да освои ЕПЛ со 20 компетитивни утепани екипи него ли против Барселона и Меси да се бори секоја сезона.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
Секоја екипа која ќе освои лигашка титула, или ЛШ титулата, има успешна сезона. Без разлика на тоа за кој клуб се работи и за која лига се работи. No exceptions. Тоа се две врвни достигнувања за кои овие клубови се борат, и тие две титули се нивна цел. Што и да направат во било кое друго натпреварување, све додека една од нив е освоена, сезоната се смета за успешна.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.991
Barça goalscorers in the UCL for the last 3 seasons:

• Messi 29

• Own Goal 7

• Suarez 5

• Arda Turan 4

• Neymar 4

• Dembele 4

• Pique 4

• Coutinho 3

• Rakitic 2

• Digne, Paco, Alba, Malcom, Rafinha, Iniesta and Roberto 1
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
542
Поени од реакции
731
И никој конкретно не ми одговори на прашањето...
На кого му е полесно да се фокусира и припрема за ЛШ? На тие што освоиле на полусезона домашно првенство или на тие што до последно коло се борат за шампион во домашно првенство и за влез во полуфинале/финале во ЛШ?

Хинт: Барса пред реваншот со Ливерпул во домашно првенство излегоа со 3тиот тим додека Ливерпул играше првенствен меч со прв состав. Месиевци и компанија добија одмор од нецела недела само да се фокусираат на ЛШ..
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.698
Поени од реакции
5.589
И никој конкретно не ми одговори на прашањето...
На кого му е полесно да се фокусира и припрема за ЛШ? На тие што освоиле на полусезона домашно првенство или на тие што до последно коло се борат за шампион во домашно првенство и за влез во полуфинале/финале во ЛШ?

Хинт: Барса пред реваншот со Ливерпул во домашно првенство излегоа со 3тиот тим додека Ливерпул играше првенствен меч со прв состав. Месиевци и компанија добија одмор од нецела недела само да се фокусираат на ЛШ..
На тој што има играчи што ќе изиграат машки,без страв,мотивирани,самоуверени и со желба за победа.

На светско првенство на 2 дена се игра натпревар како тогаш издржуваат играчите?
Нема врска одморот според мене играчите се вадат на тоа за својот неуспех.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
542
Поени од реакции
731
Колку екипи се бореа за титула во ПЛ лани и до кога? Тоа што се борат кај вас у глава нема допирна точка со реалноста и затоа имаш вакви забуни. Единствено мерило е квалитетот на екипите, Тотенхем нит се борел за титула ни ќе се бори до последно коло. Во финале е зашто е подигнат квалитет на лигата генерално, за разлика од години уназад кај што англиските екипи беа далеку од топ екипите у европа.
Сакаш да ми кажеш дека Тотенхем не се бореа до последно коло годината кога Лестер беше шампион? И нормално се спомнува ланската година на Сити како моме едина година каде што стварно Сити беше неприкосновен.[DOUBLEPOST=1557699270][/DOUBLEPOST]
На тој што има играчи што ќе изиграат машки,без страв,мотивирани,самоуверени и со желба за победа.

На светско првенство на 2 дена се игра натпревар како тогаш издржуваат играчите?
Нема врска одморот според мене играчите се вадат на тоа за својот неуспех.
Исто е секаде. Играчите нонстоп играат на секои 3-4 дена.
Првенство-ЛШ- Првенство - КУП- Првенство - ЛШ - Првенство - Репрезентации - Првенство ... и одпоново.
Разликата е во компетитвноста на екипите во натпреварувањето. Не е исто во Англија каде што за први 4 места ( пласман во ЛШ) се борат 6 топ екипи и Шпанија каде што за 4 места ( пласман за ЛШ) се борат 3 топ екипи.
 
Последно уредено:

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.342
Поени од реакции
3.120
Да се споредуваат Барселона и Реал со Сити и Ливерпул е too much...
Copa Del Rey = титула во ПЛ.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.886
Да се споредуваат Барселона и Реал со Сити и Ливерпул е too much...
Copa Del Rey = титула во ПЛ.
Нц грешка си.
Мислиш Интертото куп=титула у ПЛ
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom