Бодибилдинг суплементи

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Во овие мешавини концентрат изочат што се некои од непровереноте фирми да кажеме, наместо комцентрат редат обична сурутка непрочистена. Најдобро е да се држиш до проверени и познати фирми. А ова мешавина од концентрат изолат ти е џабе фрлање пари затоа што накрај производот е концентрат не е доволно чист како изолатот.
А за нас рекреативните вежбачи кои не се натпреваруваме на боди билдинг натпревари, ни изолатот нема да ни смени голема разлика.
Еве еден пример: на 30г прав концентрат имаш околу 24г протеин, а на 30г прав изолат имаш 28-9 г протеин. Така за поевтина варијанта тоа ќе го надополниш со концетратот. А брзината на апсорпцијата е мање више битна за рекреативец. Така да тоа е мое мислење.
Далеку од тоа дека е ова рандом и непозната фирма, а независни споредби на протеини скоро и да нема, според лабдоор го извадија мајпротеин дека е добар, но не сум начекал некој тука да има однесено во лабораторија да провери состав.
Аминокиселинскиот состав е дури подобар на биотеч (што е логично поради изолатот).
Обична сурутка непрочистена не се води како протеин концентрат, не верувам да се осудат да спакуваат, иако немам доверба воопшто на никој .
Такви некои може некои преваранти како американ веј што продаваа 4.5kg изолат за 70 долари.
Еве кога ги проверија колку излегло дека има протеин во 100грама.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Микс од изолаат и концетрат е поголема превара и од , трибулс ти зголемува тестостерон...
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
@Zippertrax , кому ти овде на овој форум, 400 мг кофеин, 6 гр бета-алалнин и 8 гр цитрулин?!
На ова 5 гр креатин изгледа како капки за во очи.
Што подразбираш ти под, стимуланс и незнам од која причина мислиш дека повеќе можеш да им веруваш на амеркинаците што ќе стават на етикета, а она кое се произведува во Европа е нула?
Не си ме разбрал за Аргинин и Цитрулин, и нивниот начин на употреба во останатиот дел од денот, ама сигурен сум дека не си пиел грам за грам и не си направил споредба, така да не си ја осетил тероијата на дело.[DOUBLEPOST=1557480835][/DOUBLEPOST]@Viksa.LAL , заговор против развојот на бодибилдингот во МК. Трибулусот е НУЛА, тој зголеува нешто друго, кое врска нема со она за кое луѓето си мислат. Само како се зголемува тоа другото...
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
@Zippertrax , кому ти овде на овој форум, 400 мг кофеин, 6 гр бета-алалнин и 8 гр цитрулин?!
На ова 5 гр креатин изгледа како капки за во очи.
Што подразбираш ти под, стимуланс и незнам од која причина мислиш дека повеќе можеш да им веруваш на амеркинаците што ќе стават на етикета, а она кое се произведува во Европа е нула?
Не си ме разбрал за Аргинин и Цитрулин, и нивниот начин на употреба во останатиот дел од денот, ама сигурен сум дека не си пиел грам за грам и не си направил споредба, така да не си ја осетил тероијата на дело.[DOUBLEPOST=1557480835][/DOUBLEPOST]@Viksa.LAL , заговор против развојот на бодибилдингот во МК. Трибулусот е НУЛА, тој зголеува нешто друго, кое врска нема со она за кое луѓето си мислат. Само како се зголемува тоа другото...
:icon_lol:
А шо, демек форумов е некакво мерило за знаење? Тука можи да се споделуваат само мислења, искуства со суплементите и новости во врска со суплементите.
Науката таја е. Што препорачуваш ти? По 1 грам од сите? Од сите состојки во стимулансите само тие што ги наброив имаат некакво видно дејство врз тренингот. Друго се е мижи да те лажам.

Не видов линк да дадеш од добар стимуланс на Македонскиов пазар.

Не дека америкаците се цвеќина за мирисање. Далеку подобри суплементи прават за разлика од европава.

Иначе да, не сум направил споредба зошто мислам дека ефектите ќе бидат занемарливи. Пред тренинг ги стегам и то е то. Не ти е ова магија некоја па ако земаш демек во текот на денот чудо ќе се деси.

За рекреативци доволно е то да се знај. Кој се натреварува нека споредува нека најди што е најдобро.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
400-600mg кофеин одеднаш, уште не ми се верува што прочитав. Централниот нервен систем и срцето - збогум.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
400-600mg кофеин одеднаш, уште не ми се верува што прочитав. Централниот нервен систем и срцето - збогум.
Затоа сине се почнува со помали дози да се види како ќе делува на тебе. Ако немаш здраствени проблеми и проблеми со толерантност зошто да не? Луѓе земаат дупло и повеќе од ова.
Ако немаш предходно земано толкави дози, НЕМОЈ.
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
400-600mg кофеин одеднаш, уште не ми се верува што прочитав. Централниот нервен систем и срцето - збогум.
Добро ти кажа погоре @Zippertrax , прво пробај со помали дози и зголемувај да видиш до каде ти е прагот на толеранција на кофеин.
Кофеинот е јак стимуланс и ако се користи паметно можат да се добијат големи бенефити за тренингот. Затоа толкави количини се пијат еднаш до двапати неделно за да имаш добар кик пред јак и интензивен тренинг.
Не сфаќај буквално демек здраво е 400мг и ќе пијам толку и нема да вежбам ќе лежам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
400-600mg кофеин одеднаш, уште не ми се верува што прочитав. Централниот нервен систем и срцето - збогум.
https://examine.com/supplements/caffeine/
Caffeine dosages should be tailored to individuals. If you are new to caffeine supplements, start with a 100mg dose. Typically, 200mg of caffeine is used for fat-burning supplementation, while acute strength increases occur at higher doses, 500mg and above. Researchers tend to use a dosage range of 4-6mg/kg bodyweight.
Освен ако не се сите мажишта од 100кг, 500ка би требало да те извади од патики.
Или пак ако си зависник од кафе како мене и да си презаситен, па да пиеш кафе и да заспиеш за 5 мин после кафето, просек ми се 5 кафиња на ден, некогаш одам и до 7-8 од кои 2 турски, другите инстант и еспресо (плус не филџани туку големи шолји) .
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
https://examine.com/supplements/caffeine/
Caffeine dosages should be tailored to individuals. If you are new to caffeine supplements, start with a 100mg dose. Typically, 200mg of caffeine is used for fat-burning supplementation, while acute strength increases occur at higher doses, 500mg and above. Researchers tend to use a dosage range of 4-6mg/kg bodyweight.
Освен ако не се сите мажишта од 100кг, 500ка би требало да те извади од патики.
Или пак ако си зависник од кафе како мене и да си презаситен, па да пиеш кафе и да заспиеш за 5 мин после кафето, просек ми се 5 кафиња на ден, некогаш одам и до 7-8 од кои 2 турски, другите инстант и еспресо (плус не филџани туку големи шолји) .
Пазете да не претератe премногу оти кофеинот и стимулансите го оптеретуваат CNS системот, не е лошо да паузирате од време на време. Во спротивно можи да имате дисбаланс на кортизолот и нa DHEA.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Пазете да не претератe премногу оти кофеинот и стимулансите го оптеретуваат CNS системот, не е лошо да паузирате од време на време. Во спротивно можи да имате дисбаланс на кортизолот и нa DHEA.
На 2-3 месеци правам по 7 дена детокс и од 7-15 денови воопшто не пијам кафе, веќе после тоа е друга приказна :)
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
:icon_lol:
А шо, демек форумов е некакво мерило за знаење? Тука можи да се споделуваат само мислења, искуства со суплементите и новости во врска со суплементите.
Науката таја е. Што препорачуваш ти? По 1 грам од сите? Од сите состојки во стимулансите само тие што ги наброив имаат некакво видно дејство врз тренингот. Друго се е мижи да те лажам.
Форумот не е место на знање, но не е место ни на делење наука од ракав. Тука имаш 95% рекреативци на кои првенствено треба да им се каже основата, а не она кое ти го препорачуваш само затоа што си прочитал некаде, а никојпат не си ни пробал.

Не видов линк да дадеш од добар стимуланс на Македонскиов пазар.
Бадијала линк пријателе, кога си ти во старт скаран со европски брендови.

Не дека америкаците се цвеќина за мирисање. Далеку подобри суплементи прават за разлика од европава.
Твое мислење. Сам од искуство знам дека во Европа пали финтата, произведено во Америка, а тамо пали финтата произведено во Европа. Само во Германија кога ќе пазариш нешто продавачот те предупредува ако се работи за производ кој не е произведен во Германија.

Иначе да, не сум направил споредба зошто мислам дека ефектите ќе бидат занемарливи. Пред тренинг ги стегам и то е то. Не ти е ова магија некоја па ако земаш демек во текот на денот чудо ќе се деси.
Претпоставував, иако како чудо и магија ги споредуваш аргининот и цитрулин малатот.

За рекреативци доволно е то да се знај. Кој се натреварува нека споредува нека најди што е најдобро.
За рекреативци е потребно да се знае основата, минимумот, не максимумот. И како такви е убаво да си останат, без потреба од експериментирање, доколку некојпат не решат да се посветат посериозно, но не за на плажа.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Форумот не е место на знање, но не е место ни на делење наука од ракав. Тука имаш 95% рекреативци на кои првенствено треба да им се каже основата, а не она кое ти го препорачуваш само затоа што си прочитал некаде, а никојпат не си ни пробал.
Која основа. Таа е основата на секој стимуланс. Се остаток е бонус. Компоненти кои можеби имаат синергија помеѓу нив. Дека се 95% рекреативци јас му препорачувам да си истражат сами што чини а што не, и да не земаат се што ќе им се понуди. Да, сум прочитал ете негде. На секој форум за бодибилдинг истото ова ќе го сретнеш, мислење и искуства од бодибилдери ширум светот. Не пукам од ракав ништо јас.

Бадијала линк пријателе, кога си ти во старт скаран со европски брендови.
Не бе, зошто скаран. Пред недела време го зедов на Кевин стимулансот, зошто табетала гледа примамливо.

Американски суплементи кои ги нема овде, е многу скапо да се набават. Самиот шипинг е поскап од производот.

Твое мислење. Сам од искуство знам дека во Европа пали финтата, произведено во Америка, а тамо пали финтата произведено во Европа. Само во Германија кога ќе пазариш нешто продавачот те предупредува ако се работи за производ кој не е произведен во Германија.
Ок, убо за тебе.

Претпоставував, иако како чудо и магија ги споредуваш аргининот и цитрулин малатот.
Токму спротивното го реков и мислам. И незнам што форсираш аргинин за орална конзумација кога е срање.

За рекреативци е потребно да се знае основата, минимумот, не максимумот. И како такви е убаво да си останат, без потреба од експериментирање, доколку некојпат не решат да се посветат посериозно, но не за на плажа.
Да де, истото го велам. И зошто да не експирементираат? Сакаш да кажиш дека ако пример некоја програма не му одговара на нечие тело, да си продолжи со истата? Сакаш да кажиш што ќе им се даде пред нос тоа да земаат од суплементи без да прашаат што како? Без да направат споредби кое и што е подобро за да си ја постигнат зацртаната цел побрзо (без екстреми).

Ова ми гледа како, тие се рекреативци, вежбаат за на плажа, стрижи овци мишко.

Поз
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.377
А шо добивка би имале со пре воркаут суплементи?
Ако непеј петлето од внатре за на тренинг џабе и пре воркаути кофеини аланин и тако дајле.
Имав земено ц4 не го осеќам.
Првите 4дена ме чешаја рацете и то беше. Суплементи кој би биле од корист се веј,креатин,дехтроза,омега 3 и евентуално есенциални амино киселини. Пре воракут е само фрлање на пари и никаква добивка.
Многу поефективни тренинзи се прават кога си најаден и наспан.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
А шо добивка би имале со пре воркаут суплементи?
Ако непеј петлето од внатре за на тренинг џабе и пре воркаути кофеини аланин и тако дајле.
Имав земено ц4 не го осеќам.
Првите 4дена ме чешаја рацете и то беше. Суплементи кој би биле од корист се веј,креатин,дехтроза,омега 3 и евентуално есенциални амино киселини. Пре воракут е само фрлање на пари и никаква добивка.
Многу поефективни тренинзи се прават кога си најаден и наспан.
Јас ги земам зошто после 10 сати работа се осеќам срање. Стимулансот ќе ме освежи, и ќе ми шепне "време е да го крениш газот и право втеретана".
C4 да осетиш само C4 Ultimate чунки само тој е асално дозиран.

Пре воракут е само фрлање на пари и никаква добивка.
До некаде сум согласен.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
Да земам BCAA апчиња за после тренинг за recovery?
Ии последно после интензивен тренинг ми се случва да ми се подзатмни, можно е да е притисокот или? И дали би помогнал L-Citrullin во тој случај
 

Kajgana Shop

На врв Bottom