Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.037
Поени од реакции
12.459
Некој совет за Анхоч, конкретно ме интересира какво искуство имате со сервис, гаранции итн. Сакам да купам графичка 2080Ventus, па ме интересира како се однесуваат во однос на сервис и одобренија за замена за распиан производ под гаранција.
Прашувам бидејќи до сега купував од СЕТЕК и не сум имал проблем доколку им однесам расипана графичка или процесор било што, ми одобрувале замена.
Ја би ја рипнал 20 сериава на нвидиа.
Инаку ако ептен мораш,Анхоч е една од најкоректните ит фирми во мк.Мислам дека не би имал никаков проблем.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
9.998
Поени од реакции
6.023
Што маaна имаат 20-киве?

Сакам јас да купам GPU, и постои идеја за некоја 2070-ка, но прашањето е која, дали и зошто(не)? 2080 too much сеа за сеа, а и не користам 4k.
Напојувањето не би требало да е проблем, затоа што моменталнава VGA која ја користам R9 380, имала помала потрошувачка:cautious: од 2070.
За процесорот ако е битен, се работи за stock I5 6600к, можеби и не би биле оптимален пар(неам појма).

И за крај, зошто овој рам е толку овој рам?
 
Последно уредено:

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.037
Поени од реакции
12.459
Што маaна имаат 20-киве?

Сакам јас да купам GPU, и постои идеја за некоја 2070-ка, но прашањето е која, дали и зошто(не)? 2080 too much сеа за сеа, а и не користам 4k.
Напојувањето не би требало да е проблем, затоа што моменталнава VGA која ја користам R9 380, имала помала потрошувачка:cautious: од 2070.
За процесорот ако е битен, се работи за stock I5 6600к, можеби и не би биле оптимален пар(неам појма).

И за крај, зошто овој рам е толку овој рам?
Артифицираат,имаат проблем со меморијата.И тоа огромен процент.
Рејтрејсинкот е во почетна фаза и перформансите се ужасни.Башка не вредат за парите.
Цпу- то дали ти е ботлнек зависи кои игри ги играш и на која резолуција,мада новиве игри веќе си бараат 6јадрени процесори.
Рамот- печатна грешка,првиот валда е 2х8гб

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
9.998
Поени од реакции
6.023
Нејќе да е печатна. За „жал“, толку и таков е првиот. Single ram.
Ниту е јасна, ниту логична цената.
Кога сакав да земам 10-ка, прво немаше, па цените беа плафон, па срешив да почекам за новиве. Моменталнава графичка не е веќе баш ок во игрите.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
За купување графички во моментов има две опции
1. Се купува половна GTX 580 за 5-6000 денари
2. Се чека Navi 10 за два месеца, за која има најава дека ќе ги има перформансите на 2070 па дури и 2080 по цена од 350 долари
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
За купување графички во моментов има две опции
1. Се купува половна GTX 580 за 5-6000 денари
2. Се чека Navi 10 за два месеца, за која има најава дека ќе ги има перформансите на 2070 па дури и 2080 по цена од 350 долари
580 ама од другиот тим. RX 580
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
127
Поени од реакции
16
Кога си го склопив првиот HC PC користев AMD 7970HD, бев релатино задоволен. Но некако откако повторно се вратив на Nvidia 970, 1070ti некако сум позадоволен. Па сега размислувам да поминам на 1440p 144Hz Монитор, и затоа сакам некоја RTX 2080. Од Сет се накако поскапи за плус 1 година гаранција, од Анхоч 2 години гаранција ми се доволни, таман за 2 години сигурно ќе ја сменам. Не знам дали да чекам за новата AMD. Иначе сигурно нема да користам Ray Tracing, интересно ми е но не ми е идејата да експериментирам со FPS drop и недоразвиена технологија.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
15
Поени од реакции
4
Кога си го склопив првиот HC PC користев AMD 7970HD, бев релатино задоволен. Но некако откако повторно се вратив на Nvidia 970, 1070ti некако сум позадоволен. Па сега размислувам да поминам на 1440p 144Hz Монитор, и затоа сакам некоја RTX 2080. Од Сет се накако поскапи за плус 1 година гаранција, од Анхоч 2 години гаранција ми се доволни, таман за 2 години сигурно ќе ја сменам. Не знам дали да чекам за новата AMD. Иначе сигурно нема да користам Ray Tracing, интересно ми е но не ми е идејата да експериментирам со FPS drop и недоразвиена технологија.
Ако не си заинтересиран за Ray Tracing, наместо RTX 2080 подобро ти е да си купиш на старо GTX 1080ti бидејќи реално 2080 е некои 10% побрза од 1080ti дали и толку и тоа не на сите игри на некои е и по спора.
Што се однесува за 1440p 144Hz ќе треба да го имаш и процесорот во предвид, бидејќи на таа резолуција сеуште процесорот игра голема улога поготово ако сакаш да играш на MAX сетинзи :) .
Моментална Intel варијанта ти е минимум i7 - 7700K и добро ладење.
Кадешто ќе навлеземе во делот на матичната плоча којашто исто така треба да има добра ако не и одлична дистрибуција на струја за безбедно надминување на фабричките брзини на процесорот, за во иднина. Серијата Z на матични плочи за Intel е со најфлексибилен BIOS но сепак треба да се обрни внимание и на дистрибуцијата на струја.
Доколку немаш процесор којшто без проблем би одел минимум до 4.3GHz на сите 4 или повеќе јадра најдобро ти е да почекаш 2-3 месеци да видиш AMD што ќе понуди.
Во секој случај не ти треба 2080 за да имаш прекрасно искуство за 144hz 1440p резолуција, истото ќе го постигнеш и со 1080ti само гледај да не е Founders Edition ;) оти ќе треба малку повеќе и на свеж воздух во куќиштето да рачунаш.

Поздрав.
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
127
Поени од реакции
16
Ако не си заинтересиран за Ray Tracing, наместо RTX 2080 подобро ти е да си купиш на старо GTX 1080ti бидејќи реално 2080 е некои 10% побрза од 1080ti дали и толку и тоа не на сите игри на некои е и по спора.
Што се однесува за 1440p 144Hz ќе треба да го имаш и процесорот во предвид, бидејќи на таа резолуција сеуште процесорот игра голема улога поготово ако сакаш да играш на MAX сетинзи :) .
Моментална Intel варијанта ти е минимум i7 - 7700K и добро ладење.
Кадешто ќе навлеземе во делот на матичната плоча којашто исто така треба да има добра ако не и одлична дистрибуција на струја за безбедно надминување на фабричките брзини на процесорот, за во иднина. Серијата Z на матични плочи за Intel е со најфлексибилен BIOS но сепак треба да се обрни внимание и на дистрибуцијата на струја.
Доколку немаш процесор којшто без проблем би одел минимум до 4.3GHz на сите 4 или повеќе јадра најдобро ти е да почекаш 2-3 месеци да видиш AMD што ќе понуди.
Во секој случај не ти треба 2080 за да имаш прекрасно искуство за 144hz 1440p резолуција, истото ќе го постигнеш и со 1080ti само гледај да не е Founders Edition ;) оти ќе треба малку повеќе и на свеж воздух во куќиштето да рачунаш.

Поздрав.
Веќе имам i7 8700k 4.9Ghz, Cooler Master 850 Vanguard+, 16Gb DDR4 3200Mhz, Noctua 15S, Asus Z370Prime A, имам и SSD240Gb ама ќе земам сега од 1Tb Samsung EVO 860.
Сеуште се мислам за монитор, не знам дали Аsus PG 278QR или 279Q.
 
Последно уредено:
Член од
7 март 2009
Мислења
15
Поени од реакции
4
Веќе имам i7 8700k 4.9Ghz, Cooler Master 850 Vanguard+, 16Gb DDR4 3200Mhz, Noctua 15S, Asus Z370Prime A, имам и SSD240Gb ама ќе земам сега од 1Tb Samsung EVO 860.
Сеуште се мислам за монитор, не знам дали Аsus PG 278QR или 279Q.
Извини за каснењето ,не ми беше надгледуван форумот.

Помеѓу мониторите зависи што игри ќе играш.

PG278QR има подобра слика и агол на презентација на истата.

279Q има по брза презентација ( 1ms Response time на 279Q во споредба со 4ms на PG278QR )

Што би се преведило , доколку играш повеќе спори игри како стратегии и игри кои не бараат брзо реагирање подобар ти е PG278QR. Доколку играш брзи игри, APEX, Conter Strike и сл. Во суштина пукачки, кадешто секоја ms во регирањето е важна подобро би ти било 279Q.

Поздрав.
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
127
Поени од реакции
16
Помеѓу мониторите зависи што игри ќе играш.

PG278QR има подобра слика и агол на презентација на истата.

279Q има по брза презентација ( 1ms Response time на 279Q во споредба со 4ms на PG278QR )

Што би се преведило , доколку играш повеќе спори игри како стратегии и игри кои не бараат брзо реагирање подобар ти е PG278QR. Доколку играш брзи игри, APEX, Conter Strike и сл. Во суштина пукачки, кадешто секоја ms во регирањето е важна подобро би ти било 279Q.
Да во принцип тоа е разликата со TN и IPS, само
PG278QR е TN со 1ms додека PG279Q е IPS со 4ms, но input lag има тука што исто игра улога, но кај овие монитори е близу до перфекција.
Пред некое време видов дека Asus планира да извади нов PG278QE, што е нова верзија на QR со фиксови итн. Не дека QR е лош но сепак.
Размислував и долго време за 279Q но користам Lenovo лаптоп со IPS, дома имам TN 60Mhz, да сликата е подобра на IPS но ghosting што има кај IPS-от ќе ми смета.
Проблемот кај мене е што играм и casual и hardcore, FPS и RPG, MMORPG итн., а и воглавно TN не ми смета, за мене е одлична бојата со калибрација и подесување.
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Предлог за ССД да сменам на лаптоп?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom