Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 август 2018
Мислења
134
Поени од реакции
107
Ти е гајле, еве три месеци немав пишано ништо, а денес ми го покажаа деталниот извештај, им пишав, се јавија да вреѓаат. Шо ги шмирглаш, нека им зèмаат посредниците пари.
Ај и така сега ќе стигне поканата за ојропа па нема да им требаат
Da, da ti i Jotova ste tie sto palat i gasat. Ustvari sega mi e jasno zasto ona ne potpisuva, zaedno e u konspiracija so vas trojcata protiv posrednicite.:vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
18 август 2017
Мислења
276
Поени од реакции
260
Zdravo na site deneska pravam 7 polni meseci cekajki potpis. i istiot ovoj mesec polnam celi 5 godini od itervijoto.Sakam da kazam mi skurci veke od ovaa cekanje neka se resi veke bilo kak.Tolku birokratija mislam nema vo nikoja drzava vo svetot.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Jas kolku sto pamtam ti bese toj sto se zalagase za referendumot za Severna, za mene sekogas ke bide Makedonija, i stvarno se gleda deka ne ti e gajle no ako ne ti dadat bugarski pasos ke si go pominis zivotot vo taa "severna" pa mozebi ke ti stane gajle.;););).Starite velat, gradi nov bunar no ne plukaj vo stariot.
Со оглед на тоа дека има мал милион други начини да се фати магла од државава...не верувам.

Ама ти си ми чуден што од толку што ја сакаш државава, загорен си да избегаш од неа. Има да ја сакаш и со 200€ месечно! Пошо така ве учеа.

Ако толку ја сакаше, воопшто немаше да вадиш бугарско државјанство. Не знам зошто воопшто се "дружиш" со нас Бугариве на темава.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
samo trpenie , uste da zavrsi so istragi vaa komisijava i da pocnat so nov bran ukazi kako pred 3-4nedeli ...
БОГ ДА ЧУВА следниот месец правам две ДВЕ години от интервјуто и сеуште чекам ПРОКЛЕТ потпис,,како е да чекаш во темница!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Член од
23 ноември 2017
Мислења
122
Поени од реакции
85
Ниту сум ја сакал ниту ке ја сакам оваа смрдлива држава 4 год работам за 13.000 ич не сум мрднал ни на одмор па камоли да си купам нешто , така да ке фатам пат дур е време, ич не се враќам кој се сложува со меме ок кој не нека не го тупи за сакање или патриотизам
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Последен мој пост на овој фарум - рекла-казала.
1. Тука има премногу параноични хора, што креираат мислење дека пасоши нема да се даваат освен ако нема стар документ -НЕ Е ТОЧНО!!!
2. Задњиов извештај помина, 59 лица се откажани од Јотова, останатите 746 се по предлог на Правосудие, што значи дека од 800 луѓе, помалку од 10% се откажани од вицето дирекно (тука имате Роми, Албанци, Криминалци, Срби и остала багра која се промакла некако низ “прсти“, а Бугарија не им дава државјанство не само од сега, туку од секогаш);
3. ПОТВРДА ПОМИНУВА КАЈ ПРАВОСУДИЕ И ЈОТОВА, доказ сум јас и уште неколку дечки кои веќе работат во Германија по овој основ (СО МЕНЕ БЕА ВО КОЛА НА ИНТЕРВЈУ, НЕ ГО ДРВИТЕ ДЕКА ИЗМИСЛУВАМ)
4. Знам и дечки кои не поминаа со потврда, ама по статистиката имаа потврди од села кои не се 100% бугарски;
5. ИНТЕРВЈУ.... Најбитна работа според мене, без предрасуди, ама мислам дека бугарите гледаат каде даваат предност (да зборувате бугарски, да се изјасните како бугари, да имате “грам мозок“ и нормално да не сте осудувани, не дај боже носители на болест);
6. И најбитно. Бугарија е то!!! се е можно...и престанете да го дрвите за 300-500 евра... ако овие пари ви се пресудни, шо ви останало натаму од животот.
7. ...и Уште ова... УЧЕТЕ ЈАЗИЦИ БРЕ!!! ГЕРМАНСКИ, АНГЛИСКИ, ФРАНЦУСКИ и променете навики, Европа не сака кукачи и уште помалку луѓе кои не знаат да бекнат јазик!!!.
ЧАО
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Абе почнаа и во приватни пораки да ме вреѓаат и да ми се закануваат, катастрофа :facepalm: :pos:[DOUBLEPOST=1556828631][/DOUBLEPOST]

Не, тоа евентуално може да го каже вицепрезидентката на прес конференција, а на крај година го објавуваат комплет. Не треба да си многу паметен за да сфатиш кој добиваат државјанство подолг период ама ајде да не шпекулираме, ќе кажат официјално ;)
Ти ако можеш најди ми извештај за последниве 6 години кога дале повеќе државјанства.
nikoj ne ti se zakanuva ama tvojot pristap kon mene ne ti dolikuva za edna akademska licnost CIGAN sto vregas ovoj sajt e da se pomaga megu sebe a ne da se vregame eve ti velis sum lazel pa i ti samata znaes deka ima bajagi zemeno pasosi samo so potvrdi ,a ima i odbieno bidejki eden period ne se znaese toco od koj period ke se uvazuvaat potvrdite mislam na godinata na prviot potomok posle se ustanovi deka do 1918 sto se rodeni ke pominaat a megu vreme mnogu aplikanti dadoa podatoci posle 1920 godina i tie izgorea sega za skoro pak ke ima potpisi .
I edni sakam da ukazam bez razlika dali BKKS ili MBP ili Bitolskoto nema veza tie potvrdi pominuvaat bez da se favoriziraa samo edna
tolku od mene ubav vikend
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Со оглед на тоа дека има мал милион други начини да се фати магла од државава...не верувам.

Ама ти си ми чуден што од толку што ја сакаш државава, загорен си да избегаш од неа. Има да ја сакаш и со 200€ месечно! Пошо така ве учеа.

Ако толку ја сакаше, воопшто немаше да вадиш бугарско државјанство. Не знам зошто воопшто се "дружиш" со нас Бугариве на темава.
Izgleda ti si eden od toj 0.000000000001% koj stvarno si ja mrzi Makedonija,nie drugite da ne se lazime od ekonomski pricini barame drzavjanstvo i si ja sakame Makedonija(korumpiranite politicari i vlasta ne se Makedonija),toa go znaat site izgleda samo ti ne ;););),bidi siguren da ne ni trebase pasosot za rabota vo EU samo ti ke cekase pred DABC i MP za drzavjanstvo:lolzz::lolzz::lolzz:
 
Член од
15 јуни 2018
Мислења
118
Поени од реакции
95
Admin reagiraj pak pocnuva stranava so mesanje na nacionalizam i politiki.Ne sme ovde za mesanje babi i zabi i nesaka nikoj vasite prepukuvanja da gi cita svakate NE SAKAA.IMATE PP TAMU RESAVAJTE LUGE DOATA E AMAN PRETERAVTE.AKO IMA PROMENI PISETE NE VREGANJE I NEZ STO TAMU DRN DRN.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Admin reagiraj pak pocnuva stranava so mesanje na nacionalizam i politiki.Ne sme ovde za mesanje babi i zabi i nesaka nikoj vasite prepukuvanja da gi cita svakate NE SAKAA.IMATE PP TAMU RESAVAJTE LUGE DOATA E AMAN PRETERAVTE.AKO IMA PROMENI PISETE NE VREGANJE I NEZ STO TAMU DRN DRN.
Koe vregane Sokipoki,sto zboruvas?
 
Член од
15 јуни 2018
Мислења
118
Поени од реакции
95
Veruvaj za mene ne se nerviram ic
:pos::pos::pos:,nedaj boze da si kjorava,me iznasmeja gospogice Sokipoki,ne se nerviraj za nisto,se ke se sredi,ke dobieme site drzavjanstva samo treba strplenie
veruvaj za sebe ic ne se sekiram dali ke zeam ili ne ......vleguvam tuka i izleguvam ne e toa sto bese na stranava .Ako milo mi e sto se smees imaj si ubav den i lesen vikend.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom