Game of Thrones

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.253
Поени од реакции
78.887
Со епилогот од последната епизода, исто така падна во вода уште една култна сцена, уште едно големо предвидување, визиите на Денерис во House of the Undyin- разрушената хала и тронот покриен со снег.
Tие визии ги имаше и некој друг. Брен или Мелисандра или кој и да беше.

Има неколку опции:
- ништа ми не знамо и ништа није готово
- lazy writing и заборавиле продуцентиве (мада не ми се веруе дека се баш до толку)
- може ќе биде балансот на огнот и оганот поместен, со убивањето на ww, nk и цела таа банда, па ќе се деси некоја таква зима, какви што имало од по 60 и повеќе години, да избалансира
- продуцентите се држат до поставката на Џорџ Мартин за пророштвата (оноа со фелациото и одгризувањето)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.759
Поени од реакции
17.457
А пошти yu so stupid, ај упростено ( не дека заслужуваш, ама ај ).
Серијата е БАЗИРАНА на книгите. Има ТОН материјал ( битен и небитен ) не покажан во серијава, што да земат да го снимаат и него уште барем 8 сезони ќе им требаат. Башка, како се вика првата книга во серијалов ? Башка, од кај знаеш ти кој turn ќе има во 6та и 7та книга ? Џорџ брате ти ли си ?
Ви ебам тоа квази редит фановите. Поголем канцер од феминизмот во Марвел сте.
Смири се малце, серија критикувам не ти опцув мајка.
Аргументот дека фокусот на серијата е борбата за тронот зашто така се викала серијата е смешен, кога текот на приказната е речиси ист и во изворниот материјал а името е различно.
Борби за престолот имало стотици години пред дејствието во серијата и ќе продолжат уште 100, причината зашто дејствието е во овој временски период е заканата од појавата на ВВ и расплетот би требало да е со нив, а не кој ќе седи на тронот на крајот од сезоната.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Серијава едино може да има задоволителен крај ако Серси се ебе со еден од змејовите и го сврти од нејзина страна.
Тешко, на слонови се пали.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Не бе. Не е така. Али знам дека така личи.
Само што не ги истакнувам за мене добрите моменти, туку само замерките.
Еве добро е новото интро. Одлично е.[DOUBLEPOST=1556648644][/DOUBLEPOST]
Имаше две такви убиства.
Зимаш девојче у руки и ти р'кнува нож у око, у стомак или бубрег. Два пути за пола саат се деси.
Малите девојчиња се најопасните кричри во GoT. Џинови, Најткингови... сите ги потценуваат.
Арја е баба више, 22 год. има!
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Џабе толку дискусија за Дотраките веќе 100 страници наназад, не знам зошто барате толку многу логика во една фантазија. Па сигурен сум дека и да ги проучувате тактиките на Александар Македонски, и таму ќе најдете по некој нонсенс. Ио објасни од технички аспект што значеше јуришот на Дотраките, емоцијата кај (просечните) гледачи, губењето на надежта и слично.

Никогаш не требаше да има извидница, затоа што сите знаат што ги чека и дека Винтерфел ќе биде поплавен од сите страни (затоа цел Винтерфел беше опколен со ровови). Извидницата е нелогична исто како што и јуришот на Дотраките е нелогичен.

Ама ако ја бараме логиката кај јуришот на Дотраките, тогаш зошто мислите дека тоа бил планот на организаторите на одбраната на Винтерфел? Дали во една војна оди се' според планот? Не. Дотраките се недисциплинирани, не би функционирале зад организирана пешадија како Ансалид и затоа се ставени напред, затоа што се на коњ, за први да се судрат, да покосат колку што можат и да се повлечат. Ете, јас така гледам на работите. Некој мора прв да се судри, ете се погоди сега да се Дотраките (ако барате нелогичност, може ќе ја најдете во нивната недисциплина?). Ако приметивте, Џора тргна со задоцнување, што значи дека ова можеби е момент на занес на племето. Реакцијата на Денерис исто беше импулсивна и таа прва отстапи од планот, затоа што, ете можеби и Дотраките реагирале импулсивно и отстапиле од планот.

true blue, ако читаш, прочитав негде наназад имаше напишано за Knights of the Vale. Тие во најголема мера загинаа, беа на левиот фленк под команда на Бриен. Пушти ја епизодата кога Бриен ги припрема за напад, штитовите зад неа се со грбот на Arryn. Така да, и тие отидоа пепел :D
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.324
Да не ја сфаќате пресериозно серијава со анализиве? Човече, вакви досадни муабети и непотребни анализи на секој факинг детал немам прочитано од времето на LOST. Ја уништувате серијата. Серија е, не е свето писмо.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Најпрвин, незнам зошто толку бунење за луѓе што се бунат за било шо во за серијата и обратно. Мислам то е целта на форумот и реално оваа е ретка тема каде што што има и квантитативна и квалитетна дискусија во последно време.

ако се сеќавате на спарингот на бриен со арја, и таму употреби менување на рака, се гледаше дека и лежи нож како оружје пошто нели, фејслес е.
Ко ќе размислам, вака имаше многу хинтови дека Арја е таа што ќе го убие НК и се повеќе и повеќе почнувам да го прифаќам тоа. Бран мислам дури и рече: No one can kill him.
сепак концептот и заклучокот уште ми остава горчлив вкус. ме бендиса епизодата ама сеуште неможам да сфатам зошто ме бендиса. не сум импресиониран но не беше лоша во никаков аспект но неможам да најдам ништо клучно што би рекол ете поради ова беше добра епизодава.
на почеток со дотраките некако ми немаше идеја. јас онака не ви изиграл во ниедна ситуација на total war ама од друга страна не верувам па доткраките да се ефективни во бранење ѕидови и формациски да држат линии, воини кои најсилна точка му е брзината и агресивниот пристап (монголски менталитет) така да ќе мораш да ги искористиш за јуриш. останатото слично како почетокот на битката на копиљаците, главниот лик настранува од планот и после еден саат пробуваат да се извадат од калта, од грешка во грешка влегуваа. можеби тоа беше фактот дека ме јади овој немир кога ќе речам дека ме бендиса епизодава, начинот на кој толку јако изгубија и на крајот победија. филинг ко да си исфрлен во полуфинале со гол на гости а пред то си ја изиграл најаката партија во животот.
mixed feelings day 2
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.310
Поени од реакции
7.445
"Ама како една менза успеа да нахрани цела војска и змејовите што јадеа ни еднаш не покажаа?!?!". Дај бе веќе срање ја направивте темава не ми се отвара да читам у пм. Намерно ги пуштија дотраките да изгинат дека немале храна а овие јаделе највеќе ебати тоа режисерите...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.253
Поени од реакции
78.887
"Ама како една менза успеа да нахрани цела војска и змејовите што јадеа ни еднаш не покажаа?!?!". Дај бе веќе срање ја направивте темава не ми се отвара да читам у пм. Намерно ги пуштија дотраките да изгинат дека немале храна а овие јаделе највеќе ебати тоа режисерите...
Змејовите јадат слонови, дотрачки хорди, direwolf-ови и све друго што спаѓа под буџетот за CGI.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.867
Поени од реакции
11.487
"Ама како една менза успеа да нахрани цела војска и змејовите што јадеа ни еднаш не покажаа?!?!". Дај бе веќе срање ја направивте темава не ми се отвара да читам у пм. Намерно ги пуштија дотраките да изгинат дека немале храна а овие јаделе највеќе ебати тоа режисерите...
Ok, da bideme realni ova prashanje go postavi i Sansa vo epizoda 1, mada sega vekje ne e ni bitno toa.
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.291
Поени од реакции
12.645
можат после биткава мртвите коњи на Дотраките да ги јадат, добро месо е тоа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.253
Поени од реакции
78.887
Ова е за друга тема, ама не се сменија филмовите и сериите, се сменија гледачите. Погледни ги оцените на старите филмови. Во денешно време ќе го распарчеа Кум и ќе беше обичен филм со 7.2 оцена. Тврдам дека Мартин да ги заврши книгите, и него ќе го распарчат. Ќе биде стар, отупен, мрзлив, подлегнал на фан базата итн итн... ене свеж пример, режисерот на новиот Mad Max беше истиот кој ги режираше старите Mad Max. Публиката, во главно неинформирана, го распарчи, а откако се информираа никој не го смени ставот, само го дораспарчија. Сега, тој не знаел како треба да изгледа Mad Max, тие знаеле.

Тоа на страна, кога сме кај јадната состојба на војските на северот, можеби Даарио Нахарис ќе се појави од некаде, по примерот на Мелисандре. Нели му оставија 2000 ансалид за да ги брани градовите таму?
Нормален ли си ти бре?
Mad Max новиот е еден од најбољите филмови у задња деценија. Period.
Кој го распарчал? Ireal и Ѓорѓи? Ме боли курот. Секакви ретарди имаат место за свој глас да презентираат, исто како и другите.
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.310
Поени од реакции
7.445
Па може ли некој да ми каже од каде наоѓаат толку вода за таа цела војска и септичката јама каде се наоѓа ебате во криптите па толку серење не е на арно. Кога веќе е ебана темава само Тајвин сереше ебате во сите 8 сезони што сакате да ми кажете дека сите имаат запек? Па добро кој го пишувал ова сценарио нормални ли се?!??!
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.291
Поени од реакции
12.645
Загина ли Гили?
ич не се сеќавам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom