Општи вело муабети, прашања, совети

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.288
Kaj da najdam tubular gumi po najeftina cena vo Skopje, imam edno cudo bandazi takvi pa da gi iskoristam.
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Дали вреди за парите? Знам дека Лазо едно време имаше рефус XC28/30/32 за слична цена, и сите што земаа беа задоволни.
Screenshot_20190417-203116.jpg
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Кај може да се најде низ нашава држава Schwallbe smart sam гуми, секаде каде што се јавив немаат, само Maxiss имаат... ако некој има информација каде можам да најда нека ми пише , ве молам за помош. Конкретно ми треба гума како на сликата :)
 

Attachments

Последно уредено:

Que

Член од
10 април 2013
Мислења
78
Поени од реакции
56
Mi treba nekoj degrease ili nesto slično, kaj moze da kupam? Sto koristite za to?

Za podmackuvanje na lanac slusnav da zemam mašnisko ulje.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Mi treba nekoj degrease ili nesto slično, kaj moze da kupam? Sto koristite za to?

Za podmackuvanje na lanac slusnav da zemam mašnisko ulje.
За подмачкување никако машинско уље. Ќе си купиш уље за подмачкување ланец на велосипед или ќе го однесеш да ти го подмачкаат.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Que

Que

Член од
10 април 2013
Мислења
78
Поени од реакции
56
Kaj moze da kupam lube/degreaser, idealno negde vo Karpos.

Znam deka vo Nomad ima al ako ima nesto po blisko...
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Кај може да се најде низ нашава држава Schwallbe smart sam гуми, секаде каде што се јавив немаат, само Maxiss имаат... ако некој има информација каде можам да најда нека ми пише , ве молам за помош. Конкретно ми треба гума како на сликата :)
Во бајкстоп имаат Schwalbe, ама баш тој модел не верувам. Прилично лоша гума, зошто баш тој модел?[DOUBLEPOST=1556230560][/DOUBLEPOST]
Дали вреди за парите? Знам дека Лазо едно време имаше рефус XC28/30/32 за слична цена, и сите што земаа беа задоволни.
Прегледај го приврзокот 207814
Вреди. Ребата е доста подобра, ако можеш да си дозволиш уште некој денар плус.
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Во бајкстоп имаат Schwalbe, ама баш тој модел не верувам. Прилично лоша гума, зошто баш тој модел?
Како бе прилично лоша гума :D прво и основно Schwallbe заедно со Maxxis се врвна класа, баш овој ист модел што го имам јас, и што го барам да го купам на Amazon го продаваат по 50 долари... тоа во превод му значи без малку 3.000 денари гума. И цената кажува многу . Провери тука :)
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Во бајкстоп имаат Schwalbe, ама баш тој модел не верувам. Прилично лоша гума, зошто баш тој модел?[DOUBLEPOST=1556230560][/DOUBLEPOST]
Вреди. Ребата е доста подобра, ако можеш да си дозволиш уште некој денар плус.
Како е ситуацијата со резервни делови кај нас?
Само Џими и Лазо ги носат? и што најчесто се расипува/менува и на што треба да пазам, со оглед на тоа што ова ќе ми биде прва воздушна виљушка?
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Како е ситуацијата со резервни делови кај нас?
Само Џими и Лазо ги носат? и што најчесто се расипува/менува и на што треба да пазам, со оглед на тоа што ова ќе ми биде прва воздушна виљушка?
Резервни делови има, ги сервисираат тие двајца и Номад, плус еден дечко што работи/работеше во Номад, го бива и си ја знае работата.

Од пазење, притисок да пазиш, да пазиш да не ја переш со перач под притисок, и да ги чуваш прашинарите што почисти. Не штети и ако им прснеш малку силиконски спреј од време на време, се „храни“ гумата на тој начин. Мање-више, се пазат истите работи и со coil вилушка, плус притисокот да е на константно ниво.
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
241
Поени од реакции
316
Campagnolo 10 задна sвезда и пренос дали има некој за продавање? Ми дадоа еден велосипед па треба да му се сменат овие работи
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.517
Како бе прилично лоша гума :D прво и основно Schwallbe заедно со Maxxis се врвна класа, баш овој ист модел што го имам јас, и што го барам да го купам на Amazon го продаваат по 50 долари... тоа во превод му значи без малку 3.000 денари гума. И цената кажува многу . Провери тука :)
https://www.bicyclerollingresistance.com/mtb-reviews
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Како бе прилично лоша гума :D прво и основно Schwallbe заедно со Maxxis се врвна класа, баш овој ист модел што го имам јас, и што го барам да го купам на Amazon го продаваат по 50 долари... тоа во превод му значи без малку 3.000 денари гума. И цената кажува многу . Провери тука :)
Цената не кажува ништо, амазон не е репер за цени. Најскапиот модел од Smart sam e 21.7 евра, не е ни пола од најдобрите модели на Maxxis.
Не зборував за Schwalbe, туку конкретно за Smart Sam, убедливо една од најлошите гуми. Најчесто се вградува во фабриките и оди со велосипедите кои се купуваат од продавница. Ретко некој да ја купи потоа. Schwalbe Имаат добри модели, ама конкретно овој е најлош. :)
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
овие од outdoor на рекорд им одам со 40 илјади у новчаник неќат да ме услужат изгледа само со фенси типчиња разговараат ванс стајл тетоважи нешо абе пичмајчин :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom