Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
D

Deleted member 12196

Гостин
Гласав за СДСМ кога беше најголемата фама околу ВМРО. Како тогашен студент, се бунев заедно со колегите околу условите за студирање итн итн.
ВМРО ја смали уписнината на факултет од 1000 на 200€. А што направи СДС за студентите?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
ВМРО ја смали уписнината на факултет од 1000 на 200€. А што направи СДС за студентите?
Gi nauci da bidat sareni tikvicki i bacaci na kameni kocki, spremna vojska na povik, epten baran kadar sekade vo svetot kaj so se praat kvazirevolucii i borbi protiv 'rezimi'[DOUBLEPOST=1555928550][/DOUBLEPOST]
Гласав за СДСМ кога беше најголемата фама околу ВМРО. Како тогашен студент, се бунев заедно со колегите околу условите за студирање итн итн. Јадев трици околу политиките и монополот на ВМРО. Ги слушав на ТВ шарлатантите од СДС како било крај за локалните шерифи. Ги гледавме шарена револуција, студентски пленум и остали платеници како не е*ат у здрав памет. Али наивни бевме.. патевме за подобро утро.

Дојдоа на власт.. Најголем проект им е враќање на 57мица под ГТЦ. Сменија име на држава во која сме родени повеќе од 1,200,000 Македонци. Ај да не набројувам, сите глеаме што се им смета на соседиве..

Не излегов да гласам прв круг. Чекав да видам каква е ситуацијата.. Втор круг излагам, или ќе поништам или за ВМРО. И едните и другите се исти к*рац, али видовме колкав капацитет имаат СДСМ како партија. Никаков.. Ни треба нова партија, нови момци.. али јбг.
Gabe se pravdas. Sam sebe cifsal so glas za komunjarsko gjubre. Uste ne mi e jasno kako moze uchena studentarija da nasedne na prikaski i lizafcinja od najgolemata lopovska banda sds so aboliciraniot don murtinjo na celo. sram da vi e. ni za osnovno skolo ne vi vredat mozocinjata.
 
Последно уредено:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Не станува претседател бабата, џабе се смешка. Ќе видиме кој ќе биде нареден кандидат, веројатно на избори во комбинација со предвремени парламентарни.
Јас исто мислам дека дедото ќе биде претседател.
Многу интересни ќе бидат следните собраниски избори. Е тогаш СДСМ и ДУИ или ќе се спојат во една партија, или веројатно ќе „го јадат“.[DOUBLEPOST=1555929192][/DOUBLEPOST]
Нешто си побркал, они ја воведоа партиципацијата од 200Е, претходно беше бесплатно.
Да.. и претходно имаше по 3 ваучери за лаптоп, Грујо намали на по 1.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
ВМРО ја смали уписнината на факултет од 1000 на 200€. А што направи СДС за студентите?
И што мислиш, се постигна нешто добро со оваа мерка. И ќоро и сакато се упиша на факултет, сите сакаат да бидат правници, економисти, а огромен дел го немаат капацитетот. Затоа сега имаа вишок економисти кој го немаат потребното знаење, а занаетчии се помалце. Ќе дојде време во државава ќе нема кој да смени сијалица што би рекле од незнаење.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Реков јас дека дека СДС нема повеќе од 250 000 македонски да добие. Освен ДУИ исто така и сите роми и др гласаа за Стево. Тоа значи дека СДС не е желбата на мнозинскиот македонски народ.
Не беше ни во 2016 кога ги местеа на власт. Сега македонскиот народ во власта е претставено од партијата која има помала поддршка кај тој народ. Кај Албанците не е така.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
ВМРО ја смали уписнината на факултет од 1000 на 200€. А што направи СДС за студентите?
Како студент на ПМФ/Биологија - Екологија, не само јас, целиот факултет во целина, сме биле крајно разочарани од политиките што ги водеа во тоа време. Неморам да ти набројувам, изгуглај си по нет. (Или отиди до ПМФ, види у какво стање е.) Колку за пример:

2016 се извади труд за квалитетот на вода на Дојранско езеро од 5 експерти, доктори + тим од 35 асистенти, лаборанти, студенти. 2 годишна анализа и разноразни мерења за различни параметри. Флора, фауна, планктон.. Извештај комплетен од 60 страни. Институт за јавно здравје по објавување на истражувањето, веднаш најави дека не се препорачува капењето во Дојранско и ќе се разгледаат понудените опции. По изјавата, тогашниот градоначалник помлад од мене (можеби уште е не сум сигурен), излезе на ТВ и почна да напаѓа како ова било сценарио за оцрнување на Дојранско езеро. Потоа Поп излезе со бебе како го бања во Дојран па и уште пие од водата. Се се заташка, се заборави на целото истражување. А поентата беше едноставна.. Проект план за спас на Дојранско езеро. Немавме намера да шириме некаква пропаганда, туку реална слика за досегашните верувања околу лековитоста.

Ова ти е само еден пример во текот на 5 годишно студирање. Пиши ПМ, можам 2 дена да ти раскажувам што имам „доживеано“ како студент кога се работи за еколошки проблеми.

А да бидам искрен, после 2ра година, студирањето ми беше од 600 до 800 евра (година), зависи од семестарот.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ах, да, убавите времиња на полулистичките глупости, кога цели фамилии беа спремни буквално да се фрлат во гомносана канализација само и само лидерот да им испадне со чист образ.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Gabe se pravdas. Sam sebe cifsal so glas za komunjarsko gjubre. Uste ne mi e jasno kako moze uchena studentarija da nasedne na prikaski i lizafcinja od najgolemata lopovska banda sds so aboliciraniot don murtinjo na celo. sram da vi e. ni za osnovno skolo ne vi vredat mozocinjata.
Научи кирилица, можеби ќе се потрудам да прочитам. Докторе.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
513
Поени од реакции
744
Posle site lagi, prevari i predavstvo so gi napravija komunjarskite gjubrinja sramen e sekoj daden glas za ovaa odnarodena banda na celo so ofcarot pendarovski. kuferite decki i spasavaj se ko moze, severnoskipriskiot titanik pocna da se prevrtuva.
А ќе можеш ли овој пост да го дуплираш и во ауфидерзен македонијо темата?
хвала лепо.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
:lolzz::lolzz::lolzz::lolzz::lolzz::lolzz:
Само што ми се јави еден мој многу близок роднина, има понуда од цели 10 евра за да гласа за СДСМ, :pos::pos::pos::pos: пара ли е бе 10 евррррррррррррррррраааааааааааааааааа
еве ја би го продал гласот ако некој ми даде некај 200 евра, па да речеме и 150 под тоа нема шанси да гласам за било кој, освен за оној кој ја сакам.
за 130 да ја завршиме работава?[DOUBLEPOST=1555931115][/DOUBLEPOST]
.. Стево... Мразам арогантни...
Исто. СДСМ никако да се ослободи од такви.[DOUBLEPOST=1555931863][/DOUBLEPOST]
И што мислиш, се постигна нешто добро со оваа мерка. И ќоро и сакато се упиша на факултет, сите сакаат да бидат правници, економисти, а огромен дел го немаат капацитетот. Затоа сега имаа вишок економисти кој го немаат потребното знаење, а занаетчии се помалце. Ќе дојде време во државава ќе нема кој да смени сијалица што би рекле од незнаење.
Проблемот не е во тоа.
Да, според мене, најголема грешка на Грујо е урнисаното високо образование. Сега дипломи земаат (купуваат) луѓе на 40-50 години, кои штом завршиле средно образование не ни помислувале да се запишат на факултет. Но, тоа е заради ФОН, Европски, Славјански, Туризам (на Миленковски), Балкански, Штипски, па и Битолски... Универзитет. И Американ каде што е професор Пендаровски. Тами за релативно малку пари си добиваш диплома со висок просек, без учење. А набргу и магистерска диплома. „Во наше време“ еж раѓавме за да положиме испит со 6-7, а ако се добиеше 8+ беше премија. Ама дипломците во главно беа солидни стручњаци. Секако, имаше и тогаш неквалитетни, а упорни кои дипломираа... ама денес е страшно.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Нешто си побркал, они ја воведоа партиципацијата од 200Е, претходно беше бесплатно.
Беше бесплатно... осумдесетите... За време на СФРЈ.

И што мислиш, се постигна нешто добро со оваа мерка.
Се постигна. Им се даде можност и на децата на сиромашните родители да студираат. Инаку, како со 200€ плата некој да уплати 1000€ за да може и неговото дете да студира?
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Се постигна. Им се даде можност и на децата на сиромашните родители да студираат. Инаку, како со 200€ плата некој да уплати 1000€ за да може и неговото дете да студира?
Кое годиште си кажи ми? Си студирал у брзо време? 95% (ма и јаче) од студентите не плаќаат 200е. Едноставно е. Има предмети на одредени факултети што не е возможно да ги положиш СИТЕ во еден исти семестар. Ги презапишуваш. Автоматски следната година паѓаш приватна квота. Минимум 400 евра ти е семестар. Испити, преполагања, лабараториски, практични вежби и остали глупости се плаќаат. Многу, многу мал процент завршуваат во рок од 4 години со сите предмети исчистени со време.

Ова се однесува за техничките факултети. Бизнис, туризам, менаџмент не ги рачунам во овој круг (не ги подценувам, туку се полесни од останати науки).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom