Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Неповторлива шанса за ПРЕМИУМ inverter во Македонија со Twin Rotary Compressor (R410).

• A++ / А+ висока енергетска класа при ладење / греење
• голем избор на капацитети
• најнова Toshiba TWIN ROTTARY компресорска технологија
• опција за далечински управувач тип RB-RXS30-E со можност за неделен тајмер со 4 дневни поставувања, „Hi-Power“,„8ºC (заштита од замрзнување)“ финкции (со доплата)
• 7во1 IAQ антибактериски филтрирачки систем, функција на самочистење
• опсег на работа ладење – надворешна температура од -10 ÷ 46ºC
• опсег на работа греење – надворешна температура од -15 ÷ 24ºC

Прегледај го приврзокот 207859
За било какви дополнителни информаци, обратете се наinfo@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/

Следете не на нашата facebook страна:
https://www.facebook.com/EnergijaMakedonija/

или повелете во нашиот продажен салон на
ул. Лондонска 1А, Скопје.
Pocnaa od 69990...se do 49990.....poleka...poleka.....ke stignat do 29990[DOUBLEPOST=1555705824][/DOUBLEPOST]
За да го разјасниш ова на форум малку потешко, најверојатно сакаш нешто од грее да промовираш. за такви системи се учи и прашува машински инженер, а не се чита форум. затоа мој совет прво консултација па после пресметка од Инженер со завршен факултет а не дилерче на клима уреди.;):)
Ej, baterija....dzabe si ucel, i nisto ne si naucil. Da e ziv i zdrav TATO, inace ke barase rabota kaj jet, kako i sto barase. Ama .....nema.[DOUBLEPOST=1555706981][/DOUBLEPOST]
Браво за Енергија. Со цениве Сузумката 16ка, ке ги исплеска и со класата и со перформансите и со квалитетот... сите кинези 18ки во ценовна класа под 50К. Јапонски квалитет Toshiba, a кинески цени.... Да и со овие цени опасно се приближува на цените на истите во Грција. Ова последното се очекува од сите импортери во МКД. Од Енергија секако и корекција на цените на новиот Haier Tundra Green...
A ti zmigavec, na casovi kaj Strelec, kaj baterijava casovite se samo za shibanje...t.e. Teshibanje
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Suzumi 16 ti e top klima koja za 49000 e premija da se zeme,pogotovo ako se gree prostor od 25 do 40 m2 zs ima dobra modulacija,a za minus 10 i nadole sto trae ne poveke od 10 dena moze i panel plus ne e grev,ako nema dobra izolacija.
So ovaa cena se pokonkurentni so Hansolot koj e isto top klima.
Natprevarot so ceni prodolzuva .....
Daj boze i na drugive klimi da im gi spustat cenite.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Немојте да зборувате лошо за Toshiba. Edgar (Хрватон) нема да спија навечер ... пред да си легнува можеби си ги гали својте Toshiba за Sweet Dreams :)))
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
@Strelec i @Sv B што е бре луѓе контејнерите не одат. па не може да очекуваш 500еуро некој да ти даде за грее, дали сте норм.... цел свет користи јапонци ти тука дојде мислиш си нашол овци за стрижење.а и сто пати ви реков отвори си грее форум не труби глупости, имаш сертификат од бангладеш и мислиш дека треба да ти се верува на белото мераче.ај ќе му текне на jet некое поклонче со климата да даде, нешто блендерче тостерче како прав добар бренд, а според мене треба греалка минимум од 3,5књ за сите ваши клими. Инаку топ за сузуми браво за акцијата, непобедлив инвертер модел.:bravobe:
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.627
Поени од реакции
10.282
Мене муабетот ми стои:Завршија субвенциите,закрпивме кој закрпивме,ај сега да продаваме по нормални цени!
Вакви “попусти”,”промоции”,”гратис тостери” и сл. ќе се изнагледаме во следниов период.
И затоа “браво” ниеден дистрибутер нема да добие од мене! Со години мрсно заработуваат тука.

@Sv B вакво ниво на дискусија за возрасен човек не доликува! @Strelec не ме изненади што одма извади еуровент,само заборави да извади и други табели па да видиме која е таа друга клима 800€ кај нас што дава 3.5kw на -7ц!
За модулација и култура на работа воопшто и не дискутирам кога Тошиба е во прашање ;)
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Браво за Енергија. Со цениве Сузумката 16ка, ке ги исплеска и со класата и со перформансите и со квалитетот... сите кинези 18ки во ценовна класа под 50К. Јапонски квалитет Toshiba, a кинески цени.... Да и со овие цени опасно се приближува на цените на истите во Грција. Ова последното се очекува од сите импортери во МКД. Од Енергија секако и корекција на цените на новиот Haier Tundra Green...
Modelot poveke ne se pravi .
Zosto ne e spustena cenata na Suzumi 16 na r32 kako aktuelen model?????- nikogas I Nema Da bide spustena:)
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Ќе да е чистење на останата залиха., пошо не се прави повеќе..Моделот чини не чини сите сте големи може да видите,прочитате..Тоа бренд (брент) кај Климе пали само..
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
Браво за Енергија што се одлучија конечно да прикажат цени на флаери и да не чекаат секој во инбокс да ги прашува за цена. Сепак можело и така :X3::X3::X3:

Башка одма се гледа дека има позитивни реакции, се надевам нема да се вратат по старо.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
Никаква намера немав да дискутирам за Сузумито да не беше Жмигавецот.
Добро е да има попуст кој и да го дава.
Но кога некој ке манипулира и измислува капацитети па свесно од Мува прави Слон за што има сертификат дека не е така секогаш ке реагирам.
Па укажав колку и е снагата со ГОЛЕМИ букви токму за Жмиго и останатите нивни дилерчиња што од неа прават дури 18ка, па ја препорачуваат за 60м2 на климите со што некој дебело ке зафркнат ако препорачаната им квадртатура таму 60м2 ја разберат дека е препорачани за греење (тоа таму не го ни пишува, стои само пропорачана и некажува за што е препорачана дали греење или ладење).

А сега ке морам да му се обратам и на шампионот во манипулација @PticaSelica , на кој неможам да му го сватам делувањето тука зашто во неговото пишување иде од крајност во крајност, де е за Он/ОФФ клими, де е за Инветрери, де за ТермоПечки, де за Пелети итн. сите постови му ги прочитав и пак е најасно што мутивода е.

@Ptico Itrico....ти после постот на Алексо дозна за Модулација ама згреши што се јави, а еве ке ти кажам зашто и колку глупо делуваш...треба ли да те потсетам дека пишуваше дека сте смрзнале со 2 клими Сузуми и тоа 18ки, таму која Модулација ти виде ?

Ја читам све и наназад кога ке се појави некој ваков како тебе нов научник и вакви бисери како твоите не ми промакнуваат, а ти како парнаџија имаш друга тема за Греење на Пелети и таму да им делиш памет а не овде.
Пред скоро напиша дека на -15 нормалните на клими не се грееле....ајде да видиме па ти колку си нормален...од заебанција и ти го лајкнав тој пост заедно со Батеријата пошто знам кои све глупости имаш напишано а Батеријата нема појма :)

На горниот спрат две сузуми 18ки неможеа да стоплат убаво
Бонус дообјаснува
Дечки не се зафркавајте :rolleyes: топлински загуби се смрт за клима.
За греење два јапанци+ТА+панелка за најладното.Сметки за струја ХОРОР!
Есенва прежалија 3000€,парно на пелети
плус бојлер со топловодна инсталација.
Предтоа класиката “живи смрзнати”!Стојам под сузуми 18-ка топло како тајфун да дува,на три метра седнувам ти студи,со џемпери шетаме.
На ова Влавот логично му одговара дека тие 3000евра попаметно било на изолација да ги дадат(а и Птицава се разбира нели во ТопллинскиЗагуби) но секако недоби одговор од манипулантов зошто побогу фрлиле нови 3000евра на дополнително греење.
20 eur kvadrT 10 cm.

Покрај купени инвертери фрлање 3000 еур на нешто што ќе ти ги дополнително зголеми сметките е најнелогичната да не речам глупавата работа која ја имам прочитано на нет веќе дооолго време.
Дупната гума не ја пумпаш цело време и продолжуваш да возиш без прекин, идеш и ја лепиш.
Нормално нема одговор од парнаџијава или што и да е ама е манипулант невиден, пред неколку месеци пљука по сузумито а сеа збори имало добра модулација, а прикаската со 3000евра и тоа роден најблизок да го зезнеш само пациент може да смисли, бог да чува од вакви.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.907
Nov model 2019 LINK
абвгд.jpg
Na lik ne e Midea

Sigurno e proizveden vo fabrikata za klima uredi vo AUX
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Ќе да е чистење на останата залиха., пошо не се прави повеќе..Моделот чини не чини сите сте големи може да видите,прочитате..Тоа бренд (брент) кај Климе пали само..
Па прочитајте бе друже и вие кои се разбирате од бренТови, не само плодите безвезе постови колку да се кажа нешто. Кога е Тошиба во прашање, толку е понапреТ од вашиот омилен бренТ, што и претпоследниот модел е светлосни години подобар од , знаеш веќе кој грее кој не грее!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom