Идеја за сопствен бизнис

Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Мислам дека е јасно, ризикот по здравјето и животот кај професијата возач.
Никој не рече дека е лесна работата. Си има свој ризик. Едвај може да се исправи човекот, кичмата во минус му е.
На крај краева, ако ти е судено во кола да умреш, тоа може да ти се случи и додека одиш на работа од Карпош до Центар.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
50 милиони километри во кола да преживее шанси се 50/50 а на 1 милион километар 50/50 се шанси за повреда. Ако возиш 5 пати месечно за Германија тоа се 4000 км во два правци или 20000 или 250.000 годишно за 4 години имаш 50/50 шанси за несреќа а за 40 години 10/100 дека ќе загинеш. Ова се броеви од САД најверојатно треба х3-4 да се помножат ако возиш низ Балкан и долго и без одмор.
Од тебе не се ни очекува нешто паметно да кажеш.
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Поприлично интелигентен и издржан ми беше коментарот.
Убави бројки си навел, верувам дека се точни, ама крајно бескорисен коментар. Тие бројки важат и за тебе ако возиш, и за милиони други лица кои се секојдневно во кола.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Никој не рече дека е лесна работата. Си има свој ризик. Едвај може да се исправи човекот, кичмата во минус му е.
На крај краева, ако ти е судено во кола да умреш, тоа може да ти се случи и додека одиш на работа од Карпош до Центар.
Ако возиш по 20-30.000 км на автопат со 150км на час секој месец си го бараш ѓаволот. Додека ако возиш по 100-200 км месечно со 50 км си многукратно побезбеден. Сообраќајни несреќи се прва причина за смрт во возрасна група од 15-30 години.
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Ако возиш по 20-30.000 км на автопат со 150км на час секој месец си го бараш ѓаволот. Додека ако возиш по 100-200 км месечно со 50 км си многукратно побезбеден. Сообраќајни несреќи се прва причина за смрт во возрасна група од 15-30 години.
Во ред.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.142
Поени од реакции
15.886
Ова со коливе, еден мој пријател своевремено исто вака носеше возила за трети лица.
И така еден ден им продале кола која била под лизинг, со фалц документи од Франција. После продажбата претходниот газда ја пријавил како украдена.
Само шо влегол у Германија го уапсиле и три дена го држеле у притвор као највечи криминалец у свет.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Ова со коливе, еден мој пријател своевремено исто вака носеше возила за трети лица.
И така еден ден им продале кола која била под лизинг, со фалц документи од Франција. После продажбата претходниот газда ја пријавил како украдена.
Само шо влегол у Германија го уапсиле и три дена го држеле у притвор као највечи криминалец у свет.
Претходниот газда изгледа имал потекло од Балканов, само на балканец може да му текне вакво нешто. :D
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Претходниот газда изгледа имал потекло од Балканов, само на балканец може да му текне вакво нешто. :D
Како и на Пољаци и на Турци, а кога ќе видиш тие го држат пола пазар со половни автомобили.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
А да влезам во бизнис со 100 К евра и купам коли во вредност од 10 К до 15 К би имал 6 до 9 коли јаки и би ги продавал полека и би купувал нови и би плаќал плац за коли
kako sto kaza clen pred mene potrebno e mnogu iskustvo, za zal potrebno e i da si prevarant za da imas uspeh vo toj biznis. na zapad so preprodazba na koli se bavat recisi samo prevaranti, a najcesto od takov bi zemil kola. sto poskapa kolata i pogolem e rizikot da izgubis mnogu pari. poznat kupi kola za posle kratko vreme da primeti deka kolata ima do tolku golema mana sto ke trebase da plati okolu 5.000€ za da ja sredi kolata. ima previsi finti, mozat da brisat greski od sistemot pred da ja vozis i nosis duri na pregled, pa ke ti se pojava na primer posle 2 nedeli.

tie koi imaat najgolema zarabotka vo toj biznis se tie koi ja manipuliraat kilometrazata. ke kupat vo germanija kola so 250.000 km pominati za 3.500€, ke ja vratat kilometrazata na 140.000 i ke ja sitnat vo makedonija za 7.000-8.000€. pogolemiot del od kolite koi se doneseni od zapadni drzavi vo makedonija imaat takvo minata (zboruvam za slucaj koga ne ja kupile licno). ako sakas da rabotis cesno tesko bi funkcioniral vo toj biznis.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
kako sto kaza clen pred mene potrebno e mnogu iskustvo, za zal potrebno e i da si prevarant za da imas uspeh vo toj biznis. na zapad so preprodazba na koli se bavat recisi samo prevaranti, a najcesto od takov bi zemil kola. sto poskapa kolata i pogolem e rizikot da izgubis mnogu pari. poznat kupi kola za posle kratko vreme da primeti deka kolata ima do tolku golema mana sto ke trebase da plati okolu 5.000€ za da ja sredi kolata. ima previsi finti, mozat da brisat greski od sistemot pred da ja vozis i nosis duri na pregled, pa ke ti se pojava na primer posle 2 nedeli.

tie koi imaat najgolema zarabotka vo toj biznis se tie koi ja manipuliraat kilometrazata. ke kupat vo germanija kola so 250.000 km pominati za 3.500€, ke ja vratat kilometrazata na 140.000 i ke ja sitnat vo makedonija za 7.000-8.000€. pogolemiot del od kolite koi se doneseni od zapadni drzavi vo makedonija imaat takvo minata (zboruvam za slucaj koga ne ja kupile licno). ako sakas da rabotis cesno tesko bi funkcioniral vo toj biznis.
мислиш ќе купат од Германија кола за 800 евра и ја продаваат тука 3300 евра...
за 7000 евра секој САМ ќе си купи, има рачун..
а во Германија се купуваат големи коли, со 7 седишта, како зафира или галакси за 1200 евра...
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
мислиш ќе купат од Германија кола за 800 евра и ја продаваат тука 3300 евра...
за 7000 евра секој САМ ќе си купи, има рачун..
а во Германија се купуваат големи коли, со 7 седишта, како зафира или галакси за 1200 евра...
da kupis od germanija za 800 i da prodades vo makedonija za 3.300 nema nekoja golema zarabotka. privremeni tablici ke te fatat nakaj 100 evra, prevoz i sam da odis najmalku negde do 500 ke stignes (tolku od prilika e i transport so kamion, barem porano bese tolku), dodadi gi troskovite vo makedonija (carina itn) i ke ti ostanat nekolku stotina evra zarabotka, a ke si otvoris rabota i sepak imas rizik bidejki kupuvas stara kola. jas nasprotiv bas vo taja "klasa" poznavam kup ljuge koi sami bile po kola (najcesto prestoj kaj rodnini ili poznati). sekako ima i ljuge koi pravat biznis so takvi koli, no cesto toa se ljuge koi kupuvaat nekolku koli naednas i gi nosat so sleper, taka nekako iskaca zarabotka.

mene licno vo tek na poslednite godini cesto me prasuvale da im kupam kola odnosno barale ljuge koi toa bi go zavrsile za niv, a najcesto interesot bese za koli so vrednost od 4.000-12.000€ (cenite vo germanija). normalno deka bi imale esap samite da zavrsat rabota, no nekoi ljuge gi mrzi odnosno ne se razbiraat mnogu od koli, pa baraat ljuge koi ke im pomognat. svesni se deka duri za covek koj zivee na zapad ne e lesno da najde asalna kola, a ne pa nekoj od makedonija da odi i da bara nekolku dena.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Барам препорака за идеја што би можел да работам приватно со фотоапарат?
И кои алатки за разубавување/ефекти за фотографии да користам и дали да е паметно да користам такви работи?
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
14
Ajde pretpriemaci da slusnam idea od vas, sekoja e dobredojdena.
Imeno se raboti za moj problem, imam idea no nemam pari jbg. Planot go tokmam 3i neso godini, sledam pazar, zabelezuvam pishuvam itn. No problem e kako da nabavam oprema, nemam dovolno sredstva. Se raboti za okolu 10 000evra. Mozebi ne se mnogu za biznis ali ideata mi e epten dobra i ubeden sum, pa ne mozam ni da spijam od misla kako da ja realiziram.
Kredit od banka i samovrabotuvajne otpaga od plan. Pomos!!!
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Ajde pretpriemaci da slusnam idea od vas, sekoja e dobredojdena.
Imeno se raboti za moj problem, imam idea no nemam pari jbg. Planot go tokmam 3i neso godini, sledam pazar, zabelezuvam pishuvam itn. No problem e kako da nabavam oprema, nemam dovolno sredstva. Se raboti za okolu 10 000evra. Mozebi ne se mnogu za biznis ali ideata mi e epten dobra i ubeden sum, pa ne mozam ni da spijam od misla kako da ja realiziram.
Kredit od banka i samovrabotuvajne otpaga od plan. Pomos!!!
Можеби идејата ви е одлична и перспективна.
Но, штом не сте подготвени да ризикувате со самовработување и со кредитирање, значи и дека не верувате многу во вашата идеја.
Ниту еден сериозен претриемач нема да вложи во вашата идеја ако види дека вие чекате на готово, но не губете надеж има и многу наивни претприемачи. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom