Game of Thrones

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Добра епизода, го имаше оној шмек на првата сезона кога се се движеше помеѓу ликовите и поттекстот, со таа разлика што овде дијалозите беа горе - долу катастрофални. Минимум еден лик си оди од сцената кога ќе го каже punch line-от, а оваа епизода имаше еден куп вакви моменти. Па дај седнете направете го муабетот до крај, имам време, ок е со драматизирањето.
 
Член од
16 јули 2017
Мислења
108
Поени од реакции
169
Како и минатата сезона така и оваа првата епизода млака, можеа да разоткријат малку повеќе околу Бран визиите три ајд рејвен сепак неговата приказна е клучна во сево ова а цела епизода само така седеше. Можеа да ги појаснат малку визиите од претходните сезони со Мад Кинг и остало, ама сигурно тоа го оставаат за последните две епизоди и кога ќе ни сервираат се наеднаш ќе биде хаос пичке лудило а можеа вака пополека да одмотуваат.

Двете клучни сцени рејунионот на Арја и Џон неимпресивен, никакви емоции не ми пробуди, ни пола од онај со Санса во 6та сезона.
И разоткривањето на идентитетот на Џон од страна на Сем малку безврска, ала телевиса пресента.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Ауу брате Р. Р. Мартине сите не` сјеба што не ги напиша книгите на време, не знам дали се свесни во продукција колку само е паднато нивото на дијалозите. Обична епизода како за почеток, со неколку интересни сцени, од наредната ваљда ќе биде повозбудливо. Ама дефинитивно ќе ги прочитам книгите некогаш, само да не скине конци стариот пред да ги заврши му ебам тоа мрзата.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Убава беше епизодата, иако малку избрзано делуваа сцените. Знам дека не го објавија насловот пред прикажувањето ама можело да биде family affair со на случувањата.

Многу изразена беше симболиката со оружјата како стрелата со која Брон треба да ги дочека браќата ако се вратат, а многу пати се појави и оној "дагерот" на Арја кој што очигледно ќе има некое големо значење.

п.с дали знае некој што побара таа да и направи копилето на Роберт?
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.293
Поени од реакции
12.653
Убава беше епизодата, иако малку избрзано делуваа сцените. Знам дека не го објавија насловот пред прикажувањето ама можело да биде family affair со на случувањата.

Многу изразена беше симболиката со оружјата како стрелата со која Брон треба да ги дочека браќата ако се вратат, а многу пати се појави и оној "дагерот" на Арја кој што очигледно ќе има некое големо значење.

п.с дали знае некој што побара таа да и направи копилето на Роберт?
изгледа на копје/стап кое ќе може да го исфрли врвот ко харпун, по реално е да биде стап кој ќе може да се раздели на два дела dual weld, од едната страна драгон глас од другата страна прицврстен дагерот од валириски челик, сепак Арја во Бравос вежбаше слепа со стапови.


едит: еве исечок од трејлерот

 
Последно уредено:

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.432
Поени од реакции
4.023
Ми беше интересен дијалогот помеѓу Серсеи и Јурон кога тој и рече "i'll put you a prince in your belly" и оваа се ококори како да и дојди идеа дека може да го манипулира Јурон како што го манипулирала Роберт Баратион да си мисли дека детето е негово а уствари e на Џејми :pos:

Moже не е толку битно прашањево но чисто ме интересира дали беше истиот crossbow (кој Серсеи му го даде на Брон да го убие Џејми{бар јас така го сфатив тоа}) што беше убиен Тајвин од Тирион?

Многу жал ми падна за Сам кога му кажа Денерис за неговите, ептен беше bruh момент...

И ич не ја сакам Денерис, без тие змејови уште ќе беше робинка кај дотраките...Да сум како Бран, би се worg-нал во еден од змејовите и би ги пепелосал сите дотраки со се нивната кралица :pos:
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Ми се допадна епизодата.
Ги опфатија сите ликови, си направија каков таков муабет и Грејџој ја ебеше кралицата. Веројатно тој е најзадоволниот човек во Вестерос сега, Серсеи секако не изгледаше така.
Дани отсекогаш ме живцирала, и сега го прави истото. Ама сестра ти не ме сака, искарај ја. Ок.
Санса ми е еден од омилените ликови, таа цела траекторија на ликот нејзин ми се допаѓа и се надевам дека ќе ја има во крајните епизоди.

Наредна епизода не верувам да почнат со битката, пак ќе има дрн дрн муабети и политики глупи, третата епизода ќе биде масакарот. Ако треба да типувам на неколку фаци што мислам дека ќе одат во таа епизода, Џејми и Бриен, Џора, Тормунд, Берик.
До крај желба ми е да има бар пола епизода посветена на Вокерите, како, што зашто. Дали со визии на Брен, дали со визии на Ноќниот, не ми е гајле, само да се разреши нивниот прашалник.
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Ми се допадна епизодата.
Ги опфатија сите ликови, си направија каков таков муабет и Грејџој ја ебеше кралицата. Веројатно тој е најзадоволниот човек во Вестерос сега, Серсеи секако не изгледаше така.
Дани отсекогаш ме живцирала, и сега го прави истото. Ама сестра ти не ме сака, искарај ја. Ок.
Санса ми е еден од омилените ликови, таа цела траекторија на ликот нејзин ми се допаѓа и се надевам дека ќе ја има во крајните епизоди.

Наредна епизода не верувам да почнат со битката, пак ќе има дрн дрн муабети и политики глупи, третата епизода ќе биде масакарот. Ако треба да типувам на неколку фаци што мислам дека ќе одат во таа епизода, Џејми и Бриен, Џора, Тормунд, Берик.
До крај желба ми е да има бар пола епизода посветена на Вокерите, како, што зашто. Дали со визии на Брен, дали со визии на Ноќниот, не ми е гајле, само да се разреши нивниот прашалник.
Мислам дека ќе има уште во наредната епизода колење, ѕирни го привјуто за втора епизода го има погоре ставено некој.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Мислам дека ќе има уште во наредната епизода колење, ѕирни го привјуто за втора епизода го има погоре ставено некој.
Го изгледав и ми изгледа ко припрема за битка само.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
Бљак...не сакам да бидам негативен и да влијаам на хајпот и доживљајот на темава ама...

Замисли да имаш 2 години пауза и припреми да напишеш и направиш јака епизода, цел свет не спие чека да почне сезонава ко Нова Година да чекаат, почнаа Македонци да плаќаат за ХБО наместо гага да си симнат торенти...и ти им пушташ вакво Марвел срање со канцер хумор за ментално заостанати. Комедија беше ова или? Буквално цела епизода глупи one-liners, 'ама ти немаш муда' ахахахаха еј го закопа.

Бран типов лабаво им вели ви го поебаа змејот че ни расплачат маме сега, овие не трепнаа...добро дечко од кај знаеш ти такви ствари, дај да му ја мислиме некако леден змеј не е шала...никаква реакција. Ама змејот каква фаца напраи пред да се ебат ехехехехе.

Веројатно во меѓувреме се промени публиката, па сакаат да ги задоволат оние bandwaggon wannabe нердови што се навикнати на вакви Марвел срања...или едноставно немаат трошка талент за пишување сторија и дијалог и сето тоа излегува на виделина од моментот кога ги престигнаа книгите.

Се надевам наредните епизоди ќе бидат поозбилни, штета што потрошија една од 7 епизоди на ваков начин.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.692
Само мене ли ми пречи што Денерис ја билдаа цели 7 сезони па избрзаат во последната да ја втурнат под вода...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom