Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

McQ

McQ
Член од
15 мај 2008
Мислења
208
Поени од реакции
28
Drugari...vo kakva sostojba e patot za Ohrid preku Kicevo????....Ne sum bil dolgo vo MK a planiram da go vozam nokje za nekade okolu 2 nedeli...Fala vi
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.382
Поени од реакции
248
Некој да каже ако знае, што може да биде проблем ако автомобилот префрла од плин на бензин?

Детално: на палење знае да си запали на бензин и да нејќе да смени на плин, но ако веќе смени на плин, на сред вожња може повторно да се врати на бензин?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Не сум видел и ниту регистриран случај да се скршело тоа ептен многу ретко и не може тука така без причина да се скрши ако беше така и шасијата ќе се скршеше туку така


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Имам спортски спирали и колата е многу спуштена, сакам да ставам стандард за да си дојде во нормална состојба.Фала ви!
Ако е сечена спиралите да наликува како спортски тогаш се менува ама ново да земеш тешко да најдеш бидејќи не купуваат често па затоа немаат на лагер, а по растурени коли има да најдеш колку сакаш за ниска цена. Друга работа има чести случаи од тие поновите генерации амортизери со можност за подесување висина и низина и за секој случај види дали е вашето е таков а ако не е тогаш спиралите се сечени или така го купиле ниско профили спирали


Sent from my iPad using Tapatalk
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Да прашам може некој ќе ми помогне. Имам чуден проблем. Проблемот е што додека се движи колата убацува ок но кога ќе застане во место нејќе да убави ни во втора ни во прва. Ако ја изгасам и ставам во прва и запалам пак колата ќе си тргне и после ок е. И пак иста прича. Мислам дека ми заглавува потисната или не одвојува убаво од ламелата. Е сега има ли некое решение? Нешто да се направи. Иначе ако ја оставам едно 10-12 саати. Да мирува после се си е ок и така ќе биде едно две три недели и пак ќе се Деси ова.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Да прашам може некој ќе ми помогне. Имам чуден проблем. Проблемот е што додека се движи колата убацува ок но кога ќе застане во место нејќе да убави ни во втора ни во прва. Ако ја изгасам и ставам во прва и запалам пак колата ќе си тргне и после ок е. И пак иста прича. Мислам дека ми заглавува потисната или не одвојува убаво од ламелата. Е сега има ли некое решение? Нешто да се направи. Иначе ако ја оставам едно 10-12 саати. Да мирува после се си е ок и така ќе биде едно две три недели и пак ќе се Деси ова.
А за кое кола се работи??


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Drugari...vo kakva sostojba e patot za Ohrid preku Kicevo????....Ne sum bil dolgo vo MK a planiram da go vozam nokje za nekade okolu 2 nedeli...Fala vi
во никаква. ама за поточна и подобра информација барај на фб групи за превоз струга скопје и слични и прашај таму... ќе се погоди некој таксит што оди често или некој патник (студент) ќе ти пиши поконкретно.
https://www.facebook.com/groups/145343115655248/?ref=group_header

ако одиш од ск ноќе кон охрид малце е заебано
ако одиш исто преку прилеп бт, го имаш плетварот и го имаш буково (ѓавато е добро) а после кај буково се црни темници кога се спушташ кон охрид.

во секој случај вози внимателно од кај и да одиш, македонските патишта стануваат руски рулет, особено вака кога иди сеозна, околу празници или лето кога има повеќе движење.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: McQ
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Хјундаи соната 3
Јас мислам дека не заглавува потисната плоча и не е до него,мислам дека е до шалтер вињушка што се убацува,тоа е искривено и нејќе да фати прва и втора треба кај мајстор да види што точно се работи , значи мислам дека не е до потисната плоча проблемот е во менувачот. И кај мене така ми се случи за Даеву нексија и Москвич Алеко на времето, такво како што опишавте проблемот истото го имам доживеано за Нексија и Алеко и втора причина може да е педалата (куплунгот) не е притиснато докрај и таму може да биде проблемот


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Да прашам може некој ќе ми помогне. Имам чуден проблем. Проблемот е што додека се движи колата убацува ок но кога ќе застане во место нејќе да убави ни во втора ни во прва. Ако ја изгасам и ставам во прва и запалам пак колата ќе си тргне и после ок е. И пак иста прича. Мислам дека ми заглавува потисната или не одвојува убаво од ламелата. Е сега има ли некое решение? Нешто да се направи. Иначе ако ја оставам едно 10-12 саати. Да мирува после се си е ок и така ќе биде едно две три недели и пак ќе се Деси ова.
Ko so sam si napisal ne ti odvojuva ubavo lamelata. Moze da ima vlezeno vozduh vo hidraulikata, moze e slab glavniot ili pomosniot cilindar za kumpluk. Kaj hyundai obicno dole kaj papucata za kumpluk ima sipce so go pritiska cilindarceto za kumpluk, i kaj ovie sipceto ima navoj(papucata ima matica i kontra matica za osigurac) i moze da se steluva visinata na papucata to est kumplukot. Probaj nasteluvaj go kumplukot malce da se digne papucata ama ne preteruvaj. Malku pa probaj, posle pak malku pa probaj itn. Garant ovaka ke se oprai.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Мислење за шкода фабиа караван 1.4 16в 2008 год?Скапа за одржавање,негативни и позотивни страни,на колку време голем-мал сервис потрошувачка?
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Ве молам за мислење за автомобилот Opel crossland x 120 edition 1.2lt 83hp? Бензинец :)
Благодарам
И мене ме интересира некој да сподели искуства, мене многу ми се допаѓа повеќе е мпв отколку сув, по х години кога ќе ги има половни/повтини се надевам дека би купил.
Многу ме потсеќа на меривата од 2010та.
 
Член од
9 декември 2018
Мислења
14
Поени од реакции
1
Ve molam za mislenje za reno clio benzinec mi ima pomesano ulje i voda,smeniv dikton na glava, glavata ja ispitav da ne e puknata i ja izramniv.Posle se toa sto napraviv pak uljeto e belo i mi gubi voda(a nivoto na uljeto ne se pokacuva)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Ve molam za mislenje za reno clio benzinec mi ima pomesano ulje i voda,smeniv dikton na glava, glavata ja ispitav da ne e puknata i ja izramniv.Posle se toa sto napraviv pak uljeto e belo i mi gubi voda(a nivoto na uljeto ne se pokacuva)
Излага ли бел чад од ауспухот? Дали тешко пали на сабајле?Кога ке го одвртиш капачето од казанчето за вода ја фрла ли водата надвор? Дали губи снага колата?[DOUBLEPOST=1555267806][/DOUBLEPOST]Мајонезот во уљето може да биде и ако не сте го исплакнале моторот од претходно што смешал
 
Последно уредено:
Член од
9 декември 2018
Мислења
14
Поени од реакции
1
Излага ли бел чад од ауспухот? Дали тешко пали на сабајле?Кога ке го одвртиш капачето од казанчето за вода ја фрла ли водата надвор? Дали губи снага колата?
Не чади од ауслухот,а нормално си пали и нормално си работи,а капачето го имам отворено на изгасен мотор и тогаш се смалува нивото во казанчето едно 5 сантими,каде мозе да оди таа количина на вода.Откако ја земав од мајстор имам поминато 50 км и сипано три литри вода[DOUBLEPOST=1555268689][/DOUBLEPOST]
Излага ли бел чад од ауспухот? Дали тешко пали на сабајле?Кога ке го одвртиш капачето од казанчето за вода ја фрла ли водата надвор? Дали губи снага колата?[DOUBLEPOST=1555267806][/DOUBLEPOST]Мајонезот во уљето може да биде и ако не сте го исплакнале моторот од претходно што смешал
А со што може да се исплакни моторот
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom