Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@srelec gt и остали грее ботови од дамна ја уништија темава. кој монтер бре, кај нас кој стигне монтира. да не има школо за монтажери или вие во грее отворивте училиште за монтажа. оди бре таму ресетирај ги тоа белите мерачиња да покажуваат колку ''malku'' си потрошил во Март за греење :LOL:o_O
Eve ako jas ti. Smetam podnesi.baranje.do moderatorite neka me.baniraat
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
9
Поени од реакции
3
baferi stavi ako ne pomozat togas ako si na prizemje vo kuka spustija dolu.
Се зезаше дечкото со коментарот.
Инаку види дали добро се прицврстени меѓу себе наставците на држачите. И стави вбуфер гуми. Тоа е.
(А мора со наставци?)

... Ако не ја средиш со нивниве комичари од монтери, пушти абер ке ти средам од Грее монтер да ти ја среди климата и стави саглам бафери.
Фала на сугестија. Бафери (за ауспух) многу помогнаа за вибрациите. Сега воопшто не се пренесуваат внатре. Можеби има и посаглам бафери, ама не знам кај да барам.

Инаку, дури ги ставав баферите приметив дека и држачите не одговараат баш на лежиштата на климата па едната страна не е скроз заштрафена и малку виси безвезе, ама тоа е. Да не ги критикувам монтерите, мислам дека не сакаа да ми ја расипат новата фасада со нови дупки, па затоа има малку импровизации со наставци и неидеално лежење. Тоа е, сега останува да видиме како ќе се покаже оваа клима на дело.

Инаку, можеби некому ќе му користи информацијава - претходниот Панасоник малезиски од 2002ра ме служеше 17 години греење секоја зима, без ладење лето. Се расипа електрониката на надворешната, наводно од тоа што била преблиску монтирана до фасадата. Кога ми ја работеа фасадата, ја оставија на иста далечина од ѕидот како претходно, па сосе фасадата сега имаше 10тина см растојание од ѕидот. Од тие што ги контактирав, едино Видеодата се нафати дечкото и ја направи - ене ја сега спремна за уште 17 години :)
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Немам, некои од членовите на форумов фалеа сервис па може ќе напишат контакт и име.
Stefan 076423071
Retko fer Majstor vo Sk
Raboti klimi i se od Bela tehnika-sevis Ugrinel


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: dwa
Член од
1 април 2019
Мислења
2
Поени од реакции
5
здраво земав клима Haier Tundra 18 од сетек денеска ми ја доставија ја распакував и има оштетуванје од задниата страна на климата ,кутијата од надвор не е оштетена,ке ве молам некој да ми каже дали ке има проблем климата,од продавница ми кажа дека немало да има проблем тоа било само имитација
немало протoк таму,еве слика од климата nova.jpg IMG_6866.JPG
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.553
здраво земав клима Haier Tundra 18 од сетек денеска ми ја доставија ја распакував и има оштетуванје од задниата страна на климата ,кутијата од надвор не е оштетена,ке ве молам некој да ми каже дали ке има проблем климата,од продавница ми кажа дека немало да има проблем тоа било само имитација
немало протoк таму,еве слика од климатаПрегледај го приврзокот 206842 Прегледај го приврзокот 206843
Колку што се сеќавам одамна сетек немаше залихи на тундра 18. Да не му е некоја вратена оваа па да си ја пробуваат среќата ако се излажи некој да ја земи

Јас би му ја вратил па тие што сакаат нека велат
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Некој прашуваше за монтер, кај мене три пати ми има монтирано еден мајстор Жан мислам се вика 070 206 671, професионално и одговорно се однесуваше човекот.[DOUBLEPOST=1554143269][/DOUBLEPOST]
здраво земав клима Haier Tundra 18 од сетек денеска ми ја доставија ја распакував и има оштетуванје од задниата страна на климата ,кутијата од надвор не е оштетена,ке ве молам некој да ми каже дали ке има проблем климата,од продавница ми кажа дека немало да има проблем тоа било само имитација
немало протoк таму,еве слика од климатаПрегледај го приврзокот 206842 Прегледај го приврзокот 206843
Оно вистина изгледа како да е имитација, гледаш редот подоле има цевка внатре а овој празен, ама стално ќе ти биде шубе. Јас вакво нешто би прифатил само за пола цена, барем да знам за што ризикувам.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.271
Haha od 28reda na Thundrata18 izmenuvacot POLA i e FEJK t.e nema bakar :P
Taka e i po servisnoto, ima samo 14reda i zatoa tezi samo 33kg a ne 28 reda kolku sto moze da se izbrojat na slikata, sekoj vtor red e supliv-imitacija :)
Haier18izmenuvac.jpg
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Imam budzet 30000den, dali momentalno ova mi e best buy, ili ke mi predlozite nesto drugo? Fala
https://www.neptun.mk/categories/INVERTER_SISTEMI/LG-S-12-EQ-NSJ---S-12-EQ-UA3
По мене LG-то ти е одличен избор, го имаат неколкумина на форумов и се задоволни, но од познатата кухиња на дезинформации исто така ќе чуеш дека LG кој BTW продава над 10 милиони климатизери низ Светот, да ти имал посебен погон за МКД и све им биле фалш овде климите! Побарај на претражувачот на темава сопственици на LG прашај си ги лично за искуствата, ќе ти одговорат. Tреба да знаеш дека e тоа инвертер според Eurovent (а гледам и објавиле на Neptun) према спецификациите на LG, TOL (temperature operation Limit) -10*С... од друга страна пак, и најскапите и најдобри нивни модели (како овој) хиперинвертер на LG ....(клик на прикачени датотеки, ме мрзи сега да преправам или види го линкот http://www.topten.eu/english/building_components/air_conditioners/monosplit-4-5-kw.html)
upload_2019-4-1_21-8-9.png
кој на табелата за најдобри инвертери од 4-5kW е рангиран на второ место оценет со енерг. ккаса А+++/А+++ и кој сигурно чини +1500Евра ...сепак е исто така TOL -10!
Што се однесува на тоа што бараш предлог за клима до 30К.. Не се сеќавам дека објави колку квадрати и во какви услови ќе грееш!?... сеедно, значи во тој ценовен ранг исто според мене многу квалитетен уред е новата Haier Tundra... погледни ја нејзината супериорност во споредба со конкуренцијата... остави ти капилара EEV, Rotari... погледни си ги податоците, кои се исти насекаде (и во Гр и во Хрв, Срб, Германија... каде сакаш)
upload_2019-4-1_21-8-9.png
со снага за греење од 4,2kW, а максимална дури 5,4kW... инфериорно делуваат поред неа конкурентите (во ценовна класа) Gree Fairy со (3,67 максимална 4,5kW), a Vivax AERI (3.8 максимална 4.78kW)... Е сега сходно на класата, не прави чуда ниту една од овие клими на големи минуси, те на ниски температури, сите имаат PdesignH околу или под 3kW... Тундрата има 2,9KW... тоа значи дека на -7*Ц ќе испорача толку киловати топлина... меѓутоа и LG-to e мислам дека исто е PdesignH е 2.8kW!!! Уште еднаш ќе ја апострофирам, за греење декларирана е 4,2kW, а максималниот капацитет на Тундрата е 5,4kW... мислам дека во МКД, нема да најдеш (а и во соседство тешко) клима 12ка (популарно 3,5ка) која има максимален капацитет од 5400W!!! Тоа го можат само јапонците, Micu, Toshiba Fuji, кои со цената се најмалку 50% поскапи од твојот буџет... Нека ме демантира некој.... само не од герилата од иста IP, сите ми се блок. И бездруго не ќе да можат! Значи клима под 500Евра со макс кап 5,4KW!?
 

Attachments

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.271
Go vidis samo protokot na vozduh kolku e slab i kaj Thundrata i kaj Aerito i znaes kolku e saaatot i deka ova ne se ni 2,5ki tuku 2jki ili 7000btu...sto i energetskite ke ti go potvrdat nemora da si golem naucnik...baska drugoto, WiFi vgradeno i Greaci kaj edna od ovie sto drugite go nemaat, da ne zborime za EEV-kapilara so e 100evra razlika u cena.
Eve kolku AERI3,5 e na -7....jedva 2,215kw, a za da postignes 2,7kw i treba dopolnitelna grealka od 485W...ni 2,5kw nedava kutrata na greenje, i grealkata ili Bivalentna stanuva od -6C(i toa so zamizuvanje -5 e porealna T na bivalencija)...
https://www.vivax.com/EasyEdit/UserFiles/hr/Documents/IL_ACP-12CH35AERI_R32.pdf
12CH35AERI (1).JPG TbivAeri.jpg
AERI3,5.jpg
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Еве јас како корисник на LG клима можам да кажам ок е.имав пишувано за начинот на работата...ја имам отварано и сликав како е внатре.

Двореден изменувач,970 грама фреон.компресорот е добро изолиран.
Надворешната е тивка

Минимум 280 вати,максимум 1700 вати.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
здраво земав клима Haier Tundra 18 од сетек денеска ми ја доставија ја распакував и има оштетуванје од задниата страна на климата ,кутијата од надвор не е оштетена,ке ве молам некој да ми каже дали ке има проблем климата,од продавница ми кажа дека немало да има проблем тоа било само имитација
немало протoк таму,еве слика од климатаПрегледај го приврзокот 206842 Прегледај го приврзокот 206843
Ова точно како некој да знаел ,па ја направил дупката намерно.
Врати му ја зошто да прифаќаш нешто оштетено, ново кога купуваш не треба ништо да фали.
Ако не е кутијата оштетена тогаш 100% ти дале отпакована, и како ќе бидеш сигурен дека нема и нешто друго чепкано внатре.
Обрнете повеќе внимание на паковањето кога ви ги носат дали е фабрички спакована или пластиките се повторно захевтани и извадени претходно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom