Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
5 февруари 2013
Мислења
437
Поени од реакции
96
Колку кошта во авто чајка да ја ставам колата на компјутер?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.306
Поени од реакции
7.285
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
90% од народо го мешат 1.4TSIi со 1.4i.
Тие два мотори се со разлличен начин на вбризгување на гориво,различен звук,различен мењач,различна потрошња. Истиот мотор го има на фабија и воопшто нетроши масло. Тие коли се скапи за одржување и зато сите ги избегаваат. Кајнас си сне научени само на голф дизел кој троши колку бензинец и чади исто ко рек битола.
Сите сакаме кола уба и да му се шибни плин и терај. 8град троши и дизело и бензинаш така да големо ДА за TSI. Има и со 1.6 fsi мотори е нанив можи плин.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
барај постари мотори, овие со турбини не би ги земал искрено, има милион дефеци да ти искочат, плус не можеш ни плин да му уградиш. Ако сакаш бензин глеј Опел без турбо некој, тие мотори се погодени и можеш плин да му ставиш многу лесно за околу 500-600 евра.
Opel Astra J so petrol-turbo ?
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
ја викам боље без турбо ти ме прашуваш со турбо дали е ок:D
Dobro sepak te prasuvam za J verzijata. Bashka TSI e so direktno vbrizguvanje ova e MPI pa dali e podobro ?. Druga pricina zasto so turbo bidejki pomalce trosi i tie motori se so 6ta brzina i i ne se tromavi.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.638
Поени од реакции
38.820
Dobro sepak te prasuvam za J verzijata. Bashka TSI e so direktno vbrizguvanje ova e MPI pa dali e podobro ?. Druga pricina zasto so turbo bidejki pomalce trosi i tie motori se so 6ta brzina i i ne se tromavi.
MPI е боље, околу турбината имаш една мака плус ако ти се заебе, тоа ми е муабетот, кај обичните нема ништо.
Не сум запознаен со Ј верзијата баш, јас имам Х верзија и сите мотори се обични атмосферци, затоа бев прецизен и ги спомнав постарите серии зш за нив сигурно знам дека се добри.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Колку од вас возат турбо бензинец?

Дали тие кој не водат турбо бензин, па од слушнато од локалниот мајстор или од пријател на кафе па продлжуваат со бегај од турбо бензин?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Помош. Централното за колата одеднаш не ми работи, подигнувачот и спуштачот за стакла од возачкото место не работи. Сабајлето спушташе и подигнуваше прозор одвај. Сега попладнево прво не заклучуваше (ќе заклучи и одма самото ќе се отклучи), сега веќе воопшто ни заклучува ни отклучува освен со клуч. Единствено што работи е копчето за прозор кај совозачкото седиште и внатрешното централно заклучување. Порано при отворање возачка врата зуеше (веројатно поврзано со централното), сега не слушам таков звук.
Сервис некој да не знаете за вакви поправки, ако има од центар, Карпош, Влае...тие делови накај Ѓорче уште подобро оти до Новус или Дог секјурити натаму страв ми е уште нешто да не откаже
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Помош. Централното за колата одеднаш не ми работи, подигнувачот и спуштачот за стакла од возачкото место не работи. Сабајлето спушташе и подигнуваше прозор одвај. Сега попладнево прво не заклучуваше (ќе заклучи и одма самото ќе се отклучи), сега веќе воопшто ни заклучува ни отклучува освен со клуч. Единствено што работи е копчето за прозор кај совозачкото седиште и внатрешното централно заклучување. Порано при отворање возачка врата зуеше (веројатно поврзано со централното), сега не слушам таков звук.
Сервис некој да не знаете за вакви поправки, ако има од центар, Карпош, Влае...тие делови накај Ѓорче уште подобро оти до Новус или Дог секјурити натаму страв ми е уште нешто да не откаже
А да кажете што кола имаш таков проблем ??


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
епа од брзање заборавив :), шкода фабија
Слични карактеристики и на Голф 4 значи очигледно расипан ви е централното заклучување имобилајзерот и ти останува да купиш таков ист оригинал кај растурените коли , а нов тешко да најдеш само ви останува во Дог сегурити или Новис ќе ви стават нов друг модел со посебен далечинско (не од клучот) и тоа чини околу 50 евраи . На брат ми истото Голф 4 таков проблем имаше и хо Дог Сегурити го вградија друг централно заклучување


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Помош. Централното за колата одеднаш не ми работи, подигнувачот и спуштачот за стакла од возачкото место не работи. Сабајлето спушташе и подигнуваше прозор одвај. Сега попладнево прво не заклучуваше (ќе заклучи и одма самото ќе се отклучи), сега веќе воопшто ни заклучува ни отклучува освен со клуч. Единствено што работи е копчето за прозор кај совозачкото седиште и внатрешното централно заклучување. Порано при отворање возачка врата зуеше (веројатно поврзано со централното), сега не слушам таков звук.
Сервис некој да не знаете за вакви поправки, ако има од центар, Карпош, Влае...тие делови накај Ѓорче уште подобро оти до Новус или Дог секјурити натаму страв ми е уште нешто да не откаже
Да не ти е рикнат осигурач?
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.741
Поени од реакции
1.168
Помош. Централното за колата одеднаш не ми работи, подигнувачот и спуштачот за стакла од возачкото место не работи. Сабајлето спушташе и подигнуваше прозор одвај. Сега попладнево прво не заклучуваше (ќе заклучи и одма самото ќе се отклучи), сега веќе воопшто ни заклучува ни отклучува освен со клуч. Единствено што работи е копчето за прозор кај совозачкото седиште и внатрешното централно заклучување. Порано при отворање возачка врата зуеше (веројатно поврзано со централното), сега не слушам таков звук.
Сервис некој да не знаете за вакви поправки, ако има од центар, Карпош, Влае...тие делови накај Ѓорче уште подобро оти до Новус или Дог секјурити натаму страв ми е уште нешто да не откаже
Или да не ти е слаб акумулаторот.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Да не ти е рикнат осигурач?
Или да не ти е слаб акумулаторот.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
не знам, не се разбирам од вакви електроники. До скоро имав кола без централно и со механички прозорци. Сега со ова...ме фати малку паника :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom