Македонска берза

Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Boki ne se nerviraj odma nego spodeli na sto najmnogu si se zaebal za kar na forunov eden kup ribari ima :)


Овој првиот треба да сум јас :D:D:D. И да знаеш дека ич не ми криво, криво ми е што понекогаш си трошам време залудно пишувајќи по форуми . . . . На човек неможеш да му дадеш, можеш само да му земеш.

P.s. nemozam da odoleam na UNi me pleni :)
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Зашто бе 40$ ????
Си размислувал за 100$ тоа полесно за памтење :D:D:D.
Абе боле, америте се палат на денда, најди ми ЕДНА акција на преценетата УС берза која дава денда како СТБ и има слични показатели. Не мора да е банка :)

Еве, според тебе Тесла колку $ треба да е?
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Абе боле, америте се палат на денда, најди ми ЕДНА акција на преценетата УС берза која дава денда како СТБ и има слични показатели. Не мора да е банка :)

Еве, според тебе Тесла колку $ треба да е?
Дајте бе престанете со вакви глупави споредби.

П.С. Некој ве петокот проба да ја спушти ADIN со 100 акции на -3%, ама пак имаше наддавање и цената пак си стигна до претходното ниво.
 
Член од
2 април 2018
Мислења
92
Поени од реакции
105
Ликвидноста на ОХБ пресечена како со нож, откако кон средината на овој месец, преку ноќ, без ценовно чувствителна информација, УО на ОХБ "се предомислил" во врска со веќе најавениот камбек на поранешен, врвен менаџер на банката.

Наводно, на тој начин била сопрена активноста на лоби група чија цел било опструирање и пропаст на Шпаркасоидната намера за преземање.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
koj saka da se kladime po pivo deka za maksimum dve nedeli ohb kje pliva vo likvidnost?

P.s. cenata kje bide nekade pomegju od 6200 :confused: (cenata na prezemanje minus pivoto, 100tce) do 7200 (cena na prezemanje plus dividenda minus pivoto):aplauz:
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Kaj nas nema nikakva vrska se !! Po koj parametar ALK e na ovaa cena i se ubi narod da ja ima kaj sebe ?Pominuvaat blokovi po 500.000 evra cetiri dena po red i e najaktivna akcija na ovaa cena?
Kako nekoja moda e ako nemas ALK ne si fraer a MTUR ima 40.000 akcii vo KMB i MPT ima 60.000 akcii vo KMB pa ima edvaj promet na ovaa akcija ????
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.067
Поени од реакции
3.213
Нема ништо невистинито од пишаното, само што судот си пресуди за тоа што така некој го платил/му наредил, што има лошо во тоа некој да си добие ефтина централа за само 10% од вложените пари кој ќе ги врати по 20г + одкако ги земал.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
За нив ли се работи? Кој и да се, доколку се на форумов, примете честитки за убавите суми
Дивиденда се исплаќа и во ДООЕЛ и ДОО така што очекувам овие износи во стотици милони да се од вакви компании.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
стружанец дури 202 милиони денари од дивиденди.

Дивиденда се исплаќа и во ДООЕЛ и ДОО така што очекувам овие износи во стотици милони да се од вакви компании.
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Фала, Фала, да се враќа ;) . . .
Не сум јас толку голем, ама може веќе пристојно да живеам само од дивиденда . . .
А капиталната добивка да се калапи . . . јас ова го сметам за бизнис, а не за додатни приходи . . . Како почнав добро е што сум тука :D:D.
Учев од поискусните, читав и не се инаетев туку се обидував да ги разберам подобрите што сакаат да ми кажат . . . Хрватите беа закон . . ., а денес @Zagrepčanec ќе ви ја прераскаже цела пиварска индустрија, а останатите место да научат нешто тие се инаетат . . . како и да е . . .

Boki ne se nerviraj odma nego spodeli na sto najmnogu si se zaebal za kar na forunov eden kup ribari ima :)
Од 2009 до денес играм скоро перфектно, жал ми е што не ставив повеќе на ТНБ на 1700 денари, па да ги свртам неколку кратно . . . таа прва порасна во 2013 година неколкукратно . . . .
Инаку јас стартував со огромни загуби од 85% во 2007 година. Во бројки некаде околу 60.000 евра... Макошпед(3200), Тетекс(6000+), РЖ, Жито Вардар . . . И не ми е жал за тие тешки загуби по мене, туку зошто во 2012 не го вложив целиот кеш во ТНБ... Многумина во 2007/08 изгубија пари и се откажаа . . . . јас продолжив, но овој пат со ум и без еуфорија и емоции . . . . .
Лесно е да се јуначиме денес кога имаме 5 години по ред константен раст, а каде ќе бидат јунаците кога ќе удри корекција. Дали тогаш ќе ја бараат СТБ на 40$ или ќе се туфкаат како не излегле на 20$ . . .
Има еден лик кој ми поебал многу пари, гледам се врати на форум и на берза . . . во прво време му се лутев, но после ја сфатив неговата цел и функција, а со тоа научив да ја гледам берзата и од малку подруга перспектива . . . И сакам да го читам тој лик без разлика која улога ја толкува . . .

Убава беше темата без ТПЛФ...
И да знаеш дека е така, џабе трошење време . .
Топлификација е жална тема . . . Има многу заглавени луѓе таму . . . Хаџи Мишев главниот манипулатор си ќути . . .
Горд сум да себе што за Топлификација ги предупредував луѓето цели 7-8 години . . . можеби некој спасив . . . но имаше многу тролови кои одработуваа по форуми . . .
Сега ги нема ни Хаџи Мишев, а ни троловите . . . но има писмоносци . . .
Криминал може и да има, но тој е од сите инволвирани, а не само од Русите . . .
А друго рационално решение освен активен стечај за ТЕТО нема . . .
Ама луѓето уште ги манипулираат да пишуваат писма, е сега сигурно Заев ќе му каже на Хари . . . Спаси го Хаџи Мишев, а ти удави се :D:D:D.[DOUBLEPOST=1553618103][/DOUBLEPOST]Ај во 2017 беа нови, ај во 2018 беа концентрирани на НАТО и ги оправаа проектите, па нели 2019 е економска година ??? Работи ли нешто владата ???
Капитални инвестиции реализирани само 3,5% . . .
За ова господа ни НАТО, а ни ЕУ не ви помага . . . работа сака а не тротинети и фацебук . . .

https://denar.mk/201506/ekonomija/analiza-kapitalni-investicii-za-dva-meseca-realizacija
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom