Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.067
Поени од реакции
3.212
Како што рече, за 2-3 соби ми е, на средина во ходник ќе е рутерот кој ќе е разделен со еден ѕид. Е сега не знам кои уреди поддржуваат 5гхз, имам лаптоп, десктоп, тв поврзан со интернет и ајфон.
Ако не ти се проблем парите купи го поскапиот, за тоа колку ќе ти трае никој не може да ти каже, имам тп-линк кој е стар повеќе од 5 години и ми е почетен рутер, имав нетис кој беше поскап и имаше двојно поголемо покривање, се расипа за околу пола година, сега имам и тенда кој заебава од време на време, тук го има тук го нема.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Кој од овие два рутери е подобар? Сакам да го користам како втор рутер, поврзан со рутер од телеком.

http://setec.mk/index.php?route=product/product&product_id=28458&mfp=manufacturers[243],stock_status[7]&search=Tp+link

https://www.neptun.mk/categories/KOMPJUTERI/KOMPJUTERSKA_GALANTERIJA/MREZNA_OPREMA/TP-LINK-TL-WR840N
земи си archer, друга класа е тоа. земи го додека е на попуст, од цели 20ден

Screenshot_2019-03-26 TP-Link Archer C20 AC750 Dual-Band Wi-Fi Router.png
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
Здраво дечки. Имам рутер TP LINK WR740N и последно ко ќе имам повеќе уреди уклучени (6-7/8) на лаптопите и статичните компјтери вади 'No internet access', додека на мобилните е океј. Да барам некој нов рутер со 300mb, подобар радио досег или да го остам овај и да уклучам уште еден? Сум пробал и factory reset ама нема подобрување. Исто така ме интресира какви рутери би препорачале за домашна употреба?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Толку му е душата на тој. Земи Asus рутер.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Здраво дечки. Имам рутер TP LINK WR740N и последно ко ќе имам повеќе уреди уклучени (6-7/8) на лаптопите и статичните компјтери вади 'No internet access', додека на мобилните е океј. Да барам некој нов рутер со 300mb, подобар радио досег или да го остам овај и да уклучам уште еден? Сум пробал и factory reset ама нема подобрување. Исто така ме интресира какви рутери би препорачале за домашна употреба?
да пробаш прво со нов firmware, на tp-link софтверот обично им е лош. Види прво која верзија ја имаш на налепницата на долна страна на рутер.
да пробаш и со друг firmware openwrt или dd-wrt
да си купиш нов рутер со појак процесор и повеќе рам.


Толку му е душата на тој. Земи Asus рутер.
и асус онака генерално сите се екстра, сите се добри? има тешки ѓубриња од asus. не се гледа марка туку конкретен модел.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.356
Поени од реакции
3.130
Се правам како што пише и ништо...не можам да дојдам до ова "clone mac address".... ако некој успеал или знае како нека пише... бре,бре, бре....
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Се правам како што пише и ништо...не можам да дојдам до ова "clone mac address".... ако некој успеал или знае како нека пише... бре,бре, бре....
кој модел го имаш, и што има на таа страница кај тебе?
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.356
Поени од реакции
3.130
интернет одбери од лево, мора да има опција за МАЦ адреса
Одбрано е интернет...затоа другите опции под него се побледи....веќе неколку викенди се трудам и ништо...пред тоа имав една смотана "тенда" и тоа го правев за 5 мин.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Одбрано е интернет...затоа другите опции под него се побледи....веќе неколку викенди се трудам и ништо...пред тоа имав една смотана "тенда" и тоа го правев за 5 мин.
епа оди на modify десно кликни на тоа молив и лист и таму треба да ти ги даде сите опции за wan.
некој друг firmware имаш ти
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.356
Поени од реакции
3.130
епа оди на modify десно кликни на тоа молив и лист и таму треба да ти ги даде сите опции за wan.
некој друг firmware имаш ти
Ништо не сум чепкал во врска со firmware:neetaka:...туку ептен е комплициран, милион функции, да го .бам...ај ќе уклучам pc, ќе тестирам па ќе пишам...
Автоматски споено мислење:

епа оди на modify десно кликни на тоа молив и лист и таму треба да ти ги даде сите опции за wan.
некој друг firmware имаш ти
Eeeeeееееееееееееееее...не знам со што се занимаваш (пред да прашам сабалјево сакав да те означам ама си викам ај да не ти досадувам)...да не ја тупам...... ЦАР си за овакви работи....Фала ти ептен....(y)
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.889
Поени од реакции
7.569
Имам интернет од Телеком дома кај мене во соба вклучен. Кога купив смарт телевизор за во дневна соба планот ми беше да го префрлам рутерот таму бидејќи одамна не користам компјутер а сакав на телевизорот директно да му приклучам лан кабел од рутер за подобар сигнал. Пробував да го префрлам рутерот во дневна но нешто не одеше како што треба да добие интернетот сигнал. Ок баталив го вратив во соба рутееот и терав неколку месеци додека може да се тера со слаб сигнал но на телевизорот за гледање онлајн видео е слабо со WI FI сигналот и знае често да кочи. Собата хоризонтално до дневна ја дели еден ѕид и во дневна плакар па тоа сигурно успорува додатно Wi FI.

Како некој кој не се разбира многу да прашам дали е добро да купам појачувач или како да се вика оној уред што се вклучува директно во штекер или да се купи рутер што би го поврзал со рутерот од Телеком? Исто би сакал некој поискусен да ми објасни како се поврзува сето ова.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom