Bushcraft

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Cool ti e idejata, ja podrzhuvam. Bi doshol na takov provod ..
Sakam i vo zima , sega,so golem ogan i edno jare na razhen.
So mjedvedite neznam kako kje se spravime, ti znaes bolje, tebe ti se prijatelchinja;)
Vadja nema da se desi Makedonska Saga pa pokolj da se desi za jareto... kje poneseme nekoj dinamit, gan ova ona. Dozhivuvanje kje bide unikatno ako bi se zdidnala takva druzba:)
На зима тешко, минус 20 има сега таму. Никаков оган нема да овозможи спиење на раат на дебел минус.
Минатата зима зеде два животи на планина, јас никако нема да водам со мене во вакви услови.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Shto se sluchilo minatata godina ? Imalo takov kamperski sluchaj do sega nekoj da pochine od hipotermija,tuka kaj nas ? Nemam spieno na tolku minus no sakam da experimentiram i vo takvi nikakvi uslovi da napravam uslovi.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Обрати му се на дечково, спиеше во шатор на -70 и нешто во сибир.
https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=l1noUh2NrLI


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Epten ekstremno e , mislam deka sve zimsko da oblecham nema da izdrzhi - 70 , nemam kredibilitet:)
Da pochnam prvo so - 10 / 20 pa da vidime kako kje pasira na telo, um i duh.[DOUBLEPOST=1545568203][/DOUBLEPOST]Na kolku imate spieno na najniska temperatura ?
I koj e rizikot da se fati hipotermija, ako se spie vo prosechen shator, vrekja ( dve vrekji + kebe), izomat , naoblechen full so zivri, pantaloni, dzemperi, fantomki, shalevi, kapi,jakna?
+ da ima dobar zhar na 4 metri od shatorot ? + eventualno svekja vo shatorot ?
 
Последно уредено:
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Доколку си во шатор мораш да пазиш од кондензација бидејќи може опремата прими влага и да смрзне (во екстремни услови).
Најбитно е да се знаеш дали си "топол или ладен спијач" на македонски нема некој превод односно човек кој со помалку облека се загрева и тој што со повеќе и треба да си сам процениш колку ти треба облека бидејќи ќе смрзнеш или ќе се препотиш.

Битна е вреќата за спиење и тука нема штедење и правење математики и треба да правиш разлика при читање на температурите односно долната граница на вреќата значи дека пример на -10 степени нема да умреш од студ но нема да ти биде удобно во НИКОЈ СЛУЧАЈ затоа гледај ја горната или средишната граница додатно на тоа секоја вреќа ја губи својата излолативна вредност што повеќе стои компресирана во вреќата за чување и затоа препорачуваат скапите вреќи за спиење да се чуваат надвор од компресионата вреќа.
Има и вреќи за спиење кои се "crush proof" одосно можеш да ги чуваш спакувани и без проблем паќ ќе грејат како нови од фабрика.

Едно ќе ти кажам БАТАЛИ војнички системи за спиење тие се добри за да преживееш,а не да уживаш така што можеш да ги користиш но во други ситуации односно помалку екстремни.

Доколку имаш навистина квалитетна вреќа за спиење не ти треба ѕиври,капи,шалови и што не знам туку обични пижами да кажеме или некаква долна облека.
 
Последно уредено:

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Ubavo pishano bate Volchko. Bushcraft wisdom e retka stvar a tuka kaj nas retki se tie koi praktikuvaat vakvi hobinja opshto, a najdobro bi znaele obucheni lugje za toa - specijalci, vojska.
Zatoa bi sakal struchni mislenja da se pushtat na temava za da nauchime neshto povekje , nie civilite koi glumime specijalci idejkji po mrakovite i se chelichime duhovno i fizichki.:)
Lichno koga idam na vakvi ekskurzii, celokupniot ishod mi prichinuva zadovolstvo bidejkji idam so ne tolku soodvetna oprema i se sveduva na experimentiranje.
Mnogu dobar e filingot koga na -15 praish logorski ogan, vrtish dobro meso na stap i piesh domashna rakija i vino. Takvoto iskustvo nema parichna vrednost ... toa e za mene mnogu skupa i retka stvar. :)
Inache imam vrekja koja vo leto na niski temperaturi e ladno, taka da use edna vrekja kje treba da spojuvam sho e slichna samo ednava e obichna MONT od 2000ta , i edna mumja eftina obichna , ushe edno kebence i hotel so ***** za siromashni kje bide legloto.
Zdravje ponatam kje se pochestam so nekoja shampionska.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Имам чувство дека 2-3ца од форумов знаат што сум напишал :confused:.
Како па ќе те разберат иљадниците уникатни гости што немаат профили туку само читаат :D.
 
Член од
12 мај 2019
Мислења
4
Поени од реакции
1
www.textfiles.com/survival
има интересни текстови, стари[DOUBLEPOST=1557747491][/DOUBLEPOST]Да не пишувам во две теми посебно, дали може да се направи петиција за да се смени закон или додаде/смени член за носење на некој вид нож и за оган во планина?
Пример фолд без кочница до Хмм. и да се користи скара или камења и земја околу оганот пола метро/метро.
 
Последно уредено:

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
www.textfiles.com/survival
има интересни текстови, стари[DOUBLEPOST=1557747491][/DOUBLEPOST]Да не пишувам во две теми посебно, дали може да се направи петиција за да се смени закон или додаде/смени член за носење на некој вид нож и за оган во планина?
Пример фолд без кочница до Хмм. и да се користи скара или камења и земја околу оганот пола метро/метро.
А кој ти забранил да носиш нож на планина па макар и фиксен. За во град е друго.
За огнот е зезнато. Има многу подметнати пожари. Љубителите на планината секогаш внимаваме, но законот мора да е ист за сите. Впрочем огнот и на метро знае да направи пожар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom