Македонска берза

Член од
5 јуни 2017
Мислења
126
Поени од реакции
90
Доброто работење на банките е основа за развој на секоја економија
Во 2017 банките во Хрватска имале 550 М € профит, а притоа им се случи Агрокор.
https://www.ekapija.com/news/2049248/agrokor-zbrisao-trecinu-dobiti-banaka-u-hrvatskoj-u-2017
...ова е само како споредба, за да не сме во заблуда дека банките во МКД се премногу "јаки"... Би било добро да се компарира банкарскиот сектор и во другите земји од опкружувањето па во тој контекст може да се вадат и какви такви заклучоци.
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
30% od ovaa dobivka pripagja na STB.,pa ne e ni cudo sto se trguva na ovaa cena
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
...ова е само како споредба, за да не сме во заблуда дека банките во МКД се премногу "јаки"... Би било добро да се компарира банкарскиот сектор и во другите земји од опкружувањето па во тој контекст може да се вадат и какви такви заклучоци.
Хрватска има 5 пати поголем БДП, треба и тој параметар да се земе во предвид кога се споредува.
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
126
Поени од реакции
90
Хрватска има 5 пати поголем БДП, треба и тој параметар да се земе во предвид кога се споредува.
Токму така. Ако се гледа профитот и на банките во Словенија (x 4 од нашиот БДП), тогаш профитите на банките кај нас не треба никого да го чудат.
https://www.reuters.com/article/slovenia-banks-idUSL5N20U3K6
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
http://www.ekathimerini.com/238691/article/ekathimerini/business/nbg-expects-400-mlneuros-for-its-stake-in-pangaea

National Bank expects to collect about 400 million euros from the upcoming sale of a 32.6 percent stake in NBG Pangaea Real Estate Investment Company.

The transaction between National and Invel, which is currently the biggest shareholder in the property investment company, is expected to be completed by the end of the month, after a three-month extension was granted at the start of the year.

According to the existing agreement between the two sides, the price is predetermined and is based on the average level of Pangaea’s stock price during the last quarter of 2018, or about 4.9 euros per share.

Invel is expected to exercise its right to acquire NBG’s stake in the REIC, with the active participation of Invel’s shareholders – i.e. US investment group Castlelake and British investment fund Coller Capital.

This way they will further strengthen their holding in Greece’s leading property investment corporation after indirectly acquiring 49 percent of the Athens-listed company by obtaining a stake in Invel a year ago.

Once the transaction is completed, Invel will control 98 percent of Pangaea’s share capital, which according to bourse rules will require an opening-up process to new shareholders.

This is why the company’s management is preparing a 500-million-euro share capital increase.

P.s. Meckata igra kaj komsiite... da ne recite ne vi kazav... :cool:
tvoja prognoza sto ke se sluci vo mk?
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Се чини дека наградата за успешност менаџментот на Алкалоид ја вложува во акции од компанијата. Мене оваа комапнија ми е синоним за blue chip акција
 
Член од
19 декември 2018
Мислења
43
Поени од реакции
49
A sto ti taj graf govori?

Ono sto uglavnom svi vec znaju, da su banke najprofitabilnije. Dakle, trebalo bi klasificirati pojedine firme u djelatnosti u kojima posluju, pa onda usporedjivati firme unutar tih skupina.

Naime, pitanje je dugoročne održivosti postojeće natprosječne profitabilnosti banaka. U tom smislu, banke i opcenito financijska industrija su (pro)cikličan sektor i posluju natprosječno dok ne nastupi kriza. Kad nastupi kriza ili ne daj Boze recesija, situacija se može brzo promijeniti. Slično je i sa gradjevinom. S druge strane, poljoprivreda, prehrambena industrija i industrija pića te farmaceutska industrija ne ovise značajno o ciklusu, zato bi ih trebalo odvojeno vrednovati od procikličkih biznisa. Mnogo je faktora koji utječu na sam proces ulaganja, P/E i P/B nisu sami po sebi dovoljni da bi se mogla donijeti jednoznačna odnosno kvalitetna i pouzdana odluka u tom smislu. Vjerujem da svi to znaju.

Visoka profitabilnost banaka je u neku ruku i potencijalni problem gospodarstvu. Ne samo radi mogućeg povlačenja profita van zemlje, nego zato sto visoka profitabilnost banaka sugerira visoke kamatne marže i skuplje financiranje za stanovništvo i poduzeća. U dugom roku, gospodarski sustav bi trwbao težiti ravnoteži, pa je realno očekivati da se profitne stope razlicitih biznisa ujednače. Iako se to mnogo teze postoji u praksi, nego u teoriji.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
A sto ti taj graf govori?

Ono sto uglavnom svi vec znaju, da su banke najprofitabilnije. Dakle, trebalo bi klasificirati pojedine firme u djelatnosti u kojima posluju, pa onda usporedjivati firme unutar tih skupina.

Naime, pitanje je dugoročne održivosti postojeće natprosječne profitabilnosti banaka. U tom smislu, banke i opcenito financijska industrija su (pro)cikličan sektor i posluju natprosječno dok ne nastupi kriza. Kad nastupi kriza ili ne daj Boze recesija, situacija se može brzo promijeniti. Slično je i sa gradjevinom. S druge strane, poljoprivreda, prehrambena industrija i industrija pića te farmaceutska industrija ne ovise značajno o ciklusu, zato bi ih trebalo odvojeno vrednovati od procikličkih biznisa. Mnogo je faktora koji utječu na sam proces ulaganja, P/E i P/B nisu sami po sebi dovoljni da bi se mogla donijeti jednoznačna odnosno kvalitetna i pouzdana odluka u tom smislu. Vjerujem da svi to znaju.

Visoka profitabilnost banaka je u neku ruku i potencijalni problem gospodarstvu. Ne samo radi mogućeg povlačenja profita van zemlje, nego zato sto visoka profitabilnost banaka sugerira visoke kamatne marže i skuplje financiranje za stanovništvo i poduzeća. U dugom roku, gospodarski sustav bi trwbao težiti ravnoteži, pa je realno očekivati da se profitne stope razlicitih biznisa ujednače. Iako se to mnogo teze postoji u praksi, nego u teoriji.
Zaboravi da spomnes i telekomunikacii ;)

Da go poglednav HT, jeftin e, za nekoja godina ke se trguva na 300 kuni, taka da deftly BUY.

Steta sto jas ne mozam da ispazaram, Hrvatska ne mi e vo opcii za trguvanje od zapadna Evropa. Verojatno zatoa e cenata tolku niska
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
A sto ti taj graf govori?

Ono sto uglavnom svi vec znaju, da su banke najprofitabilnije. Dakle, trebalo bi klasificirati pojedine firme u djelatnosti u kojima posluju, pa onda usporedjivati firme unutar tih skupina.

Naime, pitanje je dugoročne održivosti postojeće natprosječne profitabilnosti banaka. U tom smislu, banke i opcenito financijska industrija su (pro)cikličan sektor i posluju natprosječno dok ne nastupi kriza. Kad nastupi kriza ili ne daj Boze recesija, situacija se može brzo promijeniti. Slično je i sa gradjevinom. S druge strane, poljoprivreda, prehrambena industrija i industrija pića te farmaceutska industrija ne ovise značajno o ciklusu, zato bi ih trebalo odvojeno vrednovati od procikličkih biznisa. Mnogo je faktora koji utječu na sam proces ulaganja, P/E i P/B nisu sami po sebi dovoljni da bi se mogla donijeti jednoznačna odnosno kvalitetna i pouzdana odluka u tom smislu. Vjerujem da svi to znaju.

Visoka profitabilnost banaka je u neku ruku i potencijalni problem gospodarstvu. Ne samo radi mogućeg povlačenja profita van zemlje, nego zato sto visoka profitabilnost banaka sugerira visoke kamatne marže i skuplje financiranje za stanovništvo i poduzeća. U dugom roku, gospodarski sustav bi trwbao težiti ravnoteži, pa je realno očekivati da se profitne stope razlicitih biznisa ujednače. Iako se to mnogo teze postoji u praksi, nego u teoriji.
Многу точно кажано.
 
Член од
5 октомври 2018
Мислења
25
Поени од реакции
9
По подолго време, нова момент овековечен на MSE:

Прегледај го приврзокот 206234
За почетниците и неискусните на форумов, дали би можел ти или било кој што знае да објасни на пошироко како да го читаме овој график. Знам дека хоризонтала/вертикала е п/б и п/е, а за големината на кругот претпоставувам дека е капитализацијата, и не гледам каде е дивидендата, но што сето ова значи? Како го толкувате, што значат показателите?

Знам дека на интернет има повеќе од доволно објаснувања за сите показатели, но би сакал(верувам и другите почетници) да прочитам од вас искусните толкување за нив со поедноставен речник и примери. Се разбира, кој колку што има време и желба да напиши:).

Благодарам ;)
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
За почетниците и неискусните на форумов, дали би можел ти или било кој што знае да објасни на пошироко како да го читаме овој график. Знам дека хоризонтала/вертикала е п/б и п/е, а за големината на кругот претпоставувам дека е капитализацијата, и не гледам каде е дивидендата, но што сето ова значи? Како го толкувате, што значат показателите?

Знам дека на интернет има повеќе од доволно објаснувања за сите показатели, но би сакал(верувам и другите почетници) да прочитам од вас искусните толкување за нив со поедноставен речник и примери. Се разбира, кој колку што има време и желба да напиши:).

Благодарам ;)
Ќе пробам наједноставно да опиштам што значи графикот: Поделен е на 4 квадранти.
p/e значи однос на моменталната цена на акцијата со заработката на компанијата од минатата година: Ете на пример OHB има p/e околу 6, што би значело дека, банката треба да оствари 6 години заработка како минатата година за да стигне до моменталната пазарна цена.
Однос p/b е показател колку е моменталната пазарна цена во однос на книговодствената (сметководствената) цена. Ако некоја акција има p/b под 1, тоа значи дека пазарната цена е пониска во однос на тоа што компанијата претставува дека вреди во последниот финансиски извештај. Ако одредена компанија има p/b над 1 тоа би значело дека на моменталната пазарна цена се плаќа повеќе во однос на вреднувањата од последниот извештај.

Така да, како ефтини по дефиниција се сметаат компаниите кои се наоѓаат во квадрантот долу лево, додека како “поскапи“ се оние кои што се горе десно. Овде го пратив графикот како слика, инаку го имам и како интерактивен, каде може да се селектира во зависност од потребата дали по дивиденден принос, p/e, пазарна капитализација...

A sto ti taj graf govori?

Ono sto uglavnom svi vec znaju, da su banke najprofitabilnije. Dakle, trebalo bi klasificirati pojedine firme u djelatnosti u kojima posluju, pa onda usporedjivati firme unutar tih skupina.

Naime, pitanje je dugoročne održivosti postojeće natprosječne profitabilnosti banaka. U tom smislu, banke i opcenito financijska industrija su (pro)cikličan sektor i posluju natprosječno dok ne nastupi kriza. Kad nastupi kriza ili ne daj Boze recesija, situacija se može brzo promijeniti. Slično je i sa gradjevinom. S druge strane, poljoprivreda, prehrambena industrija i industrija pića te farmaceutska industrija ne ovise značajno o ciklusu, zato bi ih trebalo odvojeno vrednovati od procikličkih biznisa. Mnogo je faktora koji utječu na sam proces ulaganja, P/E i P/B nisu sami po sebi dovoljni da bi se mogla donijeti jednoznačna odnosno kvalitetna i pouzdana odluka u tom smislu. Vjerujem da svi to znaju.

Visoka profitabilnost banaka je u neku ruku i potencijalni problem gospodarstvu. Ne samo radi mogućeg povlačenja profita van zemlje, nego zato sto visoka profitabilnost banaka sugerira visoke kamatne marže i skuplje financiranje za stanovništvo i poduzeća. U dugom roku, gospodarski sustav bi trwbao težiti ravnoteži, pa je realno očekivati da se profitne stope razlicitih biznisa ujednače. Iako se to mnogo teze postoji u praksi, nego u teoriji.
Целта е да се визуализира како изгледа инвестицискиот универзум на MSE, т.е. таа табела за финансиски показатели кои секојдевно се update-ира на веб сајтот. И те како се гледаат некои разлики: Имаш банки кои се наоѓаат во различни квадранти, исто имаш и акции кои се од дефанзивните индуструии (фармацевтска, храна,...) кои се различно вреднувани. И ако ти знаеш, некој можеби не знае, затоа е и целта на форумите, да се објаснат некои концепти за подобар избор на акции во портфолио, а не по default да се стават парите во едни исти акции со кој брокерите си играат портфолио менаџмент. А ако имаш некоја база со податоци за EBITDA кај акциите, прати ми ги па ќе видиме како ќе изгледаат во однос на останатите.
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Здраво имам едно прашање можи не е за тука , ама можи па и некој ќе ме просветли во кратки црти . слушав кај што правеа муабет едни луѓе а јас никогаш не ми текнало да причитам/научам како функционира таа работа . прашањето ми е за Валута односно Курсот на парите на една држава , пример Македонија има 61.4 денари за едно евро Чешка 25 коруни зедно евро, Бугарија 2 лева за едно евро , е како настанал тој курс , рзбирам дека економијата на државата игра улога во паѓање и кревање на курсот ама пример зошто Македонија има фиксен курс а пример Чешка секој месец е различен , мислам ме разбирте шосакам да прашам, . Друг пример шо ме буни а некој спомнуваше дека курсот се определува според залихите на злато и така натаму на државата , е сега Македонија 61.5 денари неможинда биди толку многу појака во споредба со Унгарија 320 форинти , тоа ми беше прашањето , ако не е за тука слободно избришетего :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Здраво имам едно прашање можи не е за тука , ама можи па и некој ќе ме просветли во кратки црти . слушав кај што правеа муабет едни луѓе а јас никогаш не ми текнало да причитам/научам како функционира таа работа . прашањето ми е за Валута односно Курсот на парите на една држава , пример Македонија има 61.4 денари за едно евро Чешка 25 коруни зедно евро, Бугарија 2 лева за едно евро , е како настанал тој курс , рзбирам дека економијата на државата игра улога во паѓање и кревање на курсот ама пример зошто Македонија има фиксен курс а пример Чешка секој месец е различен , мислам ме разбирте шосакам да прашам, . Друг пример шо ме буни а некој спомнуваше дека курсот се определува според залихите на злато и така натаму на државата , е сега Македонија 61.5 денари неможинда биди толку многу појака во споредба со Унгарија 320 форинти , тоа ми беше прашањето , ако не е за тука слободно избришетего :)
Прашањето ти е ок ама одговорот е мнооогу долг најверојатно може и повеќе од што е пишано тука за мсе за 10 години...што би се рекло цела наука е тоа т.е. цел пазар на валути. Подеднакво сложено е тргувањето со валути како и со акции. Жалам ама кус одговор нема и не го барај на тема на Форекс на кајгана едноставно нема сериозна тема и дискусија за ова на овој форум. Читај странски форуми и блогови за ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom