Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.704
Zaminavme oftopik....no ovaa palma nesaka voda od češma ili voda so bigor/kamenec koja ja pr avi pocvata bazna...i lisjata požoltuvaat
Jas sobiram doždovnica...i stavam železo vo prav od zemjodelska apoteka. Toa ja pravi počvata pokisela
No kako sto čitav vo specijalizirani forumu...ovaa palma e otrovna
 
K

kicodarker

Гостин
Nema što da mu pravam....znam deka Cikasot e mnogu otroven i redovno go brkam od tamu( druga palma e toa.....ova e Aloe).
No isto kako dete...i papagalot najmnogu pravi raboti koi mu gi zabranuvaš.
Koga ke mu e dosadno...odma odi kaj Cikasot ...jas go brkam....i povtorno.pak se vraka...i taka vo krug
Ти изгледа незнаеш каква раса на папагал имаш затоа ти е чудно,ама најлуди папагали се тоа. Отпорни се доста на болести и немај галје дека ќе се отруе од цвеќето во природната средина најголем дел од времето го трошат на земја и со нога јадат се и сешто.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.704
Ma ja znam sortata....i da ima jadenje pred nego...go frla dolu i jadi od podot:facepalm:

I toa so noga go zema jadenjeto i jadi
No poradi ovaa osobina na ovaa sorta...golema im e smrtnosta vo prirodata. Mnogu često stradaat poradi toa sto jadat od zemja sve i sešto( taka sum čital na internet)
No od druga strana pravi vragolomii i pirueti kako nieden drug papagal. Menuva pravec na letanje nekolku pati vo sekunda:bravobe:
 
Член од
11 март 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
kazete mi dali znaete kako e procedura da uvezam papagal od srbija sto treba sakam da zemam zako ovde e 600 eu tamu se od 300 do 400 eu
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.704
kazete mi dali znaete kako e procedura da uvezam papagal od srbija sto treba sakam da zemam zako ovde e 600 eu tamu se od 300 do 400 eu
Знам дека треба некои папири од ветеринари дека птицата е здрава...но мора и други документи да се собираат.

Подобро би ти било да попрашаш за ,,алтернативни,, начини како селотејп на клунот и бутање зад панелот на вратата од колата:pos:

овој метод на времето ми го кажа еден кондуктер во возовите, кој на времето вака шверцал папагали:facepalm:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Чуваме папагали тигрици веќе над 30 години, ама денес прв пат зимам нимфа.
Барам по нет, пишува живееле бајаги за разлика од тигрица, јаде обично просо, јаболка, лубеница, овошје, зеленчук....
Нешто поспецифично некој да пише од искуство?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.704
Чуваме папагали тигрици веќе над 30 години, ама денес прв пат зимам нимфа.
Барам по нет, пишува живееле бајаги за разлика од тигрица, јаде обично просо, јаболка, лубеница, овошје, зеленчук....
Нешто поспецифично некој да пише од искуство?
Znam deka mnogu svirat...i ako se naučat da svirat se nepodnoslivi
Toa kaj niv e zarazno...kolku poveke svirat....tolku poveke im stanuva zabavno[DOUBLEPOST=1552426819][/DOUBLEPOST]
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Znam deka mnogu svirat...i ako se naučat da svirat se nepodnoslivi
Toa kaj niv e zarazno...kolku poveke svirat....tolku poveke im stanuva zabavno[DOUBLEPOST=1552426819][/DOUBLEPOST]
Да, гледам и по клипови ептен се галамџии. Нешто друго во однос на храна? Дали е добро да се пуштаат редовно надвор од кафез низ соба?
 
Член од
11 септември 2018
Мислења
8
Поени од реакции
5
Здраво дечки, си кучив вчера тигрица, и еве цело време и идам до кафез и зборувам, седам во нејзина близина за да се навикне и малце по мале и отварам кафез и и пуштам прст. Еве денес едно 15ина минути прстот го држев одма до вратичката од кафезот за да не се уплаши, па полека го доближував до нејзе.. Ми дозволи да и го допрам прстето па испаничи и се разлета. Се надевам за скоро време ќе се припитоми дифтарчево. А што се однесува до свиркање, гукна 2,3 пати кога бев со него во соба ама чим излезам си свирка почесто .
Имам едно прашање, освен мноогу трпение, други некои tips and tricks за да се спријателиме побрзо?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.169
Здраво дечки, си кучив вчера тигрица, и еве цело време и идам до кафез и зборувам, седам во нејзина близина за да се навикне и малце по мале и отварам кафез и и пуштам прст. Еве денес едно 15ина минути прстот го држев одма до вратичката од кафезот за да не се уплаши, па полека го доближував до нејзе.. Ми дозволи да и го допрам прстето па испаничи и се разлета. Се надевам за скоро време ќе се припитоми дифтарчево. А што се однесува до свиркање, гукна 2,3 пати кога бев со него во соба ама чим излезам си свирка почесто .
Имам едно прашање, освен мноогу трпение, други некои tips and tricks за да се спријателиме побрзо?
Давај му храна од рака... али прво дај му недела дена да се привикне на тебе и околината
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
560
Поени од реакции
434
Прво да не нашол некој жолта тигрица да не му слетала негде да ја фатил?

Второ имам рубино розела папагал ама многу е див и се плаши. Свирка и ја врти главата брзо 360 степени и скока од гранче на гранче, значи активен е ама многу е див коа ќе се доближи човек. Кога седат повеќе луѓе у соба со него се радува пее скока , ама а му се доближиш толку. Прв пат чувам розела и нормално ли е тоа со глаата шо праи така? И како да го припитомам да нема трауми вака :D фала млогу
 
Последно уредено:

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Знам дека треба некои папири од ветеринари дека птицата е здрава...но мора и други документи да се собираат.

Подобро би ти било да попрашаш за ,,алтернативни,, начини како селотејп на клунот и бутање зад панелот на вратата од колата:pos:

овој метод на времето ми го кажа еден кондуктер во возовите, кој на времето вака шверцал папагали:facepalm:
Dislike за ова Gjoko. Има и' по питоми начини во денешно време, крај краева легално да се донесе не е ништо сложено. :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.704
Koga mi kaźuvaše čovekot kako švercal.....da se naežiš
Cela vrata zad panelot od kolata ja polnel so papagali naredeni kako sardini. Nešto kako da spomnuvaše deka staval po edna kapka rakija da gi drži opijaneti. Navodno posle toa nemale problemi
No ova beše pred mnogu mnogu godini
 

Kajgana Shop

На врв Bottom