Гуми (пневматици)

Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Kadaif i Avenger99 "Олабајте" малку! Нема никаква смисла вашата дискусија во темата.
Еве интересен/смешен факт пријател мој на пежото има гума од кога е произведено 1996, се разбира Мишелин. И со неа го вози. :vozbud:
 
A

Avenger99

Гостин
Kadaif i Avenger99 "Олабајте" малку! Нема никаква смисла вашата дискусија во темата.
Еве интересен/смешен факт пријател мој на пежото има гума од кога е произведено 1996, се разбира Мишелин. И со неа го вози. :vozbud:
:D
Јас имам колега од факултет од 2004 кога ја купил ладата не ги има сменето гумите, Сава се иначе гумите.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Kako i da e.....biten faktor e i temperaturata. Letnite gumi ja gubat efikasnosta ispod 8 stepeni. Togaš funkcioniraat zimskite koi imaat silikon vo nivnata smesa
Kako što kažav..denovive gi staviv Mišelinkite..nesakajći da gi trošam novite zimski gumi...i toa sto me iznenaduva e deka na mesta kade e asfaltot mazen.....i pri 40-50 km/ h pri polna vtora motorot gi proklizuva gumite
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
Дали во Скопје има вулканизер-сервис кој доага не лице место да поправи гума. т.е да ја извади од колата??
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
156
Поени од реакции
192
Дали некој има искуство со онлајн купување на гуми, конкретно од gumi.mk ?
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Јас возам UNI ROYAL Rain Expert 3 и можам да ги кажам следниве работи за нив:

-Одлично лепат на патот во секое годишно време.

-Возилото е стабилно, има брз старт и одличен сопирен пат.

-Нема шанси да пролизга.

-Потрошувачката на гориво се зголеми минимално во однос на претходните гуми кои беа летни.

-Од друга страна, овие гуми (поради шарката) се побучни кога се вози со над 100 км/ч. Поголема бучава прават. Како што се трошат, така и бучавата се намалува, но сепак е повисока во однос на летните, а и во однос на некои зимски модели.

- Најинтересно е возењето на дождливо време. Тогаш доаѓа до израз ознаката Rain Ekspert. Се лепат на асфалтот и се пробиваат брзо и лесно низ дождот.

-А, на лето одлични се како за четири-сезонска гума. Добро лепат, но повеќе во однос на летните, што нормално не е добра карактеристика. И не е препорачливо да се возат со максимална брзина без оглед на автомобилот (има лимит на нив во ознаките) но супер се држат на околу 160 км/ч.

Мојата препорака ако ти се даваат пари за летни и зимски гуми да ги купиш двете, а ако сакаш гуми што ќе ги возиш преку цела година би ги препорачал UniRoyal Rain Expert како одлични гуми во однос на цената и тоа што го добиваш за парите. (На скала од 0 до 100, на UniRoyal за зимско време би дал 90, а за летно 70).

Еве ги карактеристиките за нив:
Ги монтирав гумите завчера еве ~500км направив, ги пробав скоро на секаква површина. За се што напиша си во право, премногу "лепат" за асфалтот се осеќа и самото кочење е поосетливо. Со моето домаќинско возење имаат одлична стабилност. И да на автопат ги тестирав над 110 се навистина бучни ама до таа брзина не се, така да доволно е за мене.
Дожд немаше но каде што се топи снегот и е влажно кога поминувам низ вода е интересно што воопшто не се осеќа на воланот како да се поминува низ вода.
И немаш напишано дека се многу комфорни низ град скоро да не се осеќаат дупките веќе на отворен пат не е никаков проблем. Првично сум задоволен ќе видам како ке се покажат долгорочно.[DOUBLEPOST=1552048434][/DOUBLEPOST]
Дали некој има искуство со онлајн купување на гуми, конкретно од gumi.mk ?
Јас зимски нарачав од gumigumi.mk преку фб задоволен сум и од услугата и од квалитетот, исто за два дена стигнаа по карго со бесплатна достава
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
Ок за гумиве, али стварно Кариес нека престане да тропа глупости за виното.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Kako fan na Mišelinot...od ,,objektivni,, pričini morav da preminam na GOOD YEAR(205/55/16)....bidejki vulkanizerot( mi ponudi cena sto ne se odbiva....4300 so se montaža od guma
Sega mozam da napravam razika...bidejki na zadnite tockovi imam Miselin koi gi imam vozeno.i na preden trap...i novite GOOD YEAR koi se sega staveni
Od prvo vozenje mi izgledaat dobro....možebi za nijansa pomalu meko vozenje nego Mišelinot...no bitna e vtorata godina na vožnja. Vo prvata godina site gumi se Ok
Koga ke gi fati poniska temperatura vo esenskite denovi.....poefinite gumi slednata godina ne ja vrakaat elastičnosta i mekosta od.prvata godina
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.253
Kako fan na Mišelinot...od ,,objektivni,, pričini morav da preminam na GOOD YEAR(205/55/16)....bidejki vulkanizerot( mi ponudi cena sto ne se odbiva....4300 so se montaža od guma
Sega mozam da napravam razika...bidejki na zadnite tockovi imam Miselin koi gi imam vozeno.i na preden trap...i novite GOOD YEAR koi se sega staveni
Od prvo vozenje mi izgledaat dobro....možebi za nijansa pomalu meko vozenje nego Mišelinot...no bitna e vtorata godina na vožnja. Vo prvata godina site gumi se Ok
Koga ke gi fati poniska temperatura vo esenskite denovi.....poefinite gumi slednata godina ne ja vrakaat elastičnosta i mekosta od.prvata godina
Друже, кај гуми се гледа година на производство (3 години после производство го имаат максимумот), се друго како дебелина на грајфер итн е небитно.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Мишелинките ми се 2016....а новите GOOD YEAR нормално прозводтво се 2018. Рано е сеуште за некој да внеси од 2019. Вероватно затоа ми ги даде и поевтино вулканизерот

Но сепак кога се напред Мишелинките....иако постари и пола истрошени, вожњата напред е за нијанса помека
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
А на каков автомобил (марка, кубикажа, кс) ги намести гумите?
Ги монтирав гумите завчера еве ~500км направив, ги пробав скоро на секаква површина. За се што напиша си во право, премногу "лепат" за асфалтот се осеќа и самото кочење е поосетливо. Со моето домаќинско возење имаат одлична стабилност. И да на автопат ги тестирав над 110 се навистина бучни ама до таа брзина не се, така да доволно е за мене.
Дожд немаше но каде што се топи снегот и е влажно кога поминувам низ вода е интересно што воопшто не се осеќа на воланот како да се поминува низ вода.
И немаш напишано дека се многу комфорни низ град скоро да не се осеќаат дупките веќе на отворен пат не е никаков проблем. Првично сум задоволен ќе видам како ке се покажат долгорочно.[DOUBLEPOST=1552048434][/DOUBLEPOST]
Јас зимски нарачав од gumigumi.mk преку фб задоволен сум и од услугата и од квалитетот, исто за два дена стигнаа по карго со бесплатна достава
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Ги монтирав гумите завчера еве ~500км направив, ги пробав скоро на секаква површина. За се што напиша си во право, премногу "лепат" за асфалтот се осеќа и самото кочење е поосетливо. Со моето домаќинско возење имаат одлична стабилност. И да на автопат ги тестирав над 110 се навистина бучни ама до таа брзина не се, така да доволно е за мене.
Дожд немаше но каде што се топи снегот и е влажно кога поминувам низ вода е интересно што воопшто не се осеќа на воланот како да се поминува низ вода.
И немаш напишано дека се многу комфорни низ град скоро да не се осеќаат дупките веќе на отворен пат не е никаков проблем. Првично сум задоволен ќе видам како ке се покажат долгорочно.[DOUBLEPOST=1552048434][/DOUBLEPOST]
Јас зимски нарачав од gumigumi.mk преку фб задоволен сум и од услугата и од квалитетот, исто за два дена стигнаа по карго со бесплатна достава
Инаку тоа за дупките што не се осеќаат, тоа 90% до автомобилот мислам дека е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom