Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

bo1

Член од
27 февруари 2017
Мислења
56
Поени од реакции
131
Другари, од 14ти март 2018 чекам на ДАЧБ, и ден денес пишува „Статус'т на зајавлението е : Обработва се“, некој од тој период дали е добил некакви новости, дали му се е „обработило“ зајављението, или слабо?
[DOUBLEPOST=1551211545][/DOUBLEPOST]Пробај јави се лично на 0035929350658
 
Член од
13 август 2018
Мислења
32
Поени од реакции
25
Drugari, dali nekoj znae kakvi se pravilata za vadenje pasos na deca. I jas i zena mi imame aplicirano za bg grazdanstvo i sme na polozitelno. Decata se 13 i 7 godini. Dali ima godini do koi polesno se vadi pasos na dete? Dali ima vrska dali edniot roditel ili dvajcata ke dobieme?
Ako nekoj znae nesto poveke molam da spodeli
 
Член од
16 јануари 2019
Мислења
27
Поени од реакции
21
Другари, од 14ти март 2018 чекам на ДАЧБ, и ден денес пишува „Статус'т на зајавлението е : Обработва се“, некој од тој период дали е добил некакви новости, дали му се е „обработило“ зајављението, или слабо?
Stasani se do 13fevruar...spokoj ide nakaj tvojava data
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Едно прашање во врска со точност на презимиња?
Имав интервју пред 2 недели.
Моето презиме е без В (така и треба) татко ми го водат со В, дедо ми не се сеќавам го дадов неговиот единствен извод при поднесување.
Дали да вадам некои додатни документи од неписмените наши матичари и да ги доставам како дополнување до правосудие или нема да имам проблем?
Да не ме остават на дополнителна?
Фала однапред.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2019
Мислења
42
Поени од реакции
41
Член од
29 октомври 2017
Мислења
135
Поени од реакции
125
Вие уште чудете се што не ви давеле со потврди, тие го откачија официјално новопризнаеното бугарско малцинство во албанија не па србокомунистите од македонија (мнозинството).

https://www.dnes.bg/balkani/2019/02/26/zariazva-li-bylgariia-bylgarite-v-albaniia-ne-im-dava-grajdanstvo.403130

Обаче… Точно тези б'лгари, които бјаха потупани по рамото, последните дни четат "С'вет'т по гражданство не е уважил молбата. Нјама категорични данни за наличието на в'зходјашт б'лгарин".
Но за С'вета по гражданство к'м Министерство на правос'дието категорични данни за в'зходјашт б'лгарин нјама.
100 pati napisav na forumov deka шура ми zede pasos pred 2 meseci samo so potvrda.znaci ne pred 2 god,pred 2 meseci.znaci tvojava teorija pagjat vo voda
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Едно прашање во врска со точност на презимиња?
Имав интервју пред 2 недели.
Моето презиме е без В (така и треба) татко ми го водат со В, дедо ми не се сеќавам го дадов неговиот единствен извод при поднесување.
Дали да вадам некои додатни документи од неписмените наши матичари и да ги доставам како дополнување до правосудие или нема да имам проблем?
Да не ме остават на дополнителна?
Фала однапред.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
ich ne opitvaj pod itno!
kako odit to i so trebit da prais - ne znam, ama imet nasi drugari od firumov so imet napraeno so trebit ili znaet pa ce ti kazat.
so pobrzo da naprais i podnesvis zs sega pobrzi vrvet procedurata
i ne znam dali trebit da se pravi nekoj prevod i legalizacija na to so ce go dostavis?.
 
Член од
11 декември 2011
Мислења
82
Поени од реакции
73
Decki jas bev na intervju noemvri 2017 so dokumenti od vujko bev na zadolzitelna potoa finalna pa dopolnitelna za da odnesam dokumenti i NE ODNESOV bidejki nemam drugi dokumenti. I sega pak me stavile na finalna. Isto i sestra mi. Wtf???
 
Член од
28 февруари 2018
Мислења
140
Поени од реакции
233
Decki jas bev na intervju noemvri 2017 so dokumenti od vujko bev na zadolzitelna potoa finalna pa dopolnitelna za da odnesam dokumenti i NE ODNESOV bidejki nemam drugi dokumenti. I sega pak me stavile na finalna. Isto i sestra mi. Wtf???
i sea koa kje te prekratat .. zaso nemas dokaz za poteklo kje se cudes so te snaslo .. a 30 evra ti e potvrdata ... ali ja znaes taa SIROMASNIOT 2 PATI PLAKA>>>>
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
И мене ме интересира ова, порано имав започнато процес на бсза на исти документи од вујко и брачеди, ми побараа дополнителни документи и се откажав
 
Член од
26 септември 2013
Мислења
78
Поени од реакции
93
И мене ме интересира ова, порано имав започнато процес на бсза на исти документи од вујко и брачеди, ми побараа дополнителни документи и се откажав
Извади потврда од Бугарски културен клуб, досега даваа укази со потврди и происходи, одсега никој не знае како ќе биди..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom