Дежурна Ординација! #2

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не се сеќавам кај некој пациент во скоро време, али сигурен сум дека имаме дадено особено кај дијабетичари. Обично кетоналот се избегнува кај пациенти со проблеми со желуденикот, додека дијазепамот нема некој контраиндикации, освен тие што се алергични или со понизок крвен притисок.
tell me about it, јас имам гастритис и само еднаш во животот се излажав со кетонал и тоа само затоа што сосила ми го бутнаа. Плачев три дена, буквално :D фала ви, за друго лице прашував, во 70тите години со слаба циркулација и ми кажа дека кога и било лошо последен пат таков микс и шибнале.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Ќе може одговор од вас што имате real life искуства со примени пациенти со слаба циркулација, се дава ли кетонал во комбинација со дијазепам?
... што подразбираш во овој случај „под слаба циркулација“ ? старост, дијабет, примена на бета блокатори, низок крвен пристисок, брадикардија, анемија, хипо-хиперагрегација на крвта? и зошто се дава во овој случај нестероидниот анти-инфламаторен лек ketoprofen? поради некоја инфекција како антипиретик или како аналгетик против болка најчеста ревматска?
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
... што подразбираш во овој случај „под слаба циркулација“ ? старост, дијабет, примена на бета блокатори, низок крвен пристисок,брадикардија, анемија, хипо-хиперагрегација на крвта? и зошто се дава во овој случај нестероидниот анти-инфламаторен лек ketoprofen? поради некоја инфекција како антипиретик или како аналгетик против болка најчеста ревматска?
Старост едноставно, се работи за личност што ни пие, ни пуши.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
Старост едноставно, се работи за личност што ни пие, ни пуши.
,,,ok e,,,tukurechi kako i vo site sluchaevi koga se dava analgetska terapija,,,a sedativite i miorelaksantite imaat sinergistichko dejstvo ,,,odnosno go zgolemuvaat dejstvoto na analgetikot,,,taka da vo sushtina da ne se optovaruva digestivniot sistem so golemi analgetska dozi,,,se pribegnuva na taa sinergistichka kombinacija,,,[DOUBLEPOST=1551112617][/DOUBLEPOST]
Во досегашно мое искуство не сум сретнал да се даде дексаметазон за повишена температура заради ризик од добивање бронхопнеумонија на пример, при намален имунитет.
Обично се оди со кетонал. Можеби во итна помош така третираат.
,,,izmesha babi i zhabi,,,,
,,,ne e rabotata koga bi bilo shto bi bilo tuku,,,pri vospalitelni procesi shto bi inicirale febrilna sostojba,,,a mozhebi i navistina ne si sretnal takvi sostojbi,,,ne ti dopadnal takov sluchaj pod raka,,
,,,bidejki kaj sekoj postoi rizik od nekoja dijagnoza,,,zdrav da bide bolen,,,
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Ќе може одговор од вас што имате real life искуства со примени пациенти со слаба циркулација, се дава ли кетонал во комбинација со дијазепам?
... примена на НСАИЛ нестероидни антиинфламаторни лекови (diklofenak, ketoprofen, ibuprofen, naproksen) кај пациенти над 65 години треба со внимателност да се примени односно да се избегнува ако пациентот има конгестивна срцева слабост и хипертензија, едем со ретенција на течности, разни кардиоваскуларни болести т.е. срцева слабост, астма! ...секогаш кај нив се почнува со paracetamol или metamizol (analgin, novalgetol) па потоа ако е неопходно се применува лекови од ова група!
во 70тите години со слаба циркулација и ми кажа дека кога и било лошо последен пат таков микс и шибнале.


...прво да спомнам дека не се меша diazepam ампула со ниеден лек (единствено може apaurin) така да не можеле да и дадат „микс“ и доколку и дале интравенозно можеби, велам можеби дошло до некоја алергиска реакција и доволно пациентката да има проблем со астма или некоја срцева слабост поради што има и послаба циркулација можеби дошло до бронхоспазам па да и се слошило...во тој момент, велам можеби дошло до покачување на крвниот притисок што дава НСАИЛ како спореден ефект кои би биле причина на моментално слошување на пациентот! (за ГИТ споредни несакано дејство нема да спомнам, оти се знае дека секогаш се комбинира со омепразол или ранитидин при давање на сите НСАИЛ лекови)!
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
,,,se tochno,,,ama koga ke naleta pacient,,,im,,ke se smesha osobeno diazepamot ili ti mi apaurinot ampularno i so spasmex i so analgin,,,i se neshto sho ke ti dojde pod raka da go izvlechesh pacientot,,,,:icon_mrgr:,,,
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
,,,se tochno,,,ama koga ke naleta pacient,,,im,,ke se smesha osobeno diazepamot ili ti mi apaurinot ampularno i so spasmex i so analgin,,,i se neshto sho ke ti dojde pod raka da go izvlechesh pacientot,,,,:icon_mrgr:,,,
...и наместо подобро во дадената ситуација, да речеме, да намалиме некоја ревматична болка на пациентот ќе му се направи полошо со лоши комбинации на низа несакани дејства и ефекти токму од таа паника „да се извлече пациентот„.... ехехееееее ќе важи ,,...се спасив, денес ми е поарно, оти лекарот не го најдов :(
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Дали Pregnyl e тргнат од продажба? Го нема во ниедна аптека.
....а зошто го нема што ти коментираат... и кој и за кого го препорача овој лек?
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ако ги нема Прегнил, тогаш треба да има заменска.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
B

Beginner

Гостин
Имам болки во половината и тоа почна пред 2 дена денес ми е и полошо а се мачкам со маст и инекции примав овие 2 дена и пак не помагат. Во крвта ми најдоа зголемени леукоцити. Инаку болката ми е акутна.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Ништо, само дека го немаат.
...а второто прашање? не ми одговори...за да знам каде да побарам одговор?
Имам болки во половината и тоа почна пред 2 дена денес ми е и полошо а се мачкам со маст и инекции примав овие 2 дена и пак не помагат. Во крвта ми најдоа зголемени леукоцити. Инаку болката ми е акутна.
Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
..ти што мислиш дека може да биде? половина ја сметаш за кичма? или мислиш за страничниот дел да речеме каде се бубрезите? направено е РТГ за кичма или онака од око ти рекоа да се мачкаш со антиревматска маст и зошто ти направија лабораториска анализа ако се сомневаат на кичма? и колку е тоа покачено вредноста на леукоцити? си дал урина за испитување? немаш пречки при мочање? да не си претерал во бодибилдинг нешто?
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Имам болки во половината и тоа почна пред 2 дена денес ми е и полошо а се мачкам со маст и инекции примав овие 2 дена и пак не помагат. Во крвта ми најдоа зголемени леукоцити. Инаку болката ми е акутна.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Уринокултура дали имаш направено? Се надевам не е пиелонефритис.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
,,,izmesha babi i zhabi,,,,
,,,ne e rabotata koga bi bilo shto bi bilo tuku,,,pri vospalitelni procesi shto bi inicirale febrilna sostojba,,,a mozhebi i navistina ne si sretnal takvi sostojbi,,,ne ti dopadnal takov sluchaj pod raka,,
,,,bidejki kaj sekoj postoi rizik od nekoja dijagnoza,,,zdrav da bide bolen,,,
Зедов пример за вирусни состојби, инфлуенца. При таква ситуација, погрешно е да се даде кортико. Пак ќе повторам, во брза помош можеби се боцка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom