Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.653
...дознав дека едното лице е заразено од хепатитис. Претпоставувам дека сум изгребан со нокт, и сакам да ве прашам дали е можно и јас да се заразам, и за колку време би ми се појавиле последици.
...кој хепатит Б или Ц ( постојат уште и А, Д, Е хепатит) или комбинација?
како и да е вирусот што предизвикува инфекција и дегенеративни промени на хепарот-хепатит Б се пренесува преку крв, телесни течности како урина, плунка, фецес во контакт со повредена отворена рана на друга особа!
... ако таа особа што има хепатит да речеме на ноктот има трагови од урина или од фецес т.е. после нужда не ги измил рацете, или со ноктот ја чепкал внатрешноста на носот или со ноктот си го чепкал меѓузабниот простор да тргне храна наместо чачкалица и со таков нокт каде има трагови од плунка ти ја проведи раката која искрвари и дополнително си ја земал во уста крвта иако си пљукал (не е тоа змијски отров па така да реагираш :eek: ) има шанса да биде потврдно дека го имаш вирусот!



...и ако направиш испитување да ја потврдиш анителата во телото на вирусот Хепатит Б, тоа е доказ и потврда дека го имаш вирусот без да чекаш дали ќе имаш или немаш последици, па да утврдиш дека имаш хепатит!


( има случаеви да некои имаат хепатит и долго време да „си го носат вирусот“ без последици и според тоа несвесно дека воопшто го имаат вирусот и при некоја рутинска микробиолошка анализа случајно ќе добијат позитивен резултат дека го имаат вирусот на хепатит Б, Д, Е, Ц
... ( хепатит А ќе пожолтиме па е препознатлив знак) ! :cautious:
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Prasanje,dali na temperatura poradi viroza se dava deksametazon inekcija?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.653
Prasanje,dali na temperatura poradi viroza se dava deksametazon inekcija?
малку дискутабилно ...дали ДА или НЕ,
зависи од возраста на пациенот, од тежината на моменталните симптоми од инфекцијата, за која покачената телесна температура се работи како последица од вирусна, а не од бактериска инфекција дали е тоа со сигурност утврдено?!
... како и да е најчесто се применува гликокортикостероидот dexamethason кога не може да се спадне телесната температура со нестероидните антиинфламаторни лекови како ibuprofen или аналгетик како paracetamol како и можноста за брзо решавање на болката или симптомите за 24-48ч, најчесто давајќи една доза со веројатност дека таа единствена еднократна доза нема да предизвика несакани ефекти најчесто на нагло паѓање на имунолошкиот одговор на веќе нападнат организам од инфекцијата, со напомена дека после еднократната доза на кортикостероидот веднаш треба да се дозира соодветниот антибиотик за акутната инфекција!
... денешниот протокол на третирање на висока телесна температура било кај деца или возрасни при ординирање на лекови не применува давање на кортикостероид (освен во специфични тешки случаеви со на еднократна доза) поради намалување на имунитетот со што се намалува способноста на телото да се бори против инфекцијата што понекогаш може да се покаже комплицирано ако не се „погоди“ дадениот антибиотик кој треба да се даде после давање на dexamethason!
... е сега што се применува на дотичната инфекција со покачена телесна темпаратура зависи од проценка и мислење и методите на лечење на лекарот кој го посетувате да би било одговорот на прашањето со ДА! или НЕ! ...инаку доколку пациентот нема тешка клиничка слика, потребно е малку време да делува имунитетот немојте со кортикостероид да делувате, но доколку мора нека биде еднократно дадено со напомена дека потоа мора да се даде антибиотик поради можно развивање на бактериска инфекција!
 
Последно уредено:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Mislenjeto na doktorkata e deka e virus. Se raboti za pacient od 50 godini sto veke ima imunokompromitiran organizam, pa zatoa izborot za kortiko mi e somnitelen. Inaku toa e prepisano od doktorka na brzata pomos
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.653
Mislenjeto na doktorkata e deka e virus. Se raboti za pacient od 50 godini sto veke ima imunokompromitiran organizam, pa zatoa izborot za kortiko mi e somnitelen. Inaku toa e prepisano od doktorka na brzata pomos
... не кажа дали има споредни хронични болести кои во моментот на ова инфекција може да му се пролонгира оздравувањето, ниту која температура е во прашање, а и препорака од доктор од Здравствен дом и тоа од Брза помош, некако не ми е баш соодветен ако не се консултираш со соодветен доктор од повисоко ниво на давање здравствена услуга да речеме од клиника, ама штом има проблем со имунитетот би рекла повеќе би му наштетило отколку би имало бенифит давањето на дексаметазон!
... ама ако веќе му дале како еднократна доза, не мисли сега дали е правилно или не...бидна, ама ако му дале да прима неколку дена веќе има простор за загрижување!
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Da, ima hronicno zaboluvanje, Kron. Temperaturata i varirase od 38,5 do 40. Maticen za vikend tesko vo Kocani.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.653
Da, ima hronicno zaboluvanje, Kron. Temperaturata i varirase od 38,5 do 40. Maticen za vikend tesko vo Kocani.
и добро не успеавте со парацетамол, аналгин со масажа и ладни облози на чело и пиење течности да ја спуштите барем да биде 38,5 ?... па добро еднократно ако и дадоа највероватно ќе беше доволна доза да и спадне високата темепратура, ако се искомплицира зашто да чекате матичен ? ..директно во општа болница Кочани каде имате специјалисти дежурни лекари на инфективно или интерно... зарем само на мислење на обичен лекар од Брза помош ќе останете?
 
Последно уредено:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Ne uspeavme da ja spustime, zatoa i zavrsi vo itna. Da, oficijalno i na papir imame doktori :)
Denes e podobro. Ednokratno se kaci temperaturata ama uspeavme so paracetamol da ja spustime
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.785
Поени од реакции
29.213
Da, ima hronicno zaboluvanje, Kron. Temperaturata i varirase od 38,5 do 40. Maticen za vikend tesko vo Kocani.
,,, vo sluchajov kako shto naveduvash deka pacientot e so Kron,,i neretko odi so pokachena temperatura,,,a matichniot sigurno go znaele i ovoj moment kaj pacientot,,,i zatoa DA,,,za vo sluchajov se odi na simnuvanje na Tt so dexamethasone,,/ i pokraj toa shto ima imunonamalena sostojba,,,/,,,
,,,a i vo princip sostojba na vospalitelni procesi shto iniciraat zgolemena telesnata temperature se tretiraat so dexamethasone,,
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
,,, vo sluchajov kako shto naveduvash deka pacientot e so Kron,,i neretko odi so pokachena temperatura,,,a matichniot sigurno go znaele i ovoj moment kaj pacientot,,,i zatoa DA,,,za vo sluchajov se odi na simnuvanje na Tt so dexamethasone,,/ i pokraj toa shto ima imunonamalena sostojba,,,/,,,
,,,a i vo princip sostojba na vospalitelni procesi shto iniciraat zgolemena telesnata temperature se tretiraat so dexamethasone,,
Ne napisav neretko. Ova se sluci samo vcera i nema ideno na maticen.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Во досегашно мое искуство не сум сретнал да се даде дексаметазон за повишена температура заради ризик од добивање бронхопнеумонија на пример, при намален имунитет.
Обично се оди со кетонал. Можеби во итна помош така третираат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ќе може одговор од вас што имате real life искуства со примени пациенти со слаба циркулација, се дава ли кетонал во комбинација со дијазепам?
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Ќе може одговор од вас што имате real life искуства со примени пациенти со слаба циркулација, се дава ли кетонал во комбинација со дијазепам?
Не се сеќавам кај некој пациент во скоро време, али сигурен сум дека имаме дадено особено кај дијабетичари. Обично кетоналот се избегнува кај пациенти со проблеми со желуденикот, додека дијазепамот нема некој контраиндикации, освен тие што се алергични или со понизок крвен притисок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom