Православните Албанци во Македонија

Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
:pos:

Добар трол.
Овој ти е на ниво Ниче Македонски
Sir Noel Robert Malcolm, FRSL, FBA (born 26 December 1956) is an English political journalist, historian and academic. A King's Scholar at Eton College, Malcolm read history at Peterhouse, Cambridge and received his Doctorate in History from Trinity College, Cambridge. He was a Fellow and College Lecturer of Gonville and Caius College, Cambridge, before becoming a political and foreign affairs journalist with The Spectator and the Daily Telegraph.

He stepped away from journalism in 1995 to become a writer and academic, being appointed as a visiting fellow of St Antony's College, Oxford for two years. He became a fellow of the Royal Society of Literature (FRSL) in 1997, and a fellow of the British Academy (FBA) in 2001. Since 2002, he has been a senior research fellow of All Souls College, Oxford. He was knighted in the 2014 New Year Honours for services to scholarship, journalism, and European history.
Да, баш Ниче Македонски.
Ја знам.
Сега они што се? Рабани или шќип?
Албанци се.
И ти ли викаш дека арбанасите не се албанци?
Се преправа дека ја читал Географиија :D
Cute.
Сега ни птолеми не чини а?
Ти го постираше тоа - дека се.
Научи англиски.
It was supposed that those Albanoi from 1042 were Normans from Sicily, called by an archaic name (the Albanoi were an independent tribe from Southern Italy). The following instance is indisputable. It comes from the same Attaliates, who wrote that the Albanians (Arbanitai) were involved in the 1078 rebellion of... p. 25
Значи самиот Аталиатес пак ги спомнува во подоцнежен бунт.
Пуно, откажи се. Историја не е за тебе.
Знам. Да дадеше некој контра аргумент само, да научев нешто.
Не мора да реплицираш ако ти е досадно или немаш што да пишуваш, не се прави дискусија со емоџи.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Sir Noel Robert Malcolm, FRSL, FBA (born 26 December 1956) is an English political journalist, historian and academic. A King's Scholar at Eton College, Malcolm read history at Peterhouse, Cambridge and received his Doctorate in History from Trinity College, Cambridge. He was a Fellow and College Lecturer of Gonville and Caius College, Cambridge, before becoming a political and foreign affairs journalist with The Spectator and the Daily Telegraph.

He stepped away from journalism in 1995 to become a writer and academic, being appointed as a visiting fellow of St Antony's College, Oxford for two years. He became a fellow of the Royal Society of Literature (FRSL) in 1997, and a fellow of the British Academy (FBA) in 2001. Since 2002, he has been a senior research fellow of All Souls College, Oxford. He was knighted in the 2014 New Year Honours for services to scholarship, journalism, and European history.
Да, баш Ниче Македонски.
Според едукацијата и патот низ неа = Мирка Велиновска. Овој погоре нема видено ниту еден артефакт (илирски или средновековен албанаски) а за Албанија знае само од книги и мапи.

Треба да се користи литература од археолози и историчари кои активно работат на оваа тематика. Пример акадамците при универизетот во Тирана (од модерната, пост комунистичка ера) кои истражувале мноштво локалитети и публикувале мал милион статии и книги. Секако, нив нема ниту да се обидеш да ги "цитираш" бидејќи се со спротивно дијаметрални ставови од твојот национал-шовинистички наратив кој се обидуваш да го протнеш преку псевдно-научни статии.

Сега ни птолеми не чини а?
Добар е, дај сега каде вели дека споменатите се Илирко племе.

Албанци се.
И ти ли викаш дека арбанасите не се албанци?
Арбанаси кои мигрирале во 16ти век.
Самите себеси не се нарекуваат Албанци.

Како и да е, како дојде до шќиптар тоа ме интересира.[DOUBLEPOST=1550675161][/DOUBLEPOST]
It was supposed that those Albanoi from 1042 were Normans from Sicily, called by an archaic name (the Albanoi were an independent tribe from Southern Italy). The following instance is indisputable. It comes from the same Attaliates, who wrote that the Albanians (Arbanitai) were involved in the 1078 rebellion of... p. 25
Значи самиот Аталиатес пак ги спомнува во подоцнежен бунт.
Ова a.PNG исто е со ова a2.PNG ?
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.525
Поени од реакции
26.014
Арбанаси кои мигрирале во 16ти век.
Самите себеси не се нарекуваат Албанци.

Како и да е, како дојде до шќиптар тоа ме интересира.[DOUBLEPOST=1550675161][/DOUBLEPOST]

Ова Прегледај го приврзокот 204910 исто е со ова Прегледај го приврзокот 204911 ?
Забелешка за термините. Имено Грците немаат буква бета, како што се интерпретира на западот, туку буквата е вита, па така поимите се Алванои, и Арванитес.

Значи слична замка како Визант-Бизант, Васил-Басил, Вулгарос-Булгарос...
Додека локалното население на балканот своите термини претежно ги зачувал во изворна форма(Васил, Византија), печатната грешка што ја направила западната наука (најверојатно во ренесансата) останала во името на уште една балканска измислена нација (Албанците). Покрај Вулгарите нели...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Забелешка за термините. Имено Грците немаат буква бета, како што се интерпретира на западот, туку буквата е вита, па така поимите се Алванои, и Арванитес.

Значи слична замка како Визант-Бизант, Васил-Басил, Вулгарос-Булгарос...
Додека локалното население на балканот своите термини претежно ги зачувал во изворна форма(Васил, Византија), печатната грешка што ја направила западната наука (најверојатно во ренесансата) останала во името на уште една балканска измислена нација (Албанците). Покрај Вулгарите нели...
Не е точно.
Пак не е точно.

И не е точно. Очигледно е дека Албанците се засебна нација исто како Бугарите.
Не измислена нација.

Не сакам ваква реторика.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Ни Албанците ни Бугарите не се измислена нација. Само не се народи, и тоа народи чие потекло е од Балканот и Европа.
Како нации се од посовремен период и тие нации немаат многу допири точки со изворните народи со истите имиња.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.525
Поени од реакции
26.014
Не е точно.
Пак не е точно.

И не е точно. Очигледно е дека Албанците се засебна нација исто како Бугарите.
Не измислена нација.

Не сакам ваква реторика.
Батали реторика, кажи ми кој момент не е точен?
Пиши како се читаат овие..
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.525
Поени од реакции
26.014
Доста бе не се прај дека знаеш грчки или старогрчки.
Едноставно е прашањето, како се чита според тебе? В или Б ? Вита или Бета ?

Јас знам што ќе одговориш, ама сакам да го анализираме одговорот...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Според едукацијата и патот низ неа = Мирка Велиновска. Овој погоре нема видено ниту еден артефакт (илирски или средновековен албанаски) а за Албанија знае само од книги и мапи.
Треба да се користи литература од археолози и историчари кои активно работат на оваа тематика. Пример акадамците при универизетот во Тирана (од модерната, пост комунистичка ера) кои истражувале мноштво локалитети и публикувале мал милион статии и книги. Секако, нив нема ниту да се обидеш да ги "цитираш" бидејќи се со спротивно дијаметрални ставови од твојот национал-шовинистички наратив кој се обидуваш да го протнеш преку псевдно-научни статии.
Историчар е, академик, за разлика во темава ниту еден не пишувал нешто истовремено цитирајќи историчар. Колку е веродостоен и способен не знам, но сигурен сум дека не си ни ти достоен да го кваливикуваш.
Намерно скоро никогаш не цитирам албански историчари, лингвисти или археолози.
И како моите ставови се национал шовинистички, те молам елаборирај.
Добар е, дај сега каде вели дека споменатите се Илирко племе.
референции
- Giacalone Ramat, Anna; Ramat, Paolo, eds. (1998). The Indo-European languages. Rootledge. p. 481. ISBN 978-0-415-06449-1.
- "Illyria". The Oxford Encyclopedia of Ancient Greece & Rome. 4. Oxford University Press. 2010. p. 65. ISBN 9780195170726.
- Vasiliev, Alexander A. (1958) [1952]. History of the Byzantine Empire, 324–1453. 2 (Second ed.). p. 613. ISBN 9780299809263.
- Cole, Jeffrey E., ed. (2011). "Albanians". Ethnic Groups of Europe: An Encyclopedia. ABC-CLIO, LLC. p. 9. ISBN 9781598843026.
- Waldman, Carl; Mason, Catherine (2006). "Illyrians". Encyclopedia of European Peoples. Facts On File. p. 414. ISBN 978-0816049646.
Повеќе извори.

  • In the 6th century AD, Stephanus of Byzantium, in his important geographical dictionary entitled Ethnica (Ἐθνικά),[34] mentions a city in Illyria called Arbon (Greek: Ἀρβών), and gives an ethnic name for its inhabitants, in two singular number forms, i.e. Arbonios (Greek: Ἀρβώνιος; pl. Ἀρβώνιοι Arbonioi) and Arbonites (Greek: Ἀρβωνίτης; pl. Ἀρβωνῖται Arbonitai). He cites Polybius[34] (as he does many other times[35][36] in Ethnica).

  • Референции - Stephanus of Byzantium (1849). "Ἀρβών". Ethnika kat' epitomen (in Greek). Berolini : G. Reimeri. πόλις Ἰλλυρίας. Πολύβιος δευτέρᾳ. τὸ ἐθνικὸν Ἀρβώνιος καὶ Ἀρβωνίτης, ὡς Ἀντρώνιος καὶ Ἀσκαλωνίτης.
Арбанаси кои мигрирале во 16ти век.
Самите себеси не се нарекуваат Албанци.

Како и да е, како дојде до шќиптар тоа ме интересира.
Не Албанци, туку Arbëreshi, денденес така си се викаат ви Италија.
Не се знае како, само преовладува теоријата дека потекнува од зборот за орел, шќипја, како османите.
Ова
исто е со ова
?
Не знам грчки. Ако знаеш објаснувај.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Историчар е, академик, за разлика во темава ниту еден не пишувал нешто истовремено цитирајќи историчар. Колку е веродостоен и способен не знам, но сигурен сум дека не си ни ти достоен да го кваливикуваш.
Намерно скоро никогаш не цитирам албански историчари, лингвисти или археолози.
И како моите ставови се национал шовинистички, те молам елаборирај.
- Не е историчар.
- Јас ти цитирав историчари и археолози.
- Не е баш веродостоен.
- Достоен сум.
- Треба да цитираш албански историчари и археолози.
- Твоите ставови се такви какви што се, национал шовинистички.

Прво се служиш со некои псвевдо научни теории или аргументи пример; името на Скупи, Штип :pos:биле од Илирско потекло (не се, точно се знае кои територии ги населуваат Илирите) или слични небулози. Додатно, оди наративот дека: Албанците се наследници на Илирите (не се, се знае што се случило со Илирите и останатите народи а како настанале средновековните народи кои се прадедовци на модерните - сосема различни). Преку ова; рандом територии населени од страна на славомакедонците се "Илирски" т.е. припаѓаат на Албанците. Знаеш, нема што да ти објаснувам за големи Албании.

референции
- Giacalone Ramat, Anna; Ramat, Paolo, eds. (1998). The Indo-European languages. Rootledge. p. 481. ISBN 978-0-415-06449-1.
- "Illyria". The Oxford Encyclopedia of Ancient Greece & Rome. 4. Oxford University Press. 2010. p. 65. ISBN 9780195170726.
- Vasiliev, Alexander A. (1958) [1952]. History of the Byzantine Empire, 324–1453. 2 (Second ed.). p. 613. ISBN 9780299809263.
- Cole, Jeffrey E., ed. (2011). "Albanians". Ethnic Groups of Europe: An Encyclopedia. ABC-CLIO, LLC. p. 9. ISBN 9781598843026.
- Waldman, Carl; Mason, Catherine (2006). "Illyrians". Encyclopedia of European Peoples. Facts On File. p. 414. ISBN 978-0816049646.
Повеќе извори.

  • In the 6th century AD, Stephanus of Byzantium, in his important geographical dictionary entitled Ethnica (Ἐθνικά),[34] mentions a city in Illyria called Arbon (Greek: Ἀρβών), and gives an ethnic name for its inhabitants, in two singular number forms, i.e. Arbonios (Greek: Ἀρβώνιος; pl. Ἀρβώνιοι Arbonioi) and Arbonites (Greek: Ἀρβωνίτης; pl. Ἀρβωνῖται Arbonitai). He cites Polybius[34] (as he does many other times[35][36] in Ethnica).

  • Референции - Stephanus of Byzantium (1849). "Ἀρβών". Ethnika kat' epitomen (in Greek). Berolini : G. Reimeri. πόλις Ἰλλυρίας. Πολύβιος δευτέρᾳ. τὸ ἐθνικὸν Ἀρβώνιος καὶ Ἀρβωνίτης, ὡς Ἀντρώνιος καὶ Ἀσκαλωνίτης.
Остај ти "референците", отвори ја Географија од Птоломеј да видиме што вели.
Исто и Стефан.

Не Албанци, туку Arbëreshi, денденес така си се викаат ви Италија.
Не се знае како, само преовладува теоријата дека потекнува од зборот за орел, шќипја, како османите.
Така и си мислев.

Не знам грчки. Ако знаеш објаснувај.
Што тогаш рециклираш статии и "референци'?
 
Последно уредено:
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Не се знае како, само преовладува теоријата дека потекнува од зборот за орел, шќипја, како османите.
Османли значи деца на орелот. Турците си го додале тој назив бидејќи се сметале за наследници на Ромеа т.е Византија, чиешто знаме е двоглавиот орел. Арнаутите го превеле османли(деца на орелот) на нивниот јазик - шќиптар и си го додале тој назив околу 17-18 век, со цел да се допаднат на Турците кои тогаш владееле на овие простори. Очигледно националниот ви етос е да се умилкувате на посилните, тоа го гледаме и денес.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
- Не е историчар.
- Јас ти цитирав историчари и археолози.
- Не е баш веродостоен.
- Достоен сум.
- Треба да цитираш албански историчари и археолози.
- Твоите ставови се такви какви што се, национал шовинистички.
Имаш ти лично било каков став или мислење за потеклото на албанците?
Прво се служиш со некои псвевдо научни теории или аргументи пример; името на Скупи, Штип :pos:биле од Илирско потекло (не се, точно се знае кои територии ги населуваат Илирите) или слични небулози. Додатно, оди наративот дека: Албанците се наследници на Илирите (не се, се знае што се случило со Илирите и останатите народи а како настанале средновековните народи кои се прадедовци на модерните - сосема различни). Преку ова; рандом територии населени од страна на славомакедонците се "Илирски" т.е. припаѓаат на Албанците. Знаеш, нема што да ти објаснувам за големи Албании.
На што ти личи тебе ова наметнување на зборови кои не сум ги кажувал, каде сум пишувал дека Скупи или Штип имаат илирско потекло?
Многу јасно сум напишал дека се римски и имаат латински имиња, реков дека имаат трансформација која ја има само со албанскиот јазик, има многу латински зборови позајмени од албанскиот и таква трансформација им е направено.
Не морам јас ништо да отварам, ти цитирав историчар и како он го толкува тука, не глумам јас историчар.
Така и си мислев.
Досега твое мислење не сум читал.
Што тогаш рециклираш статии и "референци'?
Ако ти знаеш грчки или знаеш некој историчар кој различно го толкува тоа, цитирај го.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Едноставно е прашањето, како се чита според тебе? В или Б ? Вита или Бета ?

Јас знам што ќе одговориш, ама сакам да го анализираме одговорот...
Буквата бета е всушност вита ... се чита како в а никогаш како б, за да напишеш б на грчки треба да напишеш мп ... на пример бузуки треба да напишеш мпоузоуки !
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Имаш ти лично било каков став или мислење за потеклото на албанците?
Имам.

На што ти личи тебе ова наметнување на зборови кои не сум ги кажувал, каде сум пишувал дека Скупи или Штип имаат илирско потекло?
Многу јасно сум напишал дека се римски и имаат латински имиња, реков дека имаат трансформација која ја има само со албанскиот јазик, има многу латински зборови позајмени од албанскиот и таква трансформација им е направено.
"Има неколку аргументи за тоа, меѓу најинтересните ми се латинските имиња на градовите Naisius, Scupi, Astibo, Scodra, се трансформирани од албанците во Ниш, Шкупи, Штип, Шкодра. Овие имиња на античките градови се зачувани заради албанците."

?
Не морам јас ништо да отварам, ти цитирав историчар и како он го толкува тука, не глумам јас историчар.
Како немораш?
Веќе кога се повикуваш на Географија, отвори ја и кажи ни кој пасус е делот.

Досега твое мислење не сум читал.

Ако ти знаеш грчки или знаеш некој историчар кој различно го толкува тоа, цитирај го.
Ти ги спомнав сите по ред.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Добро е да се знае.
"Има неколку аргументи за тоа, меѓу најинтересните ми се латинските имиња на градовите Naisius, Scupi, Astibo, Scodra, се трансформирани од албанците во Ниш, Шкупи, Штип, Шкодра. Овие имиња на античките градови се зачувани заради албанците."
Каде пишува илирски?
Како немораш?
Веќе кога се повикуваш на Географија, отвори ја и кажи ни кој пасус е делот
.
Не знам грчки. Ти знаеш?
Ти ги спомнав сите по ред.
Ќе морам да се навратам за ова, не се сеќавам да си цитирал историчар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom