Данокот за работа преку интернет е 15%

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.612
Поени од реакции
18.058
pred nekolku godini koga otvarase smetka u banka u sekoja normalna drzava ne te prasuvaa ni dali si graganin na usa i si podlezen na danok tamu. otkako IRS im eba mater na HSBC, Citibank, Deutsch bank, cel svajcarski bankarski kartel, advokatski firmi niz razni offshore destanacii SITE pocnaa da prasuvaat dali si usa citizen i dobrovolno da davaat informacii na IRS, toa fine printot u koj ti se krstis uopste ne im bese biten. toa druze ti e presedan na sto ke se slucuva i se slucuva. realno denes ako drzava bara informacii bez problem gi dobiva pogotovo od malecki online firmi, dovolno e samo da kazat deka ima somnez deka se perat pari i deka ako ne gi dadat informaciite i niv ke gi impliciraat. neznam kolku se razbiras od takvi raboti ama u sustina prilicno lesno se perat pari bas preku freelance saitovi ama ajde toa e druga tema.

toa sto ti do sega ne si naebal ne znaci deka vecno ke mozes kriminalno da izbegnivas danoci. koga togas ke naebes. 99% od vas poima nemate sto pravite bar koga stanuva zbor za tranzakcisko bankarstvo sreka za sega i vo UJP rabotat nesposobnjaci pa ne ve podbrale podobro ali toa e prasanje na vreme. se pomalku kesh se koristi, podobro pratat transakcii, veke ima AI koj prati tranzakcii duri i od stranski kartici taka da jazeto e spremno, prasanje e samo koga ke pocne besenjeto. :ojeaa:
Па со payoneer баш тоа го правиш, отвараш америчка сметка и не гледам дека е нелегално... И како тоа ќе те даночат ако не легнале пари на сметка од локална банка?
 
Член од
27 септември 2018
Мислења
46
Поени од реакции
15
Трошоците до Солун да извадам од банкомат ми се поголеми отколку 15% тука. Плус и време трошам. Знам дека е радикално ова што ќе го кажам, ама мене оваа новонастаната ситуација ме мотивира повеќе пари да направам, и да направам повеќе од 90 000 месечно пак ќе биде 15% а не 18% како што важи за другите.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.612
Поени од реакции
18.058
Трошоците до Солун да извадам од банкомат ми се поголеми отколку 15% тука. Плус и време трошам. Знам дека е радикално ова што ќе го кажам, ама мене оваа новонастаната ситуација ме мотивира повеќе пари да направам, и да направам повеќе од 90 000 месечно пак ќе биде 15% а не 18% како што важи за другите.
А зошто до Солун треба да одиш не ми е јасно? Картицата можеш и на POS терминали да ја користиш колку што ми е познато?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.585
Па со payoneer баш тоа го правиш, отвараш америчка сметка и не гледам дека е нелегално... И како тоа ќе те даночат ако не легнале пари на сметка од локална банка?

nema vrska kade legnale parite se gleda tvojot prihod na toa te danocat. kade ti se parite e nebitno, toest pravis uste edno kriminalno delo ako ne se lazam kako graganin na mkd nemas ni pravo da imas stranska smetka, bar taka bese pred nekoja god.[DOUBLEPOST=1550648774][/DOUBLEPOST]
А зошто до Солун треба да одиш не ми е јасно? Картицата можеш и на POS терминали да ја користиш колку што ми е познато?
lol... toa registrira i taka ke te fatat koga togas. ona elena sto go pravi e podobro mada sega so 1000e maks kesh tranzakcija i toa ke stane problematicno.[DOUBLEPOST=1550648962][/DOUBLEPOST]
Види несакам ова да го кажам, ама овие и со 15% данок пак се поарни, затоа што Грујо ни го начука со 40% данок за хонорарци, а во исто време за нивните дополнителни приходи си изгласаа да неважи.

Така да претходниве барем за мене се пречкртани за навек, овие сега ги пречкртувам, ама ако треба да бирам помало зло, нема да се двоумам.

super stom e taka, pak da si gi glasas :D
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.612
Поени од реакции
18.058
Никогаш неам вадено тука, страв ми е :)
Не мислев да вадиш мислев да купуваш со картицата, така немаш ни провизија мислам.
nema vrska kade legnale parite se gleda tvojot prihod na toa te danocat. kade ti se parite e nebitno, toest pravis uste edno kriminalno delo ako ne se lazam kako graganin na mkd nemas ni pravo da imas stranska smetka, bar taka bese pred nekoja god.
https://www.upwork.com/hiring/for-freelancers/freelancing-in-macedonia-tips-on-foreign-banking-transfers-and-filing-taxes/

Еве ти официјално, што значи легално е. Каде се гледа мојот приход ако не на моја сметка во банка? Ради тоа го направија ова со УЈП да има увид на твоја трансакциска.
 
B

Bafra

Гостин
Тоа што Кано сака да ви каже, е дека повеќето држави, прифатија меѓусебна размена/ споделување на информации за странски граѓани кои имаат сметки кај нив, со нивните матични земји, еден вид светски ујп систем. Една Швајцарија дури се откажа правото на тајност. Само САД и УК нема да споделуваат, ама бараат инфо за нивни граѓани. Косово не знам дали би соработувал со МКД службите на таа тема :D

Нашите во УЈП не се толку вредни сега за сега, па да собираат податоци од други држави / банки за да ги обработат, па не би требало да ви е страв и терајте си. А домашните така и ни треба кога сме пасивни и поделени :P

Кано, што го тандарчиш на темава, кога во Австралија ве отцепија од даноци. Плус и Грујо проба зголемување. Ај тркни си до Тајланд и остај грујо мујо зајо.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.585
Не мислев да вадиш мислев да купуваш со картицата, така немаш ни провизија мислам.

https://www.upwork.com/hiring/for-freelancers/freelancing-in-macedonia-tips-on-foreign-banking-transfers-and-filing-taxes/

Еве ти официјално, што значи легално е. Каде се гледа мојот приход ако не на моја сметка во банка? Ради тоа го направија ова со УЈП да има увид на твоја трансакциска.


znaci ti vika lokalna banka, lokalna smetka vo usd dolari a ne amerikanska ili kosovska smetka posto stranska smetka e ilegalna.

danok se plaka na zarabotka a najlesno e da ja proverat preku smetka zatoa i ti bara lokalna banka. tie sto primaat celosna ili delumicna isplata na stranska smetka go zaobikoluvaat toa do momentot koga UJP ne dobie direkni informacii od firmata sto ja vrsi isplatata. togas ke ima placenje.

deckovo pogore probuvase da objasni deka ujp ne bi mozela da dobie takvi informacii od platformite zasto oni nemale da dadat lol... najgolemite svetski banki dadoa a ne pak freelancer ili upworks.

freelancer.com e na primer avstraliska firma. ne si svesen kolku e lesno UJP da gi dobie informaciite za tebe ili bilo koj, do centa kolku te isplatile, koga na koja smeetka i toa vo poslednite 7 godini (spored aus zakoni mora da gi imaat tie informacii).

ps. jas ne sum freelancer, jas sum bankar od avstalija za razlika od nego jas ubavo znam sto zboram.[DOUBLEPOST=1550650809][/DOUBLEPOST]
Тоа што Кано сака да ви каже, е дека повеќето држави, прифатија меѓусебна размена/ споделување на информации за странски граѓани кои имаат сметки кај нив, со нивните матични земји, еден вид светски ујп систем. Една Швајцарија дури се откажа правото на тајност. Само САД и УК нема да споделуваат, ама бараат инфо за нивни граѓани. Косово не знам дали би соработувал со МКД службите на таа тема :D

Нашите во УЈП не се толку вредни сега за сега, па да собираат податоци од други држави / банки за да ги обработат, па не би требало да ви е страв и терајте си. А домашните така и ни треба кога сме пасивни и поделени :P

Кано, што го тандарчиш на темава, кога во Австралија ве отцепија од даноци. Плус и Грујо проба зголемување. Ај тркни си до Тајланд и остај грујо мујо зајо.

bas toa...

mora malku za drugpat da mislat sto pravat
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.612
Поени од реакции
18.058
znaci ti vika lokalna banka, lokalna smetka vo usd dolari a ne amerikanska ili kosovska smetka posto stranska smetka e ilegalna.

danok se plaka na zarabotka a najlesno e da ja proverat preku smetka zatoa i ti bara lokalna banka. tie sto primaat celosna ili delumicna isplata na stranska smetka go zaobikoluvaat toa do momentot koga UJP ne dobie direkni informacii od firmata sto ja vrsi isplatata. togas ke ima placenje.

deckovo pogore probuvase da objasni deka ujp ne bi mozela da dobie takvi informacii od platformite zasto oni nemale da dadat lol... najgolemite svetski banki dadoa a ne pak freelancer ili upworks.

freelancer.com e na primer avstraliska firma. ne si svesen kolku e lesno UJP da gi dobie informaciite za tebe ili bilo koj, do centa kolku te isplatile, koga na koja smeetka i toa vo poslednite 7 godini (spored aus zakoni mora da gi imaat tie informacii).

ps. jas ne sum freelancer, jas sum bankar od avstalija za razlika od nego jas ubavo znam sto zboram.
Види ти си обврзан пејонир сметката да ја врзеш со локалната, gray area за сега е што ако не ги повлекуваш парите на твоја локална сметка и така доста луѓе вадат пари без да платат данок...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.971
Абе смалете доживљај со платформи, Солун дрн дрн ... оти форумов врие од партиски послушници на државна цицка, од двете големи партии, што одвај чекаат да ви ги земат парите.[DOUBLEPOST=1550652270][/DOUBLEPOST]
znaci ti vika lokalna banka, lokalna smetka vo usd dolari a ne amerikanska ili kosovska smetka posto stranska smetka e ilegalna.

danok se plaka na zarabotka a najlesno e da ja proverat preku smetka zatoa i ti bara lokalna banka. tie sto primaat celosna ili delumicna isplata na stranska smetka go zaobikoluvaat toa do momentot koga UJP ne dobie direkni informacii od firmata sto ja vrsi isplatata. togas ke ima placenje.

deckovo pogore probuvase da objasni deka ujp ne bi mozela da dobie takvi informacii od platformite zasto oni nemale da dadat lol... najgolemite svetski banki dadoa a ne pak freelancer ili upworks.

freelancer.com e na primer avstraliska firma. ne si svesen kolku e lesno UJP da gi dobie informaciite za tebe ili bilo koj, do centa kolku te isplatile, koga na koja smeetka i toa vo poslednite 7 godini (spored aus zakoni mora da gi imaat tie informacii).

ps. jas ne sum freelancer, jas sum bankar od avstalija za razlika od nego jas ubavo znam sto zboram.[DOUBLEPOST=1550650809][/DOUBLEPOST]


bas toa...

mora malku za drugpat da mislat sto pravat
Кано не се просерувај многу за децава плаќале или не, затоа што Македонија нема закон за двојно неоданочување со Австралија, така да ако неплаќаш данок на парите што ги заработуваш таму тука во Македонија, ти го кршиш законот и во времето на Грујо, а и сега во времето на Заев.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.585
Абе смалете доживљај со платформи, Солун дрн дрн ... оти форумов врие од партиски послушници на државна цицка, од двете големи партии, што одвај чекаат да ви ги земат парите.[DOUBLEPOST=1550652270][/DOUBLEPOST]

Кано не се просерувај многу за децава плаќале или не, затоа што Македонија нема закон за двојно неоданочување со Австралија, така да ако неплаќаш данок на парите што ги заработуваш таму тука во Македонија, ти го кршиш законот и во времето на Грујо, а и сега во времето на Заев.

jas ne sum danocen obvrznik na mkd, jas sum mkd drzavjanin ama ne sum mkd rezident.[DOUBLEPOST=1550652966][/DOUBLEPOST]
Види ти си обврзан пејонир сметката да ја врзеш со локалната, gray area за сега е што ако не ги повлекуваш парите на твоја локална сметка и така доста луѓе вадат пари без да платат данок...

jas ti kazav nema da e problem da gi dobijat informaciite koga ke gi pobaraat a togas nema da e bitno kako ti si gi vlecel parite
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
До Лето над 500 евра ако купуваш производ мора да помини дигитално кеш направија противзаконски да е. Ајде ако купуваш одпоединец мала фирмичка ќеја наредиш некако, ама ако купуваш од големи ланци трговци на бела техникатоа малку потешко.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.971
jas ne sum danocen obvrznik na mkd, jas sum mkd drzavjanin ama ne sum mkd rezident.[DOUBLEPOST=1550652966][/DOUBLEPOST]
Тоа УЈП рук не ги боли, ако си македонски државјанин ти го кршиш законот :)

А и нема разлика меѓу тебе и децава што работат на интернет, затоа што тие можат да работат и од хотел од Банско или од плажа на Халкидики т.е. да бидат нерезиденти, и пак да работат таму некаде за Австралија, САД, ЕУ како тебе ...

Исто е :)

А исто е и за тебе ако УЈП ги побара информациите од Австралија за тоа колку си заработил таму т.е. мислам дека ќе му биде полесно отколку да добијаат информација од некоја платформа.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Како ќе забавува свецка економија така ќе стегаат, а лимони исцедени сме ние :icon_lol:.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.585
Тоа УЈП рук не ги боли, ако си македонски државјанин ти го кршиш законот :)

А и нема разлика меѓу тебе и децава што работат на интернет, затоа што тие можат да работат и од хотел од Банско или од плажа на Халкидики т.е. да бидат нерезиденти, и пак да работат таму некаде за Австралија, САД, ЕУ како тебе ...

Исто е :)

А исто е и за тебе ако УЈП ги побара информациите од Австралија за тоа колку си заработил таму т.е. мислам дека ќе му биде полесно отколку да добијаат информација од некоја платформа.

ne e isto. ima tocni pravila koga i kako si rezident i danocen obvrznik. toa u glavno zavisi od kolku denovi godisno proagas u drzavata.

jas vo mkd plakam danok no ne personalec
 

Kajgana Shop

На врв Bottom