Телекабел Аналогна и дигитална кaбелска телевизија (РОБИ) -генерална дискусија (новости, прашања.)

K

kicodarker

Гостин
Screenshot_20190219-232227_Speedtest.jpg

Од денеска оптика на Телекабел.
Зошто имам поголем аплоад од далноад не сфаќам?
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
168
Поени од реакции
77
Прегледај го приврзокот 204882

Од денеска оптика на Телекабел.
Зошто имам поголем аплоад од далноад не сфаќам?
Колку време им требаше да те поврзат од денот на поднесувањето барање?
Дали навистина интернетот е неограничен (како што е наведено на сајтот) ? Како гласи во договорот?
 
K

kicodarker

Гостин
Колку време им требаше да те поврзат од денот на поднесувањето барање?
Дали навистина интернетот е неограничен (како што е наведено на сајтот) ? Како гласи во договорот?
Од 20 и некој јануар,оти договорот со претходните лопови траеше до 31, почнав да им давам сигнали дека ќе станам нивни корисник. Јавување по телефон,поќе ја гледав 24 вести, и конечно на 30ти дојдоа да местат оптика. Ја кефој, а екипава вели, дечки ние монтираме и сечиме жица, треба да дојди друга екипа шо лепи жица. Е ај нека дојди, а доттогаш ме поврзаа на обичниот интернет, и еве шо рекле стари кој чека дочека, Сечко,20ти, 2019то лето господово добив оптика.
И то пази со врски,монтерот речр меѓу првите дошле кај мене.
 

kabelSKo

Dr.
Член од
23 февруари 2019
Мислења
51
Поени од реакции
62
Телекабел има супер телевизиска понуда:)
Замената на Viasat Nature/History со Epic Drama HD e одлична.
Единствено недостасува HBO пакетот, Sport Klub HD (SK HD) телевизискиот канал и TOP каналот од Србија.

п.с. треба да поработат на воведување на повеќе HD канали и збогатување на Балкан пакетот со нови регионални канали.

Само напред(y)
 

kabelSKo

Dr.
Член од
23 февруари 2019
Мислења
51
Поени од реакции
62
Денес забележав дека HRT 1 и RTS Svet се со знакчето HD, но на ТК се 576i, не се 1080i. Не ми е јасно зошто каналите не се реемитуваат во HD:(, се оди чекор назад.

Дали кај останатите сликата на каналите N1, Diva, Cartoon Network, Vavoom, Собраниски канал, Телма, Сонце и некои други е со лош квалитет во дигиталната телевизија?
Поздрав...
 
Член од
8 март 2012
Мислења
343
Поени од реакции
448
Да да и кај мене се тие канали со лош квалитет како да гледам на аналогната а се дигитални канали од кој повеќето имаат и HD резолуција:mad:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
На Телеком исто РТС Свет е премногу лоша сликата додека пак кога истиот канал ќе го пуштам од пуштам краден стрим на Kodi имам чувство како да ќе ми пукне екранот на телевизорот или компјутерот од што се толку јаки боите во HD.

Tреба целта на сите оператори да им е што е можно подобра слика да земаат за сите канали а не секој канал различен квалитет. Но сепак мислам дека намалуваат и на квалитет за да тие што се на IPTV и други дигитални тв оператори толку и да не им се троши интернетот, брзината да не паѓа многу, да може истовремено и да користат интернет а и да нема сецкање многу.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
Коди работи на смарт телевизори?
 

kabelSKo

Dr.
Член од
23 февруари 2019
Мислења
51
Поени од реакции
62
Денес на сајтот на АВМУ го разгледував регистрираниот пакет - Извештај на активни програмски сервиси на Телекабел и забележав дека ги регистрирале српските РТС 1, РТС 2, РТС 3 и српската Kitchen V. Се надевам дека брзо ќе ги додадат во понуда.
Верувам како што пишав погоре дека ќе направат напори HRT1, N1, Al Jazeera, RTS Svet да почнат да ги реемитуваат во HD, а да секако и SK1 во HD.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Денес на сајтот на АВМУ го разгледував регистрираниот пакет - Извештај на активни програмски сервиси на Телекабел и забележав дека ги регистрирале српските РТС 1, РТС 2, РТС 3 и српската Kitchen V. Се надевам дека брзо ќе ги додадат во понуда.
Верувам како што пишав погоре дека ќе направат напори HRT1, N1, Al Jazeera, RTS Svet да почнат да ги реемитуваат во HD, а да секако и SK1 во HD.
И на Македонски Телеком ќе ги има РТС 1,2,3 Чудно ми е дека се решиле да ни ги донесат во државава легално каналиве.

Се надевам нема да се во пакетот балкански канали.
 
Последно уредено:
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
И на Македонски Телеком ќе ги има РТС 1,2,3 Чудно ми е дека се решиле да ни ги донесат во државава легално каналиве.

Се надевам нема да се во пакетот балкански канали.
ne daj Boze
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Ништо чудно да се во пакет. РТС нуди претплата за луѓето надвор од Србија па за да се гледаат каналите на нивната услуга RTS Planeta мора да платиш ако не платиш ќе си гледаш само РТС Свет.

Секако се зависи и тоа каква понуда добиле за овие канали, каков договор има.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom