Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
Вчера ја запалив колата и после една минута возење ми светна сијалицата за улје жолто па црвено...
Застанав и и дотурив некој поќе од пола кило... Арно ама, проблем ми напрај сензорот за ниво, е сеа дали има проблем што дотурив, има вишак, иначе имаше 5л,ни капка потрошено... Бмв 320д 2001...
Зашто си ставал уље не разбирам? Нормално дека повеќе уље му пречи. Земи извади го додека е време.
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
Ако мозе да ми казете каков глицерин да купам и да ставам во Тојота Јарис 1.0 2007 година. Не се разбирам многу многу а забелезав дека стрелката за глицерин ми е на минимум.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Ако мозе да ми казете каков глицерин да купам и да ставам во Тојота Јарис 1.0 2007 година. Не се разбирам многу многу а забелезав дека стрелката за глицерин ми е на минимум.
Да има ознака ДОТ4....
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
66
Поени од реакции
26
Дечки, една молба пошто не се разбирам.

Треба да стаам уље за сервото пошто на сабајле ми кочи коа ќе ја запалам, тежок е за вртење и треба едно 2-3-4 минути за да пушти. Иначе после тоа нема гајле си вози. За ибица 2004-та год.
Ме интересира:
1. Каде се става маслото за сервото? Ми рекоа жолто капаче нешто ама во жолтото капаче ми е глицеринот за кочници.
2. Дали сам можам да го средам тоа сам или треба да идам на сервис и колку пари кошта од прилика?

Би ви бил многу благодарен доколку во најбрзо време ми одговорите.
Поздрав.
Не треба да дотуриш треба да се смени ATF масло е тоа, ќе си појдиш на сервис ако незнаеш како.
Околу 300 денари е маслото.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Ако мозе да ми казете каков глицерин да купам и да ставам во Тојота Јарис 1.0 2007 година. Не се разбирам многу многу а забелезав дека стрелката за глицерин ми е на минимум.
Види што пишува на капачето за каков глицерин ви треба и би требало да пишува DOT 3 или DOT 4


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983

Под шоферската патосница приметив еден круг влага, почнав да го трљам малце со рака и се формираше како сјај. Пробав да мириснам ама тешко некако, скоро не ни мириса. Иако ме потсеќа малце како на сјај.

Проверено антифриз, не фали... а скоро менував и казанче за парно. Точно на средина е влагата, измеѓу педалата и седиштето.

Што би можело да е?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741

Под шоферската патосница приметив еден круг влага, почнав да го трљам малце со рака и се формираше како сјај. Пробав да мириснам ама тешко некако, скоро не ни мириса. Иако ме потсеќа малце како на сјај.

Проверено антифриз, не фали... а скоро менував и казанче за парно. Точно на средина е влагата, измеѓу педалата и седиштето.

Што би можело да е?
Запушени ти се одводите и ти влага вода внатре, мене летоска ми се поплаби така бозачката страна.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Запушени ти се одводите и ти влага вода внатре, мене летоска ми се поплаби така бозачката страна.
Кој точно одводи, ако може малце појасно? Има ли шанса исто јас тоа да го проверам / направам?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Кој точно одводи, ако може малце појасно? Има ли шанса исто јас тоа да го проверам / направам?
тие кај хаубата што влегува водата надоле одводот, кај секоја кола е различно, мене летоска ми се полави возачката страна така па морав да го вадам тркалото па пластиката и да исчистам калот што се собрал.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.377

Под шоферската патосница приметив еден круг влага, почнав да го трљам малце со рака и се формираше како сјај. Пробав да мириснам ама тешко некако, скоро не ни мириса. Иако ме потсеќа малце како на сјај.

Проверено антифриз, не фали... а скоро менував и казанче за парно. Точно на средина е влагата, измеѓу педалата и седиштето.

Што би можело да е?
Шкода е или ?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Избришано е, не пишува, затоа прашувм.
Тогаш вашиот случај Тојота Јарис би требало да е со DOT 3 таквите се за мали и лесни коли додека DOT 4 се за големи и тешки возила


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Кај се наоѓа алармот на hyundai tucson 2005год ? Сакам да го исклучам пошо се палит ко ќе му текнит непотребно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom