Македонско фудбалско првенство

Кој ќе биде шампион на Македонија во сезоната 2023/24?


  • Вкупно гласачи
    80
  • Гласањето е завршено на .

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.529
Поени од реакции
1.508
ама тука е и проблемот што македонската лига вреди 0 за да биде продадена на нејкоја тв куќа. никоја не сака да плати за нешто за кое од старт се знае дека ќе има мала гледаност. и во право се. ФФМ треба да најде друг начин, сда договори некакви услови според кои тв куќата нема да има голем трошок а сепак добро ќе ги покрие преносите.
 
Член од
28 октомври 2014
Мислења
329
Поени од реакции
144
МРТВ не е приватна телевизија и има општествена одговорност да се заложи за популаризација на македонскиот фудбал. И да не е профитабилно, треба во интерес на спортот да се пренесува. На МТВ и така не им е профит у глаата пошто уште даваат емисии Аграр и слично ретро... Првата сезона како пилот проект треба да биде помогнат и од државата, па ако ептен се покаже како загуба нека го баталат. Ама убеден сум дека нема да биде неуспешен проект, баш напротив, со луѓе со осет за шоу, кои знаат на создадат набој и интерес од јавноста пред секој викенд, ќе се гледа и на ТВ и публиката ќе се врати на терените. Тоа ќе повлече и други прашања за термините на играње на утакмиците и слично, али од некаде треба да се почне. Коа може Војводина - Раднички Ниш у живо на Арена Спорт да ги има у некоја нива таму, зошто наш фудбал на мтв да нема
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
FFM ne ni bara nekoja posebna suma za pravata, znam deka i badijala bi dozvlile prenos nekoj da ima asalen koncept. problemot e sto ni edna TV stanica ne se nafaka bidejki nemaat zelba ni da go platat prenosot (kameri, komentatori itn). nekogas ke pomisli covek deka site vo druga drzava ziveete i ne stve stapnale vo makedonija 20 godini. ednostavno mizeren e kvalitetot i infrastrukturata i kolku i da se nasminka sepak nikoj nema da gleda. terenite i stadionite se katastrofa, a nekoi fudbaleri izgledaat ko da se vo cetvrti meses trudni, pa normalno e sto samo "hardcore" fanovite ja pratat 1. MFL.

vo germanija poslednite godini forsiraat prenosi od poniskite ligi, na primer od tretata liga, vo ubavi stadioni so odlicni tereni i kup kameri, no interesot e prilicno mal. ne se slepi ljugeto, gledaat deka kvalitetot e slab kolku i da e dobra infrastrukturata i na narodot ne mu se gleda (osven normalno na navivacite na klubovite).

inaku toa sto ima prenosi od srpska ili hrvatska liga ne znaci deka ima golema gledanost. dobra gledanost imaat derbi natprevarite, vo makedonija za zal ni toa recisi go nemame.

btw nemam nisto protiv da ima prenos na TV, samo ne na smetka na prenosite na sajtot na FFM. mene pobitno mi e da mozam da go odberam natprevarot odkolku da sum vrzan na eden natprevar.
 
Член од
28 октомври 2014
Мислења
329
Поени од реакции
144
Мислам дека неоснован е стравот дека ако ги дадат правата на МТВ да пренесува во живо, ФФМ ќе нема право да ги стрима другите утакмици на интернет. Па ваљда не се толку коњи да си пукаат у нога со таков договор.
Не се слагам дека нема квалитет во прва лига. Фановите на Фенербахче ќе се сложат со мене :) И сите клубови се надеваат на излез во Европа и пролетниот дел ќе биде покољ.

А за стадионите, освен проблемот со стадионот на Победа, и подлогата на теренот во Чаир на Шкупи, другите терени се во одлична состојба, дури и оној во Турново кај шо се игра привремено. ТВ промоција може ќе ги натера тоа управите да ги нашминкаат малце повеќе во иднина.

Мислам дека во лошо време излезе иницијативава поради кризата во Вардар, па многу од фановите се издишани без ентузијазам и чекаат клубот да иде у стечај и све упм. Инаку не ми се верува колкав скептицизам има и на овој форум за #ФудбалНаПрва, а не па на друго место кај шо не ни гледаат Мак фудбал :)
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Мислам дека неоснован е стравот дека ако ги дадат правата на МТВ да пренесува во живо, ФФМ ќе нема право да ги стрима другите утакмици на интернет. Па ваљда не се толку коњи да си пукаат у нога со таков договор.
Не се слагам дека нема квалитет во прва лига. Фановите на Фенербахче ќе се сложат со мене :) И сите клубови се надеваат на излез во Европа и пролетниот дел ќе биде покољ.

А за стадионите, освен проблемот со стадионот на Победа, и подлогата на теренот во Чаир на Шкупи, другите терени се во одлична состојба, дури и оној во Турново кај шо се игра привремено. ТВ промоција може ќе ги натера тоа управите да ги нашминкаат малце повеќе во иднина.

Мислам дека во лошо време излезе иницијативава поради кризата во Вардар, па многу од фановите се издишани без ентузијазам и чекаат клубот да иде у стечај и све упм. Инаку не ми се верува колкав скептицизам има и на овој форум за #ФудбалНаПрва, а не па на друго место кај шо не ни гледаат Мак фудбал :)
ne e neosnovan. ne mi e zborot deka TV stanicata ke im zabrani prenos, problemot e sto FFM rado bi ja prefrlila odgovornosta (toa troskovite) na nekoj drug. trosat okolu 100.000€ godisno za prenosite, pa ako se nafati nekoja TV stanica da vrsi konstantno prenosi nisto cudno da gi stopiraat prenosite na sajtot so izgovor deka e veke pokrieno.

inaku toa sto vardar go isfrli fener ne znaci deka vardar e/bil podobar. fudbal e, na 1-2 natprevari se e mozno. fener bese vo katastrofalna forma, vardar vo zivotna i toa ti e. i klub od island moze da isfrli klub od PL vo kvalifikaciite, toa ne znaci deka se na level na PL. pogledni sto igraci nosat kaj nas, shkupi zema eden od 6. germanska i eden od 3. turska.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
И зошто воопшто понатаму да дискутираме за домашен фудбал?

upload_2019-2-24_15-20-5.png
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Што е дискутабилно тука?

Минатата сезона Победа на секој меч го правеше истото. Такво е правилото.
И за 4-те гола пак судиите беа криви а? :ROFLMAO:
И зошто го задржале ова катастрофално правило и за оваа сезона?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Хах е тоа во ФФМ треба да прашуваш. :D
Епа еве јавно прашувам :D

Не пратам баш многу домашно првенство, на стадион не сум бил едно добри 3-4 години и не знаев дека и лани било вака, случајно денеска ми излезе линкот и го отворив.

Катастрофа, што друго да се каже.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.992
Епа еве јавно прашувам :D

Не пратам баш многу домашно првенство, на стадион не сум бил едно добри 3-4 години и не знаев дека и лани било вака, случајно денеска ми излезе линкот и го отворив.

Катастрофа, што друго да се каже.
Ако ти е утеха, слични работи се дешаваат и во Кина (или беше Јапан? небитно), кај што после купените милијарда странци, им воведоа правило да мора да стартуваат со одреден број на домашни играчи, па многу екипи уште у први 10-20 минути правеа замени
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.529
Поени од реакции
1.508
ма не е ни од лани, ова се дешава уште откако го воведоа правилото. и еден куп екипи го злоупотребуваа. Ренова прв пат направи вака. мислам дека рекордери се Победа, а после Тиквеш.

зошто ФФМ не го менува? затоа што не се замараат. имаат парвило за младинец и не ги боли што се злоупотребува, битно според правилникот не се прекршува бидејќи пишува дека доколку младинецот е голман смее да се замени уште во прво со голман кој не е младинец (пошо не може да очекуваш екипа да има и резервен младински голман).
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
praviloto so golmanot si e na mesto, ne moze na drug nacin bez da ima nekoja mana, i vo drugi drzavi so obvrska da se igraat mladi e slicno. kako sto kaza HP ne mozes da ocekuvas i rezervniot golman da e mladinec, pa vo slucaj da se povredi starterot na gol moras da mu ovozmozis na klubot da vnesi postar golman bez da pravat i vtora izmena za drug mladinec. mnogu specificna pozicija e za do tolku da gi ogranicis pa sojuzite mora da ja ostavat taja "dupka" vo pravilnikot. isto taka ne mozes da kazes deka golmanskata pozicija ne se racuna za U21 praviloto, na toj nacin bi bile diskriminirani golmanite.

nesto novo ke treba da smislat koga ke se odobrat 5 izmeni, togas prelesno bi pominale so samo 1 od 5 mozni izmeni. resenie spored mene togas bi bilo da mora da se vnesi barem mladinec na druga pozicija, taka bi izgubile 2 od 3 izmeni + povtorno bi trebale da stavat mladinec.

btw ne im e prv pat na renova, i prethodno go napravija toa so golmanot.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.529
Поени од реакции
1.508
ама баш вака се дискриминираат голманите пошо добиваат по нецела минута на натпревар. кој ќар го има голманот што собрал 30 настапи во сезона, а има вкупно 32 минути одиграно? подобро да не важи правилово за голман, тој што е добар голман ќе си брани без разлика дали е У21 или постар, тој што не е добар бар нема вака да се бламира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom