Правна помош и совети

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Здраво,
Имам регистрирано фирма на Адреса на живеење на мојата сопруга, исто така ке ми треба договор за закуп со неа за да извршувам дејност.
Дали може да направам договор за закуп без НАДОМЕСТОК ?
Не. Мора да има надоместок кај договор за закуп.
Пробај со договор за послуга, за него не ти треба надомест.
 
Член од
11 февруари 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo dragi pravnici, sakam da prasam dali mozam da podnesam prijava do mvr za krazba na staro zelezo potocno na ograda na kuka ne gi znam storitelite bidejki krazbata e izvrsena nokno vreme i ne e viden storitelot inace krazbata e vrsena vo poveke navrati kradeni se zelezni stubovi koi ja drzat ogradata.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Zdravo dragi pravnici, sakam da prasam dali mozam da podnesam prijava do mvr za krazba na staro zelezo potocno na ograda na kuka ne gi znam storitelite bidejki krazbata e izvrsena nokno vreme i ne e viden storitelot inace krazbata e vrsena vo poveke navrati kradeni se zelezni stubovi koi ja drzat ogradata.
Можиш кривична кон непознат сторител, но битна е вредноста на украденото. Ако е од помала вредност, тогаш тоа се решава само со приватна тужба што во ситуацијава нема да ти користи оти не го знајш сторителот. Ако вредноста на украденото е поголема, тогаш може да пријавиш во МВР.
А кривична ко кривична се поднесува до Обвинителство како надлежно, ама тие ги препраќаат до полиција ради преземање дејствија, составување службена белешка и сл затоа до полиција ќе си бичиш.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Zdravo dragi pravnici, sakam da prasam dali mozam da podnesam prijava do mvr za krazba na staro zelezo potocno na ograda na kuka ne gi znam storitelite bidejki krazbata e izvrsena nokno vreme i ne e viden storitelot inace krazbata e vrsena vo poveke navrati kradeni se zelezni stubovi koi ja drzat ogradata.
Секако, доколку вредноста е над 200 евра. Сторителите тоа железо го продаваат по отпади, можеби ќе бидат откриени. Но, тешко да бидеш обештетен
 
Член од
11 февруари 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Секако, доколку вредноста е над 200 евра. Сторителите тоа железо го продаваат по отпади, можеби ќе бидат откриени. Но, тешко да бидеш обештетен
Vi blagodaram mnogu celta ne mi e da me obestetat znam deka toa e tesko toa sto e ukradeno znam deka nema nazat celta mi bese da se sprecat idni krazbi ama ocigledno tesko, ke si kradat do deka ima sto da kradat koga ke odnena sto da kradat ke prekinat toa e toa.
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Кога излегуваа проектот за самовработување ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
17 февруари 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
zdravo..sakam da prasam..imam privatna tuzba so teska telesna povreda podneseno do javno obvinitelstvo bitola..veke 3 meseci i nikako da izleze..dali moze da se cuva u fioka ..i sto da prevzemam ponataka..pozz
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
zdravo..sakam da prasam..imam privatna tuzba so teska telesna povreda podneseno do javno obvinitelstvo bitola..veke 3 meseci i nikako da izleze..dali moze da se cuva u fioka ..i sto da prevzemam ponataka..pozz
Тоа и не е некој преголем период. Во секој случај, најдобро е да пратиш ургенција до Обвинителството
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
zdravo..sakam da prasam..imam privatna tuzba so teska telesna povreda podneseno do javno obvinitelstvo bitola..veke 3 meseci i nikako da izleze..dali moze da se cuva u fioka ..i sto da prevzemam ponataka..pozz
Приватна кривична тужба до ЈО? Требало до ОС Битола.
 
Член од
17 февруари 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Приватна кривична тужба до ЈО? Требало до ОС Битола.
da do osnoven ama deka teska telesna povreda po sluzbena dolznost odi mislam vo kavno obvenitelstvo.. KO.. mislam 3 meseci ne izlezena privatnata tuzba.. mbogu vreme mislam e.. pozz

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
 
Член од
18 февруари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво луѓе да ве прашам сега според нов Закон дали може да дојде извршител ако не сте вратиле униформа, а работите без потпишан договор за работа хах? И како иде ова дали ако не платам казна од 100е после тоа следи ова?[DOUBLEPOST=1550500519][/DOUBLEPOST]Или само одзимаат од плата и тоа е тоа
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Здраво луѓе да ве прашам сега според нов Закон дали може да дојде извршител ако не сте вратиле униформа, а работите без потпишан договор за работа хах? И како иде ова дали ако не платам казна од 100е после тоа следи ова?[DOUBLEPOST=1550500519][/DOUBLEPOST]Или само одзимаат од плата и тоа е тоа
Ако не ја платите казната од 100 евра вашиот работодавач може да покрене постапка по тужба за наплата на казната согласно договорот за вработување.
Доколку не ви е врачен договор за вработување на денот на потпишување (или во случај да не сте склучиле договор за вработување) пријавете во трудов инспекторат, по овој основ ќе следи соодветна санкција спрема работодавачот.
Ако ве интетесира нешто дополнително за вашите права од работен однос, во смисла како да ги остварите во целост, пишете ми во порака, ќе ви објаснам подетално, поздрав.
 
Член од
21 ноември 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Zdravo na site
Sakam da prasam mislenje od vas...
Vo nedelata na badnik so drugar bevme vo kapistec, bev da vadam pari od bankomat vo tc beverli i na vracanje gore na plockite do kopacka se liznav na snegot i skrsiv ramo, lezev 3min pa drugarot od kola dojde me krena zaedno so vrabotenata od kopacka i uste eden covek. Od tamu na urgenten do vecerta. Dali imam uslov da tuzam deka ne bese cisto imase sneg i ako moze mislenje. Pozdrav
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Zdravo na site
Sakam da prasam mislenje od vas...
Vo nedelata na badnik so drugar bevme vo kapistec, bev da vadam pari od bankomat vo tc beverli i na vracanje gore na plockite do kopacka se liznav na snegot i skrsiv ramo, lezev 3min pa drugarot od kola dojde me krena zaedno so vrabotenata od kopacka i uste eden covek. Od tamu na urgenten do vecerta. Dali imam uslov da tuzam deka ne bese cisto imase sneg i ako moze mislenje. Pozdrav
Ne valjda deka si ozbilen so prashanjevo ? Kogo ke tuzhish, kladilnicata kopacka ili trgovskiot centar ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom